Anasayfa / Klima İpuçları / VRF Klima İklimlendirme Sistemi Nedir ?
VRF Klima İklimlendirme Sistemi Nedir

VRF Klima İklimlendirme Sistemi Nedir ?

VRF Klima İklimlendirme Sistemi Nedir ? Değişken soğutucu akışkan (VRF), bir dış ünite yoğuşma ünitesinin ve çoklu iç ünitelerin bulunduğu bir klima sistemi konfigürasyonudur.

VRF Klima Sistemi Nedir?

Değişken soğutucu akışkan terimi, sistemin birden fazla buharlaştırıcıya (iç üniteler) akan soğutucu akışkan miktarını kontrol etme kabiliyetini ifade etmekte olup, tek bir yoğuşturma ünitesine bağlı olan ve bölge kontrolünü mümkün kılan farklı kapasitelere ve konfigürasyona sahip birçok buharlaştırıcının kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

Değişken Akış (VRF) iklimlendirme sistemi nedir?

VRF Klima İklimlendirme Sistemi Nedir ? Değişken soğutucu akışkan terimi, sistemin, evaporatörlerin her birine akan soğutucu akışkan miktarını kontrol etme yeteneğine, farklı kapasitelere ve konfigürasyonlara sahip birçok evaporatörün kullanımına, bireyselleştirilmiş konfor kontrolüne, farklı bölgelerdeki eşzamanlı ısıtma ve soğutmaya imkan verir.

Temel düzeydeki terimlerle, VRF sistemleri esasen evinizde sahip olduğunuzdan daha büyük, daha karmaşık, doğrudan genişleme (DX) bölünmüş sistemlerdir. Teknoloji, 1980’lerin başında Daikin tarafından Japonya’ya öncülük etti, ancak Amerika’da son zamanlarda popülerlik kazandı. Bu sistemler yıllar boyunca ilerlemeye devam etti ve LG, Mitsubishi ve Trane gibi sayısız diğer üreticiler de VRF sistemlerinin versiyonlarını sunuyor.

VRF Temel Çalışma Prensibi

Soğutma modunda, iç üniteler sıvı soğutucu ile beslenir. Ünite içinden akan soğutucu miktarı, ünitenin içinde bulunan bir elektronik genleşme valfı ile kontrol edilir. Soğutucu akışkan bobinin içine girdiğinde, ısıyı alandan alan ve böylece odayı soğutan bir faz değişimi (buharlaşma) geçirir. Uzaydan çıkan ısı, ortam havasına kadar tüketilir.

Isıtma modundayken, iç üniteler sıcak gaz soğutucu ile beslenir. Yine, ünite boyunca akan sıcak gaz miktarı aynı elektronik genleşme valfı üzerinden kontrol edilir. Sıvı soğutucu akışkanda olduğu gibi, sıcak gaz uzaya ısı enerjisi veren bir faz değişimine (yoğuşma) uğrar.

  • Aşağıdaki şemada, tek bir dış mekan VRF yoğuşma ünitesinin çeşitli iç ünite tiplerine (duvara monte, tavan kaseti, gizli kanallı, PTAC stili) nasıl servis edilebileceğini göstermektedir.

 

Geleneksel sistemlere göre farklı VRF avantajları vardır , örneğin:

  • İnşaat Esnekliği – Hem iç hem de dış ünitelerin modüler yapısı, kurulumu basitleştirir ve gelecekteki genişlemeyi mümkün kılar.
  • Konfor Konforu – VRF sistemleri büyük ölçüde bireysel alan kontrolüne dayanır ve bir alanda daha tutarlı bir sıcaklık tutabilir.
  • Enerji Verimliliği – VRF sistemleri oldukça verimlidir. Bu, bina enerji kodlarının giderek daha katı hale gelmesi ve sahiplerin enerji maliyetlerinin kamu hizmetlerinden daha iyi tanınması nedeniyle artan önem taşımaktadır. (Bu sistemler enerji verimliliği nedeniyle LEED ve Austin Green Building Program uyumlu binalarda sıklıkla kullanılmaktadır.)
  • Sistem Yedekliliği – VRF yoğuşmalı üniteler genellikle çoklu kompresörler ile donatılmıştır. Bu, her bir iç ünitenin tek bir kompresöre sahip özel bir dış ünite ile eşleştirildiği standart split sistemlere kıyasla bir fazlalık seviyesi sağlar.
  • Yüklenen Kapasite Azaltma – Bir binanın bir kısmından diğerine ısıtma veya soğutma kapasitesini değiştirme yeteneğine bağlı olarak bir binaya hizmet etmek için azaltılmış toplam klima ekipmanı tonajı kurulmuştur.
  • Ses seviyeleri – VRF iç ve dış üniteler geleneksel DX split sistemlerinden çok daha az gürültü çıkarır.

VRF sistemlerinin de birkaç dezavantajı var

  • Adanmış Dış Hava – Özel bir dış hava sistemi gereklidir. VRF iç mekan donanımı küçük / modülerdir ve yoğun olarak işgal edilmiş binalarda gerekli olabilecek büyük miktarda dış hava işlemek üzere tasarlanmamıştır.
  • İlk Maliyetler – İlk maliyetler diğer sistem tiplerine göre daha yüksektir, ancak enerji tasarrufları genellikle ilk yatırımın 5 yıl veya daha kısa sürede geri dönmesine neden olur.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !