Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Elektrikli Fırın Neden Aşırı Isınıyor ?
Elektrikli Fırın Neden Aşırı Isınıyor

Elektrikli Fırın Neden Aşırı Isınıyor ?

Elektrikli Fırın Neden Aşırı Isınıyor ? Fırın pişirme cihazıyla uğraşmak her zaman zahmetlidir, ancak elektrikli bir fırının aşırı ısınması düpedüz korkutucu olabilir. Fırın sıcaklığı neden çok yüksek ve soruna neden olan ne olabilir? Bunlar aslında fırın onarımı söz konusu olduğunda sıkça sorulan sorulardır ve size sorunun kaynağını tam olarak nasıl tanımlayacağınızı göstereceğiz.

Elektrikli Fırın Aşırı Isınma Arızaları

Elektrikli bir fırının aşırı ısınmasıyla ilgili en korkunç şey, lezzetli bir yemek olması gereken şeyin dumanlı, kömürleşmiş kalıntılarını keşfetmek. Başka bir tarifin artan sıcaklığı telafi etmeye çalışırken israf etmesine izin vermeyin! Güvende kalın ve arızaya neyin neden olduğunu bulmak için bu talimatları izleyin.

Elektrikli Fırın Neden Aşırı Isınıyor

Fırın Neden Aşırı Isınır Fırınların çoğu, fırının sıcaklığını kontrol eden geleneksel termostatlara sahiptir. Fırınınızın dışarıda aşırı ısınma ve yanma olması durumunda, en olası açıklama hatalı bir termostattır. Ancak, fırınınızın aşırı ısınmasına neden olan birkaç olası sebep vardır.

Fırın Neden Çok Isıtır

Elektrikli Fırın Neden Aşırı Isınıyor ? Eğer fırın hava akımının iyi olmadığı bir yere kurulduysa dış yüzeyinde aşırı ısınma meydana gelebilir. Kurulum yapılırken fırın kurulduğu kabinde arkadan min. 5 cm, yanlardan ise min. 3 cm mesafe bırakılmalıdır.

Fırın Aşırı Isınması

 1. Termostat düğmesi:   Arızalı bir termostat düğmesi fırında yanlış sıcaklık ayarına neden olur. Topuz sıkıca bağlanmalıdır. Bir teknisyen de topuzu yeniden ayarlayabilir.
 2. Termostat algılamalı ampul: Konvansiyonel fırınlar genellikle arka sol veya arkada termostat algılama ampulüne sahiptir. Ampul tutucudan çıkarsa veya hasar görürse, termostat arızalanır ve fırını aşırı derecede ısıtın.
 3. Kireç : Bazen termostat, yiyecek ve kireçle kaplı olduğu için arızalanabilir. Termostatı çıkarmak ve temizlemek, aşırı ısınma problemini çözebilir.
 4. Fırın havalandırması: Fırın havalandırmasındaki tıkanıklıklar, başka bir yaygın problemdir.
 5. Kontrol paneli: Bazı fırınların elektronik kontrol paneli vardır. Bir elektrik kesintisi, kontrol panelinde bir aksama neden olabilir. Bunu çözmek için bir mühendis devre kesiciyi sıfırlayabilir ve tekrar açmadan önce birkaç dakika fırını fişten çekebilir.
 6. Termostat: Isıya dayanıklı bir fırın termometresi kullanarak fırının sıcaklığını test edin. Fırın sıcaklığı ayarlanandan yüksekse, büyük olasılıkla termostatın değiştirilmesi gerekir.
 7. Isıtma elemanları: Fırın, ısıtma elemanında bir arıza olduğunda aşırı ısınabilir. Teknisyen elemanın hasar görüp görmediğini veya elemanın gevşemiş olduğunu kontrol edecektir. Elemanın dış kasası, elemanın zarar görmesini engelleyebilir.
 8. Sıcaklık sensörü: Elektrikli fırınlar, fırının doğru sıcaklıkta çalışmasını sağlayan bir sıcaklık sensörüne sahiptir. Bu genellikle fırının en üst kısmında bulunan parça gibi uzun ince bir tüpdür. Sensördeki bir problem fırının aşırı ısınmasına neden olabilir.
 9. Selektör anahtarı: Fırındaki seçici anahtar, termostat ve ısıtma elemanları arasında bir iletişim cihazı olarak işlev görür. Sıcaklık sinyalini termostattan alır ve ısıtma elemanlarını düzenler. Seçici anahtarın bir kısa olması durumunda, gerçek sıcaklıktan daha düşük bir sinyal verebilir ve bu da ısıtma elemanlarının fırının aşırı ısınmasına neden olabilir.
 10. Fırın fanı: Fırın fanı doğru hızda çalışmıyorsa, fırın aşırı ısınır. Daha fazla bilgi için, ‘ Fırın Vantilatörü Çalışmıyor Sorun Giderme Kılavuzu’nu  okuyun .

Fırın Termostatı Testi

Elektrikli Fırın Neden Aşırı Isınıyor ? Bir fırın termostatı , algıladığı sıcaklığa tepki olarak açılan ve kapanış bir anahtardır . Tipik olarak, kontrol panelinde, sıvı dolu bir sıcaklık algılayıcısına sahip bir ampulün, ısıtma ve açma ile iç fırın sıcaklığını koruduğu ve koruduğu bulunur.

  1. Onarım veya test başlamadan önce, sigorta panelindeki, devre kesici panelindeki elektriği veya fişi çekerek elektrik bağlantısını kesmelisiniz . Devam etmeden önce gücün kapalı olduğundan emin olun. 220 voltluk bir gerilim ölümcül olabilir, dikkatli olun!
   1. Marka ve modele bağlı olarak farklı yerlerde bulunan fırın termostatına erişin:
    1. Bağımsız aralıklarda, arka paneli her iki ucunda da tutan vidaları çıkararak termostata erişin.
    2. Önden yüklemeli kontrollere sahip modellerde paneli çıkarın ve erişim için yatırın. Tellerin bileşenlerinden ayrılmasına izin vermemeye dikkat edin .
    3. Bazı yerleşik modellerde çıkarılabilir bir backsplash vardır. Arka bölmeyi kaldırınız, pişirin üst kısmına koyunuz ve arka paneli tutan arkadan gelen vidaları sökünüz.
    4. Duvar fırınlarında veya göz seviyesinde aralıklarda, kapıyı açıp sabitleyen vidaları çıkararak kontrol paneline erişin. Vidalar, egzoz davlumbazının altında veya kontrol panelinin altında olabilir. Kontrol paneli menteşeli ise, sadece kendinize doğru yatırın.
    5. Bazı modellerde hem arka hem de ön kontrol panelleri çıkarılmalıdır. Vidalar trimte bulunabilir ve bazen trim kaldırılmalıdır.
     1. Termostat şalter kontaklarını süreklilik açısından test ederken , kablo şemasına bakın ve sadece test edilen kabloları çıkarın – ve aynı anda sadece bir çift. Kablo bağlantı şemasına göre kontak anahtarı kontak terminalleri . Anahtar kontak noktalarından herhangi birinde süreklilikten yok ise, tüm termostat anahtarının değiştirilmesi gerekir.Termostatı ayarlama:
     2. Test cihazını fırının merkezine yerleştirerek ve 350 derecede 30 dakika bırakarak fırın sıcaklığını test edin. Üç çevrimin minimum ve maksimum sıcaklıklarını kaydedin, sonra bu rakamları birlikte ekleyin, sonucu altıya bölün ve fırının ortalama sıcaklığına sahip olursunuz.
     3. Ortalama sıcaklık fazla 25 derece kapalıysa termostat için cihaz manuel talimatları izleyerek termostat kalibre deneyin kalibrasyon .
     4. Normalde, termostatlar, fırının termostat düğmesini çekerek, düğmeyi çevirerek ve arka taraftaki kalibrasyon halkasını ayarlayarak kalibre edilir. Fırının kalibrasyon halkası yoksa termostatı değiştirmeniz gerekebilir.
     5. Termostatı çıkarmak için:
      1. Ayırın kılcal boruyu ve yanıcı kılcal boru tel kırmak için dikkatli olmak, arka fırın duvarı boyunca itin.
      2. Termostatı kontrol paneline sabitleyen vidaları sökün ve kabloları yerinde bırakarak termostatı yavaşça dışarı çekin.

Yeni bir termostatı kurmak için, sökme prosedürlerini tersine çevirin (yukarıdaki 7. Adım), telleri eski üniteden yeni üniteye ayrı ayrı aktarın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

5 Yorumlar

 1. Durmuş

  Arçelik fırınlı ocağın 9310 E fırının fişini taktım fırın ısınıyor ama fiş de ısınıyor ve yanıyor .fırın daha ısınmadan fiş iyice yanıyor neden anlamadım, arızası nedeniyle bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Durmuş

   Cevap ne kadar sürede gelir

  • Adept

   Taktınız priz ve fiş gevşeklik sonucu ısınmaktadır. ikisininde değişmesi gerekebilir.

 2. Muzaffer

  Fırınım 50 derecede bile keklerin üzerini yakıp içini çiğ bırakıyor. Sorun nedir acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !