Ev / Beyaz Eşya İpuçları / Çamaşır makinesi filtre nasıl temizlenir ?
Çamaşır makinesi filtre nasıl temizlenir

Çamaşır makinesi filtre nasıl temizlenir ?

Çamaşır makinesinin filtre nasıl temizlenir ? Bazen çamaşır makinelerinin uzun ve sorunsuz bir çalışmadan sonra bir makineye sahip olması garip bir arıza olabilir – makine suyu çok fazla boşaltır ya da bunu yapmak için reddeder. Işığın arabanın üreticisi ve satın alındığı dükkânın ne olduğuna dair panik yapmaya ve küflenmesine gerek yok.

Çamaşır makinesi filtre temizleme

Kendinize bakmak ve üzerinde düşünmek daha iyidir – belki bir şeyler yanlış ya da zamanında yapmadı mı? Anlamsız. Sonuçta, neredeyse kesinlikle sorun oldukça önemsiz ve basit eylemlerle çözüldü. Sadece çamaşır makinesinin filtrelerini periyodik olarak temizlemeyi unutmayın. Modern çamaşır makinelerinin neredeyse tüm sahipleri, bir yerlerde bir filtresinin olduğunu duydular.

Çamaşır makinesi filtre nasıl temizlenir ?

Herkes tam olarak neye benzediğini ve nerede olduğunu bilmiyor. Aslında, makinenin tasarımı iki tip filtre sağlar: suyu doldurmak ve boşaltmak için. İlk filtre, doldurma hortumu ile makinenin kavşağında bulunur. Plastik veya metalden yapılmış çıkarılabilir yuvarlak bir ağdır.

Musluk suyundaki safsızlıklardan elde edilen safsızlıklardan temizlenir ve temizlenir. Ama aslında onunla ilgili değil. Çoğu durumda, çamaşır makinesi filtresi kelimesinin altında ikinci seçenek – bir drenaj pompası filtresi (genellikle drenaj veya drenaj olarak adlandırılır) kastedilmektedir.

Bu zaman zarfında, oluşan yün, kumaş kumu ve büyük parçacık veya nesnelerden (madeni para, düğmeler, kibritler ve klipsler, vb.) Temizlenmelidir. Görevi, yabancı maddelerin drenaj pompasına girmesine ve devre dışı kalmasına izin vermemek ve boşaltma hortumunutıkanıklıktan korumaktır . Gerçekten de, bu hataların giderilmesi çok daha problemli ve çoğu zaman maliyetlidir.

Drenaj filtresi nerede

Çamaşır makinesi filtre nasıl temizlenir ? Onun yerini belirlemek zor değil. Çamaşır makinesinin alt kısmına dikkatlice bakmalıyız. Genellikle sağ altta özel bir kapak bulunmaktadır. Kapağını aç. Altında, sadece ve gizli sevgili filtre. Kapak görünür değilse – bu, filtrenin hiç eksik olmadığı anlamına gelmez. Bu durumda, çamaşır makinesinin gövdesinin tabanında bulunan dekoratif paneli zemine yakın bir yere çıkarmanız gerekir. Bu tutucular üzerinde tutulur ve ellerinizle kolayca çıkarılabilir (bir tornavida ile hafifçe kurcalayabilirsiniz). Sonuç aynı – altında ihtiyacımız olan filtre.

Çamaşır makinesinin filtre nasıl temizlenir

Filtrenin çamaşır makinesinden nasıl çıkaracağız

Boşaltma filtresini çıkarmak genellikle kolaydır. İş parçacığıyla vücuda vidalanır. Buna göre, kaldırmak için, sadece saat yönünün tersine çevirerek, çözülmelidir. Ama hemen çıkarmak için acele etmeyin. Öncelikle hazırlanmanız gerekiyor.

Çamaşır makinesinin deposunun tabanında her zaman artık su vardır. Eğer acele ederseniz ve hemen filtreyi çıkarırsanız – tüm su zeminde olacaktır. Ve temizlik önleme olarak yapılırsa, çok fazla su (yaklaşık 0,5 litre) olmayacaktır. Ancak, dren çok zayıf çalıştıysa ya da hiç çalışmadıysa – çamaşır makinesinin hacmine bağlı olarak, 18 litreye kadar çıkabilir. Her şey zemine aktığı zaman beğenmeyeceksiniz!

Çamaşır makinesinin filtre nasıl temizlenir

Her şeyden önce, filtrenin yerini incelemeniz gerekir. Filtrenin yanındaki bazı yıkama makinelerinde, bir tıkaçlı bir drenaj lastik veya plastik boru hortumudur. Bu durumda, kalan suyu çamaşır makinesinden çıkarmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

  1. biraz geriye yatır,
  2. Makinenin yanına doğru hacme sahip olacak
  3. Drenaj borusunu yukarı kaldırın ve tapayı dışarı çekin,
  4. Tüpü kabın içine indirin ve suyu boşaltın.

Bu drenaj yöntemiyle donatılmamış çamaşır makinelerinde drenaj doğrudan filtrenin kendisi çıkarılarak gerçekleştirilir. Bu durumda, makine, su akıtmak için bir tepsiye ya da bir tepsiye oturtulmalı ve altına yerleştirilmelidir.

Şimdi drenaj pompasının filtresini çıkartıyoruz. Yukarıda açıklandığı gibi – saat yönünün tersine çeviriyoruz. Dikkatli ol! Bazı modellerde, filtre bir vida veya cıvata ile vidalanır. Kırılmış filtrenin yenisiyle değiştirilmesi gerekir ve bazı durumlarda çamaşır makinesinin diğer parçalarının değiştirilmesi gerekebilir. Çıkartılan filtre birikmiş kirleticilerden ve yabancı cisimlerden temizlenir.

Akan suyun altında bir fırça ile temizlemek daha iyidir. Oluşan deliğin içine bakmak ve içindeki kirlenmeyi ortadan kaldırmak da gereklidir. Temizlendikten sonra filtre yerleştirilir. Kurulumun son aşamasında, sıkılığı sağlamak için belirli bir çaba gerekmektedir. Tüm bu prosedürleri tamamladıktan sonra, çamaşır makinesini boşaltma modunda kontrol etmeniz gerekir. Suyun hiçbir yerde sızıntı olmadığını ve kanalın yeterince verimli olduğunu kontrol ediyoruz.

Filtre, çaba ile Çıkmıyorsa ne yapmalısınız?

Bazen, çeşitli nedenlerden dolayı, uzun veya hiç temizlenmemiş bir filtre, ciddi bir fiziksel etkinin yardımıyla bile çözülemeyecek kadar aceleci olabilir. Ve bu durumda, umutsuzluk yapmayın. Sorun oldukça çözülebilir ve göründüğü kadar umutsuz değil. Bu durumda, tüm yapıyı pompa ile birlikte içeriden çıkararak çıkarabilirsiniz. Bir kez daha hatırlatmak gerekirse – filtre dışarıdan vidalarla sabitlenmişse, önce vidaları sökülmelidir! Tasarımı kaldırdıktan sonra, filtreyi içerden dikkatlice çıkarmaya çalışabilirsiniz (muhtemelen bazı aletlerin yardımıyla). Mümkün değilse – tüm yapıyı masaya dikkatlice ayırmak ve almak gerekir. Sonra tekrar temizlik, montaj ve kurulum zaten ters sırada.

Farklı çamaşır makineleri üreticilerinde, içeriye erişim farklıdır. Örneğin, LG , Samsung, Whirlpool, Candy, Indesit ve Ariston genellikle alttan yok veya çıkarılabilir. Bu durumda, makineyi yan tarafa koymak ve drenaj pompasına erişim açmak yeterlidir. At Bosch arka Electrolux ederken ve Siemens, ön paneli kaldırmak için fırsat var. Markalardan bahsettiğimizden, modellerinin çoğunda aynı Bosch-Siemens, LG ve Electrolux’un (en bütçeli olanlar hariç) drenaj filtresinde bir drenaj borusuyla donatıldığını belirtmek gerekir. Böyle görünen bir şey, çamaşır makinelerinin drenaj sisteminin temizlenmesini önemli ölçüde kolaylaştırır. Ve birçok Samsung modeli, ekranda filtrenin kirli olduğu bir kod mesajı görüntüleyebilir.

Filtreyi ne sıklıkta temizlemeniz gerekir.

Kural olarak, çoğu üretici 2-4 ay sonra, ancak en az altı ayda bir temizlik yapılmasını tavsiye etmektedir. İşte her şey göreceli. Bu süre suyun kalitesine bağlı olabilir. Eğer yünlü ürünleri sık sık yıkarsanız ya da yıkanmış giysilerin ceplerindeki fazla maddeleri çıkarmayı sürekli olarak unutursanız – filtrenin temizlenmesi için gereken süre farkedilir ölçüde azalacaktır.

Sonuç olarak – basit bir ayrılık sözcüğü. Lavabonun temizlenmesine ilişkin prosedürü düzenli olarak yerine getirirken, çamaşır makinesinde hoş olmayan kokulardan kurtulur ve öngörülemeyen arızalardan kaçınırsınız. Herhangi bir tekniğin belirli bir bakıma ihtiyacı vardır ve o zaman en uygunsuz anda başarısız olmaz ve uzun yıllar boyunca sahibine sadık bir asistan olur.

İlginizi Çekebilir

Mikrodalga kabartma tozu ile nasıl temizlenir

Mikrodalga kabartma tozu ile nasıl temizlenir ?

Mikrodalga kabartma tozu ile temizleme Mikrodalga kabartma tozu ile nasıl temizlenir? Mikrodalga fırınını temizlemenin kolay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi