Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri
Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri

Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri

Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri Arıza, normalin dışında gerçekleşen bir durum yada olay olarak tanımı yapılabilir. Birçok arıza türü vardır. Ancak en sık rastlanılan ve arıza denildiği zaman akla gelen ilk şey elektrik ile çalışan elektronik aletlerde oluşan hasar gelebilir. Ariston Genellikle de sistem, cihaz ya da parça düzeyinde istenilmeyen durum yada olaylara yol açabilecek, neden olabilecek bir hata olarak görülebilir.

Ariston Buzdolabı Arıza Giderme

Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri Buzdolabınız veya dondurucunuzda bir arıza oluşursa, hızlı bir şekilde onarılması gerekir, aksi takdirde içerikler bozulur ve maliyetler artar. Sık karşılaşılan sorunları ve bunları nasıl çözeceğinizi kontrol edin.

Ariston Buzdolabı Çalışmıyor ?

Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri Hiç çalışmayan bir buzdolabı, özellikle fark etmeniz biraz zaman alırsa, son derece sinir bozucu olabilir. Yanıp sönen bir buzdolabına çok fazla yiyecek kaybedebilirsiniz.

Güç var mı?

Kulağa geldiği kadar basit, önce en basit olasılıkla başlayın; buzdolabına giden güç var mı? Bu sadece prizleri ve anahtarları değil, aynı zamanda devre kesici kutusunu ve sigortaları da kontrol edin. Ayrıca, uzatma kablolarının düzgün çalıştığından emin olun. Buzdolabındaki ışık çalışmıyorsa, değiştirilmesi gerekebilir.

Tahliye tavaları ve tüpleri tıkanmış olabilir, bu yüzden kontrol edin.

Son olarak, bir yaz aylarında bir avuç buz küpü sıcak yaz aylarında bir nimet olsa da, buz yapıcılar sorunlu olabilir ve her türlü soruna neden olabilir. Herhangi bir tıkanıklık olmadığından emin olmak için buz makinesinin tüpünü kontrol edin.

Buzdolabınız çalışıyor, ancak olması gerektiği kadar soğutma yapmıyorsa, buzdolabınız soğumadığında ne yapacağınıza dair kılavuzumuza göz atın.

Ariston Buzdolabı Yeterince Soğuk değil ?

Buzdolabımın Sıcaklığı Ne Olmalı?

Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri Tercih edilen sıcaklık, yaklaşık 2 ila 3 derece C (veya kabaca 35-38 Fahrenhayt) arasında bir yerdedir. Çok daha yüksek bir şey ve yiyecekler bozulacak ve sağlık için tehlike oluşturacaktır. Çok daha düşük ve donma herhangi bir sorun olur.

Buzdolabınızın sıcaklık ayarlarını kontrol etmek için termostatınızı arayın. Analog bir kadrana veya dijital ekrana benzeyecektir. Buzdolabınızın sıcaklığı çok yüksekse, buzdolabınız soğmuyorsa veya buzdolabım yeterince soğuk değilse ne yapacağınız hakkında daha fazla bilgi için makalemize bakın . Buzdolabınızın sıcaklığı çok düşükse, termostatınızın kırılması veya örtülmesi muhtemeldir. Tıkalı veya örtülü olmadığından emin olun ve gerekirse değiştirin.

Sadece sıcaklığın serin ve uygun bir şekilde buzdolabından ılıktan düştüğünü keşfetmek için buzdolabına gitmek, kalp batması için yeterlidir. Panik zihninizi geçecek ilk şey, buzdolabınızın tüm içeriğinin kaybolması ve çöp kutusuna gönderilmesidir. Gerçekleşmesi gereken ikinci düşünce, mühendis ücretlerinde size bir servete mal olacağıdır.

Ancak burada, kendiniz yapabileceğiniz birkaç kontrol vardır.

Kapı Contaları

Kapı contalarının iyi durumda olup olmadığını her zaman iki kez kontrol edin. Kapı contasında herhangi bir hasar varsa veya yok olma belirtileri varsa, buzdolabından gelen soğuk hava kaçabilir.

Buz Oluşumu

Buzdolabının içinde buz birikmesi, ısı transferini engelleyerek verimliliği azaltır. Azalan verimlilik artan faturalara ve daha sıcak bir buzdolabına yol açar. Bu sonuçlardan kaçınmak için buzdolabınızı düzenli olarak çözdürün.

Kirli Kondenser Bobini

Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri Buzdolabının yeterince soğuk olmaması için bir olasılık, kondenser serpantinlerinin kirli olmasıdır. Bir radyatör gibi, kondenser buzdolabının içinden çıkan ısıyı dağıtmak için temiz kalmalıdır. Bobinler ne kadar kirli olursa, buzdolabını soğutmak için daha fazla çalışmak zorundalar. Çok kirli iseler buzdolabının içini doğru sıcaklığa getiremezler.

Evaporatör Fan Motoru

Evaporatör fanı temel olarak tüm buzdolaplarının sahip olduğu bir bobin setidir – marka ve modele bağlı olarak bir veya daha fazla olabilir. Evaporatörün amacı, soğuk havayı buzdolabından dolaştırmaktır – çalışmıyorsa, buzdolabı bölmesi için yeterli soğuk hava üretmez. Sadece bir evaporatör varsa, dondurucu tarafında olacaktır, ancak dondurucu hala soğuyabilir.

Kondenser Fan Motoru

Buzdolabının yeterince soğuk olmamasının olası bir belirtisi, kondenser fan motoru bıçağına sıkışmış bir şey olmasıdır. Ya o ya da fan motoru arızalı olabilir. Buzdolabının altında veya arkasında bulunan kondenser fan motorunun amacı, kondenser bobinlerinin üzerine hava soğutmaktır.

Başlatma Rölesi

Kompresörün yan tarafına takılan küçük bir cihaz olan başlatma rölesi, kompresörü çalıştırmak için güç sağlar. Arızalı bir başlatma rölesi, kompresörün çalışamayacağı ve buzdolabının soğmayacağı anlamına gelir. Arızalı ise, başlatma rölesi değiştirilmelidir.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Termostat, evaporatör fanı, kompresör ve kondenser fanı içinden yeterli soğuk havanın geçmesine izin vermek için çok amaçlı bir işlev sağlar. Soğutma sistemi fanları çalışıyor ancak buzdolabı soğutma yapmıyorsa, termostatı kontrol etmeniz önerilir.

Kapasitörü Başlat

Buzdolabının yeterli sıcaklığa soğumaması sorunu, kompresörün çalıştırılmasında güçlük çektiği anlamına gelebilir. Kompresörün çalıştırma sırasında artırmak için bir akü gibi davranması, başlatma kondansatörünün yanması durumunda kompresör gerektiği kadar çalışamaz. Kusurlu olanın değiştirilmesi gerekir.

Termistör

Adından da anlaşılacağı gibi, bir termistör hava sıcaklığını izleyen ve kontrol kartına bağlanan sensördür. Arızalı bir termistör buzdolabının aşırı soğumasını veya hiç soğutulmamasını sağlar.

Sıcaklık Kontrol Kartı

Temperleme panosu kompresör ve fan motorlarına voltaj sağlar. Sıcaklık kontrol panolarıyla ilgili en iyi tavsiye, genellikle yanlış tanı konuldukları için diğer tüm olası hataları kontrol etmektir.

Kompresör

Bir kompresör, soğutucuyu sıkıştıran ve onu kondenser bobinleri ve evaporatörde dolaştıran bir motordur. Görünüşte kusurlu görünen kompresörleri bir profesyonel tarafından kontrol edip değiştirmek en iyisidir.

Ana Kontrol Kartı

Buzdolabınız yeterince soğumuyorsa, tüm potansiyel sorunların en az yaygın olanı budur. Bu bileşenlerin arızalanması daha olası olduğundan, önce soğutma fanlarını, soğutma kontrollerini ve buz çözme sistemini kontrol edin.

Ariston Buzdolabı Soğutmuyor ?

Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri Buzdolabının, çok fazla müdahale olmadan gerçekleştirmenin güvenilir olabileceğini düşünebilirsiniz. Tabii ki, herhangi bir cihaz gibi, bir buzdolabı da bileşen parçalarının bakımına ve bakımına ihtiyaç duyacaktır.

Buzdolabınızın doğru sıcaklığa soğutulmadığını kontrol edebileceğiniz birkaç şey vardır.

Arızalı Termostat

Buzdolabı bölmesi hala serin ve fan çalışıyor olabilir, bu durumda sıcaklık regülatörünü kontrol edin. Sıcaklık regülatörü dijital veya analog olabilir. Dijitalse, dijital bir ekrana sahip olurken, analog bir sıcaklık regülatörü kadran veya pastil (termometre) şeklinde olabilir.

Ariston Buzdolabı Fan çalışmıyor ?

Fanın çalışmadığı bir durumda, buzdolabınızı çözmeyi deneyin – bu, buz birikmesi ile hareketsiz hale getirildiyse bıçakları serbest bırakır. Bu işe yaramazsa, fanın motorunun arızalanması olasılığı vardır.

Diğer hatalar

Bobinler tıkanmış veya soğutma ünitesi kırılmış, arızalı veya soğutma sıvısı bitmiş olabilir. Kendiliğinden çözülen sistemdeki bir sorunun, evaporatör bobinleri üzerindeki soğutmadan kaynaklanabilecek soğukluğa neden olması da mümkündür. Alternatif olarak, başlatma kondansatörünün veya başlatma rölesinin etkinleşmemesi ya da ana kontrol panosu arızalı olabilir.

Ariston Buzdolabı Kapısı Açık Kaldı Ne Yapmalı?

Dondurucu kapınız açık bırakıldığında her zaman bir acı olur. İşte tüm yiyeceklerinizin bozulmasının yaramaz bir çocuk veya beceriksiz bir eş olduğundan şüphelenseniz bile yapmanız gerekenler.

Dondurucu Kapı contası

Kapı contasını kontrol edin. Kapı contası kirliyse temizleyin. Kirli bir kapı contası, kapının kapanma sorunu olmadığı anlamına gelebilir. Kapı contasında herhangi bir yırtılma veya delik varsa, kapıyı kapalı tutsa bile ısıyı koruyamayacağı için değiştirmeniz gerekir.

Yaylı Kapılar

Dondurucu kapınızı nedenine bakılmaksızın açık bırakmaya devam ederseniz, kendi kendine kapanmasını sağlamak için dondurucunuz için daha yakın bir yaylı kapı satın almayı düşünün.

Buz Çözülmüş Gıda

Yiyecekler buzdolabında çözüldüğünde, pişirmeden tekrar dondurmak güvenlidir. Çözündürme işleminde kaybedilen nem nedeniyle yiyeceklerde bir miktar kalite kaybı olabilir, ancak yiyecekler buzdolabı sıcaklıklarında olduğu ve oda sıcaklıklarında olmadığı sürece iyi olmalısınız.

Çiğ yiyecekleri çözerseniz, pişirin, pişmiş yiyeceklerden herhangi birini saklamak güvenli olmalıdır. Çözülmüş olan önceden pişirilmiş gıdalar da yeniden dondurulabilir.

Artıkları dondurursanız, çözüldükleri noktadan itibaren üç ila dört gün içinde yaptığınızdan emin olun. İki saatten daha uzun süre dışarıda kalmamışsa, soğutması olmayan yiyecekleri veya sıcaklık 33 derecenin (90 derece Fahrenheit) üzerine çıkarsa bir saat dondurmayın.

Ariston Buzdolabı Yeterince Soğutmuyor ?

Ariston Buzdolabı Arızaları Dışında mükemmel derecede iyi bir dondurucudan daha sinir bozucu bir şey yoktur (bu süreçte enerji faturanıza yığınlar ve yığınlar ekler), ancak yemeğinizi soğuk tutmaz. Her nasılsa, bir tamirciyi bir tür çalışma sırasında düzeltmek için çağırmaya değer gibi gelmiyor. Sorunu kendiniz tanımlamak istiyorsanız, o zaman okumaya devam edin!

Don oluşumu nispeten yüksek veya güvenilir olmayan sıcaklıkların bir nedeni olabilir. Dondurucunuzda 3 mm’den fazla buz varsa, Dondurucum Donuyor bölümünü ziyaret edin .

Sık Kullanım

Açıkçası, sıcak öğeleri soğutmak için bir dondurucu kullanmak veya dondurucuyu sık sık açmak içerideki sıcaklığı etkileyecektir. Bunun dondurucunuzu nasıl kullandığınızı açıklayabileceğini düşünüyorsanız, muhtemelen önemli bir sorun değildir.

Kapı Kapama

Kapının en ufak bir miktarda açık bırakılması durumunda, örneğin bir öğenin kapıya basacak kadar yapışması durumunda, mükemmel çalışan dondurucular bile donmuş yiyecekleri korumaz. Sert bir şey yapmadan önce dondurucu kapınızın doğru şekilde kapandığından emin olun!

Evaporatör fanını engelleme

Dondurucunun çalışmasının, ancak dondurulmamasının bir başka yaygın nedeni de içeriğin yanlış paketlenmesidir. Dondurucunuzun içindeki bir havalandırma deliğinin arkasında, tipik olarak arkada yer alan evaporatör fanı soğuk havayı dolaştırır. İçeriği bu fan menfezinden çekin ve havanın dondurucudaki her noktaya ulaşabilmesi için eşyaların etrafında yer bırakın.

Tüm bunları yaptıktan sonra, dondurucunun içine bir termometre koyun ve bir veya iki saat sonra kontrol edin. Hala çok sıcaksa, dondurucuda ciddi bir sorun var.

Kapı Contası

Kapı contalarının iyi durumda olup olmadığını her zaman iki kez kontrol edin. Kapı contasında herhangi bir hasar veya donma belirtileri varsa, dondurucunun dışından ılık hava girecektir.

Arka tarafa bakabilmeniz için dondurucuyu dışarı çekin, kondenser bobinlerinin verimli çalışmasını engelleyebilecek toz veya buz gibi kalıntıları arayın.

Evaporatör Fanında Arıza

Cıvıltı ve gıcırtı, evaporatör fanlarınızın arızalandığının bir işaretidir. Bir evaporatör fanı arızası, genellikle yanlış hizalama sorunlarını kendiniz düzeltebilmenize rağmen, söz konusu fanı değiştirmenizi gerektirir. Kırılmış veya arızalı bir evaporatör kontrolü, daha yüksek dondurucu sıcaklıklarının bir başka nedenidir.

Termostat

Hatalı bir buz çözme kontrol zamanlayıcısı veya termostatı, aşırı ısınan bir dondurucuya kolayca neden olabilir. Evaporatör bobinlerinizin, bobinleri gerçekten göremediğiniz yere donmuş olup olmadığına bakın, bu durumda buz çözme zamanlayıcısını (kompresörün yakınındaki arkada bulunur) buz çözme işlemine geçirmeniz ve vermeniz gerekir. buz çözme ısıtıcısının evaporatör bobinlerinin altına gelip gelmediğini görmek için birkaç dakika.

Buz çözücü ısıtıcı açılmazsa, dondurucu takılı değilken buz çözme termostatındaki (donmuşken) sürekliliği (OHMS ayarında) test etmek için bir volt / ohm metreye ihtiyacınız olacaktır.

Kondenser Fanı

Kondenser fan motoru tıkanmış veya hasar görmüş olabilir. Bloke olursa, tıkanıklığı giderin, ancak herhangi bir hasar kondenser fan motorları için oldukça ölümcül olma eğilimindedir ve muhtemelen değiştirilmesi gerekecektir.

Başlatma Rölesi

Çalıştırma rölesi, kompresörü çalıştırmak için güç sağlar. Arızalı bir başlatma rölesi, kompresörün çalışamayacağı ve dondurucunun soğuması anlamına gelecektir. Çalıştırma rölesi arızalıysa değiştirilmelidir.

Termistör

Bir termistör, sıcaklığı izleyen ve kontrol kartına bağlanan bir sensördür. Arızalı bir termistör, belirli kusura bağlı olarak dondurucuyu çok soğuk veya hiç soğuk yapmaz.

Kompresör

Ariston Buzdolabı Arızaları Çözümleri Bir kompresör, soğutucuyu sıkıştıran ve onu kondenser bobinleri ve evaporatörde dolaştıran bir motordur. Görünüşte kusurlu görünen kompresörleri bir profesyonel tarafından kontrol edip değiştirmek en iyisidir.

Dondurucunun yeterli sıcaklığa soğumaması sorunu, kompresörün çalıştırılmasında güçlük çektiği anlamına gelebilir. Çalıştırma kapasitörü yanmışsa, kompresör gerektiği kadar sık ​​çalışamaz. Arızalı bir kompresör veya başlatma kondansatörü değiştirilmelidir.

Ariston Buzdolabı Durdu Çalışmıyor ?

Çalışmayan bir dondurucu büyük bir rahatsızlık, sağlık tehlikesi ve yeterince kötü değilmiş gibi gerçekten korkunç bir kokuya neden olabilir.

Elektronik Kontroller

Dondurucunuz bir elektrik kesintisinden sonra tamamen çalışmayı durdurduysa, elektronik kontrollerin hasar görmüş olması muhtemeldir. Bir klik sesi duyabiliyorsanız, kompresörün çalışmaya çalıştığı ancak başlayamayacağı anlamına gelir ve uygun kontrolleri yapmak için bir teknisyen tutmanız gerekecektir.

Aksi takdirde:

Belirgin adımlar arasında dondurucunun açık olduğundan emin olmak, güç kablosunun takılı ve hasar görmemiş olup olmadığını kontrol etmek, prizin çalışır durumda olup olmadığını ve sigortanın atmadığını kontrol edin.

Buz tıkanması

Dondurucuda sorunlara neden olabilecek çok fazla buz olabilir, olabildiğince çok buz temizleyin ve yiyeceklerle çok sıkı paketlenmediğinden emin olun. Büyük olasılıkla dondurucunuzun çalışmasını durduran tek şey bu olmayacaktır, ancak bu katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Fan ve Motor

Dondurucu fanını ve motoru kontrol edin. Hasar ve hatalı bağlantılar arızalanmaya neden olabilir.

Arka kontrol kartında bir kondansatör arızalanırsa, her türlü şey ters gidebilir. Bu yaygın hatanın problem olmadığından emin olun.

Ariston Buzdolabı Donmuyor ?

Dondurucunuz hiç çalışmıyorsa, Dondurucum Çalışmayı Durdurdu bölümümüzü kontrol edin . Dondurucunuz çalışıyor ancak düzgün donacak kadar soğuk değilse, Dondurucum Yeterince Soğuk Değil bölümümüzü kontrol edin.

Ariston Buzdolabı Donuyor ?

Aşırı soğuk bir dondurucu, çoğu insan için daha uzun vadeli bir sorundur, bu da güvenilir olmayan sıcaklıklar ve hasarlı gıda maddeleri gibi sorunlara neden olur. Neyse ki, düzeltilmesi çok zor olmamalı.

Arızalı Conta

Bir dondurucunun donmasının en yaygın nedeni, değiştirilmesi gereken başarısız bir conta. Başarısız bir conta delikler ve yırtıklar olacaktır, muhtemelen oldukça küçüktür.

Don Oluşumu

Dondurucunuz çok doluysa, don oluşumuna da neden olabilir. Bu durumda, don oluşumunu durdurmak için dondurucunuzun içindeki yiyeceklerin bir kısmını çıkarın.

Hemen hemen tüm modern buzdolapları donmaz. Eski buzdolapları, yanlış bir şey olmasa bile düzenli buz çözme işlemine ihtiyaç duyabilir. Donun 3 mm’den daha kalın olmasına izin vermemelisiniz.

Termostat

Modern, donmaz buzdolabının donması, termostat veya buz çözme mekanizmasında bir sorun olduğunu gösterebilir. Sorun termostatla ilgiliyse, farklı bir ayarın daha iyi çalışıp çalışmadığını görmek için ayarlamayı denemelisiniz. Sorun buz çözme mekanizması ile ilgiliyse, değiştirmeniz gerekir.

Ariston Buzdolabı Güvenle Temizlenmesi

Sorunun temel nedenini çözdükten sonra, yine de buzdolabını temizlemeniz ve donu çıkarmanız gerekir.

Dondurucudaki buzu temizlerken asla keskin aletler kullanmayın; garantiyi geçersiz kılacaktır ve ciddi hasara neden olabilir. Bunun yerine, suyu almak için bir kapla yavaşça ve dikkatlice çözdürün. İşlemi hızlandırmak için ılık su kullanın.

Buzlanma hakkında konuşurken toz buz genellikle tartıştığımız şeydir. Dondurucunuzda katı buz görürseniz, dondurucunuzda bir yerde sızıntı olabilir. Bu durumda, Dondurucum Su Sızıyor bölümümüzü kontrol edin .

Ariston Buzdolabı Su Sızıyor ?

Sızdıran bir dondurucu zeminin her tarafında su ile sonuçlanabilir veya dondurucuda katı buzla sonuçlanabilir. Her iki durumda da, dondurucuyu her zamanki gibi kullanmadan önce sorunu çözmeniz ve sorunun nerede yattığını tanımlamanız gerekir.

Manuel buz çözme yaparken veya damlama tavasına veya tahliye hortumuna erişmek için ön paneli çıkarırken dondurucuyu daima fişten çekin.

Manuel Buz Çözme

Dondurucu tahliye hortumuna ve damlama tavasına erişmek için dondurucunuzdaki ön veya arka paneli bir tornavida ile sökün. Dondurucu, ister otomatik bir fonksiyon, isterse manuel bir fonksiyon olsun, sadece buz çözme döngüsü sırasında tahliye olur. Başka bir zamanda tahliye edilirse, ünitede bir eğitimli uzman tarafından ele alınması gereken bir sorun vardır.

Damla Tavası

Damlama kabını boşaltın. Dondurucu tahliye hortumu, buz çözme suyunu dondurucunun altındaki bir damlama tavasına boşaltır. Bu tava dolduğunda, zemine su sızar. Bu, dondurucu buzunu çözdüğünde düzenli bir bakım görevidir.

Buz çözme döngüsü sırasında damlama kabını boşaltın.

Tahliye Hortumu

Tahliye hortumunda sızan su olup olmadığını ve damlama kabının boş olup olmadığını kontrol edin. Hortum bir hortum kuplöründen ayrılmış olabilir veya bir şekilde sıkışmış veya kesilmiş olabilir. Hortum bir hortum kuplöründen ayrıldıysa, hortum kelepçesini sıkarak ve hortumu kuplöre geri iterek yeniden bağlanabilir.

Hortum kelepçesi

Hortum kelepçesinin, hortumun kuplörle buluştuğu noktaya yerleştirildiğinden emin olun. Hortum kesilmiş veya dilimlenmişse, hortumun içine bir hortum kuplörü sokun ve her iki taraftan birlikte kelepçeleyin. Küçük plastik kaplinler donanım mağazalarında mevcuttur. Doğru boyutta kuplör ve doğru boyutta kelepçeler elde etmek için hortumun bir ucunu yanınıza alın.

Boşaltma tapası

Tahliye tapasını çıkarın ve dondurucunuzda tahliye tapası varsa dondurucunun tahliye olmasına izin verin. Fiş çıkarılmazsa, su dondurucuya geri dönecek ve alttan dışarı akacaktır. Tahliye tapası çıkarıldıktan sonra, suyu yakalamak için altına bir tava yerleştirin veya bir tahliye borusunun yakınındaysanız, dondurucuyu üzerine yerleştirin ve suyun tahliye olmasına izin verin. Bu çoğunlukla manuel olarak çözülen göğüs dondurucularında yapılır, ancak daha eski manuel olarak çözülen dik dondurucularda tahliye tapaları da olabilir.

Drenaj hattını bir teyel şırınga ve 50/50 çamaşır suyu ve su çözeltisi kullanarak temizleyin. Bu yöntem yalnızca tahliye borusuna giriş erişilebilir olduğunda yapılabilir. Erişim elde etmek için servis panellerini çıkarmanız gerekirse, profesyonel bir servis teknisyeni çağrılmalıdır.

Ariston Buzdolabı Kokuyor ?

Kokuları gidermek için yaygın olarak kabul edilen yöntem iyice yıkamak, daha sonra kalan kokuyu emmek için kömür kullanmaktır. Herhangi bir katkı maddesi ile kömür zehirlidir, bu yüzden bu türleri kullanmayın.

Termostat

Kötü kokulara neden olabilecek dondurucu yanıklarını önlemek için, yiyecekleri dondurucuda çok uzun süre saklamayın. Arızalı bir termostat dondurucu yanmasını şiddetlendirebilir, çünkü dalgalanan sıcaklıklar dondurucu yanmasını daha da kötüleştirir. Arızalı bir termostatın dondurucunuzun sıcaklığının dalgalanmasına neden olduğunu düşünüyorsanız, değiştirmeyi düşünün.

Ariston Buzdolabı Yeterince Soğuk Değil

Dondurucunuz yeterince soğuk değilse yiyecekler bozulabilir. Dondurucunuzun olması gerektiği kadar soğuk olmadığını hissedebilmelisiniz, bu durumda Dondurucum Yeterince Soğuk Değil bölümümüzü kontrol etmelisiniz .

Damla Tavası

Damlama kabını temiz tutun. Damlama tavanızın kurtarılamadığı duruma gelmesine izin verdiyseniz, değiştirmek isteyebilirsiniz, aksi takdirde üç ayda bir boşaltmayı ve yıkamayı düşünebilirsiniz.

Buz yapıcılar kokulara neden olabilir, çünkü bakterilerin rahatsız edilmeden büyümesi için çok küçük yerleri vardır. Buz makinenizi kontrol edin ve varsa iyice temizleyin.

soru sor

18 Yorumlar

 1. SADIK BEBEK

  A 2 VE 5 C 5 F ARIZALAR NEYI İFADE EDER ARISTON BUZ DOLAPLARINDA VE BU ARIZALAR NASIL GIDERILIR KISA ZAMAN ICINDE CEVABINIZI BEKLIYORUM

 2. Ali demir

  Ariston buzdolabının üstündeki göstergesi neden çalışmıyor

  • Adept

   Gösterge paneli arızalı, değişim gerekebilir, revizyon yapılabilir.

   • Nebahat kivrim

    Buzdolabin ustundeki ışıklar devamli yanip sonuyor. Nedendir.

    • Soğutma eksikliginde yanar, uyarı verir.

     • Erkan

      Ayrı dorun benım dolabımda da var su an nadıl bır cozum gerekmektedır

 3. Kenan

  Merhaba ariston buzdolabı ara ara çıt çıt ses çıkarıyor iki metali birine vurma gibi uzun değil ama sebebi ne olabilir ne yapmalıyım tesekkürler

  • Metal sesi motor iç sisteminden gelebilir, bu arıza sebebi degildir.

 4. ERKAN

  Buzdolabın 2 gündür durmuş çalışmıyor neden acaba

  • Birden fazla arıza sebebi vardır, modele göre degişir, başta ana besleme, elektronik kart veya motor arızası

 5. çilem

  ariston buzdolabım kapagını açınca dolap kendiliğinden çalışmayı durduruyor kapagı kapattıgımda geri açıyor neden olabilir

 6. Sevim atuğ

  İyi günler Hotpoint Ariston 3 bölmeli buzdolabında alt bölümünde buzlanma oluyor ve kapak açılmıyor temizleme yaptım sabah açtım açılmıyor yine buzlanma oluyor ne yapmalıyım

 7. Tahsin

  Ariston buzdolabının kapağını açınca motor stop ediyor fakat fanlar çalışmaya devam ediyor hem arkadaki soğutma fanı hem de içerideki üfleme fanları arıza neden olabilir acaba

  • Selma

   Ariston nofrost buz dolabımın dondurucu bölümü dondurmuyor ama oldukça soğuk alt bölüm ise soğutmuyor

 8. Nevzat Coşgun

  Ariston buzdolabı 15 gün çalışıyor sonra duruyor. 2 gün elektrik fişini çekiyoruz. Sonra tekrar elektrik fişini takıyoruz. 15 gün tekrar çalışıyor. Arıza nerede olabilir. Servisi getirdim bir kaç defa. Bazı parçalarını değiştiler ama arıza devam ediyor. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

  • 15 sonra durması elektronik kart arızası olabilir. buzlanma oluyormu cihazda

 9. Birsen

  Hotpoint Aristo’n buzdolabımın alt kısmı donduruculu model olandan
  Üst dolap bölümü hiç soğutmuyor alt dondurucu bölümde soğutuyor ne yapmalıyız teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !