Ev / Beyaz Eşya Hata Kodları / Bosch Çamaşır makinesi hata kodu E23 veya F23
Bosch Çamaşır makinesi hata kodu E23 veya F23

Bosch Çamaşır makinesi hata kodu E23 veya F23

Bosch Çamaşır makinesi hata kodu E23 – F23

“Hata kodu E23 / F23: Sistemin aktivasyonu” Aquastop “ile ilgili problem,

Bosch Çamaşır makinesi hata kodu E23 veya F23 Hata E23 çamaşır makinesi Bosch, bu markanın kendi kendine arıza teşhis sisteminin standart kodlarının tarifinde çok nadir değildir, bu hatayla karşılaşmayacaksınız. Modern Bosch makinesinin normal hata kodları “F” harfi ile başlar ve “E” harfi ile sadece birkaç başlangıç. E23, Bosch çamaşır makinelerinin bazı modellerinde meydana gelen bir istisnadır. Yine de, bu kodun şifresi çözülmeli, yapacağımız şey bu.

Makine altında sızıntı

Bosch çamaşır makinesinde çok daha sık meydana gelen E23 hatası, F23 hatası ile aynı şekilde deşifre edilir. Yani, E23 çamaşır makinesinin paletinde bulunan kaçak koruma sisteminin sensörünün devreye girdiğini bildirir.

Aqua Stop sensörü çok basit çalışır. Çamaşır makinesinin paletinde şamandıraya bağlı özel bir bölüm bulunmaktadır. Su palete girdiğinde, şamandıra yükselir, sensör tetiklenir ve ekran E23 gösterir. Sızıntı nedenleri farklı olabilir:

  • yıkama tankı dışarı sızdı;
  • drenaj borusunda çatlak;
  • zayıf vidalanmış veya sızan giriş hortumu;
  • Toz toplayıcı takılı veya akmıyor.

Bir sızıntının gerçekte gerçekleşmesi gerekli değildir, çünkü sensör başka bir nedenden dolayı hissedilebilir.

Ustalarımızın uygulamasında aşağıdaki durum vardı. Bosch çamaşır makinesinde ortaya çıkan E23 hatası hakkında şikayette bulunan bir müşteri bizi aradı. Bu hata hakkında ustamızla kısa bir sözlü danışma almak istedim. Master, panda çalışan float sensör sistemi Aqua stop’u anlatmaya başladı ve bundan dolayı bir hata olduğunu söylüyorlar. Müşteri dinledi ve daha sonra arabasının bir kaçak koruma sistemi ile donatılmamış olduğunu ve bir Aqua Stop hortumunu bırakacak bir paletinin olmadığını bildirdi.

Usta şaşırdı ve aslında problemle başa çıkmak için müşteriye eve bir yolculuk teklif etti. Sonuç olarak, makinenin gerçekten bir kaçak koruma sistemi olmadığı ortaya çıktı, ancak E23 kodu, bu hatayı tanıyan modülüne yerleştirildi. Sorun sadece kısa bir devre sonucunda ortaya çıkmıştır.

Hatayı sıfırlamaya çalıştık, kontrol modülünü yeniden başlattık, devreyi kontrol ettik ama hiçbir şey yardımcı olmadı. Sorunu çözmek ya da sebeplerini bulmak mümkün değildi. Sonuç olarak, rahatsız edici koddan kurtulmak için, sadece elektronik modülü yeniden programladıktan sonra mümkün oldu. Bu durum, Aqua Stop Aqua Stop’u hatırladığınız gerçeğinin göstergesidir, ancak kontrol modülündeki arızaları unutamazsınız. E23 hatası nadiren de olsa, ancak bu tür bir arızadan tam olarak kaynaklanabilir.

Sensör disfonksiyonu

Sebepsiz bir sızıntı koruma sistemine sahip bir çamaşır makinesini kurarken, çeşitli çöpler için paletin kontrol edilmesi önerilir. Bizim uygulamamızda, çamaşır makinesini başka bir yere nakletmiş olan sahiplerin E23 hatasını buldu. Paleti hissederek, her şeyin kuru olduğuna ve hatanın nedeninin anlaşılamayacağına ikna olmuşlardı. Ustalarımız paleti ortaya çıkardılar ve makineyi taşırken daha önce tencerede bulunan küçük plastik parçanın Bosch’un şamandırayı vurduğunu ve doğal olarak büyüttüğünü keşfettiler. Çöpü çıkarın, tepsiyi yerine koyun ve makine şimdi olduğu gibi çalışır.

Palet içindeki çöp, sızıntı meydana gelirse sensörün arızalanmasına neden olabilir.

Bu arada, bu sensör oldukça hassastır. Bir çamaşır makinesini kurarken veya taşırken yanlışlık göstermek yeterlidir ve sorun E23 şeklinde derhal “çekilir”. Ayrı ayrı, algılayıcıyı, ortaya çıkan tüm sonuçlarla ve sensörü besleyen sensör kablolarının kırılmasıyla yakabilen kısa devre hakkında da söylemeliyiz. İkincisi, bu arada, “ev yardımcısı” nın sökülmesiyle, vücuttan palete doğru giden telin algılayıcıya kazara kopması durumunda, zanaat onarımları sırasında gerçekleşir.

Genel olarak, E23 hatasıyla karşılaşırsanız, Bosch çamaşır makinesi bölmesinde bulunan şamandıra sensörüne özellikle dikkat edin. Ayrıntılı bir inceleme ile bile bir arıza tespit etme şansı vardır ve bulduktan sonra tamir etmeye başlamanız gerekir.

Çözüm

E23 hatasının, çamaşır makinesinin paletinin su biriktirmiş olmasından dolayı dışarı fırladığını fark ederseniz, sızıntının nedenini aramaya başlamak acildir. Bazı kullanıcılar, bu hatayı ortadan kaldırmak, makinenin gövdesini eğmek için şamandıraları, şamandıranın indirilmesini, diğerlerinin ise lavman için bir armutla, üçüncü “sapık” ile suyu dışarı atmasını önermektedir. Bizim bölümümüz için, bu tür önlemlerin tamamen geçici olduğunu hatırlatırız. Sızıntının nedeni ortadan kaldırılmazsa, su tekrar toplanacak ve tekrar pompalayacaksınız?

Bizim düşüncemize göre, Bosch çamaşır makinesini kısmen sökmek ve sızıntıları kontrol etmek gereklidir:

  • memeler ve bağlantı noktaları;
  • hortumlar ve eklemler;
  • pompa;
  • Tank;
  • Dağıtıcı.

Bu markanın çamaşır makinesinin nasıl daha iyi anlaşılacağı hakkında çamaşır makinesi Bosch’un Cihazında anlatılmıştır , bu konuya odaklanmayacağız. Akan bir boru veya bir tank bulduktan sonra, değiştirilebilinir ve hasarın niteliğine bağlı olarak sızdırmazlık maddesi veya soğuk kaynak ile kaplanması mümkündür. Bu arada, bazı ustalar bu onarım metodu hakkında çok güzel, parçayı tamamen değiştirmeyi tercih ediyorlar. Genel olarak, bu doğrudur, ancak çatlağın çok küçük olduğu durumlar vardır ve aynı tankı değiştirmek bazı sıkıntılar ile ilişkilendirilir ve pahalıdır. Yine de, elbette karar verirsin.

Sorun sızıntıda değil, Aqua Stop sensöründe ise, onu değiştirmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için, sökün ve dikkatlice (kabloyu yırtmadan), paleti çıkarın. Kabloyu sensörden ayırın. Bir tornavida kullanarak, sensörü mandallardan dışarı çekin ve yan tarafa doğru çıkarın. Yerine yeni, özgün bir sensör koyun.

Sonuç olarak, hata E23 Bosch marka çamaşır makinesi üzerinde F23 hatası aynı açılımı olduğunu unutmayın, bu yüzden sabit sistem Aqua bağlı durdurmak veya Aqua durdurmak sistemin tamir etmektir sızıntısı, ortadan kaldırmak ya tüm tedbirleri almaya ne gerek Bu kodun ortaya çıkmasına neden oldu. İyi şanslar!

Benzer Başlıklar ve Kaynaklar

Bosch Servisi 444 1 840 Bosch Servisi Bosch buzdolabı, Bosch bulaşık makinesi, Bosch set üstü ocak, pişirme fırınları, çamaşır makineleri gibi modüler mutfaklar için ankastre...
Samsung Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri... Samsung Bulaşık Makinesi Arızaları Samsung Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri Samsung 1404262L, D serisi, DWS serisi, DMR serisi, DMS serisi, DW-FG...
Bulaşık Makinesi Kurutma Yapmıyor Bulaşık Makinesi Kurutma Yapmıyor Çözüm Ve Arızaları Bulaşık makinenizin bulaşıklarınızı düzgün bir şekilde kurutmaması için birçok farklı sebep vardı...
Bosch Çamaşır Makinesi Çocuk Kilidi Bosch Çamaşır Makinesi Çocuk Kilidi Açma Kapama Bosch Çamaşır Makinesi Çocuk Kilidi Açma Kapama Bosch Çamaşır makinesinde Anahtar Şeklinde İşaret çık...
Çamaşır makinesi kapı kilidi nasıl çalışır ?... Çamaşır makinesi kapı kilidi nasıl çalışır? Bir kapı kilidinin nasıl çalıştığını anlamak, birinin hatalı olup olmadığına karar vermede yardımcı ol...

İlginizi Çekebilir

Bosch Çamaşır makinesi hata kodu E19 veya F19

Bosch Çamaşır makinesi hata kodu E19 – F19 Bosch çamaşır makinesinde F19 hatası Bosch Çamaşır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi