Bosch bulaşık makinesi hata kodu e16

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodu E16

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodu E16 Bu kodlarla ilgili hatalar, bulaşık makinesi suyun su deposuna girmesini engelleyemez. Cihazın içine kontrolsüz bir su akışı vardır. Çoğu zaman, bir tıkanıklık su ile giriş valfine girip orada sıkışırsa, arıza oluşur. Vananın kapanmasına izin vermez, bu yüzden bulaşık makinesi kapalı olsa bile su sürekli olarak bunun içinden geçer. Peki E16 hatasını ortadan kaldırmak için ne yapmalı?

Bosch Bulaşık Makinesi Hata Kodu E16

 1. Tıkanma için doldurma valfini kontrol edin ve temizleyin.
 2. Su seviye sensörünü kontrol edin (sadece makine kapatıldığında su yerçekimi ile akmıyorsa).
 3. Deterjandan fazla köpük olup olmadığını kontrol edin (eğer yıkama işlemi sırasında hata oluştuysa).

Bosch bulaşık makinesi e16 hata kodu

Bosch bulaşık makinesinde E16 hatası, programlanmamış su setinin meydana geldiği anlamına gelir. Bosch bulaşık makinesi E16 hatasını gösterdiğinde, cihazın su akışını depoya engelleyemeyeceğini bildirir. Bu nedenle su kontrolsüz olarak girmeye devam ediyor. Büyük olasılıkla, tıkanma nedeniyle tamamen kapanamayan emme valfı ile ilgili bir problem vardır.

Bosch bulaşık makinesinin E16 hatası meydana geldiğinde ne yapılmalıdır?

 • Dolum vanasını kontrol edin ve temizleyin.
 • Su seviye sensörünü kontrol edin. Test, sadece suyu boşaltdıktan ve makineyi kapatmadan önce yapılmalıdır.
 • Hata, yıkama programı sırasında ortaya çıkarsa, aşırı köpürmenin nedeni haline gelme olasılığı vardır.

Yukarıdaki tüm eylemleri gerçekleştirirseniz, ancak hata kalırsa, çağrıyı bir uzmana ertelemeyin.

Su kaynağını kontrol edin. Su tesisatında su var mı? Su musluğu bulaşık makinesinin önünde kapalı mı? Su giriş hortumunun bükülme, ezilme, bükülme vb. Filtrelerini kontrol edin. Tıkanma nedeniyle kontrol ettiğinizden emin olun.

Emme Valfi Nasıl Kontrol Edilir?

Giriş valfi çok önemlidir. Basınç altında bulaşık makinesine giren suyu engeller. Kontrol modülü komutunu takip eden belirli bir süre için açılır. Biraz su pompalar ve tekrar kapatmak için bir komut alır. Bir bulaşık makinesi daha temiz suya ihtiyaç duyduğunda vana aktivasyonu oluşur. Programa bağlı olarak, cihaz yıkama döngüsü başına 2 ila 8 defa gerektirir.

Kontrol modülünün veya kontrol kartını ve giriş valfini bağlayan kabloların arızalanması, sonuncusunun işlev bozukluğuna yol açacaktır.

Giriş valfi ve kontrol modülü bağlantısı suyun hızlı bir şekilde kapanmasına izin verir. Sadece normal çalışma koşullarında değil acil durumlarda da gereklidir. Özel bir vana olmasına rağmen, bulaşık makinesi için kazalar.

Eğer su kazanırken bulaşık makineniz dışarı akarsa veya hiç su doldurmazsa, bu durum arızalı bir su kaynağı vanası olabilir. Valfta elektriksel veya mekanik bir parça hatalı olabilir. Valfin elektrik parçasının servis verilebilirliğini belirlemek için, valf bobinin direncini kontrol etmelisiniz. Sağlam olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Multimetre, valf bobininin direncini 500’den 1500 ohm’a kadar gösteriyorsa, valf bobini OK’dir.

Mekanik valf kusurlarının tespiti daha karmaşık olabilir. Tank su ile çok yavaş doldurulursa, muhtemelen dolum vanası tıkanmış olur. Bu durumda, valfi basitçe değiştirin. Eski valfi temizlemeye çalışmak tavsiye edilmez.

Depodaki suyun taşması, vananın açık konumda sıkışabileceğinin bir işaretidir. Bunu belirleme yollarından biri, su doldurma döngüsü sırasında bulaşık makinesinin kapısını birkaç kez açmaktır. Su hazneye akmaya devam ederse, kapı açıkken su doldurma valfı arızalıdır. Parçayı değiştirmelisin.

Bulaşık makinesi deposu hiç doldurulmazsa, önce musluk suyunun açık olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, yıkayıcıda yeterli su basıncı olmalıdır.

Ardından, şamandıranın serbestçe aşağı ve yukarı hareket edebildiğinden emin olun. Ayrıca, şamandıradaki tıklama sesini duymanız gerekir. Hiçbir tıklama duyulmazsa, şamandıra anahtarının kontaklarının direncini kontrol etmelisiniz. Anahtar sıradaysa, su sıkıntısının en olası nedeni hatalı doldurma vanasıdır.

Bosch Çamaşır Makinesi Su Dolum Vanası Nasıl Onarılır

Bulaşık makinesi su doldurmazsa:

 1. Bulaşık makinesine giden su kaynağının bağlı olduğundan emin olun.
 2. Sürekli ve doğru çalıştığından emin olmak için zamanlayıcıyı kontrol edin. Hem su kaynağı hem de zamanlayıcı sıralıysa, büyük olasılıkla sorun emme vanasına ilişkindir.
 3. Bulaşık makinesi tankının altında bulunan giriş valfini kontrol edin. Giriş valfinin arızaları, sıhhi tesisattan gelen ince parçacıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu sorunu çözmek için, valf filtresini bir tornavidayla sökün. Sonra akan suyun altında iyice durulayın. Daha sonra aynı yere ayarlayın ve su kaynağını kontrol edin.
 4. Valf bir solenoid tarafından kontrol ediliyorsa, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için bir tornavida ile bastırın.
 5. Bulaşık makinesi hala su ile dolu değilse, volt-ohm-milliammetre (VOM) ile solenoidi kontrol edin. Cihazın okuması yaklaşık 100 ohm ila 1000 ohm ise, solenoid çalışır. Değerler 1000’den yüksekse, solenoid bozuktur. Onu değiştirmek zorundasın.
 6. Gerekirse, solenoidi aynı boyutta ve türde yeni biriyle değiştirin. Yeni solenoid valfı, değiştirilenin bağlı olduğu gibi bağlayın.

Emiş Basınç Şalterini Nasıl Kontrol Edilir?

Herhangi bir Bosch bulaşık makinesinin basınç şalterinin ana görevi, odada belirli bir seviyede su bulundurmaktır. Basınç şalteri arızalıysa, makinenin çalışma odasının su dolu olması muhtemeldir.

Suyun gözlemlenmesi ile arızayı teşhis edebilirsiniz. Bulaşık makinesinin odasında yer almaktadır. Norm ile fark çok yüksekse, o zaman, büyük olasılıkla, sensör arızalı. Tipik olarak, bir su seviye sensörü bozulduğunda, Bosch bulaşık makinesi E14 hata kodunu veya E04 hatasını gösterir (nadir durumlarda).

İki tip basınç anahtarı vardır:

 • Mekanik sensör;
 • Elektronik sensör.

Mekanik basınç şalteri, doğal olarak kontrol edilebilir. Bu şekilde, bir arıza tespit edebilirsiniz. Parçanın çalışması karakteristik tıklamalar ile birlikte yapılmalıdır. Bunun için yaklaşık yerini bilmek ve tekniği dikkatli bir şekilde dinlemek yeterlidir. Ancak elektronik sensörün arızalanması bu yolu bulmak imkansızdır.

Sensör bulaşık makinesinde nasıl değiştirilir?

Prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. İlk olarak, bulaşık makinesinde arka paneli dikkatlice çıkarmanız gerekir.
 2. Ardından, basınç şalterinin altında bulunan basınç hortumunu sökün.
 3. Üniteyi yuvasından ayırın.
 4. Konektör de dışarı çekilmiştir.
 5. Yeni sensörün montajını ters sırada gerçekleştirin.

Yeni parça kurulduktan sonra, kurulumunun doğruluğunu kontrol etmek gerekir. Bunu yapmak için, bulaşık makinesinin test başlangıcını çalıştırın. Her şey doğru şekilde yapılmışsa, ünitedeki su seviyesi en uygun olacaktır.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

Bir yorum

 1. Mustafa Kayacan

  Bosch bulaşık makinesinin alt kapağı nasıl açılıyor? tşk ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06