Anasayfa / Ev Aletleri Arızaları / Ütü Isınmıyor ? Çözüm Ve Arızaları
Ütü Isınmıyor Çözüm Ve Arızaları

Ütü Isınmıyor ? Çözüm Ve Arızaları

Ütü Isınmıyor Çözüm Ve Arızaları Ütü presi, elbiseleri net bir görünüm için ütülemeye ve düzeltmeye yardımcı olduğundan, en kullanışlı ev aletlerinden biridir. Bu demir pres cihazlarının kullanımı kolaydır ve çoğu malzemeyi ütülemek için iyi bir iş çıkarır. Ancak bazı durumlarda, istedikleri kadar iyi çalışmayabilirler. Bunun temel nedeni demir presinin ısınmamasıdır. Isınma, bu tür cihazların yaptığı asıl görevdir ve eğer yeterince ısınmazlarsa, bu bir sorun olabilir. Bu makale, ana nedenlerin yanı sıra ısınmaması gereken demir pres çözümlerini bilmenize yardımcı olacaktır.

Ütü Neden Isınmaz

Ütü Isınmıyor Çözüm Ve Arızaları Soğuk bir ütü hiç kullanılmaz. Sadece bir yedek satın almak daha kolay olabilir, ancak bazı durumlarda sorun kolayca giderilebilir. Tekrar çalışıp çalışmadığınızı görmek için aşağıdaki kılavuzu izleyin.

Ütünün Ayarlarını Kontrol Et

Çoğu ütüler ayarlanabilir bir sıcaklık göstergesi ile birlikte gelir – bu sayede ‘Keten’ ve ‘Pamuk’ malzemeleri için daha sıcak ayarları kullanmanız sentetik malzemelere veya hassas kumaşlara basmaktır.

 • Ütünün kullanım kılavuzuna bakın – ütünüzün ‘ otomatik kapanma ‘ güvenlik ayarı var mı? Ütünün kapanmadığından emin ol.
 • Sıcaklık kadranını en sıcak ayara getirin; çok düşük olabilir
 • Birkaç dakika bekleyin ve giysiyi tekrar ütülemeyi deneyin.

Ütüyü Farklı Bir Prize Takın

 • Sizin  elektrik soketi şişmiş olabilir . Ütüyü farklı bir prize takmayı deneyin.
 • Sigortanın patlayıp gitmediğini görmek için ev tipi sigorta kutusunu kontrol edin
 • Ütünüz hala soğuksa, ütünün açık / kapalı ışığını kontrol edin  – bu yanıyor mu? Elektrik prizi çalışırsa ancak ütünün ışığı yanmazsa, ısıtma elemanı patlamıştır. Isıtma elemanları sabitlemeye değmez – eğer bu kısa devre yaparsa, o zaman bir yedek demir gerekir
 • Uzatma kablosu mu kullanıyorsunuz? Ütüyü doğrudan duvar prizine takmayı deneyin – uzatma kablosu arızalı olabilir

Su deposu boş mu?

NEDEN: Ütü presinin ısınmadığını neden kontrol etmek için kontrol etmeniz gereken başka bir şey de su haznesidir. Bazı durumlarda, su deposu boşsa, demir pres gerektiği kadar ısınmayabilir.

ÇÖZÜM: Bunun için ütüyü kapatın ve soğuk olduğundan emin olun. Tekrar açın ve su haznesindeki suyu doldurun. Şimdi ısının uygun olup olmadığını görmek için tekrar ütülemeyi deneyin.

Tabanın üzerindeki kireç tortuları

NEDEN: Ütü presinin ısınmamasının nedenlerinden biri tabandaki kireç birikintilerinin birikmesi olabilir. Bu tortular plağı tıkayabilir ve ütüyü ısıtabilir ya da böyle bir durumda buharı düzgün bir şekilde üretebilir.

ÇÖZÜM: Bu sorunu çözmek için ütüyü kapatın ve soğumaya bırakın. Sonra taban plakasını inceleyin ve içindeki havalandırma deliklerini örten kabuklu yatakları arayın. Tabanı beyaz sirke bir tencereye batırılmış serin ve nemli bir bezle silin.

Sonuç Olumsuz İse

Ütü Isınmıyor ise Ütüyü ben Tamir ederim diyorsan Bir multimetre alın. Sigortanın iyi olduğunu kontrol edin. Tamamsa, ütünün arkasındaki kapağı açın. Ütüyü takın. Elektrik çarpmamasına dikkat edin. Duvardaki soketten gelen kabloların güce sahip olduğunu kontrol edin. multimetrenin kablolarını canlı ve nötr olarak yerleştirin ve ülkenize bağlı olarak 240V veya 110v’yi kontrol edin. Buradaki herhangi bir güç kablosu yoksa sorun olabilir.

Ütünün Işığı Yanıyor Ama Hiçbir Şekilde Isınmıyor

Burada güç varsa, gücü açın ve soketi çıkarın. Üst kapağı açın, ısıtma elemanını göreceksiniz. Elemanın uçları arasındaki sürekliliği kontrol edin, Süreklilik yoksa eleman ölür ve yeni bir demir almanız gerekir. Sürekliliği varsa, seriye bağlı diğer bileşenlerin sürekliliğini kontrol edin.

Ütü Isınmıyor ise Bazı modellerde ütünün aşırı ısınmasını önlemek için bir limit termostatı bulunur. Bu, sürekliliği olmayan, kesilmiş ve atlayan bir santimetre uzunluğunda küçük bir direnç gibi görünüyor. Ana kontrol termostatının arızalanması durumunda yüksek sıcaklık algıladığında arıza yapan bir emniyet cihazıdır. Bir yedek parçayı bulabilirseniz, bir parça bulamazsanız, onu kullanabilirsiniz ve ana termostatın başarısız olmadığını umuyoruz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Davlumbaz Havalandırma Hava Çekmiyor

Davlumbaz Havalandırma Hava Çekmiyor ?

Davlumbaz Havalandırma Hava Çekmiyor ? davlumbazı veya havalandırma davlumbazı, birçok kişinin aldığı bir cihazdır. Göz …

soru sor

2 Yorumlar

 1. Fhhfg

  Işık yanıyo ama ütü ısınmıyor ne yapmalıyız

  • Rezislans genel arızası, diger ihtimal devre kesicisi termik arızalı olabilir.

Uzmana Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi