Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir
Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir

Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir ?

Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir ? Ocağın tamamen kapalı ve soğuk olduğundan emin olun. Bir bez ya da kağıt havlu ile ocağın yüzeyindeki birikintileri alın. Kazıyarak çıkartmaya çalışmayın. Temizleme solüsyonunu hazırlarken ellerinize eldiven giyin. Sıcak musluk suyunu bir kovaya boşaltın. sıcak suyun içine 1 veya 2 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ekleyin. Suyu köpürttük ten sonra Ocağın tüm yüzeyine eşit dağılacak şekilde bir fincan karbonatı serpin. Ardından, eski bir bez ya da tişörtü deterjanlı suya daldırın ve sıkın.

Siyah Cam Ocak Temizleme

(bez biraz sulu kalmalı ancak damlayacak şekilde de olmamalıdır) Kovadaki suyu atmayın. Onunla işimiz daha bitmedi. Islak bezlerin tüm ocağın yüzeyini kaplayacak şekilde örtün. 15 ila 30 dakika kadar bekletin. Islak bez ocak üzerindeki karbonatı kurumasını engelleyecek ve nemli bir ortam oluşturacaktır.15 ila 30 dakika bekledikten sonra bezlerin yüzeyden alın ve tekrar deterjanlı suya batırın ve fazla suyu sıkın.

Ankastre ocak lekeleri nasıl temizlenir

Tüm ocağı dairesel hareketlerle hassas yüzeye zarar vermeden nazikçe silin. Artık geri kalan suyu dökebilirsiniz. Temiz bir bulaşık süngerini suyla ıslatın ve hafifçe fazla suyunu sıkın. Ve sünger tarafıyla ocağı silin. Daha sonra mikrofonik bezle tüm yüzeyi kurulayın. Yüzeyin daha parlak bir görünümde olmasını isterseniz beze birkaç damla sirke koyabilirsiniz.

Ankastre elektrikli ocak nasıl temizlenir

Yemek pişiricilerin en önemli parçası ocaklarımız zamana bağlı olarak değişimler göstererek teknolojik değişimlere rahatlıkla ayak uydurmayı da başarmıştır. Gazlı ocaklar, elektrikli ocaklar derken şimdi de indüksiyon ocaklar hayatımıza girdi. Bu yazımızda bir sonraki yazımızda yer vereceğimiz indüksiyon ocaklar ile elektrikli ocakların çalışma sisteminin daha rahat anlaşılabilmesi için radyan sistemine sahip elektrikli cam seramik ocakları inceleyeceğiz.

Çalışma mantığı olarak cam yüzey içinde yer alan yuvarlak ısıtma alanları, üzerine yerleştirilen kabın boyutu fark etmeksizin yuvarlak alan boyunca ısıtma yapıyor. Bu ısıtma ise cihazın içerisindeki radyan yardımı ile gerçekleştiriliyor.

Ocak demirleri nasıl temizlenir

Çalışmaya başladığında ısınan alan resimdeki gibi kızarıyor ve yüksek bir sıcaklığa ulaşıyor. Önce radyan ardından da sırasıyla cam, cam ısısı ile kap ısınıyor. Kabın ısısı ile de içindeki yiyecekler pişiyor. Pişirme süresi olarak da gazlı ocaklara göre daha hızlıdır. Temizliği yine gazlı ocaklara göre daha kolaydır. Bir araştırmaya göre hanımlar ellerini en çok bıçağa ikinci olarak da gazlı ocak temizlerken ocak malzemelerine kestiriyorlar. Bunu göz önünde bulundurduğumuz taktirde temizlik yaparken ele zarar verecek bir kısmın olmadığını söyleyebiliriz.

Kararan ocak gözleri nasıl temizlenir

Temizliği konusundan sözü açmışken biraz daha konuyu açalım. Isınma anında ocak yüzeyi çok sıcak olabiliyor. Taşmalarda maalesef taşan malzeme ocak yüzeyine yapışıyor ve orada yanıyor. Haliyle biraz inatçı bir hale geliyor. Bu noktada yine söylememiz gerekiyor ki gazlı ocaklara göre temizliği daha kolay. Yetkili servislerde ocak yüzeyine zarar vermeyen sıyırma bıçaklarından temin ederek bu soruna çözüm bulabiliyoruz. Yine birçok firmanın cam seramik ocaklar için üretilen yağ çözücü temizlik ürünlerinin bulunduğunu da hatırlatmak isteriz.

Cam yüzey her zaman kullanıcılara endişe vermiştir sağlamlığı konusunda. Ancak bu durumda biraz daha bilgi sahibi olmamız için cam ocak ile cam seramik ocağın farkını sizlere aktarmamız gerekiyor. Sert cam ocaklar (gazlı modellerde kullanılan) normal darbelere dayanıklıdır. Cam seramik ocaklar ise çok daha dayanıklıdır. Bu yüzden elektrikli cam seramik ocakları gönül rahatlığı ile evimizde kullanabiliriz.

Kararan ocak gözleri nasıl parlatılır

Markaları incelediğimizde de kumandaların dokunmatik ve elden kumandalı olarak iki ana grupta toplandığını görebiliyoruz. Her ikisi de çok kullanışlıdır ancak dokunmatik daha da hayatımızı kolaylaştıracak seçenekleri sunuyor. Bazen “acaba dokunmatik çabuk bozulur mu” diye kendi kendimize sorabiliriz ancak bu hiç de gerçeği yansıtmayan bir soru olur.

Hayatımızın artık her alanında dokunmatik ürünler yer alıyor ve bizlere ulaşmadan önce defalarca kez testten geçiyor. Hemen hemen bütün ürünlerde artık ısı göstergesi ile ocağın kapanmasından sonra hala sıcak kalan alanlar gösterilmektedir. Yine bazı modellerde “boost” dediğimiz hızlı kaynatma özelliği yer almakta. Dokunmatik modellerde çocuk kilidi, zaman ayarı gibi seçenekler de sunulabiliyor.

Ankastre ocak lekeleri

Toparlayacak olursak cam seramik ocaklar günlük kullanımımızı daha rahat hale getirecek teknolojileri ve konforu yanında getiriyor. Ülkemizde elektriğin pahalı olması nedeniyle ve elektrik kesintilerinin fazla yaşanması nedeniyle eskiden tercih edilmezken son bir kaç yıldır bu ürünlerin kullanıcı sayısı artıyor.

Gerçek kullanımda baktığımızda ise aylık ocak kullanımından doğan elektrik faturasının gaza göre daha tasarruflu olduğunu görüyoruz. Yapılan alt yapılar, yeni binalarda bulunan jeneratörler de elektrik kesintilerini minimize ettiği için tercih edilebilir hale geldi. Eminiz ki böyle bir ürün kullandığınızda gazlı ocaklara göre daha konforlu ve hızlı olduğunu fark edeceksiniz. İndüksiyonlu ocaklarla ilgili yazımızda buluşmak üzere…

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06