Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Fırın Sigorta Attırıyor ?
Fırın Sigorta Attırıyor

Fırın Sigorta Attırıyor ?

Fırın Sigorta Attırıyor arızası Sorusu Fırını kullanırken, atmış olabilir. Bu, özellikle fırını kızartmak veya pişirmek için kullanmak istiyorsanız can sıkıcı bir durumdur. Muhtemel nedenleri açıklıyoruz, böylece gelecekte yedeklemenin atlanmaması sağlanır.

Fırın Neden Sigorta Attırır ?

Fırın Sigorta Attırıyor ise Fırını kullanırken sigorta patlarsa, önce prizini kontrol etmelisiniz. Erir ve fişi çıkarmak zor olur. Bu durumda, gücü kapatın ve kontrol etmek için fişi çekmeyi deneyin. Terminaller varsa, sıkı olduklarından emin olun ve elektrik kablolarının durumunu kontrol edin. Ardından voltmetre ayarında prize güç verilip verilmediğini test edin. İki ölçüm ucunu soketin her boşluğuna yerleştirin. Yaklaşık 230 voltluk bir voltaj ölçmeniz gerekir.

Kaçak Akım Rölesi

Sorun giderme için çok önemli olduğu için, iki tür elektriksel gürültüyü ayırt etmek önemlidir. Bunun nedeni, elektrik sisteminizin ana devre kesicisinin tetiklenmesi veya güç kaynağının sadece uygun kalan akım devre kesicisini (30 mA) tetikleyerek kurulumunuzun bir bölümünde kesilmesidir. Ana şalter açılırsa, kurulumunuzda kısa devre veya aşırı yük var (sisteminizin kullanabileceğinden daha fazla güç kullanıyorsanız). Artık akım devre kesicisi tetiklediğinde, akım fırının elektrik kısmından kaçar.

Güvenlik Notu:  Sorun gidermeden önce, fişini çekerek cihazınızın fişini çekin.  Elektrik çarpması riski vardır.

Fırın  Bağlantı Tablosu

Güç kaynağı terminal şeridi fırının arkasında bulunur ve iç ve dış kabloları bağlar. Terminal bloğu çok sıkılırsa, gevşek bir temas meydana gelecektir. Bu gevşek temas, terminal bloğunun ısınmasına ve hatta erimesine neden olabilir. Bu durumda, sigorta uçacaktır.

Fırın Rezistans Isıtıcı

Izgara ısıtma elemanı fırının üst kısmında bulunur. Izgara fonksiyonundan sorumludur. Sık kullanım, daha sonra devre kesicinin açmasını sağlayan aşınma belirtilerine yol açar. Izgara ısıtma elemanının arızalı olup olmadığını kontrol etmek için cihazı elektrik şebekesinden ayırın. Ardından, ızgara ısıtma elemanı bağlantılarını ayırın ve bunları yalıtım bandı ile izole edin. Fırını tekrar aç ve çalışıp çalışmadığını kontrol et. Sigorta yanmazsa, büyük olasılıkla bu ısıtıcıyı değiştirmeniz gerekecektir.

Alttaki ısıtma elemanı fırının dibinde bulunur. Bu ısıtmanın alttan yapılmasını sağlar. Sık kullanım nedeniyle, söner ve sonunda sigortanın atmasına izin verir. Kontrol etmek istiyorsanız, cihazı ana şebekeden ayırın. Ardından, ısıtma elemanı alt ısıtma bağlantılarını ayırın ve bunları yalıtım bandı ile izole edin. Fırını tekrar açın ve normal çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sigorta sönmezse, büyük olasılıkla bu ısıtıcıyı değiştirmeniz gerekecektir.

Fırın Turbo Rezistans

Devrenin direnci fırının taşınım fonksiyonundan sorumludur. Sık kullanım, sigortanın aşınmasına, yırtılmasına ve patlamasına neden olabilir. Devre direncini kontrol etmek istiyorsanız, önce cihazı elektrikten ayırın. Ardından, halka ısıtma elemanının elektrik kablolarını çıkarın ve bunları yalıtım bandı ile izole edin. Fırını tekrar açın ve normal çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sigorta atmazsa, devre direncini değiştirin.

Fırın Kapı Isıtma Rezistansı

Piroliz işlevine sahip eski bir fırın modeliniz varsa, fırın bir kapı ısıtıcısı ile donatılabilir. Bu, fırın kapağının içine takılıdır. Cihazınızdaki diğer ısıtma elemanları gibi, sigortayı da aşındırabilir. Test etmek için, fişi prizden çekin, kapı ısıtıcı konnektörlerini çıkarın ve bunları elektrik bandı ile izole edin. Fırını tekrar açın ve çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sigorta sönmezse, büyük olasılıkla bu ısıtıcıyı değiştirmeniz gerekecektir. Lütfen bu ısıtma elemanına erişmenin zor olduğunu unutmayın!

Fırın  Fan Arızası

Devridaim fanı, fırının ısıtma elemanları tarafından üretilen ısıyı sirküle eder. Elektrik sargısı hasar görürse sigortayı tetikler. Dolaşımdaki hava fanını kontrol etmek için üniteyi güç kaynağından ayırın, ardından fanın elektrik bağlantı kablolarını çıkarın ve bunları yalıtım bandı ile izole edin. Soba tekrar açıldığında sigorta yanmazsa, fanı değiştirmeniz gerekir.

Soğutma fanı genellikle fırında çalışır. Elektrik sargısı hasar görürse sigortayı devre dışı bırakabilir. Soğutma fanını kontrol etmek için, üniteyi elektrik prizinden çıkarın, fan bağlantılarını çıkarın ve yalıtın. Sonunda fırını tekrar açın. Sigorta atmıyorsa, fanı değiştirin.

Fırın İç Lamba

Lamba soketinin yuvası zamanla aşınabilir veya fırınınızdaki yağ birikintileriyle kirlenebilir. Sonra sigorta uçup gidebilir. Bunu kontrol etmek için ocağı elektrik şebekesinden ayırın; sonra kabloları çıkarın ve yalıtın. Fırını tekrar açın ve sigortanın sönmediğinden emin olun. Bu durumda, lambanın gövdesini değiştirmeniz gerekir.

Fırın Kablo Arızası

Elektrik hatları cihazın tüm parçalarını birbirine bağlar. Her iki ucunda da zarar görebilecek bir bağlantı ile donatılmıştır (ısıtma, bükülme, bükme). Yıkıldığında veya eritildiğinde, cihazın muhafazası veya toprağa bağlı diğer bileşenlerle temas ederek sigortanın atmasına neden olurlar. Ayrıca aşağıdakilere dikkat edin: Elektrik kabloları fırınınızın plaka elemanları arasında sıkışıp kalıyor.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

10 Yorumlar

 1. Volkan

  Hocam luxell börekçi firin var bizdede firin isininca sigorta atiyor her iki rezistansta calisiyor sorun termostat olabilirmi

  • termostat sigorta attırmaz, kaçak akım rölesi evinizde mevcut ise, ölü akım hissettginde attırmakdadır, genelde ısıtıcı cihazlarında bu sorun yaşanmakdadır, yok ise kacak akım rölesi resislans veya başka aksam gövdeye akım veriyor olabilir.

   • Yahya

    Ankestre fırının fişini takınca ana sarteli attırıyor sorun nerdedir acaba

   • Fahri Temel

    Silverline fırın tre kaçak akım sigortası attırıyor ise arızası ne olabilir

 2. Emrah

  Benim yillarca kullandigim frin 2 gundur kacak akim rölesini attiriyor normal calişiyor firin turboyu actimiz zaman hemen sigorta attiriyor neden aca ba

  • Rezistans gövdeye ölü elektrik veriyor ise atar, değişmesi gerekebilir.

 3. Mahmut

  Fırın çalışır durumdayken sigorta attı ve sonrasinda üst rezistani çalişmaz hale geldi sorun ne olabilir acaba

  • Rezislans arızası degişmesi gerekir, servisinden destek almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !