Anasayfa / Ev Aletleri İpuçları / Ütü Kireci Nasıl Temizlenir ?
Ütü Kireci Nasıl Temizlenir
Ütü Kireci Nasıl Temizlenir

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir ?

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir ? Ütü yapmak çok zaman alsa da, zahmetli olsa da çoğunlukla keyifli olduğu söylenen bir iştir. Evlerimizde, en sık kullanılan elektrikli ev aletlerinden biri olan ütü, pratikliğiyle hayatımızı kolaylaştırır. Ta ki kireçlenme başlayana kadar…

Ütü Kireci Temizleme

Uzun sürelerle kullanımı, kireçli sular ve düzenli bakımının ihmal edilmesiyle ütüler kireçlenebilir. Endişelenmeye gerek yok, oldukça normaldir. Sadece temizlemenin doğru formülünü bilmek yeterlidir.

Ütü Temizliğinin Püf Noktaları

Musluk sularındaki yoğun kireç, ütülerde kireçlenmeye sebep olur. Tabanı kireçlenmiş bir ütünün hem çalışma verimi düşer hem de gereksiz yere elektrik yakar. Çünkü daha hızlı yapacağı bir işlemin süresi artacak, yavaşlayacaktır. Üstelik giysilerinize verdiği zarar da cabası. Hal böyleyken, ütünüzü belirli aralıklarla temizlemeli, kireçlenmiş olan tabanı düzenli şekilde temizlemelisiniz.

Kulak Temizleme Çubukları

Ütünün kireçlenen tabanını temizlerken kulak temizleme çubuklarından rahatlıkla yardım alabilirsiniz. Ütü tamamen soğumuş durumdayken, ılık bir suya birkaç damla bulaşık deterjanı damlatınız. Karıştırdıktan sonra içine kulak temizleme çubuğu batırıp ütünün buhar deliklerini temizleyiniz. Daha sonra ütünün su haznesini doldurup, ütünüzün su buharı püskürtmesini bekleyin. Daha sonra ütüyü fişten çekerek, soğutun. Artık ütünüz temizlenmiş olacaktır.

ütü kireç temizliği

Yukarıda yazılan işlemi beyaz sirke ya da sirke ruhu ile de yapabilirsiniz. Elbette, sirke kalıntılarını tamamen temizleyerek işlemi bitirmeniz halinde. Bu arada kürdan da buhar deliklerini temizlemede oldukça faydalıdır. Temizleme bittikten sonra ütüyü denemeden kullanmamanız iyi olacaktır. Kullanmadığınız bir kumaşın üzerinde test yaparak, bir sorun olup olmadığını görmelisiniz.

Beyaz Sirke

Beyaz sirkenin temizlik dünyasında ünü büyük. İyi gelmediği yüzey, kumaş, eşya yok. Ancak her ne kadar doğal ve sağlıklı bir temizleyici olsa da beyaz sirkeyi, kullanımından sonra kalıntı ve koku bırakmaması için iyi durulamak gerekmektedir.

Ütü kireci nasıl giderilir ?

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir ? Öncelikle ütünüzün su koyma haznesini bir miktar su ve aynı oranda beyaz sirke ile doldurun. Ütünüzün en yüksek sıcaklık seviyesine getirin ve ütü iyice ısındıktan sonra buhar verin. Birkaç dakika bu şekilde devam etmelisiniz. Daha sonra ütünüzü fişten çekin ve soğuyana kadar bekleyin. Son aşamada, içerideki tüm suyu – sirkeyi dökün. Temiz su ile içerde kalan tüm sirke kalıntılarını arındırın.

Sirke Ruhu

% 10 oranında asit asetik içerek sirke ruhu, geçmişten günümüze en sık kullanılan doğal temizleyicilerden biridir. Hemen hemen her alanda kullanılabilen sirke ruhunun, ütülerdeki kireç sorununa da olumlu etkisi vardır.

Su ile karıştırılan sirke ruhunu ütünün su koyma haznesine dökün. Ütünün ısınmasını bekleyin. Temiz bir beze ya da pamuğa karışımdan damlatın. Kireçli alanın üzerine sürün. Siz sürdükçe bezin üzerine biriken kirleri göreceksiniz. Bir süre sonra, fişi çekin ve ılımaya başlayan ütünün üzerinde işleme devam edin. Ütü tamamen soğuduğunda, temiz bir su ile ütünüzü mutlaka durulayın.

Uyarı: Sirke ruhu kullanırken mutlaka ortamı havalandırmalı, sirke ruhunun yoğun kokusuna maruz kalmamalısınız. Sirke ruhunu solumak, solunum yollarında ve gözlerde yakıcı bir etki bırakacaktır.

Limon Tozu

Sitrik asit hemen hemen her ev işinde kullanılan, halk arasındaki adıyla ‘limon tozu’ olarak bilinen organik bir bileşiktir. Kireçlenmede akla ilk gelen temizleme yöntemlerindendir. Limon tozunu suyla karıştırarak kaynatın. Eğer çaydanlıkta kaynatırsanız, içerisindeki kireçler de temizlenmiş olacaktır. Kaynayan suyu ütünüzün su koyma haznesine doldurun. Aynı işlemi limon tozunu eriterek de yapabilirsiniz.

Ütünüzü çalıştırın ve buhar düğmesine basın. Bu şekilde birkaç dakika bekleyin. Limon tozu yüzeydeki tüm kireci söküp atacak, ütünüzü yeniden tertemiz yapacaktır. İşlem bittikten sonra ütü soğumaya bırakılır ve sonra iyice durulanır. Durulama aşamasında çalkalanırsa daha iyi sonuç verecektir.

Karbonat

Bilinen en doğal ve pratik temizleme malzemesi karbonat, ütü temizliğinde de elbette faydalıdır. Sodyum bikarbonat olarak bilinen bu mucizevi temizleyici, sirkeyle beraber kireçli bölgelere uygulanabilir. Ütünün tabanında oluşan yoğun kireçlenme için, sirke ve karbonata batırılmış temiz bir bez işe yarayacaktır. Bezle, ütünün kireçli kısımları dikkatlice silinir. Kireçler, kolaylıkla kaybolacaktır.

Önemli Notlar

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir ? Ütüler hassas ev aletleridir. Su ile temasta olan tüm diğer aletler gibi onlar da kolayca kireçlenir. Bu konuda alınabilecek tek önlem, ütüler için kullandığımız suları titizlikle seçmek. Marketle satılan ütü suları ya da içme sularımız, kireçlenme sorununun önüne geçecektir. Bunun dışında ütüler için özel üretilmiş olan teflon altlıklar mevcuttur. Bu altlıkları ütünün tabanında kullanmak hem ütüyü koruyacak hem de kumaşa gelebilecek zararları engelleyecektir.

Son olarak, ütülerin kullanımından sonra içlerindeki suların mutlaka boşaltılması gerekir. Bu basit alışkanlık, ütülerin kullanım ömrünü uzatacak ve daha da önemlisi kireçlenme riskini ortadan kaldıracaktır.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir ?

Ütü Temizliği Kabartma Tozu İle Temizleme

Kabartma tozu ile temizlik 1 çorba kaşığı (15 mL) su ve 2 çorba kaşığı (6 g) kabartma tozu karışımını karıştırın.

Hamur biraz akıcı olmalı, ancak yine de kalın olmalıdır, böylece ütünüzün plakasına yapışabilir. Mümkünse filtrelenmiş veya damıtılmış su kullanın.

Macunu soğuduktan sonra ütünün plakasına yayın. Ütüyü yakın zamanda kullandıysanız, bunu yapmadan önce plakanın tamamen soğuduğundan emin olun! Hamuru doğrudan plakaya uygulayabilirsiniz. Ütünüz yalnızca bir yerde kirliyse, karışımı her yere yaymanız gerekmez. Eğer sadece genel bir temizlik yapıyorsanız, macunu tüm tabağa yaymanız da uygundur. 

  • Macunu uygulamak için parmaklarınızı kullanabilirsiniz veya bir spatula kullanabilirsiniz.
  • Ütüde çok fazla birikme varsa, bu pastayı ütü üzerinde birkaç dakika bekletebilirsiniz.
  • Macunu cömertçe sürün, özellikle ütünüz çok kirliyse.

Ütü Taban Yayma

Temiz bir bezi ıslatınız. Macunu çıkarmak için bunu kullanacaksınız, bu yüzden temiz olduğundan emin olun. Bezi ıslat. Fazla suyunu sıkın

Buhar deliklerini temizlemekBuhar deliklerini temizlemek için pamuklu bir bez kullanın. Pamuklu çubuğu (insanların kulaklarını temizlemek için kullandıkları tür) bir miktar taze damıtılmış suya batırın. Her bir pamuk deliğini kullanarak buhar deliklerini temizleyin. 

Deliklerden çok fazla parça çıkarsa, birden fazla pamuklu çubuk kullanmanız gerekebilir. Çubuğa yapışmış çok fazla birikme varsa, yeni bir pamuklu çubuk kullanın.

Depoyu doldurDepoyu doldur. Ütüde artık su kalıntısı varsa, önce onu boşalttığınızdan emin olun. Bunu, kapağı depoya açıp baş aşağı çevirerek yapabilirsiniz. Boşaldıktan sonra damıtılmış veya filtrelenmiş su kullanın ve rezervuarı yaklaşık 1 / 3’ü kadar doldurun.

Hazneyi, daha güçlü bir temizleme çözeltisi için 3/4 bardak (180 mL) su ve 1/4 bardak (60 mL) beyaz sirke karışımı ile de doldurabilirsiniz. Ancak, sirkenin tolere edeceğinden emin olmak için ütünüzün kullanım kılavuzunu okumalısınız.

Ütüyü açÜtüyü aç. Ütüyü en yüksek ayara getirin ve buhar ayarının açık olduğundan emin olun.

Bu adımda, buhar ve ısı, buhar deliklerinde derin kalmış halde bulunan çöp ve mineral birikintilerini temizler.

Sıcak ütüyle çalışırken dikkatli olun. Ütü tarafından salınacak buhardan yanmayın.

Temiz Bezle ÜtülemeBirkaç dakika temiz bir bezle ütüleyin. Kirlenmeye aldırmadığınız temiz bir bez seçin. Ütünün içine kir girerse, bezinizde kahverengi çizgiler oluşabilir. Şimdi tek yapmanız gereken, ütüyü temizlemeye yardımcı olmak için bezi ütülemek. Manuel bir buhar düğmesine sahipseniz, daha da fazla buhar çıkmasını sağlamak için düğmeye sık sık basın. 

Bir mutfak havlusu muhtemelen bunun için iyi çalışacaktır.

Ütüyü kapatın ve soğumaya bırakın. Ütüyü korumalı bir yüzeye yerleştirdiğinizden emin olun (örn. Havluyla kaplı bir mutfak tezgahı). Demir soğudukça, daha eski tortu demirden damlayabilir.

Depoda artık su varsa, çıkardığınızdan emin olun.

Ütü Temizliği Sirke ve Tuzla Temizleme

Sirke ve Tuzla Temizlemeİki parça beyaz sirke ve bir parça tuzu karıştırın. 

Bu karışımı ocakta orta ateşte ısıtırsınız. Tuz eriyene kadar ısıtın, ancak sirkenin kaynamasına izin vermekten kaçının.

Ne yazık ki, koku muhtemelen güçlü olacak, ancak demir için iyi bir temizleyici olacaktır.

Karışımı soğumaya bırakın. Sıcak sirkeyi biraz soğumaya bırakın. Sıcak olmasını istiyorsun, ama sıcaklaşmasını istemiyorsun. Ellerinizi sirke kokusundan korumak için bulaşık eldivenleri giyin.

sirke karışımına temiz bez batırmakSirke karışımına temiz bir bez batırın. Karışımı, soğutulmuş karışımı ütünün dibine sürterek ütünün plakasını temizlemek için kullanacaksınız. 

Fırça kaplamayı çizebileceğinden teflon kaplı bir demiriniz yoksa, bunu yapmak için yumuşak bir fırça da kullanabilirsiniz. Bir tel fırça kullanmaktan kaçının, bu durum ütünün plakasını bozacaktır.

Bu, demirdeki çentik izlerinden kurtulmanın harika bir yoludur.

Ütüyü durulayın. Temizliği tamamladıktan sonra, artıklardan olabilecek kalıntıları karışımdan çıkarmalısınız. Bunu, temiz bir bez parçasını beyaz bir sirke içerisine batırarak ve ütü levhasını tekrar hafifçe temizleyerek yapabilirsiniz.

Bundan sonra, ütüyü açabilir ve eski, temiz bir bez üzerine geçirebilirsiniz. Bu, kalan kalıntıları yakmaya yardımcı olacaktır.

Diş Macunu ile Ütü Temizleme

diş macunu ütü temizleme

Ütü plakasına yeni bir kurutma kağıdı sürtün. Ütünüzü en düşük ayara getirin. Yeni bir kurutucu tabaka alın ve tüm kir ve pislik gidinceye kadar demirin plakasını yavaşça ovalayın. 

İşiniz bittiğinde, ütüyü ısıtın ve kurutma kağıdı tarafından kalan kalıntılardan kurtulmak için temiz bir paçavra ütüleyin.

Ütünün rezervuarını doldurun. Size uygunsa, beyaz sirke ve arıtılmış veya süzülmüş su kullanmalısınız. Ütüyü buharda çevirin ve beş dakika boyunca kalın bir pamuklu bez parçası ütüleyin. Sirke çözeltisini hazneden boşaltın ve tabandan temiz bir havluyla temizleyin.

Ütünüzün haznede sirke tahammül edebileceğinden emin olmak için kullanıcı el kitabınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Tabanı temizlemek için diş macunu kullanın. Sorunlu bölgelere çarpacağından emin olarak bir miktar diş macunu doğrudan serin bir taban üzerine sürülür. Diş macununu temiz bir bezle ovalayın, ardından ütüyü buharın üzerine yerleştirin ve beş dakika boyunca bir bez buharlayın. 

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir ? Ayrıca, 1 çorba kaşığı (3 g) diş macunu, 2 çorba kaşığı (6 g) kabartma tozu ve 3 çorba kaşığı (45 mL) sirkeyi birlikte karıştırıp tabanını temizlemek için kullanabilirsiniz.

ütü temizliği

Gazete ile yapışkan  temizleyin. Ütünüzün alt kısmında yapışkan bir şey varsa, ütünün üzerindeki ısıyı tamamen yukarı kaldırın ve buharı kapatın. Sıcak ütüyü temiz olana kadar bir gazete parçasının üzerinden geçirin. 

Bundan sonra hala yapışkansa, gazeteye biraz tuz serpin ve işlemi tekrarlayın. Bu, yapışkan maddelere dikkat etmelidir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ?

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ? İnternet’te yaygın olan ve aslında hata olan sirke su ve …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !