Anasayfa / Ev Aletleri Arızaları / Ütü Isınmıyor ? Çözüm Ve Arızaları
Ütü Isınmıyor Çözüm Ve Arızaları

Ütü Isınmıyor ? Çözüm Ve Arızaları

Ütü Isınmıyor Çözüm Ve Arızaları Ütü presi, elbiseleri net bir görünüm için ütülemeye ve düzeltmeye yardımcı olduğundan, en kullanışlı ev aletlerinden biridir. Bu demir pres cihazlarının kullanımı kolaydır ve çoğu malzemeyi ütülemek için iyi bir iş çıkarır. Ancak bazı durumlarda, istedikleri kadar iyi çalışmayabilirler. Bunun temel nedeni demir presinin ısınmamasıdır. Isınma, bu tür cihazların yaptığı asıl görevdir ve eğer yeterince ısınmazlarsa, bu bir sorun olabilir. Bu makale, ana nedenlerin yanı sıra ısınmaması gereken demir pres çözümlerini bilmenize yardımcı olacaktır.

Ütü Neden Isınmaz ?

Ütü Isınmıyor Çözüm Ve Arızaları Soğuk bir ütü hiç kullanılmaz. Sadece bir yedek satın almak daha kolay olabilir, ancak bazı durumlarda sorun kolayca giderilebilir. Tekrar çalışıp çalışmadığınızı görmek için aşağıdaki kılavuzu izleyin.

Ütünün Ayarlarını Kontrol Et

Çoğu ütüler ayarlanabilir bir sıcaklık göstergesi ile birlikte gelir – bu sayede ‘Keten’ ve ‘Pamuk’ malzemeleri için daha sıcak ayarları kullanmanız sentetik malzemelere veya hassas kumaşlara basmaktır.

 • Ütünün kullanım kılavuzuna bakın – ütünüzün ‘ otomatik kapanma ‘ güvenlik ayarı var mı? Ütünün kapanmadığından emin ol.
 • Sıcaklık kadranını en sıcak ayara getirin; çok düşük olabilir
 • Birkaç dakika bekleyin ve giysiyi tekrar ütülemeyi deneyin.

Ütüyü Farklı Bir Prize Takın

 • Sizin  elektrik soketi şişmiş olabilir . Ütüyü farklı bir prize takmayı deneyin.
 • Sigortanın patlayıp gitmediğini görmek için ev tipi sigorta kutusunu kontrol edin
 • Ütünüz hala soğuksa, ütünün açık / kapalı ışığını kontrol edin  – bu yanıyor mu? Elektrik prizi çalışırsa ancak ütünün ışığı yanmazsa, ısıtma elemanı patlamıştır. Isıtma elemanları sabitlemeye değmez – eğer bu kısa devre yaparsa, o zaman bir yedek demir gerekir
 • Uzatma kablosu mu kullanıyorsunuz? Ütüyü doğrudan duvar prizine takmayı deneyin – uzatma kablosu arızalı olabilir

Su Deposu Boş Mu?

NEDEN: Ütü presinin ısınmadığını neden kontrol etmek için kontrol etmeniz gereken başka bir şey de su haznesidir. Bazı durumlarda, su deposu boşsa, demir pres gerektiği kadar ısınmayabilir.

ÇÖZÜM: Bunun için ütüyü kapatın ve soğuk olduğundan emin olun. Tekrar açın ve su haznesindeki suyu doldurun. Şimdi ısının uygun olup olmadığını görmek için tekrar ütülemeyi deneyin.

Tabanın Üzerindeki Kireç Tortuları

NEDEN: Ütü presinin ısınmamasının nedenlerinden biri tabandaki kireç birikintilerinin birikmesi olabilir. Bu tortular plağı tıkayabilir ve ütüyü ısıtabilir ya da böyle bir durumda buharı düzgün bir şekilde üretebilir.

ÇÖZÜM: Bu sorunu çözmek için ütüyü kapatın ve soğumaya bırakın. Sonra taban plakasını inceleyin ve içindeki havalandırma deliklerini örten kabuklu yatakları arayın. Tabanı beyaz sirke bir tencereye batırılmış serin ve nemli bir bezle silin.

Sonuç Olumsuz İse

Ütü Isınmıyor ise Ütüyü ben Tamir ederim diyorsan Bir multimetre alın. Sigortanın iyi olduğunu kontrol edin. Tamamsa, ütünün arkasındaki kapağı açın. Ütüyü takın. Elektrik çarpmamasına dikkat edin. Duvardaki soketten gelen kabloların güce sahip olduğunu kontrol edin. multimetrenin kablolarını canlı ve nötr olarak yerleştirin ve ülkenize bağlı olarak 240V veya 110v’yi kontrol edin. Buradaki herhangi bir güç kablosu yoksa sorun olabilir.

Ütünün Işığı Yanıyor Ama Hiçbir Şekilde Isınmıyor ?

Burada güç varsa, gücü açın ve soketi çıkarın. Üst kapağı açın, ısıtma elemanını göreceksiniz. Elemanın uçları arasındaki sürekliliği kontrol edin, Süreklilik yoksa eleman ölür ve yeni bir demir almanız gerekir. Sürekliliği varsa, seriye bağlı diğer bileşenlerin sürekliliğini kontrol edin.

Ütü Isınmıyor ise Bazı modellerde ütünün aşırı ısınmasını önlemek için bir limit termostatı bulunur. Bu, sürekliliği olmayan, kesilmiş ve atlayan bir santimetre uzunluğunda küçük bir direnç gibi görünüyor. Ana kontrol termostatının arızalanması durumunda yüksek sıcaklık algıladığında arıza yapan bir emniyet cihazıdır. Bir yedek parçayı bulabilirseniz, bir parça bulamazsanız, onu kullanabilirsiniz ve ana termostatın başarısız olmadığını umuyoruz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Ütü Buhar Vermiyor

Ütü Buhar Vermiyor ?

Ütü Buhar Vermiyor ? Buhar üretmeyen bir ütü nasıl düzeltilir ? Ütünüzün çalışan bir prize …

soru sor

38 Yorumlar

 1. Fhhfg

  Işık yanıyo ama ütü ısınmıyor ne yapmalıyız

  • Rezislans genel arızası, diger ihtimal devre kesicisi termik arızalı olabilir.

 2. İlknur

  Ütü yaparken. Aniden uyarı sesi verdi, ışık yandı söndü ve ısı tamamen kesildi ve birdaha ısınmadı farklı prizkerde denedim ışık yanıyor fakat ısınmıyor biraz bekliycede uyarı sesisi veriyor içindeki suyu akıtıyor bu durum neden olur acaba

  • Aşırı ısınmada termik sigorta ısınmayı durdurmuş olabilir, uyarı ısıtma olmadığındandır, servisi kontrol etmesi gerekir.

   • İlknur

    Teşekkür ederim

   • Yener

    Ütü ısınır gibi görünüyor ama ısınmıyor

   • Işıl

    Ütüye yumuşatıcı Birazcık hemen fakat ütüm biraz geçtikten sonra uyarı verdi ve ısısı kesildi rezidansdanmı acaba.ütüde elektrik var ısı yok

 3. Hfkf

  Ütünün rezistansı patlamış rezistansı nekadar yaptırmaya değermi

  • Marka Nedir ?

   • Hfkf

    Fakir avanti steam iron ütü

    • Genel olarak ütünüzden memnun iseniz, rezistans değiştiğinde eskisi gibi kullanacaksınız, rezistans cihazın pahalı parçasıdır, memnunsanız rezistans değiştirilsin derim.

 4. Sinem

  Ütümüzün markası arçelik ayar ışığı yanıyor ama ayara girmiyor

  • Isıtma sorunu var ise termostat veya resislans arızalı

   • Sinem

    Ütümüz ayara girmiyor o yüzden ısınmıyor tamir edilir mi yoksa yeni bir tane mi almalıyız

    • Tamir tabiki edilir, servise bırakıp maliyet bilgisi isteyiniz. yüksek rakam çıkar ise yenisi düşünelebilir.

 5. Melike

  Utume kumaş yapismisti internetten tuzla temizlemeyle ilgili birşey gördüm onu denedim ondan sonra hiç calismiyor ışığı yanmiyor ve hiç ısınmıyor ne yapabilirim yeni alınmış markası polaris

  • temizlik ile arıza yapmaz, tuz arıza sebebi degildir, servisine başvurursanız garantiden onarım görür.

   • Nilüfer

    Ütüme su koyarken bırden kıblcm olstu şartel atmış actm ama ütü ısınmıo bıhar vermıo napcqm ya yardm edın bnmde degl ütü

   • Dilek k.

    Ütüm arçelik k 4622 daha önce garanti kapsamında arızası giderilemedi ve yenisi gönderildi, şimdi yeni gelen ütüm de ısıtma sorunu başladı ışığı yanıyor ama ısınmıyor sorun ne olabilir

 6. Meltem

  Utuyu temizlemek icin tuz utuledim gecmeyince beyaz sirkeyle sildim buhar isigi yaniyo kazan isiniyo ama utunun isigi yanmiyo ve tabi ısınmıyor markasi vestel

 7. Nurten

  Utumden duman ve yanık kokusu geldi şimdide çalışmıyor en yüksek ayarda olmasına rağmen

  • içerisinde kablo yanığı olabilir, servisine başvurunuz.

   • Hlya

    Ütüm bosh marka sari ışığı yanıyo ama ısıtmıyo çok az ısitiyo neden olur

 8. Sümeyye

  Ütü yaparken birden bire ışığı da söndü çalışmamaya başladı ütümüz Philips aruz performance ne yapmalıyız

 9. Saliha

  Ütüm tefal. Işığı yanıyor ama ısınmıyor. Ne yapmalıyım

  • Rezistans veya termostat arızalı olabilir servisi kontrol etmesi gerekir. Müşteri Hizmetleri
   Her Gün 09.00-18.00 Arası
   444 40 50

 10. Didem

  Ütüm conti markası ayar ışığı yanmıyor ve ısıtmıyor ne yapmalıyım

 11. Aybike

  Üştüm philips kazanlı ütü. Işığı yanıyor tabanı ısı vermiyor..ne olabilir ne kadar civarı fiyat çıkar?

 12. Derya

  Ütümle güzelce ütü yaptım bir parça kaldı ama şu bitmişti bende prizden çıkarıp hemen şu koydum şimdi ise ütüm hiç bir şekilde çalışmıyor.ne olmuş olabilir acaba yardımcı olur musunuz ?

 13. Müzeyyen

  Utum plips azur performe fişe taktım üste mavi ışık yaniyo hemen sonuyo sonra hiç ısınma yok başka pirizlerdede denedim sonuc aynı neden olabilir

 14. Merve

  Ütümün ışıkları yanıyor ama ısıtmıyor nedendir

 15. nedim

  mrb.lar tefal ütümün tabanı yarsı ısınıyor yarısı ısınmıyor

 16. Özgür

  Arzum stemart ütü rezistan yanmış yaptırmaya degermi tesekkurler

 17. Ayşe

  Merhaba, ben ütünün içindeki krecleri temizlemek için limonlu su kullandım içinden kiri aktı ama ütüm çalışmıyor ne yapabilirim?

 18. Arzu

  ütümüz ısıtmayı kesti. cihazı açtık. termik sigortası atmış. yalnız termik sigorta boşuna bozulmaz diye bişey öğrendik. muhakkak ki termostat arızalandığı için termiği attırmış dediler. termostatın orjinalini taktık . termik yine attı. başka bir termik taktık yine attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !