Destek
Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Sayfa İçindekiler

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodları Arıza düzeltme Her modern Bosch bulaşık makinesi modeli kendi kendine teşhis sistemi ile donatılmıştır.

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodları Cihaz düzgün bir şekilde çalışırken, bir kullanıcı bu sistemi bilmez. Ancak, bir arıza meydana geldiğinde, Bosch bulaşık makinelerinin hata kodları ekranda görünür. Başarısızlığa bağlı olarak, bu hatalar dönüşümlü olarak görüntülenebilir veya ekranda yalnızca belirli bir hata yanar. Her durumda, sorunu çözmek için hatayı çözmeniz gerekir.

Bosch Bulaşık Makinesinde Su Isıtma Hatası

Sistem hatalarının ilk grubu “su ısıtma arızası” dır. Bu grup aşağıdaki kodları içerir

 • E01 (veya F01)
 • E02 (veya F02)
 • E09 (veya F09)
 • E10 (veya F10)
 • E11 (veya F11)
 • E12 (veya F12)

Not! Bazı Bosch bulaşık makinesi modellerinde F, hata kodundaki E harfinin yerini alır ve şekil aynı kalır.

E01 (veya F01) hata kodu

Isıtma elemanı kontakları hasarlıdır veya cihazın bütünlüğü sakatlanır. Ekranda hata görülürse, ısıtma elemanının yanma olasılığı yüksektir. Bu durumda, değiştirme gereklidir. Her neyse, testi ısıtma elemanı ile başlatın. Sıcaklık sensörü ısıtma elemanının yanı sıra kontrol edilmelidir.

E02 (veya F02) hata kodu

Bu sistem hatası, E01 hata koduyla dönüşümlü olarak görünebilir. Su sıcaklık sensörünün arızalandığını gösterir. Bu durumda, ısıtma elemanı her zaman tam güçte çalışır, çünkü bilgi sıcaklık sensöründen gelmez. Arıza nedenini doğrulamak için, sıcaklık sensörü kontaklarının direncini bir multimetre kullanarak ölçmek gerekir (yaklaşık 50 kΩ olmalıdır).

E09 (veya F09) hata kodu

Bu kod, direkt akışlı bir su ısıtıcısı ile ilgili problemleri gösterir. E09 hatası, ısıtma elemanının bir sirkülasyon pompasında bulunduğu, özellikle bulaşık makinesi modellerinde ortaya çıkar. Sorun, ısıtma elemanının değiştirilmesiyle çözülebilir, ancak önce cihazı bir multimetre kullanarak teşhis etmeniz ve kırıldığından emin olmanız gerekir.

E10 (veya F10) hata kodu

Neden: Isıtma elemanı problemi.

Eylem: Suyun düzgün bir şekilde elemanla etkileşmesini engelleyebilecek tıkanıklıklar / birikinti / kireçlenme olup olmadığını kontrol edin.

E11 (veya F11) hata kodu

Kod, termik sensöre gücün verilmediğini veya kontrol modülü ile sıcaklık sensörü arasındaki bağlantının kırıldığını gösterir. Başarısızlık aynı zamanda etkileyici bir nedenler listesi de gösterir, dolayısıyla tek tek kontrol etmelisiniz:

 1. sıcaklık sensörü kontakları;
 2. Sıcaklık sensöründen hasarlı yere giden kablolama;
 3. kontrol modülü kontakları.

E12 (veya F12) hata kodu

Bu kod, ısıtma elemanında çok fazla kir veya kir birikmişse, bazı Bosch bulaşık makinesi modellerinde görüntülenir. Bazen bulaşık makinesini yeniden başlattıktan sonra E12 yerine E09 hatası görünür, ancak aynı sorunu gösterir.

Önemli! Bazı bulaşık makineleri, çıkarılabilen, temizlenebilen ve tekrar monte edilebilen özel bir ısıtma elemanı ile donatılmıştır. Böyle bir sabitlemeden sonra cihaz düzgün çalışacaktır.

Bosch bulaşık makinesi su tahliyesi ve su alma hataları

Su ısıtma ile ilgili arızalar oldukça nadir olarak kabul edilir, ancak su tahliyesi ve kazanım sorunları bildiren hata kodları daha sık bulunabilir. Benzer hatalar hakkında bilgi veren kodları listeleyelim.

E03 (veya F03) hata kodu

E03 veya F03 arızası, cihaz belirtilen sürede su kazanamazsa bulaşık makinesinin çalışmasını durdurur. Bu durumda, modern Bosch modelleri suyu otomatik olarak tahliye eder ve daha sonra ekranda E03 veya F03 hatası görünür. Bosch bulaşık makinesinin modeli 7-10 yıl önce piyasaya sürüldüyse, durum farklı olabilir: mutfak cihazı hata kodunu gösterir ve ardından suyun kazanılmasını bekler. Bu durumda ne yapılabilir?

 1. Su için su tedarik sistemini kontrol edin.
 2. Tıkanma için filtreleri kontrol edin. Bulaşık makinesinin girişindeki doldurma hortumunun önüne monte edilir.
 3. Bir koşul için doldurma valfini kontrol edin.
 4. Çalıştırmak için su seviye sensörünü kontrol edin.
 5. Son olarak, pompayı çalışmak için kontrol edin, çünkü nadir durumlarda bu hata pompa arızasından kaynaklanır.

E05 (veya F05) hata kodu

E05 veya F05. Bulaşık makinesi deposu suyla doludur. Bu hata, bulaşık makinesi gerektiğinden daha fazla su kazandığında oluşur ve su seviyesi sensörü bu işlemi zamanında durduramaz. Yani, su seviyesi sensörü ile ilgili sorunlar var. Sorunu ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenler:

 • su seviyesi sensörü borusunu kir ve tıkanıklık açısından kontrol edin;
 • yanan için sensörle ilgili kontakları ve kabloları kontrol edin;
 • herhangi bir hasar için dolum vanasını kontrol edin. Belki bir sebepten dolayı tamamen engellenemez ve su bulaşık makinesine girmeye devam eder.

Önemli! Nadir durumlarda, bu arıza, bulaşık makinesi kontrol ünitesindeki bir arızadan kaynaklanır. Bu durumda, bir uzman yardımı gereklidir.

E08 (veya F08) hata kodu

Bu hata başka bir – E03 veya F03’e benzer. Sebebi aynı – bulaşık makinesi palet üzerinde doğru miktarda su alamıyor. Bu, sirkülasyon pompasının açılmayacağını ve ısıtma elemanının yanı sıra düzgün çalışamayacağına yol açar. Kırılmanın nedenini bulmak için yukarıda açıklanan tüm önerileri uygulayın. Ayrıca E03 / F03 hatasını ortadan kaldırmaya da yardımcı olacaktır.

E13 (veya F13) hata kodu

Belirti: Su sıcaklığı 75 C’yi geçiyor

Eylem: Bulaşık makinenizi sıcak su kaynağına bağladınız mı? Eğer öyleyse soğuğa geçin.

E16 (veya F16) hata kodu

Bu kodlarla ilgili hatalar, bulaşık makinesi suyun su deposuna girmesini engelleyemez. Cihazın içine kontrolsüz bir su akışı vardır. Çoğu zaman, bir tıkanıklık su ile giriş valfine girip orada sıkışırsa, arıza oluşur. Vananın kapanmasına izin vermez, bu yüzden bulaşık makinesi kapalı olsa bile su sürekli olarak bunun içinden geçer. Peki E16 hatasını ortadan kaldırmak için ne yapmalı?

 1. Tıkanma için doldurma valfini kontrol edin ve temizleyin.
 2. Su seviye sensörünü kontrol edin (sadece makine kapatıldığında su yerçekimi ile akmıyorsa).
 3. Deterjandan fazla köpük olup olmadığını kontrol edin (eğer yıkama işlemi sırasında hata oluştuysa).

E17 (veya F17) hata kodu

Bu kod, su kazancı ile ilgili problemleri gösterir. Bu hata dar profildir ve çoğu zaman giriş vanasının üst üste binmesi engellenir veya aşırı bir su basıncı nedeniyle engellenemez. Bazen bir su darbesi etkisi nedeniyle benzer bir hata oluşabilir. Bu durumda, sadece cihazı yeniden başlatın ve iyi çalışacaktır. Su borusundaki basınç her zaman çok yüksekse, yükseltici borulardaki su kaynağını kısmen kapatır.

Lütfen aklınızda bulundurun! Nadir durumlarda, E17 / F17 hatası göründüğünde, verilen su miktarını ölçen sensörü kontrol etmek gerekir.

E18 (veya F18) hata kodu

Belirti: Su seviyesi çok düşük (yetersiz doldurma).

Neden: Sorunlu bir su vanasından kaynaklanabilir.

E19 (veya F19) hata kodu

Dispenser arızası Program sonu Dispenser arızalı Kontrol komplesi Teller kesildi / koptu Telleri kontrol edin

E21 (veya F21) hata kodu

Bu kod, bulaşık makinesinin pompasında sorun varsa ekranda görünür ve suyu tahliye etmeyi reddeder. Hata oluştuğunda, pompa çalışır ve kontrol ünitesi ve sensörler ile uygun şekilde tepki verir ancak işlevini yerine getirmez. Ne olmuş olabilir?

 • Pervane sıkışmış ve dönmüyor (muhtemelen etrafındaki yabancı nesnelerden kaynaklanmıştı);
 • Rotor, manşon duvarlarına yapışmış. Temizlenmeli ve yağlanmalıdır (bu durumda E21, E22 hata kodu üzerinde açılabilir);
 • Pompa mekanizması yıpranmış ve değiştirilmesi gerekiyor.

Bosch bulaşık makinesinin tıkanmasıyla ilgili hatalar

Bosch bulaşık makinelerinde çok sayıda farklı tipte tıkanma ile ilgili hatalar bulunur. Genellikle, kullanıcı yıkama sepetlerine koymadan önce yiyecek artıklarından bulaşıkları temizlemeyi ihmal ederse tıkanmalar meydana gelir. Hangi sistemik hatalar tıkanma ile ilgilidir?

E07 (veya F07) hata kodu

Kodun kodu çözülürse, “su tahliyesi için delik delinir”. Bu ne demek? Bulaşıklar yıkama sepetlerine düzgün bir şekilde yerleştirilemez, bazı nesneler suyun bulaşık makinesinden dışarı atıldığı deliği kapatır. Ayrıca, delik kir ile tıkanabilir.

E22 (veya F22) hata kodu

Bu hata, bulaşık makinesi filtrelerinden birinin kirli olduğunu veya pompada bir sorun olduğunu gösterir (bir pervanenin dönmesi engellenirse).

E24 (veya F24) hata kodu

F24 arızası basit ve anlaşılabilir bir deşifre sahiptir – boşaltma hortumu bükülmüş veya tıkanmıştır, kanalizasyon ve sifonun tahliye çıkışı tıkanmıştır. Ama aslında, E24 hatası en beklenmedik sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu arada, E22 kırılması ile kolaylıkla birlikte olabilir.

E25 (veya F25) hata kodu

Bu hata, pompa memesi veya tahliye hortumu tabanda tıkalı olduğunda oluşur. Bu nedenle, drenaj pompasının gücü yeterli değildir. Kirli suyu sulamak için, sensörler E25 hata kodunu gösteren kontrol ünitesine sinyal verir ve bulaşık makinesini durdurur. Sorunu ortadan kaldırmak için, branşman borusunu temizlemeli ve hortumu tıkanıklıklardan boşaltmalı ve pompa çarkını kontrol etmelisiniz.

Çok dikkat! Bazen E25 hata rampaları E22 ile, yani makine yeniden başlatıldığında, bu arızalar dönüşümlü olarak gerçekleşir. Bu durumda, dönüş için rotoru kontrol etmek gerekir.

Bosch bulaşık makinesinde sensörler ve su anahtarları ile ilgili hatalar

Bosch bulaşık makinesinde, yıkama programlarının uygulanmasına yönelik süreçlerin kontrol edilmesine ve çalıştırılmasına yardımcı olan çok sayıda farklı sensör bulunur. Bu sensörler arızalandığında, kendini teşhis sistemi bunu algılar ve Bosch bulaşık makinesinde aşağıdaki hataları görüntüler.

E04 (veya F04) hata kodu

Bu hata, sprinklere verilen suyun basıncını ve akışını kontrol eden sensörün işlevlerini yerine getirmediği anlamına gelir. Tıkanma nedeniyle kusurludur veya sadece düzgün şekilde çalışamamaktadır. Sık sık, sert suyun püskürtme memelerinde tıkanmaya neden olduğu ve suyun E04 veya F04 hatalarına neden olan hasarlı alandan giremeyeceği görülür.

E06 (veya F06) hata kodu

Su kalitesi sensörü arızalandı. Bu, ısıtma elemanının yanında bulunan bulaşık makinesinde su kalitesini izleyen özel bir sensördür. Bazen, cihaza ikinci bir hayat vermek, yanmış kontakları değiştirmek mümkündür, ancak vakaların% 95’inde replasman gereklidir.

E14 (veya F14) hata kodu

E14 veya F14. Bulaşık makinesine giren su miktarını kontrol eden sensör düzgün çalışmıyor. Bu arıza sadece bir uzman tarafından tespit edilebilir ve belki de sensörün değiştirilmesi gerekir.

E15 (veya F15) hata kodu

E15 veya F15. Bu hata su sızıntısı varsa Aqua stop sistemi ile donatılmış modern bulaşık makinelerinde görülür. Aşağıdaki önerilere göre hareket et:

 • bulaşık makinesinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin;
 • hortumları kontrol edin;
 • Diğer bileşenleri sızıntılara karşı kontrol edin.

 Burada Bosch bulaşık makinesinin E15 hatası hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

E26 (veya F26) hata kodu

Neden: Su anahtarı / regülatör problemi.

Eylem: Su anahtarını kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

E28 (veya F28) hata kodu

Neden: Bulanıklık sensörü ile arıza tespit edildi.

Belirti: Yemekler temizlenmiyor. Küvette kirli su.

Bosch bulaşık makinesinde elektrik ile ilgili hatalar

Çok sayıda sensör sayesinde, modern bir bulaşık makinesi karmaşık bir elektrik sistemi ile donatılmıştır. Bir terminalin hafif yanması veya çok sayıda kablolama kablosunun birinin silinmesi aşağıdaki hatalara yol açar:

E01 (veya F01) ve E30  (F30)  hata kodu

Bu hatalar, elektrikli veya bulaşık makinesinde elektronik sistemde bir arıza olduğunu gösterir. Her şeyden önce, mutfak cihazı “açma / kapama” düğmeleri ile yeniden başlatılmalıdır. Kural olarak, bundan sonra, hata elimine edilir. Kırılma birçok kez tekrarlanırsa, yeni sorunların ortaya çıkmasını önlemek için cihazı kapatmanız ve bir uzmanı aramanız gerekir.

Önemli! Sorunun nedenini kendiniz bulmaya çalışabilirsiniz, ancak bu durumda tüm kabloları ve terminalleri kontrol etmeniz gerekir. Doğruyu söylemek gerekirse, bu çok titiz ve hoş olmayan bir iştir ve bir arıza bulacağınızın garantisi yoktur.

E20 (veya F20) hata kodu

Belirti: Elektrik kısa veya kırılma.

Neden: Devirdaim pompasının veya motorun sarılmasında kısa dirence veya kırılmaya neden olun.

E23 (veya F23) hata kodu

Neden: Hata kodu E20 olarak, ancak bu sefer elektrik sorunu drenaj pompasıyla.

Eylem: Gerekiyorsa tahliye pompasını değiştirin.

E27 (veya F27) hata kodu

Bulaşık makinesini doğrudan şebekeye bağlarsanız, E27 hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Ağda periyodik olarak meydana gelen voltaj düşüşleri elektrikli cihazlarda ciddi bir olumsuz etki yaratabilir. Cihazı bile bozabilir. Bu nedenle, bulaşık makinenizin ekranı genellikle E27 hatasını gösteriyorsa, cihazı bir voltaj regülatörü ile ağa bağlayın ve sorun çözülecektir.

Bosch bulaşık makineleri için alternatif hata kodları

Bosch bulaşık makineniz arıza kodlarını E00’den farklı bir biçimde gösteriyorsa (tam LCD ekranlı modellerde olduğu gibi), bunun yerine aşağıdaki hata kodları gösterilmiş olabilir.

Hata Kodları Nedeni 
A veya b Neden: Su sensörü ile arıza.
Eylem: Bulaşık makinesinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Sel karşıtı korumanın aktif olup olmadığını kontrol edin.
C Neden: Motor tako arızası.
Eylem: Motor ve motor tako kablolarını problemler için kontrol edin.
D Neden: Motor triyak ile ilgili kablolama / elektrik arızası.
Eylem: PCB’ye ve motora giden kabloları kontrol edin. Triyak (PCB’de) kontrol edin.
E Neden: Çevirme vanası hatası.
Yön değiştirici vana nedir?: Yön değiştirici valf, yarım yük seçeneği seçildiğinde sadece üst veya alt rafa su göndermek için kullanılır.
Eylem: Saptırıcı vanayı ve kablolarını problem olup olmadığını kontrol edin.
F Neden: Zaman aşımını doldurun. Programın başlamasından altı dakika sonra gerekli su seviyesi yeterli değildir.
G, Neden: Konvertör triyak hatası.
Eylem: Saptırıcı triyakını (PCB’de) ve kablolarını kontrol edin.
‘H Belirti: Bulaşık makinesi ısıtmıyor.
Neden: Isıtma elemanı veya termostat veya kablolama sorunuyla ilgili olası sorun.
K Neden: Arızalı termostat sensörü (NTC).
Eylem: NTC ve termostatı ve kablolarını kontrol edin.
0 Neden: Basınç sensörü arızası.
Eylem: Basınç sensörünü ve kablolarını kontrol edin.

Bosch WC160 Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Hata kodu Hata tanımlaması Tavsiye
Yoğun Normal Eko Hızlı Ön Yıkama
* * * Yetersiz su temini 1. Su giriş musluğunun tamamen açık olduğundan emin olun
2. Su musluğunu kapatın, su giriş hortumunu musluktan ayırın ve filtreyi temizleyin
3. Makinenizi yeniden başlatın, hata devam ederse CDA servisine başvurun.
* * * Sürekli doldurma hatası Musluğu kapatın ve servis başvurun
* * * Makinedeki atık su deşarj edilemez. 1. Drenaj hortumu tıkalı
2. Makinenizin filtreleri tıkanmış olabilir
3. Bulaşık makinesini yeniden başlatın ve programı iptal edin
4. Eğer hata devam ederse, CDA servisine başvurun.
* * * * Isıtıcı hatası İletişim hizmeti
* * * * Su taşmasına karşı alarm aktiftir Bulaşık makinesini kapatın ve su kaynağını kesin.
* * * * * Hatalı elektronik kart İletişim hizmeti
* * * Aşırı ısınma hatası (makinedeki sıcaklık çok yüksek) İletişim hizmeti
* * * Hatalı ısıtıcı sensörü İletişim hizmeti

Bosch SHX46A Bulaşık Makinesi Hata Kodları

 1. Herhangi iki yıkama döngüsü düğmesine basarken (ve tutarken), açık / kapalı anahtarıyla bulaşık makinesini açın. Düğmeleri bıraktıktan sonra, “B” LED’i yanar ve LED “C” yanıp söner, özel programlar menüsünde olduğunuzu onaylar.
 2. Test programına girmek için, dijital ekran “P1” veya LED “C” yanana kadar “B” düğmesine tekrar tekrar basın.
 3. Programı başlatmak için “C” düğmesine basın – LED “C” yanıp söner. Dijital ekranda (örn. “S: 01 ″) – bir basamağı atlamak için” B “düğmesine basın.
 4. Kaydedilen hata kodları dijital ekranda ve LED’lerde gösterilecektir.

Test programı sadece açma / kapama düğmesine basarak durdurulabilir / sıfırlanabilir – gücü kapatarak yapılamaz.

Led Dijital gösterge Hata kodları
Kapalı – Kapalı – Kapalı VE Hata yok
Kapalı – Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor E1 Isıtma hatası
Kapalı – Yanıp Sönüyor – Kapalı E2 NTC hatası
Kapalı – Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor E3 Doldurma hatası
Yanıp Sönüyor – Kapalı – Kapalı E 4 Su anahtarı hatası
Yanıp Sönüyor – Kapalı – Yanıp Sönüyor E5 Şamandıra su seviyesi veya motor hızı hatası
Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor – Kapalı E6 Aqua sensör hatası

Bosch SHE4AM12UC – Ascenta Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Dw semptomları (yıkama döngüleri sırasında görülür) Hata kodu ekranı (cs test programından) Hata kodu yönlendirildi 
(etkin / temiz / sanitize edilmiş)
Çözüm
Hata yok E: 00 Kapalı – Yanıyor – Yanıp Sönüyor Hata yok.
Yıkama döngüsü aniden biter Temiz LED ışığı ile YA DA dw ısıtmadan çalışır (güç modülü problemi) E: 01 pompa başlatma / anahtarlama hatası VEYA
E: 02 hatalı çalışma rölesi VEYA
E: 03 hatalı ısıtma rölesi
Kapalı – Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor Güç modülünü değiştirin (tabanda bulunur).
Yıkama döngüsü aniden Parlak LED ile yanıp söner E: 20 ısı pompası sargı direnci yanlış VEYA Yanıp Sönüyor – Kapalı – Yanıp Sönüyor 1. Isı pompası (m2) ve güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
2. Herhangi bir 2 terminal arasındaki ısı pompası direncini ölçün. ~ 13Q @ oda sıcaklığı ise, güç modülünü değiştirin. Değilse, ısı pompasını değiştirin.
E: 21 ısı pompası tıkalı / tıkalı VEYA Isı pompasından kalıntıları / engelleri kaldırın. Pompa çarkı sıkışmışsa, ısı pompasını değiştirin.
E: 23 tahliye pompası sargı direnci yanlış VEYA Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor – Kapalı 1. Drenaj pompası (m3) ile güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
2. Herhangi bir 2 terminal arasında drenaj pompası direncini ölçün. ~ 90Q @ oda sıcaklığı ise, güç modülünü değiştirin. Değilse, boşaltma pompasını değiştirin.
E: 24 dw tahliye edilmeyecek VEYA Çöp imha fişini çıkarın.
Boşaltma hortumunun <150 “olduğundan ve 20” yüksek bir döngü içerdiğinden emin olun. Ev boşaltma hattını çıkarın.
E: 25 drenaj pompası tıkanmış veya boşaltma pompası kapağı eksiktir. 1. Drenaj pompasından kalıntıları / engelleri kaldırın.
2. Yağ boşaltma pompası kapağını çıkarın ve boşaltma pompası çarkının serbestçe döndüğünü onaylayın.
3. Karter boşaltma pompası kapağının doğru oturduğundan emin olun.
LED yanıp sönüyor ve dw çalışamıyor E: 06 kusurlu kapı mandalı Kapalı – Yanıp Sönüyor – Kapalı Kapı anahtarı (e1) ile güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
Kapı mandalı konnektöründeki voltajı ölçün. > 10V ise, kapı mandalını değiştirin. <10V ise, güç modülünü değiştirin.
Isıtma yok E: 08 ısı pompası düşük su seviyesini tespit ediyor Kapalı – Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor 1. Su kaynağını kontrol edin ve herhangi bir sızıntıyı onarın.
2. Su giriş vanası (s2) ile güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
3. Müşteri servis test programının 1. adımı boyunca su giriş vanası terminalleri (s2) boyunca voltajı ölçün. ~ 120V ise, su giriş valfini değiştirin. ~ 120V değilse, güç modülünü değiştirin.
E: 09 açık ısıtma elemanı devresi VEYA Isıtma elemanı (r1) ve güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
E: 12 ısıtma elemanı dirençleri dengeli değil 1-2 & 2-3 ve terminaller 1-3 @ oda sıcaklığı arasında terminaller arasında * 5Q olması gereken ısıtma elemanı (r1) direncini ölçün. Değilse, ısı pompasını değiştirin. Varsa, güç modülünü değiştirin.
E: 10 yeterli ısı 1. Isıtıcıyı uygun bir temizleyici ile silin.
2. Isıtma elemanı kirlendikten sonra sorun devam ederse, ısı pompasını değiştirin.
E: 11 NTC veya NTC kablo demeti hatası 1. NTC ve güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
2. Terminaller 1-3 @ oda sıcaklığı arasında 1- 2 ve 2-3 ve * 20kQ terminalleri arasında * 10kQ olması gereken NTC direncini ölçün. Değilse, ısı pompasını değiştirin. Varsa, güç modülünü değiştirin.
E: 13 su çok sıcak (> 75 ° C / 167 ° F) Su giriş sıcaklığının <75 ° C / 167 ° F olduğundan emin olun.
Su sürekli olarak dolmaz ve boşalır. E: 15 şamandıralı şalter aktif ve bulaşık makinesi sürekli çalışır Yanıp Sönüyor – Kapalı – Kapalı 1. Drenaj pompası / tahliye hortumundan kalıntıları / engelleri kaldırın. Şamandıra ve şamandıra anahtarının takılmadığından emin olun.
2. Su giriş valfinin “açık” durumda olmadığından emin olun.
3. Şamandıralı şalter ve kablo demetini (güç modülüne) kontrol edin.
Aqua sensörü yıkama döngüsü sırasında çalışmaz E: 28 su sensörü düzgün ayarlanmamış Kapalı – Kapalı – Kapalı 1. Su sensörü (14) ile güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
2. Su sensörünün karterden girdiği yerde temiz olduğundan emin olun.
3. Elektrik bağlantıları iyiyse ve su sensörü temizse, su sensörünü değiştirin.
Güç yok Ev kablolama 120V değil Ev kablo bağlantılarını kontrol edin ve besleme voltajı güç modülü kablo demeti konnektörüne * 98 – 120VAC ise.
“On / Off” VEYA “Start” anahtarını aç 1. “On / Off” anahtarını ve güç modülü bağlantılarını kontrol edin.
2. “On / Off” anahtar direncini ölçün. “Açık” konumunda ise, değiştirin.
3. Sadece boşaltma pompası çalışıyorsa, şamandıralı düğmenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin (bkz. Yukarıdaki E: 15 hata kodu).
4. “Açma / Kapama” düğmesine basıldığında ve bulaşık makinesi kapısı açık olduğunda LED yanıp sönmezse, işletim modülünü değiştirin (ön panodaki).
Dispenser çalışmıyor Deterjan dağıtıcı kapağı sıkışmış VEYA gevşek kablo bağlantıları Dağıtıcı deterjan kapağının sıkışmamasına dikkat edin.
Durulama yardımcısı, dağıtıcı aktüatörü (a2) ve güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki bağlantıları kontrol edin.
Müşteri servisi test programını çalıştırırken dağıtıcı aktüatörün çalışmasını kontrol edin (adım 15 ve 20). Aktüatör çalışıyor, ancak deterjan dağıtıcı kapağını açmıyorsa, dağıtıcıyı değiştirin. Aktüatör çalışmıyorsa, güç modülünü değiştirin.
Durulama yardımcısı LED’i yanıyor Durulama yok VEYA gevşek kablo bağlantıları yok 1. Boşsa, durulama suyunu tekrar doldurun.
2. Durulama yardımcısı (e3) ve işletme modülü kablo demeti soketi (K12) arasındaki bağlantıları kontrol edin.
3. En dağıtıcı terminalleri arasındaki voltajı ölçün (e3’te 1-3). ~ 13VDC ise, dağıtıcıyı değiştirin. Değilse, işletim modülünü değiştirin.
Kurutma 1. Durulama yardımı yok
2. Dispenser durulama yardımcısı ayarı = 0
3. Ekstra Kuru Isı seçeneği açılmamış.
1. Durulama yardımcısı kullanarak ve yeniden doldururken müşteriyi eğitin.
2. Durulama ayarını “0” konumunda ise “4” olarak ayarlayın.
3. Aktif değilse ve bulaşık makinesinde mevcutsa Ekstra Kuru Isı seçeneğini etkinleştirin.
Yıkanabilirlik sorunu (ısı pompası çalışır, ancak bulaşıklar kirli) 1. Püskürtme kolları veya filtreleri tıkalı.
2. Sprey kolları dönmüyor
1. Filtre ve püskürtme kollarındaki kalıntıları / engelleri kaldırın.
2. Püskürtme kollarının uygun şekilde takıldığından ve serbestçe döndüğünden emin olun. Sprey kollarının besleme borusuyla uygun şekilde hizalandığından emin olun.
Bulaşık makinesi başlamayacak 1. Kapı açıklığı
2. Isı pompası arızalandı
3. Boşaltma pompası arızalandı
1. Kapanış kapısındaki müşteriyi güvenli bir şekilde eğitin
2. Arızalı ısı pompasını
değiştirin 3. Arızalı drenaj pompasını değiştirin

Bosch SB serisi Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Hata kodları Sebebi Düzeltici eylem
“Su kaynağını kontrol edin” ekranı yanar. Besleme hortumu bükülmüş. Tedarik hortumunu kıvrılmadan takın.
Dokunun kapalı. Musluğu aç.
Sıkışmış veya kireçlenmiş dokunun. Musluğu aç.
Debi min. Su kaynağı açıkken 10 l / dak.
Su kaynağındaki filtre tıkalı. Cihazı kapatın ve elektrik fişini çekin. Musluğu kapatın. Su bağlantısını sökün.
Besleme hortumunda filtreyi temizleyin. Vidalı su bağlantısını tekrar açın. Sızıntıları kontrol edin. Güç kaynağını tekrar bağlayın. Cihazı açınız.
Hata kodu E: 07 Aletler tarafından kapsanan giriş açıklığı (cihazın içinde sağda). Aletleri açmak, böylece giriş açıklığı engellenmez.
Hata kodu E: 12 Isıtma elemanı kireçlenmiş veya kirli. Cihazı bulaşık makinesi temizlik maddesi veya kireç çözücü ile temizleyin. Bulaşık makinesini su yumuşatma sistemi ile çalıştırın ve ayarı kontrol edin.
Hata kodu E: 22 yanıyor. Filtreler [29] kirlenmiş veya bloke edilmiştir. Filtreleri temizle.
Hata kodu E: 23 yanıyor. Atık su hortumu bükülmüş veya bloke edilmiştir. Hortumu kıvrılmadan takın, kalıntıları temizleyin.
Sifon bağlantısı hala kapalı. Sifona bağlantıyı kontrol edin ve gerekirse açın.
Atık su pompasının kapağını gevşetin. Kapağı doğru şekilde kilitleyin.
Hata kodu E: 25 yanıyor. Atık su pompası tıkalı veya atık su pompasının üstündeki kapak kilitli değil. Pompayı temizleyin ve kapağı doğru şekilde kilitleyin.
Hata kodu E: 27 yanıyor. Şebeke voltajı çok düşük. Cihaz hatası değil, şebeke voltajını ve elektrik tesisatını kontrol ettirin.
Dijital ekranda farklı bir hata kodu gösterilir. (E: 01 ila E: 30) Teknik bir arıza muhtemelen meydana geldi. AÇMA / KAPAMA anahtarı [11] ile cihazları kapatın. Kısa bir süre sonra cihazı tekrar başlatın.
Sorun devam ederse, musluğu kapatın ve elektrik fişini çekin.
Müşteri servisini arayın ve hata kodunu belirtin.
Gösterge yanıp söner. Kapı düzgün kapatılmamış. Kapıyı kapat. Herhangi bir nesnenin (kap, koku dağıtıcı) sepetin üzerine çıkmamasını ve kapının kapanmasını engellemediğinden emin olun.
Tuz [6] ve / veya durulama yardımcısı [5] için doldurma göstergesi yanar. Durulama yok. Durulama yardımcısı doldurun.
Tuzsuz. Özel tuz ile doldurun.
Sensör tuz tabletlerini tespit etmez. Farklı özel tuz kullanın.
Tuz [6] ve / veya durulama yardımcısı [5] için doldurma göstergesi yanmaz. Yeniden doldurma göstergesi kapalı. Aktivasyon / deaktivasyon (bkz. Bölüm “Su yumuşatma sistemi / Özel tuz”)
Halen yeterli miktarda özel tuz / durulama yardımcısı bulunmaktadır. Dolum göstergesini ve seviyelerini kontrol edin.
Programın sonunda cihazda su kalır. Filtre sistemi veya filtreler altındaki alan [29] engellenir. Filtreleri ve altındaki alanı temizleyin.
Program henüz bitmedi. Program bitene veya resetlenene kadar bekleyin.

Diğer Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Hata Kodları Nedenler Test ve sorun giderme
E1 Isıtma hatası 1. Çoğu zaman bu, ısıtma elemanının bir arızasıdır – mahfazaya herhangi bir direnç veya sızıntı yoktur.
2. Isıtıcının çalışması için sorumlu elektronik modülde hatalı eleman.
3. Güvenlik termostatını kontrol edin.
4. Akış sensörünü kontrol edin.
5. Basınç anahtarını kontrol edin (su seviyesi sensörü).
E2 MTC sensörü hatası (sıcaklık sensörü) 1. LCTS sensörü, PM kontrol ünitesine bilgi sağlayan arızalı. Genellikle bir Tan ile bir blok içinde bulunur, belli bir dirence sahiptir (21 ° C’de ~ 55kΩ).
E3 Su doldurma ile ilgili sorunlar İstenen su seviyesine belli bir süre ulaşılamamışsa. Bulaşık makinesinin (PM) modeline bağlı olarak, işlem sırası farklı olacaktır. Ya PM, doldurma gerçekleşene kadar bekleyecektir (önceki modeller), ya da bir dakika boyunca su akacaktır (daha sonra modeller).
1. “Aquastop” hortumu bozuk.
2. Arızalı su tahliye pompası.
3. Giriş valfini kontrol edin.
4. Giriş filtresinin alımı.
5. Basınç anahtarı arızalı.
E 4 Akış şalteri ile ilgili problemler Su akış anahtarı ayarlı değil. Sprinklerlere su dağıtmaktan sorumludur ve ısıtma elemanının altına monte edilir.
1. Tıkanmayı değiştirin.
2. Akış anahtarına etki eden ve onu bir pozisyonda veya başka bir şekilde ayarlayan motorda arıza.
E5 Aşırı dolum seviyesi 1. Basınçlı tüp tıkalı.
2. Basınç anahtarı arızalı (su seviyesi anahtarı).
3. Giriş valfi arızalı.
E6 Aquasensor Hatası Aquasensor, ilk aşamada durulama sırasında bulanıklık, sertlik ve su kirliliğini kontrol eden bir elementtir. Bulaşıkların fazla kirlenmemesi durumunda, durulamayı, su ve elektrik tasarrufu sağlar. Taine’nin yanında.
E8 Tavada düşük su seviyesi Isıtma elemanı açılmıyor. Dolaşım pompası yeterli su basıncına sahip değildir ve modüle bir darbe uygulanır. Su akışını kontrol edin. Bir tahliye de mümkündür.
E9 TEN hatası Çoğu zaman, ısıtıcı kırıldığında sirkülasyon pompasına yerleştirilen bir akış ısıtıcısı olan bulaşık makinelerinde oluşur. Isıtıcıyı açık olarak kontrol edin.
E11 Bulaşık makinesi ısıtıcı olmadan çalışır NTS sensörünü, elektronik modülü, güç kablolarını kontrol edin.
E14 Akış sensörü hatası Akış sensörü, kontrol sinyallerini algılamaz, ancak dolaşım pompasına akar.
E15 AquaStop Bir su sızıntısı vardı. Tavadaki suyu kontrol edin. Sızıntı nedenleri farklı olabilir.
E16 Yetkisiz su seti Giriş valfini kontrol edin (akış sensörü). Basınç anahtarını kontrol edin (seviye sensörü). Olası seçeneklerden biri köpürmenin artmasıdır.
E17 Su Arızası Hatası Akış sensörünü kontrol edin. Giriş basıncının çok yüksek olması da mümkündür.
E18 Gücü kapatmayın. Program suyu boşalttıktan sonra bitecek.
E21 Drenaj pompası ile ilgili sorunlar Boşaltma pompası tıkalı. Herhangi yabancı bir nesne için pervaneyi kontrol edin. Tıkanıklık yoksa, pompa büyük olasılıkla aşınır ve bazen dönme sırasında sıkışabilir – değiştirilmesi gerekir.
E24 Suyu boşaltmada hata Kirli suyu boşaltmak için hortum kelepçelenir veya kırılır.
E27 Ağ düşük gerilim Çıkıştaki voltajı kontrol edin. Hata, genellikle şehir güç ağlarındaki yoğun saatlerde, örneğin akşam saatlerinde görünür. Bir seçenek olarak – voltaj regülatörünü yerleştirin.

Bosch bulaşık makineleri hata kodları

Bosch bulaşık makineleri için alternatif hata kodları Bosch bulaşık makineniz arıza kodlarını E00’den farklı bir biçimde gösteriyorsa (tam LCD ekranlı modellerde olduğu gibi), bunun yerine aşağıdaki hata kodları gösterilmiş olabilir.

Hata Kodları

   Nedenleri
A veya b Neden: Su sensörü ile arıza.
Eylem: Bulaşık makinesinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Sel karşıtı korumanın aktif olup olmadığını kontrol edin.
C Neden: Motor tako arızası.
Eylem: Motor ve motor tako kablolarını problemler için kontrol edin.
D Neden: Motor triyak ile ilgili kablolama / elektrik arızası.
Eylem: PCB’ye ve motora giden kabloları kontrol edin. Triyak (PCB’de) kontrol edin.
ve Neden: Çevirme vanası hatası.
Yön değiştirici vana nedir?: Yön değiştirici valf, yarım yük seçeneği seçildiğinde sadece üst veya alt rafa su göndermek için kullanılır.
Eylem: Saptırıcı vanayı ve kablolarını problem olup olmadığını kontrol edin.
F Neden: Zaman aşımını doldurun. Programın başlamasından altı dakika sonra gerekli su seviyesi yeterli değildir.
G, Neden: Konvertör triyak hatası.
Eylem: Saptırıcı triyakını (PCB’de) ve kablolarını kontrol edin.
‘H Belirti: Bulaşık makinesi ısıtmıyor.
Neden: Isıtma elemanı veya termostat veya kablolama sorunuyla ilgili olası sorun.
K Neden: Arızalı termostat sensörü (NTC).
Eylem: NTC ve termostatı ve kablolarını kontrol edin.
0 Neden: Basınç sensörü arızası.
Eylem: Basınç sensörünü ve kablolarını kontrol edin.

Bosch WC160 Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bosch bulaşık makineleri alternatif hata kodları

Hata kodu Hata tanımlaması Tavsiye
Yoğun Normal Eko Hızlı Ön Yıkama
* * * Yetersiz su temini 1. Su giriş musluğunun tamamen açık olduğundan emin olun
2. Su musluğunu kapatın, su giriş hortumunu musluktan ayırın ve filtreyi temizleyin
3. Makinenizi yeniden başlatın, hata devam ederse CDA servisine başvurun.
* * * Sürekli doldurma hatası Musluğu kapatın ve servis başvurun
* * * Makinedeki atık su deşarj edilemez. 1. Drenaj hortumu tıkalı
2. Makinenizin filtreleri tıkanmış olabilir
3. Bulaşık makinesini yeniden başlatın ve programı iptal edin
4. Eğer hata devam ederse, CDA servisine başvurun.
* * * * Isıtıcı hatası İletişim hizmeti
* * * * Su taşmasına karşı alarm aktiftir Bulaşık makinesini kapatın ve su kaynağını kesin.
* * * * * Hatalı elektronik kart İletişim hizmeti
* * * Aşırı ısınma hatası (makinedeki sıcaklık çok yüksek) İletişim hizmeti
* * * Hatalı ısıtıcı sensörü İletişim hizmeti

Bosch SHX46A Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bosch bulaşık makineleri alternatif hata kodları

 1. Herhangi iki yıkama döngüsü düğmesine basarken (ve tutarken), açık / kapalı anahtarıyla bulaşık makinesini açın. Düğmeleri bıraktıktan sonra, “B” LED’i yanar ve LED “C” yanıp söner, özel programlar menüsünde olduğunuzu onaylar.
 2. Test programına girmek için, dijital ekran “P1” veya LED “C” yanana kadar “B” düğmesine tekrar tekrar basın.
 3. Programı başlatmak için “C” düğmesine basın – LED “C” yanıp söner. Dijital ekranda (örn. “S: 01 ″) – bir basamağı atlamak için” B “düğmesine basın.
 4. Kaydedilen hata kodları dijital ekranda ve LED’lerde gösterilecektir.

Test programı sadece açma / kapama düğmesine basarak durdurulabilir / sıfırlanabilir – gücü kapatarak yapılamaz.

Led Dijital gösterge Hata kodları
Kapalı – Kapalı – Kapalı VE Hata yok
Kapalı – Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor E1 Isıtma hatası
Kapalı – Yanıp Sönüyor – Kapalı E2 NTC hatası
Kapalı – Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor E3 Doldurma hatası
Yanıp Sönüyor – Kapalı – Kapalı E 4 Su anahtarı hatası
Yanıp Sönüyor – Kapalı – Yanıp Sönüyor E5 Şamandıra su seviyesi veya motor hızı hatası
Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor – Kapalı E6 Aqua sensör hatası

Bosch SHE4AM12UCAscenta Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bosch bulaşık makineleri alternatif hata kodları

Dw semptomları (yıkama döngüleri sırasında görülür) Hata kodu ekranı (cs test programından) Hata kodu yönlendirildi 
(etkin / temiz / sanitize edilmiş)
Çözüm
Hata yok E: 00 Kapalı – Yanıyor – Yanıp Sönüyor Hata yok.
Yıkama döngüsü aniden biter Temiz LED ışığı ile YA DA dw ısıtmadan çalışır (güç modülü problemi) E: 01 pompa başlatma / anahtarlama hatası VEYA
E: 02 hatalı çalışma rölesi VEYA
E: 03 hatalı ısıtma rölesi
Kapalı – Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor Güç modülünü değiştirin (tabanda bulunur).
Yıkama döngüsü aniden Parlak LED ile yanıp söner E: 20 ısı pompası sargı direnci yanlış VEYA Yanıp Sönüyor – Kapalı – Yanıp Sönüyor 1. Isı pompası (m2) ve güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
2. Herhangi bir 2 terminal arasındaki ısı pompası direncini ölçün. ~ 13Q @ oda sıcaklığı ise, güç modülünü değiştirin. Değilse, ısı pompasını değiştirin.
E: 21 ısı pompası tıkalı / tıkalı VEYA Isı pompasından kalıntıları / engelleri kaldırın. Pompa çarkı sıkışmışsa, ısı pompasını değiştirin.
E: 23 tahliye pompası sargı direnci yanlış VEYA Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor – Kapalı 1. Drenaj pompası (m3) ile güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
2. Herhangi bir 2 terminal arasında drenaj pompası direncini ölçün. ~ 90Q @ oda sıcaklığı ise, güç modülünü değiştirin. Değilse, boşaltma pompasını değiştirin.
E: 24 dw tahliye edilmeyecek VEYA Çöp imha fişini çıkarın.
Boşaltma hortumunun <150 “olduğundan ve 20” yüksek bir döngü içerdiğinden emin olun. Ev boşaltma hattını çıkarın.
E: 25 drenaj pompası tıkanmış veya boşaltma pompası kapağı eksiktir. 1. Drenaj pompasından kalıntıları / engelleri kaldırın.
2. Yağ boşaltma pompası kapağını çıkarın ve boşaltma pompası çarkının serbestçe döndüğünü onaylayın.
3. Karter boşaltma pompası kapağının doğru oturduğundan emin olun.
LED yanıp sönüyor ve dw çalışamıyor E: 06 kusurlu kapı mandalı Kapalı – Yanıp Sönüyor – Kapalı Kapı anahtarı (e1) ile güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
Kapı mandalı konnektöründeki voltajı ölçün. > 10V ise, kapı mandalını değiştirin. <10V ise, güç modülünü değiştirin.
Isıtma yok E: 08 ısı pompası düşük su seviyesini tespit ediyor Kapalı – Yanıp Sönüyor – Yanıp Sönüyor 1. Su kaynağını kontrol edin ve herhangi bir sızıntıyı onarın.
2. Su giriş vanası (s2) ile güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
3. Müşteri servis test programının 1. adımı boyunca su giriş vanası terminalleri (s2) boyunca voltajı ölçün. ~ 120V ise, su giriş valfini değiştirin. ~ 120V değilse, güç modülünü değiştirin.
E: 09 açık ısıtma elemanı devresi VEYA Isıtma elemanı (r1) ve güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
E: 12 ısıtma elemanı dirençleri dengeli değil 1-2 & 2-3 ve terminaller 1-3 @ oda sıcaklığı arasında terminaller arasında * 5Q olması gereken ısıtma elemanı (r1) direncini ölçün. Değilse, ısı pompasını değiştirin. Varsa, güç modülünü değiştirin.
E: 10 yeterli ısı 1. Isıtıcıyı uygun bir temizleyici ile silin.
2. Isıtma elemanı kirlendikten sonra sorun devam ederse, ısı pompasını değiştirin.
E: 11 NTC veya NTC kablo demeti hatası 1. NTC ve güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
2. Terminaller 1-3 @ oda sıcaklığı arasında 1- 2 ve 2-3 ve * 20kQ terminalleri arasında * 10kQ olması gereken NTC direncini ölçün. Değilse, ısı pompasını değiştirin. Varsa, güç modülünü değiştirin.
E: 13 su çok sıcak (> 75 ° C / 167 ° F) Su giriş sıcaklığının <75 ° C / 167 ° F olduğundan emin olun.
Su sürekli olarak dolmaz ve boşalır. E: 15 şamandıralı şalter aktif ve bulaşık makinesi sürekli çalışır Yanıp Sönüyor – Kapalı – Kapalı 1. Drenaj pompası / tahliye hortumundan kalıntıları / engelleri kaldırın. Şamandıra ve şamandıra anahtarının takılmadığından emin olun.
2. Su giriş valfinin “açık” durumda olmadığından emin olun.
3. Şamandıralı şalter ve kablo demetini (güç modülüne) kontrol edin.
Aqua sensörü yıkama döngüsü sırasında çalışmaz E: 28 su sensörü düzgün ayarlanmamış Kapalı – Kapalı – Kapalı 1. Su sensörü (14) ile güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki sürekliliği kontrol edin.
2. Su sensörünün karterden girdiği yerde temiz olduğundan emin olun.
3. Elektrik bağlantıları iyiyse ve su sensörü temizse, su sensörünü değiştirin.
Güç yok Ev kablolama 120V değil Ev kablo bağlantılarını kontrol edin ve besleme voltajı güç modülü kablo demeti konnektörüne * 98 – 120VAC ise.
“On / Off” VEYA “Start” anahtarını aç 1. “On / Off” anahtarını ve güç modülü bağlantılarını kontrol edin.
2. “On / Off” anahtar direncini ölçün. “Açık” konumunda ise, değiştirin.
3. Sadece boşaltma pompası çalışıyorsa, şamandıralı düğmenin çalışıp çalışmadığını kontrol edin (bkz. Yukarıdaki E: 15 hata kodu).
4. “Açma / Kapama” düğmesine basıldığında ve bulaşık makinesi kapısı açık olduğunda LED yanıp sönmezse, işletim modülünü değiştirin (ön panodaki).
Dispenser çalışmıyor Deterjan dağıtıcı kapağı sıkışmış VEYA gevşek kablo bağlantıları Dağıtıcı deterjan kapağının sıkışmamasına dikkat edin.
Durulama yardımcısı, dağıtıcı aktüatörü (a2) ve güç modülü kablo demeti konnektörü arasındaki bağlantıları kontrol edin.
Müşteri servisi test programını çalıştırırken dağıtıcı aktüatörün çalışmasını kontrol edin (adım 15 ve 20). Aktüatör çalışıyor, ancak deterjan dağıtıcı kapağını açmıyorsa, dağıtıcıyı değiştirin. Aktüatör çalışmıyorsa, güç modülünü değiştirin.
Durulama yardımcısı LED’i yanıyor Durulama yok VEYA gevşek kablo bağlantıları yok 1. Boşsa, durulama suyunu tekrar doldurun.
2. Durulama yardımcısı (e3) ve işletme modülü kablo demeti soketi (K12) arasındaki bağlantıları kontrol edin.
3. En dağıtıcı terminalleri arasındaki voltajı ölçün (e3’te 1-3). ~ 13VDC ise, dağıtıcıyı değiştirin. Değilse, işletim modülünü değiştirin.
Kurutma 1. Durulama yardımı yok
2. Dispenser durulama yardımcısı ayarı = 0
3. Ekstra Kuru Isı seçeneği açılmamış.
1. Durulama yardımcısı kullanarak ve yeniden doldururken müşteriyi eğitin.
2. Durulama ayarını “0” konumunda ise “4” olarak ayarlayın.
3. Aktif değilse ve bulaşık makinesinde mevcutsa Ekstra Kuru Isı seçeneğini etkinleştirin.
Yıkanabilirlik sorunu (ısı pompası çalışır, ancak bulaşıklar kirli) 1. Püskürtme kolları veya filtreleri tıkalı.
2. Sprey kolları dönmüyor
1. Filtre ve püskürtme kollarındaki kalıntıları / engelleri kaldırın.
2. Püskürtme kollarının uygun şekilde takıldığından ve serbestçe döndüğünden emin olun. Sprey kollarının besleme borusuyla uygun şekilde hizalandığından emin olun.
Bulaşık makinesi başlamayacak 1. Kapı açıklığı
2. Isı pompası arızalandı
3. Boşaltma pompası arızalandı
1. Kapanış kapısındaki müşteriyi güvenli bir şekilde eğitin
2. Arızalı ısı pompasını
değiştirin 3. Arızalı drenaj pompasını değiştirin

Bosch SB serisi Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bosch bulaşık makineleri alternatif hata kodları

Hata kodları Sebebi Düzeltici eylem
“Su kaynağını kontrol edin” ekranı yanar. Besleme hortumu bükülmüş. Tedarik hortumunu kıvrılmadan takın.
Dokunun kapalı. Musluğu aç.
Sıkışmış veya kireçlenmiş dokunun. Musluğu aç.
Debi min. Su kaynağı açıkken 10 l / dak.
Su kaynağındaki filtre tıkalı. Cihazı kapatın ve elektrik fişini çekin. Musluğu kapatın. Su bağlantısını sökün.
Besleme hortumunda filtreyi temizleyin. Vidalı su bağlantısını tekrar açın. Sızıntıları kontrol edin. Güç kaynağını tekrar bağlayın. Cihazı açınız.
Hata kodu E: 07 Aletler tarafından kapsanan giriş açıklığı (cihazın içinde sağda). Aletleri açmak, böylece giriş açıklığı engellenmez.
Hata kodu E: 12 Isıtma elemanı kireçlenmiş veya kirli. Cihazı bulaşık makinesi temizlik maddesi veya kireç çözücü ile temizleyin. Bulaşık makinesini su yumuşatma sistemi ile çalıştırın ve ayarı kontrol edin.
Hata kodu E: 22 yanıyor. Filtreler [29] kirlenmiş veya bloke edilmiştir. Filtreleri temizle.
Hata kodu E: 23 yanıyor. Atık su hortumu bükülmüş veya bloke edilmiştir. Hortumu kıvrılmadan takın, kalıntıları temizleyin.
Sifon bağlantısı hala kapalı. Sifona bağlantıyı kontrol edin ve gerekirse açın.
Atık su pompasının kapağını gevşetin. Kapağı doğru şekilde kilitleyin.
Hata kodu E: 25 yanıyor. Atık su pompası tıkalı veya atık su pompasının üstündeki kapak kilitli değil. Pompayı temizleyin ve kapağı doğru şekilde kilitleyin.
Hata kodu E: 27 yanıyor. Şebeke voltajı çok düşük. Cihaz hatası değil, şebeke voltajını ve elektrik tesisatını kontrol ettirin.
Dijital ekranda farklı bir hata kodu gösterilir. (E: 01 ila E: 30) Teknik bir arıza muhtemelen meydana geldi. AÇMA / KAPAMA anahtarı [11] ile cihazları kapatın. Kısa bir süre sonra cihazı tekrar başlatın.
Sorun devam ederse, musluğu kapatın ve elektrik fişini çekin.
Müşteri servisini arayın ve hata kodunu belirtin.

Gösterge yanıp söner.

Kapı düzgün kapatılmamış. Kapıyı kapat. Herhangi bir nesnenin (kap, koku dağıtıcı) sepetin üzerine çıkmamasını ve kapının kapanmasını engellemediğinden emin olun.
Tuz [6] ve / veya durulama yardımcısı [5] için doldurma göstergesi yanar. Durulama yok. Durulama yardımcısı doldurun.
Tuzsuz. Özel tuz ile doldurun.
Sensör tuz tabletlerini tespit etmez. Farklı özel tuz kullanın.
Tuz [6] ve / veya durulama yardımcısı [5] için doldurma göstergesi yanmaz. Yeniden doldurma göstergesi kapalı. Aktivasyon / deaktivasyon (bkz. Bölüm “Su yumuşatma sistemi / Özel tuz”)
Halen yeterli miktarda özel tuz / durulama yardımcısı bulunmaktadır. Dolum göstergesini ve seviyelerini kontrol edin.
Programın sonunda cihazda su kalır. Filtre sistemi veya filtreler altındaki alan [29] engellenir. Filtreleri ve altındaki alanı temizleyin.
Program henüz bitmedi. Program bitene veya resetlenene kadar bekleyin.

Diğer Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bosch bulaşık makineleri alternatif hata kodları

Hata Kodları Nedenler Test ve sorun giderme
E1 Isıtma hatası 1. Çoğu zaman bu, ısıtma elemanının bir arızasıdır – mahfazaya herhangi bir direnç veya sızıntı yoktur.
2. Isıtıcının çalışması için sorumlu elektronik modülde hatalı eleman.
3. Güvenlik termostatını kontrol edin.
4. Akış sensörünü kontrol edin.
5. Basınç anahtarını kontrol edin (su seviyesi sensörü).
E2 MTC sensörü hatası (sıcaklık sensörü) 1. LCTS sensörü, PM kontrol ünitesine bilgi sağlayan arızalı. Genellikle bir Tan ile bir blok içinde bulunur, belli bir dirence sahiptir (21 ° C’de ~ 55kΩ).
E3 Su doldurma ile ilgili sorunlar İstenen su seviyesine belli bir süre ulaşılamamışsa. Bulaşık makinesinin (PM) modeline bağlı olarak, işlem sırası farklı olacaktır. Ya PM, doldurma gerçekleşene kadar bekleyecektir (önceki modeller), ya da bir dakika boyunca su akacaktır (daha sonra modeller).
1. “Aquastop” hortumu bozuk.
2. Arızalı su tahliye pompası.
3. Giriş valfini kontrol edin.
4. Giriş filtresinin alımı.
5. Basınç anahtarı arızalı.
E 4 Akış şalteri ile ilgili problemler Su akış anahtarı ayarlı değil. Sprinklerlere su dağıtmaktan sorumludur ve ısıtma elemanının altına monte edilir.
1. Tıkanmayı değiştirin.
2. Akış anahtarına etki eden ve onu bir pozisyonda veya başka bir şekilde ayarlayan motorda arıza.
E5 Aşırı dolum seviyesi 1. Basınçlı tüp tıkalı.
2. Basınç anahtarı arızalı (su seviyesi anahtarı).
3. Giriş valfi arızalı.
E6 Aquasensor Hatası Aquasensor, ilk aşamada durulama sırasında bulanıklık, sertlik ve su kirliliğini kontrol eden bir elementtir. Bulaşıkların fazla kirlenmemesi durumunda, durulamayı, su ve elektrik tasarrufu sağlar. Taine’nin yanında.
E8 Tavada düşük su seviyesi Isıtma elemanı açılmıyor. Dolaşım pompası yeterli su basıncına sahip değildir ve modüle bir darbe uygulanır. Su akışını kontrol edin. Bir tahliye de mümkündür.
E9 TEN hatası Çoğu zaman, ısıtıcı kırıldığında sirkülasyon pompasına yerleştirilen bir akış ısıtıcısı olan bulaşık makinelerinde oluşur. Isıtıcıyı açık olarak kontrol edin.
E11 Bulaşık makinesi ısıtıcı olmadan çalışır NTS sensörünü, elektronik modülü, güç kablolarını kontrol edin.
E14 Akış sensörü hatası Akış sensörü, kontrol sinyallerini algılamaz, ancak dolaşım pompasına akar.
E15 AquaStop Bir su sızıntısı vardı. Tavadaki suyu kontrol edin. Sızıntı nedenleri farklı olabilir.
E16 Yetkisiz su seti Giriş valfini kontrol edin (akış sensörü). Basınç anahtarını kontrol edin (seviye sensörü). Olası seçeneklerden biri köpürmenin artmasıdır.
E17 Su Arızası Hatası Akış sensörünü kontrol edin. Giriş basıncının çok yüksek olması da mümkündür.
E18 Gücü kapatmayın. Program suyu boşalttıktan sonra bitecek.
E21 Drenaj pompası ile ilgili sorunlar Boşaltma pompası tıkalı. Herhangi yabancı bir nesne için pervaneyi kontrol edin. Tıkanıklık yoksa, pompa büyük olasılıkla aşınır ve bazen dönme sırasında sıkışabilir – değiştirilmesi gerekir.
E24 Suyu boşaltmada hata Kirli suyu boşaltmak için hortum kelepçelenir veya kırılır.
E27 Ağ düşük gerilim Çıkıştaki voltajı kontrol edin. Hata, genellikle şehir güç ağlarındaki yoğun saatlerde, örneğin akşam saatlerinde görünür. Bir seçenek olarak – voltaj regülatörünü yerleştirin.

Bumu Aradığın ?

Gorenje Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Gorenje Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Sayfa İçindekiler Gorenje Bulaşık Makinesi Hata KodlarıGorenje Bulaşık Makinesi Arıza KodlarıNasıl yeniden Başlatılır Gorenje Bulaşık …

2 Yorumlar

 1. Mehmet CULLA

  Bosch marka.bulasik.makinamiz var. h23. Kodu.yaniyor. neden.dolayi.olabilir

  • Adept

   Kısa devre veya arızalı sirkülasyon pompası veya motor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi