Arçelik Buzdolabı Dijital Gösterge Anlamları

Arçelik Buzdolabı Dijital Gösterge Anlamları

Arçelik Buzdolabı Dijital Gösterge Anlamları Gösterge panelleri, ürününüzün modeline göre değişiklik gösterebilir. Gösterge panelindeki işitsel ve görsel fonksiyonlar ürünü kullanmanıza yardımcı olur.

Arçelik Buzdolabı Dijital Ekran Ayarlama Modları

Arçelik Buzdolabı Dijital Gösterge Anlamları

1.Dondurucu bölme sıcaklık göstergesi
2. Dondurucu bölme sıcaklık ayar butonu
3. Soğutucu bölme sıcaklık göstergesi
4. Soğutucu bölme sıcaklık ayar butonu
5. Ekonomi modu göstergesi
6. İyonizer göstergesi
7. Hata durumu göstergesi

Arçelik Buzdolabı Dijital Gösterge Fonksiyonları

Opsiyonel: Bu kullanma kılavuzunda yer alan şekiller örnek olarak verilmiş olup olup ürününüze birebir aynı olmayabilir. Satın almış olduğunuz üründe ilgili parçalar yoksa, şekil başka modeller için geçerlidir.

1.Dondurucu bölme sıcaklık göstergesi

Dondurucu bölmenin ayarlı olduğu sıcaklığı gösterir.

2.Dondurucu bölme sıcaklık ayar butonu

Bu butona her basıldığında dondurucu bölme sıcaklığı -18, -20, -22, -24, -18… Şeklinde değişir. Bu butona basarak dondurucu bölme için arzu edilen sıcaklık değerini ayarlayabilirsiniz.

3.Soğutucu bölme sıcaklık göstergesi

Soğutucu bölmenin ayarlı olduğu sıcaklığı gösterir.

4.Soğutucu bölme sıcaklık ayar butonu

Bu butona her basıldığında soğutucu bölme sıcaklığı 8, 6, 4, 2, 8… Şeklinde değişir. Bu butona basarak soğutucu bölme için arzu edilen sıcaklık değerini ayarlayabilirsiniz.

5.Ekonomi modu göstergesi

Buzdolabınızın enerji tasarruflu modda çalıştığını gösterir.

6- İyonizer göstergesi

Gösterge lambası sürekli yanacaktır. Buzdolabınızda kötü kokuları engeller.

7.Hata durumu göstergesi

Buzdolabınız yeterli soğutma gerçekleştiremediğinde veya herhangi bir sensör hatası oluştuğunda bu gösterge aktif olacaktır. Bu gösterge aktifken, dondurucu bölme sıcaklık göstergesinde “e” harfi, soğutucu bölme sıcaklık göstergesinde ise 1,2,3… gibi rakamlar belirecektir. Göstergedeki bu rakamlar oluşan hata ile ilgili servise bilgi vermektedir.

Arçelik Buzdolabı Dijital Gösterge Anlamı

1. Dondurucu bölme ayar butonu
2. Soğutucu bölme ayar butonu
3. Hata durumu göstergesi
4. Tuş kilidi göstergesi
5. Eko Ekstra Fonksiyonu göstergesi
6. Eko Ekstra / Tatil Butonu
7. Tatil fonksiyonu göstergesi
8. Buz makinesi kapalı göstergesi
9. Ekonomik kullanım göstergesi
10. Hızlı soğut fonksiyonu göstergesi
11. Hızlı soğut fonksiyonu butonu
12. Soğutucu bölme sıcaklık ayar göstergesi
13. Hızlı dondur fonksiyonu / Buz makinesi aç-kapa butonu
14. Dondurucu bölme sıcaklık ayar göstergesi
15. Hızlı dondurma fonksiyonu göstergesi

1- Dondurucu bölme ayarlama

Dondurucu bölme sıcaklık ayarını yapmanızı sağlar. Basıldığında dondurucu bölme sıcaklığı sırasıyla -18, -20, -22 ve -24 değerlerine ayarlanabilir.

2- Soğutucu bölme ayarlama fonksiyonu

Soğutucu bölme sıcaklık ayarını yapmanızı sağlar. Basıldığında soğutucu bölme sıcaklığı, 8, 6, 4, 2, değerlerine sırası ile ayarlanabilir.

3.Hata durumu göstergesi

Buzdolabınız yeterli soğutma gerçekleştiremediğinde veya herhangi bir sensör hatası oluştuğunda bu gösterge aktif olacaktır. Bu gösterge aktifken, dondurucu bölme sıcaklık göstergesinde “E” harfi, Soğutucu bölme sıcaklık göstergesinde ise 1,2,3… gibi rakamlar belirecektir. Göstergedeki bu rakamlar oluşan hata ile ilgili servise bilgi vermektedir. Dondurucu bölmeye sıcak gıdalar yüklediğinizde ya da kapıyı uzun süre açık bıraktığınızda, bir süre için ünlem işareti yanabilir. Bu bir arıza değildir, gıdalar soğuduğunda bu uyarı silinecektir.

4.Tuş kilidi göstergesi

Arçelik Buzdolabınızın sıcaklık ayar değerlerinin hiçbir şekilde değişmesini istemiyorsanız, bu fonksiyonu kullanmanızı tavsiye ederiz. Soğutucu bölme ayar butonu ve dondurucu bölme ayar butonuna birlikte uzun süre (3sn) basarak bu fonksiyonu etkinleştirebilirsiniz.

5.Eko-ekstra fonksiyonu göstergesi

Eko-Ekstra fonksiyonunun aktif olduğunu gösterir. Bu fonksiyon aktifken, buzdolabınızı enaz kullandığınız zamanlar otomatik olarak algılanacak ve bu zamanlarda enerji tasarruflu soğutma gerçekleşecektir. Enerji tasarruflu soğutma gerçekleşirken Ekonomi göstergesi de aktif olacaktır. Fonksiyonu iptal etmek için ilgili butona tekrar basılmalıdır.

6.Eko-ekstra / tatil butonu

Bu butona kısa bir süre basıldığında Eko ekstra fonksiyonu aktifleşecektir. Aynı butona uzun süre (3sn) basıldığında ise Tatil fonksiyonu aktifleşecektir. Bu butona tekrar basıldığında ise seçili fonksiyon iptal edilecektir.

7.Tatil fonksiyonu göstergesi

Tatil fonksiyonunun aktif olduğunu gösterir. Bu fonksiyon aktifken soğutucu bölme sıcaklık göstergesinde “- -“ belirir ve sadece soğutucu bölmede soğutma gerçekleştirilmez. Diğer bölmeler ayarlanan sıcaklık değerine uygun olarak soğutulacaktır. Fonksiyonu iptal etmek için ilgili butona tekrar basılmalıdır.

8. Buz iptal göstergesi

Bu fonksiyon göstergesi aktif durumda iken buz makinanız çalışmayacaktır.

9.Ekonomi modu göstergesi

Buzdolabınızın enerji tasarruflu modda çalıştığını gösterir. Dondurucu Bölme sıcaklığı 18 olarak ayarlandığında veya Eko-Ekstra fonksiyonu sebebiyle enerji tasarruflu soğutma gerçekleşirken bu gösterge aktiftir.

10- Hızlı soğut göstergesi

Hızlı Soğut fonksiyonu etkinken bu simge animasyonlu bir şekilde yanar ve söner.

11- Hızlı soğut fonksiyonu

Hızlı Soğut düğmesine bastığınızda, bölmenin sıcaklığı ayarlanan değerden daha düşük olacaktır. Bu fonksiyonu soğutucu bölmeye konulan ve hızlı soğuması istenen yiyecekler için kullanabilirsiniz.

Büyük miktarda taze yiyecek soğutmak istiyorsanız, yiyecekleri buzdolabına yerleştirmeden önce etkinleştirmeniz tavsiye edilir. Hızlı soğut fonksiyonu devrede iken hızlı soğut göstergesi yanacaktır. Bu fonksiyonu iptal etmek için hızlı soğut düğmesine basınız. Hızlı soğut fonksiyonu iptal edilmezse en fazla 4 saat sonra veya soğutucu bölme yeterli soğukluğa ulaşınca otomatik olarak iptal olacaktır. Elektrik kesintisi sonrası bu fonksiyon
hatırlanmaz.

12- Soğutucu bölme sıcaklık ayar göstergesi

Soğutucu bölme için ayarladığınız sıcaklığı gösterir.

13- Dondurucu bölme sıcaklık ayar göstergesi

Buz makinası aç-kapa butonu Dondurucu bölme için ayarladığınız sıcaklığı gösterir. Buz yapımının durdurulması için buz makinası aç-kapa butonuna 3 saniye basılır. Bu fonksiyon seçili iken su tankından su alımı duracaktır. Ancak buz makinasından daha önce yapılmış buzlar alınabilir. Tekrar buz yapımının başlatılması için buz makinası aç-kapa butonuna 3 saniye boyunca basılmalıdır.

14- Hızlı dondur fonksiyonu

Hızlı dondur fonksiyonu açık olduğunda Hızlı Dondur göstergesi yanar. Bu fonksiyonu iptal etmek için tekrar hızlı dondur düğmesine basın. Hızlı dondur göstergesi sönecek ve normal ayarlarına geri dönecektir. Hızlı dondur fonksiyonu, iptal edilmezse en fazla 8 saat sonra ya da dondurucu bölmesi yeterli soğukluğa ulaşınca otomatik olarak iptal olacaktır.

Çok miktarda taze yiyecek dondurmak istiyorsanız, yiyecekleri dondurucu bölmeye koymadan önce Hızlı Dondur düğmesine basın. Hızlı dondur düğmesine kısa aralıklarla tekrar tekrar basarsanız, elektrik devre koruması etkinleşir ve kompresör hemen devreye girmez. Elektrik kesintisi sonrası bu fonksiyon hatırlanmaz.

15- Hızlı dondur göstergesi

Hızlı dondur fonksiyonu aktifken bu simge animasyonlu bir şekilde yanar ve söner.

Comments (17)

 • Mithat

  574561EI buzdolabın göstergelerinin devamlı göstermesini nasıl ayarlarım

  • Kemal Yavuz

   Merhabalar benim buzdolabım dün sildim ve fişe takıp doldurdum ve bana eko ekstra simgesi yanıp sönerek dıt dıt sesleri gelmeye başladı simge sarı bir şekilde yanıp sönüyor acaba ne yapmam lazım

   • Uzman

    Sogutma düşüklügünde yapabilir, fişten çektiginizde uyarı verebilir.

 • Mehmet

  Eko ekstra modu sürekli ötüyor. Kapalı olduğu halde otomatik devreye girip çıkıyor ötmeye başlıyor. 2-3 saniyede bir yanıp sönüyor ve de ötüyor. Nasıl çözülür?

  • Uzman

   Soğutma düşüklügü var ise alarm verir, sorun halen devam ediyor ise servisinden destek alınız.

 • Nurcan

  Buzmatik normal çalışırken birden altındaki kaba direkt su bırakmaya ve tamamen buz kaplandı durumu nasıl çözebirilirim. Alt bölmede su kabına su koymasam bile yukarıdaki buzmatik kapına su verip kendide dondu sarkıklar oluştu.

 • Ayşegül

  Merhaba,
  Şekilde * ile gösterilmiş göstergenin açıklaması nedir?

  • Necla

   Merhaba Arçelik buzdolabımız sesli çalışıp 3 saniye tık sesiyle duruyor
   Dondurucu bölümde herşey çözülmüş ne yapmam lazım

  • Mustafa

   Şekilde *ile gösterilen gösterge in açıklaması nedir

 • Seren

  Merhaba arcelik buzdolabim mevcut. Gostergesinde -18 olan yerde 15 4 olan yerde E isareti altta da kirmizi ünlem uyarisi veriyor ne demek oluyor?

 • Sehriyar

  283720 EI arcelik de E9 hatasi buzmatigi aktif oldugu zaman gosteriyor.

 • Güzin

  Dijital gösterge bölümünde PS 1 uyarısı gözüküyor. Ne yapmalıyız acaba?

 • Hatice

  Merhaba dolabım dün geldi Arçelik marka dijital göstergeli yalnız üzerindeki dijitaller hiç bir şekilde çalışmıyor hepsi yanıyor şu anda ne yapmalıyım

 • Emre

  Çok saçmadır ki kullanım kitapçığında bile * olarak gösterilen 8 ile 7 arasında olan yer neden açıklanmamış o nedir buz dolabında devamlı olarak yanıyo ve dondurucu değil de diğer tarafı soğutmuyo

 • Çetin

  Buzdolabın iki diş tarafı çok sıcak ateş Gigi bu normaldir

  • Uzman

   Yaz aylarında normaldir.

 • Filiz Güleç

  enerji tasarruf modu kapatılabiliniyor mu? masıl kapatılır?

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Servisi Ara (0850) 811 24 22