Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları Çözümleri
Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları Çözümleri

Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları Çözümleri

Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları Çözümleri bazı durumlarda son derece kolay olabilmektedir. Bu durumda usta çağırmadan sizler de çözebilirsiniz. En çok karşılaşılan arızalardan birisi çamaşır makinesi su almıyor şeklinde şikâyetlerin edildiği arızadır. Bu arızada yapmanız gereken musluklardan su gelip gelmediğini kontrol etmektir. Su varsa bu durumda hortumun bükülü olup olmadığına bakınız. Bunda da bir sıkıntı yoksa filtreyi temizlemelisiniz. Yine başarılı olamaz iseniz bu durumda kapağın açık kalma ihtimaline binaen kapağı iyice kapatmayı deneyiniz.

Arçelik Çamaşır Makinesi Arızaları

Arçelik Çamaşır makinesi su vermiyor arızası da en sık karşılaşılan arızalardan birisidir. Bu arıza durumunda da su filtresini kontrol etmeniz gereklidir. Filtreyi kontrol etmeden evvel bükülü halde bir hortum olup olmadığını da kontrol etmenizi sizlere tavsiye ederiz.

Bir diğer önemli sorunlardan birisi de makinenin aşırı titreşimli ya da sesli çalışmasıdır. Bu durumda yapmanız gereken makinenin ayaklarını kontrol etmektir. Eğer ayaklarında dengesizlik var ise bu durumda ses gelebilir. Yine çamaşırlarda da bir dengesizlik söz konusuysa ses gelmesi muhtemeldir. Bu durumda çamaşırları açarak dengeli bir şekilde yerleştirmeniz önemli olacaktır. Bir diğer önemli husus ise makinenin sert bir zemine çarpıyor olmasıdır. Duvar gibi sert cisimlere çalışma sırasında temas ediyorsa bunu engellemek gerekir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Su Almıyor

Arçelik Çamaşır Makinesi Su Almıyor Şebeke musluğu kapalı olabilir. Su giriş hortumu bükülmüş olabilir. Su giriş hortumları kontrol ederek düzeltin. Su giriş hortumu tıkalı olabilir. Su giriş hortumunun filtrelerini temizleyin. Makinenin kapısı tam olarak kapalı olmayabilir. Makinenizin kapısını kontrol edin. Çamaşır makinesi suyu boşaltmıyor. Boşaltma hortumu tıkanmış veya kıvrılmış olabilir. Boşaltma hortumunu kontrol edin. Tıkanmışsa temizleyin. Pompa filtresi tıkalı olabilir. Pompa filtresini temizleyin. Pompa motoru bozulmuş olabilir. Yenisi ile değiştirin.

Arçelik Çamaşır Makinesi su dolar dolmaz boşalıyor

Su tahliye hortumunun ucu, makineye göre çok alçakta veya yere düşmüş olabilir. Su tahliye hortumu uygun yüksekliğe yerleştirilmelidir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Titreşim Yapıyor

Çamaşır makinesinin ayakları ayarlanmamış olabilir. Ayakları düzenlenmelidir. Çamaşır makinesi sert bir yere dayanıyor olabilir. Sert yere temas etmesi engellenmelidir. Çamaşır makinesine kapasitesinin üzerinde çamaşır konulmuş veya çamaşırlar dengesiz yerleştirilmiş olabilir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Çok Gürültülü Çalışıyor

Tambur yatak rulmanları arızalı olabilir. Motor ile kasnak arasındaki kayış çıkarılmalı, tambur el ile döndürülmeli, eğer gürültü yatak rulmanlarından geliyorsa yatak keçe ve rulmanları değiştirilmelidir. Tambur yatak gövdesi gevşemiş olabilir. Tambur yatağı kontrol edilir. Yatak cıvataları gevşemişse iyice sıkılmalıdır. Yıkama motoru rulmanları arızalı olabilir. Motoru, motora kayış takmadan çalıştırın. Ses motor rulmanlarından geliyorsa motor rulmanları değiştirilmelidir. Kazan ile tambur arasına bir cisim kaçmış olabilir. Cisim çıkarılmalıdır. Rezistans yerinden çıkıp, tambura sürtüyor olabilir, ısıtıcı kontrol edilmeli ve yerinden çıkmışsa yerine takılmalıdır. Amortisörler arızalı olabilir. Amortisörleri kontrol edin. Arızalı ise değiştirilmelidir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Sarsıntılı Çalışıyor

Makine taşıyıcı ayakların dengesi bozulmuş olabilir, taşıyıcı ayaklar dengeye getirilmelidir. Amortisörler arızalı veya bağlantı cıvataları gevşemiş olabilir. Amortisörler kontrol edilmelidir. Arızalı ise değiştirilmelidir. Bağlantı cıvataları gevşemişse sıkılmalıdır. Makine askı yayları yerinden çıkmış olabilir. Askı yaylarını kontrol edin. Yerinden çıkan varsa yerine takın.

Arçelik Çamaşır Makinesi Deterjan Çekmecesinde aşırı Köpük Oluşuyor.

Yanlış deterjan kullanılmış olabilir. Makinelerde sadece otomatik çamaşır makineleri için kullanılabilecek deterjanlar kullanılmalıdır.

Arçelik Çamaşır Makinesi Deterjan Çekmecesinden Su Kaçırıyor

Çamaşır makinesi giriş suyunun basıncı fazla olabilir, şebeke suyu muslukları kısılarak makinenin giriş suyu basıncı düşürülmelidir. Taşıyıcı ayaklar dengede olmayabilir, taşıyıcı ayaklar dengeye getirilmelidir. Deterjan çekmecesi yuvasına iyi oturmuyor veya çekmecede çatlak olabilir. Çekmeceyi yerinden çıkarın. Etrafı ve yuvasını iyice temizleyin. Yerine takın. Çatlak çekmece tamir edilmeli veya değiştirilmelidir.

Arçelik Çamaşır Makinesi Deterjan Almıyor

Su basıncı düşük olabilir. Suyun basıncı en az 1 bar olmalıdır. Çeşme açılarak suyun basıncı arttırılarak problem çözülebilir. Deterjan çekmecesinin klepesi kapalı olabilir. Deterjan çekmecesi klepesini kontrol edin. Klepe düzeltilerek sorun giderilmelidir. Su giriş vanaları (ventil) arızalı olabilir. Su giriş vanalarını kontrol edin. Arızalı ise yenisi ile değiştirin.

Arçelik Çamaşır Makinesi Çekmecesinden Köpük Taşıyor

Deterjan fazla konmuş olabilir. Makineye birkaç kez su aldırın ve boşaltın. Makineye el ile yıkama deterjanı konmuş olabilir. Makineye çok kere su aldırılıp boşaltılarak deterjanı makineden temizleyin. Otomatik makineler için üretilen deterjanlardan kullanılmalıdır.

Arçelik Çamaşır Makinesi Altından Su Kaçırıyor

Giriş hortumları ve tahliye hortumları yerinden çıkmış veya patlamış ya da hortum bağlantı kelepçeleri gevşemiş olabilir. Hortumları kontrol edin. Çıkmış hortum varsa yerine takın. Yırtık hortumlar değiştirilmelidir. Kapı körüklü contası delinmiş olabilir. Kapı körüklü conta kontrol edilmelidir. Delinmişse değiştirilmelidir. Kazan zamanla delinmiş olabilir. Kazan delinmişse delik ya tamir edilir ya da kazan değiştirilmelidir. Rezistans yerinden oynamış olabilir. Rezistans kontrol edilmelidir. Yerinden oynamış veya gevşemişe yerine sıkıca takılmalıdır. Gerekli bakımı yaparak çamaşır makinenizin arızalanmasını önleyebilirsiniz.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

2 Yorumlar

  1. Şengul

    Mrh benim arçelik 7kg 7103HE modeli hizli gunluk programina getirdim derceyi yukselttim bide ilk defa ön yikama tuduna bastim sonra bastim calismadi reset ettim onuda yapmiyo napa bilirim

  2. Esra akkuzu

    Benim makinem 9 kilo temizligini yaptim dokumatik ekran gidip geliyo basliyo yikamaya gecmeden kapaniyo icindede su kaldı priz arizaliymis bide yeni tasindim bu eve ondan olabilir mi

Uzmana Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi