Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları Çözümleri

Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları Çözümleri

Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları Çözümleri bazı durumlarda son derece kolay olabilmektedir. Bu durumda usta çağırmadan sizler de çözebilirsiniz. En çok karşılaşılan arızalardan birisi çamaşır makinesi su almıyor şeklinde şikayetlerin edildiği arızadır. Bu arızada yapmanız gereken musluklardan su gelip gelmediğini kontrol etmektir. Su varsa bu durumda hortumun bükülü olup olmadığına bakınız. Bunda da bir sıkıntı yoksa filtreyi temizlemelisiniz. Yine başarılı olamaz iseniz bu durumda kapağın açık kalma ihtimaline binaen kapağı iyice kapatmayı deneyiniz.

Arçelik Çamaşır Makinesi Arıza Giderme

Arçelik Çamaşır makinesi su vermiyor arızası da en sık karşılaşılan arızalardan birisidir. Bu arıza durumunda da su filtresini kontrol etmeniz gereklidir. Filtreyi kontrol etmeden evvel bükülü halde bir hortum olup olmadığını da kontrol etmenizi sizlere tavsiye ederiz.

Arçelik Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor ?

Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları Drenaj yapmayan bir çamaşır makinesi, karşılaştığımız en yaygın sorunlardan biridir. Bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

Tahliye hortumu veya pompa küçük bir giysi parçası, veya diğer kalıntılarla tıkanmış.

Yıkayıcı arızalı ve tahliye / sıkma döngüsüne düzgün şekilde oturmuyor. Bir hata kodu ile gösterilebilir – ürün kılavuzunuza bakın veya bunun ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmak için üreticiyi arayın.

Tahliye pompası arızalı (yıkayıcı genellikle hoş olmayan bir ses çıkarır ve / veya bu durumda sızıntı yapmaya başlar)

Çözümler

Çamaşır makinenizi sıfırlama

Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları İlk olarak, makineyi genel olarak sıfırlamanız gerekir. Makineyi güç noktasından kapatın, bir dakika bekleyin ve ardından tekrar açın. Değişiklik görmüyorsanız, Ana Sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu, tüm yerleşik bileşenleri sıfırlar ve genellikle cihaz teknisyenleri tarafından başarıyla kullanılır. Çamaşır makinesinin kapağını 12 saniye içinde 6 kez açıp kapatın. Ardından, sorunlarınızın çözülüp çözülmediğini görmek için durulama / sıkma programını kıyafetsiz çalıştırın. Boşalırsa sorun çözüldü! Değilse, tıkanıklığa geçelim!

Tahliye hortumunun tıkanması

Makineyi güç noktasından kapatın. Makineyi hareket ettirmeden veya herhangi bir ayar yapmadan önce bunu daima yapmalısınız. Tahliye hortumunun bükülüp bükülmediğini kontrol edin. Bu, yıkayıcının tahliyesini etkileyebilir ve hataya neden olabilir.

Şimdi tahliye hortumunu makinenin arkasından çıkarın. Bu genellikle birkaç basit vida ile bağlanır. Hortum giriş noktasına erişmek için yıkayıcıyı noktasından çekmek için bir eliniz gerekebilir. Tıkanmayı zorlamak için hortumdan biraz su geçirin. Bir dış hortum bağlantısı iyi çalışıyor. Ayrıca tıkanıklığı veya öğeyi dışarı itmek için bir sıhhi tesisat yılanı, sopa veya uzun bir nesne kullanabilirsiniz. Tahliye hortumunu kolayca çıkaramıyorsanız, tıkanıklığı gevşetip içeri itebileceğinden, makinenizdeki en sıcak döngüyü kıyafetsiz çalıştırın.

Yıkama suyu tahliye hortumundan sürekli olarak su aktığında, makinenize tekrar takın. Makinenizin verimli bir şekilde boşalmasını sağlamak için, hortumun ucunun tahliye deliğine 12 cm’den fazla olmadığından ve bükülmediğinden veya bükülmediğinden emin olun. Yukarıdakilerin hiçbiri çamaşır makinenizi düzeltemezse, en iyi seçenek bir servis çağrısı hakkında üreticiyle iletişime geçmek.

Arçelik Çamaşır Makinesi Kapısı Kilidi Açılmıyor ?

Üst yükleyicilerin suyu içeride tutmak için kapılarını kilitlemeleri gerekmediğinden, bu ön yükleyicilerde en yaygın olarak bulunan bir sorundur.

Ön yükleyicilerin çalışma sırasında sıkıca kapalı kalmaları gerekir. Yıkama döngüsünün sonuna kadar makinenin kilidi otomatik olarak açılacaktır. Bununla birlikte, bazen bir ön yükleyici arızalanır ve kilitli kalır, makinede giysileri ve suyu yakalar.

Bunun birkaç olası nedeni vardır:

– Kilitleme mekanizması sıkışmış olabilir (belki bazı kıyafetler yoluna girmiş olabilir).

– Yıkayıcı bilgisayarında bir aksaklık olabilir.

– Çamaşır makinesi, tahliye kapağını kilitli ve tambur suyla dolu bırakarak düzgün tahliye etmiyor olabilir.

Çözümler

 • Yeniden başlatın:  Dijital bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, eski sıfırlama hilesini deneyin. Çamaşır makinesini güç noktasında en az 60 saniye kapatın ve ardından tekrar açın. Biraz şansla, ana sıfırlama yıkama programlarını yeniden başlatmalıdır.
 • Kısa bir döngü çalıştırın:  Sorunun, giysilerinizin kilidi fiziksel olarak bozması olduğunu düşünüyorsanız, yıkayıcıyı başka bir kısa döngü çalıştıracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu kıyafetleri hareket ettirmeli ve umarım kilidi açmalıdır. Elbette, kıyafetleriniz iki kez yıkanacak, ancak basit bir çözüm için bir teknisyeni çağırmayı kurtarıyor!
 • Drenaj hortumunu kontrol edin:  Makine drenaj yapmıyorsa, drenaj hortumunda tıkanma olup olmadığını kontrol etme zamanı gelmiş olabilir. Bükülmüş bir tahliye hortumu yıkama döngülerini de etkileyebilir.
 • Üreticiyle iletişime geçin : Her şey başarısız olursa, üreticiye başvurun – size tavsiyede bulunabilirler ve makineniz garanti kapsamındaysa, profesyonel bir tamircinin ziyaret etmesini sağlayın.

  Makineyi ayırmayı içeren çevrim içi çözümler olsa da, bunu denemeniz garantiyi geçersiz kılabilir veya makinenin gelecekte bir servis teknisyeni tarafından onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Arçelik Çamaşır Makinesi Kokuyor ?

Çamaşır makineleri zamanla kirlenir ve küflenir. Aynı sözlü koku daha sonra kıyafetlerimize aktarılır ve sonunda onları tekrar yıkamak için para harcamak zorunda kalırız.

Temel bir çamaşır makinesi temizliği, makine boşken bir döngü çalıştırmayı, suyun ve temizleme çözeltisinin kuyulardan ve vinçlerden geçmesini içerir. Birçok modern makine ayrıca özel bir Tambur Temizleme döngüsüne sahiptir veya alternatif olarak bir Sıcak Döngü kullanabilirsiniz.

Çözümler

Çamaşır makinenizi temizleme
 • Bu yöntem hem ön yükleyici hem de üst yükleyici çamaşır makinelerini temizleyecektir. İhtiyacınız olacak :– 2 su bardağı sirke- 1/4 su bardağı (kabartma) tozu- 1/4 su bardağı su
 • İlk olarak, yıkayıcı deliğinin etrafındaki artık pislik veya küfün temizlendiğinden emin olun.
 • Suyu ve kabartma tozunu küçük bir kapta karıştırın. Bunu çamaşır makinenizin deterjan gözüne ekleyin.
 • Sirkeyi doğrudan çamaşır makinesi tamburuna dökün.
 • Yıkayıcıda bulunan en sıcak ayarı seçin ve döngüyü başlatın. Sirke ve kabartma tozu kombinasyonu, herhangi bir küf ve mineral birikimini kıracak ve yıkayıcı kokan daha taze olacaktır.

  İPUCU : Makinenizi optimum durumda tutmak için bunu 1-2 ayda bir temizleyin.

Arçelik Çamaşır Makinesi Sigorta Atıyor ?

Ne yazık ki, bu çok farklı potansiyel nedenlerle ilgili bir sorundur. Belki motorda bir yerde bir arıza var. Belki bir sızıntı vardır ve su gücün olması gereken yere ulaşmaktadır. Makine aşırı yüklendiğinde motor aşırı ısınır (muhtemelen benimkine olan şey budur, bu yüzden onu ön yükleyici ile değiştirdim).

Tabii ki, makineyi aşırı yüklemeyerek de sorunu önleyebilirsiniz. Ancak ailenizin makineyi yönetmesi için çok fazla çamaşır varsa, biraz daha büyük bir şeye yükseltme yapmayı düşünebilirsiniz. Sorun devam ederse, onarımı görüşmek üzere üreticiyi aramak en iyisidir.

Arçelik Çamaşır makinesi Sesli Sarsıntılı Çalışıyor ?

Hiç çamaşır yüklediniz ve makinenin çamaşırlarınızda bir şekilde dans ettiğini bulmak için daha sonra geri geldiniz mi?  Çamaşır makinenizin dengesiz olması için iyi bir şans var. Bir çamaşır makinesi döndüğünde, giysilerinizdeki suyu çıkarmak için yüksek hızlı santrifüj kuvvetleri çalışmaktadır. Çamaşır makinenizin bir ayağı diğerinden daha kısaysa, bu makinenin hareket etmesine neden olur.

Yüksek, tehlikeli ve muhtemelen her seferinde makineye zarar veriyor.

Bu sorunu nasıl çözersiniz?
 • Makinenin düz olduğundan emin olun. Tüm ayakların düz bir yüzeye yerleştirildiğinden emin olun. Bunu kontrol etmek ve bacakları gerektiği gibi ayarlamak için bir su terazisi kullanabilirsiniz.

  NOT: Yıkayıcı yeni ise, makinenin arkasına yine de taşıma cıvataları takılabilir. Yıkayıcının arkasında 2-3 büyük sabit cıvata olup olmadığını kontrol edin. Makinenin düzgün çalışması için bunlar çıkarılmalıdır.

 • Çamaşırlarınızı çamaşır makinesinin içinde yeniden düzenlemek fark yaratabilir. Mümkünse döngüyü durdurun ve giysileri havlu ve ağır giysiler gibi ağır eşyaları eşit bir şekilde dağıtarak çamaşırları tambura dağıtın, böylece etrafta ve etrafında ağır bir yığın oluşmaz.
 • Sorun devam ederse, yeni bir makine satın almayı da düşünebilirsiniz.

  Birçok yeni yıkayıcı, dengeli olmayan yükleri tespit eden ve telafi eden, makineyi ve çamaşırlarınızı hasara karşı korumaya yardımcı olan yük dengeleme teknolojisine sahiptir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Su ile Dolduruyor Başlamıyor ?

Bu hatalı bir kapak anahtarı olabilir.

 • Yıkayıcıyı açın; kapak şalteri küvet açıklığı ile küçük delikte bulunur ve kapaktaki küçük kolla etkinleştirilir.
 • Kalem deliğe yapıştırın; makine çalışmaya başlarsa kolu değiştirin. Çalışmazsa, anahtar arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Kazan Dönmüyor mu ?

Bunun nedeni dengesiz yük, hatalı şanzıman veya gevşek bir tahrik kayışı olabilir.

 • Kapağı açın ve küvetteki çamaşırları yeniden düzenleyin.
 • Yıkayıcı hala dönmüyorsa, servisi arayın ve şanzıman veya tahrik kayışını değiştirin veya onarın.

Arçelik Çamaşır Makinesi Yavaş Yıkıyor ?

Küvetinizin yavaşça dolmasının birkaç nedeni vardır:

 • Su vanaları tamamen açık olmayabilir : Vanaları tamamen açın (tek kollu vana sistemlerinde, kolun “açık” konumda olduğundan emin olun).
 • Hortumlar bükülebilir veya tıkanmış olabilir : Bükülmeleri düzeltin. Blokeyi kaldırmak için makineye giden suyu kapatın ve hortumları makinenin arkasından çıkarın. Engelleri kaldırın ve tıkalı filtreleri temizleyin ve durulayın.
 • Düşük su basıncı : Yıkayıcı çalışırken evin diğer bölgelerinde su kullanmayın.

Su Sıcaklığı Çok Sıcak Veya Soğuk mu ?

Su sıcaklığınız çok sıcak veya çok soğuksa, bunun nedeni şunlar olabilir:

 • Su vanaları eşit açılmamış veya ters çevrilmiş : Vanaları eşit olarak açın ve ters çevrilirse değiştirin.
 • Su ısıtıcı sıcaklığı çok düşük ayarlanmış olabilir : Su giren makine 50°C‘den (120°F) düşükse (ölçmek için bir et veya şeker termometresi kullanın), termostatı hafifçe kaldırın.
 • Su, çamaşır makinesine giderken soğuyor olabilir: Çamaşır makinesini besleyen sıcak su borusunu yalıtın.

Comments (2)

 • Şengul

  Mrh benim arçelik 7kg 7103HE modeli hizli gunluk programina getirdim derceyi yukselttim bide ilk defa ön yikama tuduna bastim sonra bastim calismadi reset ettim onuda yapmiyo napa bilirim

 • Esra Akkuzu

  Benim makinem 9 kilo temizligini yaptim dokumatik ekran gidip geliyo basliyo yikamaya gecmeden kapaniyo icindede su kaldı priz arizaliymis bide yeni tasindim bu eve ondan olabilir mi

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Servisi Ara (0850) 811 24 22