Termosifon Tamircisi
Termosifon Tamircisi

Termosifon Tamircisi

Termosifon Tamircisi Sıcak su ısıtıcısı çalışmadığında, bunu yalnızca profesyonellerin tamir edebileceğini düşünmek normaldir. Ancak sızıntılar, sıcak suyun yetersiz olması veya pas renginde su gibi birçok sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Bazı durumlarda, bu sadece bir ayarın değiştirilmesi veya sıfırlama düğmesine basılması meselesidir.

Termosifon Tamiri

Kırık veya arızalı su ısıtıcılarının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Tortu/mineral birikmesi
 • Pas
 • Yüksek/dalgalı su basıncı
 • Su hatlarında veya vanalarda sızıntı
 • Yanlış kurulum
 • Yanlış ekipman boyutlandırması veya uygulaması
 • Arızalı elektrik/kontroller

Nedeni ne olursa olsun, teknisyenlerimiz sorunu hızlı bir şekilde teşhis edebilir ve size net bir şekilde açıklayabilir, böylece sonraki adımları bilirsiniz.

Termosifon Onarıma İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Termosifon Şofbeninizin kontrollerini ve bakımını düzenli olarak yaparsanız birçok sorunun önüne geçebilirsiniz ancak bakımlı bir şofbende bile yaşlılık nedeniyle bir veya daha fazla sorun gelişebilir. Su ısıtıcınızın onarılması gereken bu genel işaretleri öğrenin:

Sızıntılar

Sızdıran bir su ısıtıcısı asla iyi değildir. Su ısıtıcılarının sızıntı yapmasının çeşitli olası nedenleri söz konusu olabilir. Bakım eksikliği, yaşlılık, arızalı basınç tahliye vanaları, tortu birikmesi… bunlardan herhangi biri su ısıtıcı sızıntısına neden olabilir. Isıtıcınızdan su damladığını fark ederseniz hemen daha yakından inceleyin.

Tutarsız Sıcak Su

Sıcak suyun beş dakika içinde bitmesi veya su sıcaklığında sık sık dalgalanmalar olması, su ısıtıcınızda bir sorun olduğunun kesin işaretidir. Bunu çoğunlukla duşta veya banyoda fark etseniz de, sıcak su kullanan herhangi bir armatürde sorun devam edecektir, bu nedenle bir sorundan şüpheleniyorsanız hepsini kontrol edin.

Rengi Bozulmuş Sıcak Su

Yukarıdaki gibi, bu da su ısıtıcılarında bir sorun olduğunun oldukça açık bir işaretidir. Bu, suyun sert olduğu bölgelerde hızlı bir şekilde meydana gelebilen tankta tortu birikiminin muhtemel bir göstergesidir.

Kötü Kokular veya Tadı Kötü Su

Sudaki metalik tadı veya çürük yumurta kokusunu başka nedenlere bağlamak kolay olabilir, ancak emin olmak için su ısıtıcınızı kontrol etmek isteyeceksiniz. Bu kokular su ısıtıcınızda bakteri bulunduğunu veya anot çubuğunu değiştirme zamanının geldiğini gösterebilir.

Tank Dokunulacak Kadar Sıcak

Su ısıtıcıları yalıtımlıdır, bu nedenle biraz sıcak olsa bile dokunulması her zaman güvenli olmalıdır. Şofbeniniz aşırı ısınıyorsa, havalandırma veya izolasyonda sorun olabilir veya tankın tortudan arındırılmasının zamanı gelmiş olabilir.

Garip Sesler

Vuruş, tıngırdama, patlama, tıslama ve gürleme; su ısıtıcınızın çıkardığı tuhaf ses ne olursa olsun, mümkün olan en kısa sürede bir göz atın. Çoğu ses zararsızdır ancak bazıları, özellikle de devam ediyorlarsa, tortu oluşumunun göstergesi olabilir.

Güvenlik Hususları

Sıcak su: Su ısıtıcınızın içindeki su oldukça sıcaktır. 120°F’nin üzerindeki su, haşlanma yanıklarına neden olur ve çoğu su ısıtıcısı bunun 10-20°F ötesinde ayarlanır. Bakım yaparken sıcak suya doğrudan dokunmaktan kaçının ve boşaltmadan önce suyun soğumasını bekleyin. Benzer şekilde, sorununuz tankınızın dokunulamayacak kadar sıcak olmasıysa, herhangi bir yakın incelemeyi tamamlamadan önce soğumasını bekleyin.

Sağlık riskleri: Arızalı su ısıtıcıları (yani yeterince sıcak olmayan veya tortu birikmiş olanlar) sizi ve ailenizi hasta edebilecek bakterilerin üreme alanıdır.

Çevreyi temiz tutun: Su ısıtıcıları, yakın çevrede nelerin bulunup bulunamayacağına ilişkin spesifikasyonlarla birlikte gelir. Yanıcı veya yanıcı malzemeleri daima sıcak su ısıtıcısından uzak tutun. Su ısıtıcınız “patlama” yaparsa, yanlışlıkla başka herhangi bir şeyi kapatarak durumu daha da kötüleştirmek istemezsiniz.

Gazlı su ısıtıcıları: Gazlı su ısıtıcınız varsa, bakımı tamamlarken uygun protokolü izlediğinizden emin olun. Gerektiğinde gaz besleme hatlarını veya pilot ışıkları kapatın (örneğin evinizde haşerelere karşı önlem alıyorsanız) ve acil bir durumda gaz akışını kesecek otomatik kapatma emniyet valfi takın.

Karbon monoksit: Bir gazlı su ısıtıcısı, yetersiz havalandırma veya yanlış kurulum nedeniyle karbon monoksit sızdırabilir. Karbon monoksit kokusuz, tatsız, renksiz ve son derece tehlikelidir. Yeterli konsantrasyonlarda zehirlenmeye veya ölüme neden olabilir. Evinize karbon monoksit dedektörleri takın, böylece ortaya çıkıp çıkmadığını bilirsiniz.

Aletler

Onarım ihtiyacına bağlı olarak değişir ancak şunları içerebilir:

 • Anot Çubuğu
 • Bahçe hortumu
 • Kova
 • Havlu

Malzemeler

Onarım ihtiyacına bağlı olarak değişir ancak şunları içerebilir:

 • Yedek contalar, vidalar, cıvatalar
 • Su ısıtıcı battaniyeleri (yalıtım)

Talimatlar

1. Her İki Ayda Bir veya Daha Fazla Genel Denetim Yapın

Rutin ve kapsamlı bir görsel inceleme genellikle su ısıtıcınızın durumu hakkında sizi bilgilendirecektir. Özellikle aşağıdakileri arayın:

A. Borularda veya şofbeninizin tabanından sızıntılar
b. Sıkılması veya değiştirilmesi gereken eski contalar veya gevşek bağlantılar/vidalar
c. Su ısıtıcısının veya boruların herhangi bir kısmında korozyon

2. Su Isıtıcısını Yılda Bir ila İki Kez Yıkayın

Tankın yıkanması tortu oluşumundan kurtulacaktır ve ömrünü ve verimliliğini artırmak için su ısıtıcınızda gerçekleştirebileceğiniz en önemli hizmetlerden biridir.

3. Snode Çubuğunu Kontrol Edin

Anot çubuğu su ısıtıcısının içinde bulunur ve korozyonun önlenmesine yardımcı olur. Her üç ila beş yılda bir veya yüksek oranda korozyon tespit edilirse daha sık değiştirilmesi gerekir.

4. Sıcaklık ve Basınç (T&P) Valfini Her Yıl Test Edin

Arızalı bir T&P valfi tank içinde aşırı basınç oluşturabilir, bu da performansta büyük sorunlara ve hatta aşırı durumlarda tankın patlamasına neden olabilir. Gerekirse değiştirin.

5. Havalandırmanın Düzgün Çalıştığından Emin Olun

Gazlı su ısıtıcınız varsa havalandırma sistemini kontrol edin. Havalandırma borusu çevresinde bol miktarda boşluk olmalı, hasar olmamalıdır ve havalandırma konektörü uygun şekilde kapatılmalıdır.

6. Termostat Ayarını Kontrol Edin

Genel olarak konuşursak, su ısıtıcıları 120°F ila 140°F arasına ayarlanmalıdır. Sıcaklık ne kadar düşük olursa enerjiden o kadar tasarruf edersiniz; ne kadar yüksek olursa, temizlik veya sanitasyon için o kadar verimli olur. Bakteri üremesine neden olacağından 120°F’nin altına inmeyin. 140°F ve üzeri haşlanmaya neden olabilir.

7. Su Isıtıcısını ve Sıcak/Soğuk Su Borularını Yalıtın

Su ısıtıcı battaniyeleri herhangi bir hırdavatçıda kolayca bulunabilir ve tank ile bağlantı borularını yalıtmak için kullanılır. Su ısıtıcınızı yalıtmak, özellikle cihaz serin veya hava akımı olan bir yerdeyse, tanktan ısı kaybını azaltacağından uzun vadede enerji ve paradan tasarruf sağlayacaktır.

8. Ayrıldığınızda Sıcaklık Ayarlarını Düşürün

Bazı su ısıtıcılarında, enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olmak amacıyla, bir süreliğine evden ayrılacaksanız ayarlanan sıcaklığı düşüren bir “tatil modu” bulunur. Bunu termostatı daha düşük bir sıcaklık noktasına ayarlayarak da başarabilirsiniz. Eve döndüğünüzde şofbeni tekrar açtığınızdan emin olun, aksi takdirde sonuçlarına soğuk bir duş şeklinde maruz kalırsınız.

Bir Uzmanı Ne Zaman Aramalı?

Herhangi bir incelemeyi veya onarımı kendiniz yapmaktan rahatsızlık duyuyorsanız bir uzmana başvurun. Benzer şekilde, bir sorunu (tuhaf bir ses gibi) nasıl yorumlayacağınızdan emin değilseniz, bir tesisatçıdan değerlendirmesini ve tavsiyesini isteyin. Çoğu tesisatçı, yıllık denetimleri, tankın yıkanması gibi düzenli bakım hizmetleriyle birlikte uygun maliyetli bir şekilde paketleyecektir; bu, uzun vadede size para ve zaman kazandırabilir.

Bir süredir denetimleri yapıyorsanız, hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için her üç ila dört yılda bir profesyonel denetim yaptırmak da iyi bir fikir olabilir.

Nasıl yapılırsa yapılsın, uzun vadede pahalı veya tehlikeli sorunlardan kaçınmak için su ısıtıcısının düzenli olarak kontrol edilmesi kesinlikle önemlidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi