Destek
Çamaşır makinesi filtre nasıl temizlenir

Çamaşır Makinesi Filtre Nasıl Temizlenir ?

Çamaşır Makinesi Filtre Nasıl Temizlenir ? Bazen çamaşır makinelerinin uzun ve sorunsuz bir çalışmadan sonra bir makineye sahip olması garip bir arıza olabilir, makine suyu çok fazla boşaltır ya da bunu yapmak için reddeder.

Çamaşır Makinesi Filtre Temizleme

Çamaşır makinelerinde çok sayıda küçük hata dolguya kadar izlenebilir. Çamaşır makineniz titreşiyorsa, yüksek bir ses çıkarıyorsa, bir döngüyü tamamlamak için daha uzun sürüyorsa, bir döngü sırasında rastgele duruyorsa veya çamaşır ıslanırsa, tıkanmış bir filtreniz olabilir. Düğmeler ve madeni paralar gibi küçük yabancı nesnelerin çarkın dönmesini engelleyebilecek filtreye sıkışması da yaygındır.

Çamaşır Makinesi Filtre Nasıl Temizlenir ?

Neyse ki bu, filtrenin basit temizlenmesi ve bakımı ile hızlı ve kolay bir şekilde çözülebilir. Çamaşır makinesi filtresinin düzenli olarak temizlenmesi, çamaşır makinenizde gelecekteki arızaları da önleyecektir.

1. İlk önce cihazı kapatın ve fişini çekin, ardından su kaynağını kapatın.

2. Zemine bir havlu koyun ve pompa kapağının klipslerini açın. Kalan suyu bir tepsiye veya sığ kaba boşaltmak için kullanılabilecek bir tahliye hortumu bulacaksınız.

3. Tahliye hortumunun ucunu haznenin üzerinden dışarı çekin, tahliye hortumu kapağını çıkarın ve suyun tepsiye veya kaba akmasına izin verin. Suyu tepsiye veya kaba birkaç kez boşaltmanız gerekebilir.

4. Tüm suyu tahliye ettikten sonra, kapağı ve tahliye hortumunu değiştirdiğinizden emin olun.

5. Filtre kapağını sökün ve dışarı doğru kaydırın. Bıraktığınız havlu üzerine su çıkacaktır. Filtrede bozuk para, düğme veya tiftik birikmesi gibi engeller bulabilirsiniz. Filtreyi iyice temizlemeden önce bunlar çıkarılmalıdır.

6. Çarkın serbestçe hareket edip etmediğini dikkatlice kontrol edin.

7. Bu yapıldıktan sonra, filtre kapağını sıkıca kilitli dikey konuma vidalayın.

8. Pompa kapağını kapatın ve yerine oturduğundan emin olun.

9. Ardından su kaynağını ve gücü tekrar açabilirsiniz.

Filtre, çaba ile Çıkmıyorsa ne yapmalısınız?

Bazen, çeşitli nedenlerden dolayı, uzun veya hiç temizlenmemiş bir filtre, ciddi bir fiziksel etkinin yardımıyla bile çözülemeyecek kadar aceleci olabilir. Ve bu durumda, umutsuzluk yapmayın. Sorun oldukça çözülebilir ve göründüğü kadar umutsuz değil.

Bu durumda, tüm yapıyı pompa ile birlikte içeriden çıkararak çıkarabilirsiniz. Bir kez daha hatırlatmak gerekirse, filtre dışarıdan vidalarla sabitlenmişse, önce vidaları sökülmelidir! Tasarımı kaldırdıktan sonra, filtreyi içerden dikkatlice çıkarmaya çalışabilirsiniz (muhtemelen bazı aletlerin yardımıyla). Mümkün değilse – tüm yapıyı masaya dikkatlice ayırmak ve almak gerekir. Sonra tekrar temizlik, montaj ve kurulum zaten ters sırada.

Farklı çamaşır makineleri üreticilerinde, içeriye erişim farklıdır. Örneğin, LG , Samsung, Whirlpool, Candy, Indesit ve Ariston genellikle alttan yok veya çıkarılabilir. Bu durumda, makineyi yan tarafa koymak ve drenaj pompasına erişim açmak yeterlidir.
Bosch arka Electrolux ederken ve Siemens, ön paneli kaldırmak için fırsat var. Markalardan bahsettiğimizden, modellerinin çoğunda aynı Bosch-Siemens, LG ve Electrolux’un (en bütçeli olanlar hariç) drenaj filtresinde bir drenaj borusuyla donatıldığını belirtmek gerekir. Böyle görünen bir şey, çamaşır makinelerinin drenaj sisteminin temizlenmesini önemli ölçüde kolaylaştırır. Ve birçok Samsung modeli, ekranda filtrenin kirli olduğu bir kod mesajı görüntüleyebilir.

Filtreyi ne sıklıkta temizlemeniz gerekir

Kural olarak, çoğu üretici 2-4 ay sonra, ancak en az altı ayda bir temizlik yapılmasını tavsiye etmektedir. İşte her şey göreceli. Bu süre suyun kalitesine bağlı olabilir. Eğer yünlü ürünleri sık sık yıkarsanız ya da yıkanmış giysilerin ceplerindeki fazla maddeleri çıkarmayı sürekli olarak unutursanız – filtrenin temizlenmesi için gereken süre farkedilir ölçüde azalacaktır.

Lavabonun temizlenmesine ilişkin prosedürü düzenli olarak yerine getirirken, çamaşır makinesinde hoş olmayan kokulardan kurtulur ve öngörülemeyen arızalardan kaçınırsınız. Herhangi bir tekniğin belirli bir bakıma ihtiyacı vardır ve o zaman en uygunsuz anda başarısız olmaz ve uzun yıllar boyunca sahibine sadık bir asistan olur.

Bumu Aradığın ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Sayfa İçindekiler Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır ?Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Takılır ?Bulaşık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya İzni Yok
Servis Çağrı Merkezi