Arçelik Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri

Arçelik Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri

Arçelik Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri Bulaşık makineleri oldukça ince işçilik ürünü karmaşık cihazlardır. Günlük yaşamınızda sık sık yardımınıza koşarlar ama bazen arızalanmalar da normaldir.

Arçelik Bulaşık Makinesi Arıza Giderme

Arçelik Bulaşık Makinesi Arızaları Bulaşık makinesi arızaları genelde makinenizin servisinin çözeceği sorunlardır. Ne var ki bazı arızalar da aslında çok basit bir nedene dayanabilir ve kendi kendinize çözebilirsiniz. Arızanın hangi ölçekte olduğuna karar vermek için bulaşık makineleri hakkında biraz bilgi edinmekte fayda var.

Arçelik Bulaşık Makinesi Yıkama Başlamıyor

Arçelik Bulaşık Makinesi Yıkama Başlamıyor Bu sorun, elektronik bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, makinenizi yeniden başlatmanız gerekmektedir. Aç/Kapat düğmesine basarak bulaşık makinesini kapatın. Makineyi tekrar çalıştırmadan önce birkaç saniye bekleyin ve aynı düğmeye tekrar basın.

Cihazın fişini prizden çekin ve birkaç saniye sonra tekrar takın.  Bulaşık makinesi suyu düzgün bir şekilde boşaltmıyor olabilir. Böyle bir durumda, program lambaları yanıp sönmeye başlar. Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun sıkışmadığından emin olun.

Cihazın kurulumunu yapan yetkili servis personeli su boşaltım hortumunun başlığını çıkarmayı unutmuş olabilir: hortumun evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışına düzgün bir şekilde bağlandığından emin olun Evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışı yeri tıkanmış olabilir:

Hortumu su çıkış yerinden çıkarın ve kalan suyu bir kovaya boşaltın. Bulaşık makinesi, düzgün bir şekilde su alamıyor olabilir. Bu durumda makine durur. Su giriş hortum filtresi kum/kireçten dolayı tıkanmış olabilir: su vanasına bağlı olan su giriş hortumunu gevşetin ve filtreyi temizleyin. Su vanasının açık olup olmadığını kontrol edin ve su tesisatında kesinti bulunmamasına dikkat edin.

Su şebekesinin basıncı çok düşük olabilir: su basıncının 0.5 bar’ın altına düşmemesine dikkat edin. Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun bükülmüş kalmadığından emin olun. En az 5 dakika bekleyin: eski selenoid vanalarla karşılaştırıldığında mevcut selenoid su girişi vanası son derece sessiz ve daha yavaştır.

Arçelik Bulaşık Makinesi Tuşları Çalışmıyor

Arçelik Bulaşık Makinesi Arızaları Arçelik Bulaşık Makinesi Tuşları Çalışmıyor Bu sorun, elektronik bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, makinenizi yeniden başlatmanız gerekmektedir. Aç/Kapat düğmesine basarak bulaşık makinesini kapatın. Makineyi tekrar çalıştırmadan önce birkaç saniye bekleyin ve aynı düğmeye tekrar basın.

Cihazın fişini prizden çekin ve birkaç saniye sonra tekrar takın.  Bulaşık makinesi suyu düzgün bir şekilde boşaltmıyor olabilir. Böyle bir durumda, program lambaları yanıp sönmeye başlar. Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun sıkışmadığından emin olun.

Cihazın kurulumunu yapan yetkili servis personeli su boşaltım hortumunun başlığını çıkarmayı unutmuş olabilir: hortumun evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışına düzgün bir şekilde bağlandığından emin olun. Evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışı tıkanmış olabilir:

Hortumu su çıkış yerinden çıkarın ve kalan suyu bir kovaya boşaltın Bulaşık makinesi, düzgün bir şekilde su almıyor olabilir. Bu durumda makine durur. Su giriş hortum filtresi kum/kireçten dolayı tıkanmış olabilir: su vanasına bağlı olan su giriş hortumunu gevşetin ve filtreyi temizleyin. Su vanasının açık olup olmadığını kontrol edin ve su tesisatında kesinti bulunmamasına dikkat edin.

Su şebekesinin basıncı çok düşük olabilir: su basıncının 0.5 bar’ın altına düşmemesine dikkat edin. Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun sıkışmış kalmadığından emin olun. En az 5 dakika bekleyin: eski selenoid vanalarla karşılaştırıldığında mevcut selenoid su girişi vanası son derece sessiz ve daha yavaştır.

Arçelik Bulaşık Makinesi Program Tuşu Çalışmıyor

Arçelik Bulaşık Makinesi Arızaları Bu sorun, elektronik bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, makinenizi yeniden başlatmanız gerekmektedir. Aç/Kapat düğmesine basarak bulaşık makinesini kapatın. Makineyi tekrar çalıştırmadan önce birkaç saniye bekleyin ve aynı düğmeye tekrar basın.

Cihazın fişini prizden çekin ve birkaç saniye sonra tekrar takın. Bulaşık makinesi suyu düzgün bir şekilde boşaltamıyor olabilir. Böyle bir durumda, program lambaları yanıp sönmeye başlar. Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun sıkışmadığından emin olun.

Cihazın kurulumunu yapan yetkili servis personeli su boşaltım hortumunun başlığını çıkarmayı unutmuş olabilir: hortumun evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışına düzgün bir şekilde bağlandığından emin olun. Evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışı tıkanmış olabilir: Hortumu su çıkış yerinden çıkarın ve kalan suyu bir kovaya boşaltın.

Bulaşık makinesi, düzgün bir şekilde su alamıyor olabilir. Bu durumda makine durur. Su giriş hortum filtresi kum/kireçten dolayı tıkanmış olabilir: su vanasına bağlı olan su giriş hortumunu gevşetin ve filtreyi temizleyin. Su vanasının açık olup olmadığını kontrol edin ve su tesisatında kesinti bulunmamasına dikkat edin Su şebekesinin basıncı çok düşük olabilir: su basıncının 0.5 bar’ın altına düşmemesine dikkat edin.

Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun sıkışmış kalmadığından emin olun. En az 5 dakika bekleyin: eski selenoid vanalarla karşılaştırıldığında mevcut selenoid su girişi vanası son derece sessiz ve daha yavaştır.

Bulaşık makinesi hep aynı programı çalıştırıyor ya da yıkama sırasında program değiştiriyor.

Bulaşık makinesi seçtiğiniz programda çalışıyor. En çok kullanılan program hafızası fonksiyonu en çok kullanılan programı hafızaya kaydeder. Makine her çalışmaya başladığında bu programı tekrar eder. Programı değiştirmek için P düğmesine basarak istediğiniz programı seçin ve bulaşık makinesinin kapağını kapatın.

Cihazın fişini prizden çekin ve birkaç saniye sonra tekrar takın. Bulaşık makinesi suyu düzgün bir şekilde boşaltmıyor olabilir. Böyle bir durumda, program lambaları yanıp sönmeye başlar. Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun sıkıştırılıp sıkıştırılmadığını kontrol edin.

Arçelik Bulaşık Makinesi Seçtiğiniz Programda Çalışıyor

En çok kullanılan program hafızası fonksiyonu en çok kullanılan programı hafızaya kaydeder. Makine her çalışmaya başladığında bu programı tekrar eder. Programı değiştirmek için P düğmesine basarak istediğiniz programı seçin ve bulaşık makinesinin kapağını kapatın.

Arçelik Bulaşık Makinesi Yıkamada Çok Ses Çıkarıyor

Çok fonksiyonlu tablet deterjan (örn. 3-in-1 deterjanlar gibi) kullanıldığı zaman makinenin sarsılmasının ya da tıslama sesi çıkarmasının sebebi aşırı derecede çok köpüğün birikmesi olabilir. Bulaşık makinenizde eğer mevcut ise, her yıkama için, tablet opsiyonunu ayarlayın. Çamaşır makinenizde tablet opsiyonu yoksa, her yıkamada yarım tablet kullanmayı deneyin. Bulaşıklarınızda daha etkili sonuçlar elde etmek için toz deterjan kullanın ve parlatıcı bölmesine sıvı parlatıcı ilave edin.

Arçelik Bulaşık Makinesi Kapağından Su Sızıyor

Bir önceki yıkama programında fazla miktarda parlatıcı kullandığınız için sıvının bir kısmı, parlatıcı bölmesinden taşmış olabilir. Parlatıcı bölmesinden taşarak soğuk suyla temas eden parlatıcı aşırı miktarda köpük oluşmasına neden olur. Ortaya çıkan köpük bulaşık makinesinin kapağından dışarı sızabilir. Makinenize parlatıcı eklerken bölmenin dışına dökülen sıvıyı bir bezle silin. Bulaşık makinemin kapağının kenarında tuhaf mavimsi lekeler meydana geldi. Mavimsi lekelerin oluşmasının sebebi contaların bozulması olabilir. Çelik yüzeyleri temizlemek için kullanılan standart bir temizlik ürünü kullanın.

Arçelik Bulaşık Makinesi Tablet Deterjanı Eritmiyor

Tablet nemi emerek etkisiz hale gelmiş olabilir: tablet suyla temas eder etmez erimelidir. Bu tür bir durumda, deterjanı değiştirin ya da tablet deterjanı birkaç parçaya ayırarak ekleyin. Tam bir yıkama programı yerine hızlı yıkama ya da durulama programını çalıştırmış olabilirsiniz. Hızlı yıkama programını çalıştıracağınız zaman deterjan tabletini mutlaka kırarak koyun.

Arçelik Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor

Bulaşıklarınızı sepetlere düzgün bir şekilde yerleştirmezseniz fıskiyelerin çalışmasını engelleyebilirsiniz. Yıkama programını başlatmadan önce fıskiyeleri hafifçe oynatarak düzgün bir şekilde dönüp dönmediğini kontrol edebilirsiniz. Makineye koyduğunuz bulaşıklara uygun olmayan bir program seçmiş olabilirsiniz. İnatçı lekelere uygun bir yıkama programı seçmeyi deneyin. Yiyecek kalıntıları fıskiyeleri tıkamış olabilir. Cımbız kullanarak delikleri temizleyin; bu sırada filtreye zarar vermemeye özen gösterin.

Bir önceki yıkama programında fazla miktarda parlatıcı kullandığınız için sıvının bir kısmı, parlatıcı bölmesinden taşmış olabilir. Parlatıcı bölmesinden taşarak soğuk suyla temas eden parlatıcı aşırı miktarda köpük oluşmasına neden olur. Ortaya çıkan köpük bulaşık makinesinin kapağından dışarı sızabilir. Makinenize parlatıcı eklerken bölmenin dışına dökülen sıvıyı bir bezle silin.

Bulaşıklar makineye yerleştirilmeden önce ıslak bir sünger ve deterjanla elde yıkanmış olabilir. Elde bulaşık yıkama deterjanları çok miktarda köpük oluşmasına neden olur ve bulaşık makinesinde kullanılmak için elverişli değildir. Bu deterjanları, az miktarda bile olsa makineye temas ettirmeden, eviyenin içinde kalacak biçimde kullanın.

Arçelik Bulaşık Makinesi Beyaz Lekeler Bırakıyor

Bulaşık makinem, yıkama programı bittikten sonra bulaşıkların üzerinde kalıcı beyaz lekeler bırakıyor ve bulaşıkları suyun altında yıkayınca bile bu lekeler çıkmıyor. Bu lekeler, multi fonksiyonlu tablet deterjan (örn. 3-in-1 deterjanlar gibi) kullanıldığı zaman biriken köpükten kaynaklanıyor olabilir. Bulaşık makinenizde eğer mevcut ise, her yıkama için, tablet opsiyonunu ayarlayın. Çamaşır makinenizde tablet opsiyonu yoksa, her yıkamada yarım tablet kullanmayı deneyin. Bulaşıklarınızda daha etkili sonuçlar elde etmek için toz deterjan kullanın ve parlatıcı bölmesine sıvı parlatıcı ilave edin.

Bulaşıklarınızın üstünde oluşan beyaz lekeler, su şebekesindeki yüksek kireç miktarından ve makinenizin yanlış parametre ayarlarından kaynaklanıyor olabilir. Su şebekenizdeki kireç oranı oldukça yüksek ise, kireç parametresi 4 ya da 5. seviyenin üzerinde bir seviyede ayarlanmalıdır (varsayılan kireç parametresi 3. seviyedir). Sorun devam ederse, cihazınıza Calblock (kireç önleyici) aygıtı monte edin. Bu aygıtı Yetkili Servislerden ücretli olarak temin edebilirsiniz.

Arçelik Bulaşık Makinesi Tam Kurutmuyor

Arçelik Bulaşık Makinesi Tam Kurutmuyor Çok fonksiyonlu tablet deterjan (örn. 3-in-1 deterjanlar gibi) kullanıldığı zaman biriken köpük bulaşık makinesinin kurutma performansını düşürebilir. Makinenin kurutma performansı öncelikli olarak parlatıcının kalitesine bağlıdır. Tablet deterjan kullanmayı tercih ediyorsanız, her yıkamada yarım tablet kullanmanız ve parlatıcı bölmesine sıvı parlatıcı eklemeniz önerilir.

Durulama bölmesine sirke mi eklediniz? Sanılanın aksine parlatıcı ile karşılaştırıldığında sirke, bulaşıklarınızı tam ters bir etki yaratır. Bulaşıklar üzerinde kalın bir tabaka oluşmasına neden olur. Bu durum, makinenizin kurutma performansını düşürür.

Ayarladığınız yıkama programında kurutma fonksiyonu yer almıyor

Örneğin, Günlük Yıkama Programı, hızlı yıkama programları (1 saatlik programlar) arasında yer aldığı için kurutma fonksiyonuna sahip değildir.

Arçelik Bulaşık Makinesi Elektrik Çarpması

Evinizdeki elektrik devresi topraklanmamış olabilir ya da (yasal olarak buluması gereken) radyo/TV parazit giderici filtre bulunmuyor olabilir. Bu durumda, filtre, bulaşık makinesine dokunan kişiye hafif şiddette elektrik çarpmasına neden olabilir. Evinizin elektrik devresinde topraklama sistemi olup olmadığını ve bunun makinenin takılı olduğu prize düzgün bir şekilde takılı olup olmadığını kontrol edin.

Ana güç kablosundaki SHUKO tipi fişi doğrudan İTALYAN tipi prize mi taktınız? Bu bağlantı şeklinde topraklama bulunmayabilir Bulaşık makinenizin kablosunun takılı olduğu elektrik prizini değiştirin: mutlaka uzman ve/veya yetkili servis personelinden yardım isteyin ve uygun 16A adaptör kullanın.

Bulaşık makinesinin bağlantı kablosu İTALYAN tipi prize takılı ise topraklama garanti edilmez. Ayarladığım yıkama programı, kullanım kılavuzunda belirtilen süreden daha uzun sürüyor.

Kullanım kılavuzunda belirtilen yıkama programı süreleri tahmini verilere dayanmaktadır ve bulaşıkların miktarına, türüne ve en önemlisi kirlilik derecesine göre değişiklik gösterir. Yıkama programının süresi %10 oranında değişiklik gösterir.

Kısa süre, Tablet ve İyi Geceler fonksiyonlarının süreleri, kullanım kılavuzunda belirtilen sürelerle karşılaştırıldığında büyük farklılıklar gösterebilir. İyi Geceler fonksiyonu 4 saate kadar devam edebilir. Tablet fonksiyonu, kullanım kılavuzunda belirtilen süre ile karşılaştırıldığında, yıkama programının süresini yaklaşık %10/15 oranında artırabilir.

Alttaki fıskiye klipsleri açılması

Daha kolay bir şekilde temizlenebilmesi için alt fıskiyenin klipsleri hızlı bir şekilde açılır. Bu durum, fıskiyenin kırıldığı anlamına gelmez: iki yandaki raflara zarar vermeden klispleri yerine takın.

20 Yorumlar

 1. Enver çakın

  İyi günler;arçelik ary 3650 makinamız.Program takılması oluyor.Durulamada veya yıkamadayken unutulan çamaşırı lave ettiğimizde program devam etmiyor.saatten ses geliyor.tıkır,tık ,tık,tık bazen 3-5 tıklamadan sonra devam ediyor. Motor yeni değişti.Kömürler yeni. saat arızası tamir edileblir mi yoksa komple saatimi değiştirelim.?

  • saat dediginiz sanırım program, durma sebebi ısıtma tahliye su alma gibi şeylerde engeller, net bir şey söyleme güç,

   • Enver çakın

    Günaydın. Az önce j de çamaşır attım.30 dereceye ayarladım.suyu aldı çalıştı.4-5 dk sonra yastık çarşafını unutmuşum durdurdum açtım kapağını kalan çamaşırı attım.çalışmaya devam etti.bazen çalışmaya devam etmiyor. program arızasından olabilir mi

 2. Azmi Serin

  Arçelik bulaşık makinası kirli suyu atamıyor.

 3. Faruk can

  2001 model arcelik bulaşık makinem suyu ısıtmıyor. Neden kaynaklı olabilir. Birde makineyi sıcak su girisine baglasak fayda eder mi? Teşekkürler.

  • sıcak su baglantısı yapmayınız. kendi ısıtması gerekir, rezislans arızalı olabilir.

   • Zeynep Sibel Ertuğrul

    Arçelik 62641 makinenin düğmeleri çalışmıyor.sadece 1 açılıyor o da çok uzun bir zaman alıyor.

 4. Geri bildiriminiz icin teşekkür ederim. Rezistans dısinda baska bir prpblem olma olasiliği varmidir. Eski model olmasi nedeniyle rezistans değisimi maliyetlimidir? Bu drğisime değer mi? Makinemizden cok memnunuz. Ayrica bu değisim icin servise gitmesi gerekiyormu, yerinde yapma imkanı var midir.
  Teşekkürler

 5. pvc zemin kaplama

  bilgi için teşekkürler

 6. aleyna

  arçelik 6020 s bulaşık makinem çalışmıyor. programı başlattığımda çalışıyor gibi ses çıkarıyor ama makineyi açtığımda suyun hiç gelmediğini görüyorum ve tablette yerinde duruyo oluyo. evdeki suyun basınıcını yükselttim ama düzelmedi

 7. GülSüm

  6264 i Arçelik dijital ekranlı bulaşık makinem SFt arızası gösteriyor ne yapmalıyım?

 8. Merhaba arçelik 3 programlı bulaşık makinası Kuruma bittikten 4-5 saat sonra bulaşıklar hala sıcak soğutma yapmıyor

 9. Melek BAYRAM

  Bulaşık makinamın kapağının oturduğu iki köşede metaller kırılmış ve makinamın garantiye girmediğini söylediler
  Not:( makina 6 aylıktır ve 3 aydır kullanıyorum)
  7 yılda garanti uzattık

 10. savaş taşkıran

  2 programlı bulaşık makinası ışık yanıp sönüyo ve kapak kapaalı iken sürekli motor sesi geliyo

  • Su taşması olabilir, alt kısımda su birikmesi geriye dogru biraz yatırın 5-10 dk hafif eğimle taşan su altından çıkacaktır. su kacagı var ise servis müdahale etmeli

 11. İyi günler arçelik 6254 l modeli her türlü reseti denedik hortumlarını kontrol ettik içinde birikmiş suyu tahliye ettik fakat çalışmadı yıkama moduna alıyoruz iki üç tıkırtı yapıyor 1 dakika sonrası bitti moduna alıyor yardımcı olur musunuz teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi