Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodu E18 veya F18

Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodu E18 veya F18

Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodu E18 veya F18 boşaltma zaman aşımını gösterir. Kontrol edilecek ilk şey filtredir. Filtre genellikle Bosch çamaşır makinenizin ön alt kısmına yerleştirilir. Filtreye erişmek için önce erişim panelini kaldırmanız gerekir.  Bu birkaç nedenden dolayı olabilir:

1) filtrenin içindeki tıkanma
2) boşaltma hortumunun içindeki tıkanma
3) pompa ile ilgili sorunlar

Bosch Çamaşır Makinesi Hata Kodu E18

Çamaşır makineniz neden 18 hata kodunu gösteriyor?

Bosch Çamaşır makinesi hata kodu E18 veya F18 Hata kodu 18, suyun düzgün şekilde pompalanmadığı gerçeğiyle ilgilidir. Boşaltma pompası suyu boşalttığında ve kazanda su kalmadığında, kontrol panosu yanlış bilgi alır ve hata kodu E18 veya F18’i gösterir (modele bağlı olarak). Kontrol panosu tahliye pompasına bir sinyal gönderir ve 90 saniye içinde cevap vermezse, arıza hata kodu 18 görünecektir: Bu hata kodu aşağıdaki durumlarda görüntülenecektir:

 • Çamaşır makinesi sadece yıkama sırasında durur
 • Program bitmiş olsa bile su küvetinde kalırsa
 • Çamaşırınız kötü bir şekilde duruysa ya da kötü bir şekilde bükülmüşse
 • Program bitmiş olsa bile kapıyı açamazsanız

18 hata kodu nedenini nasıl giderirsiniz?

Bir teste başlamadan önce, çamaşır makinesini en az 30 dakika ayırın ve tekrar deneyin.
 • Tahliye filtresini kontrol edin

E18 veya F18 hata kodu görüntülenirse, öncelikle çamaşır makinenizin tahliye filtresini kontrol etmelisiniz. Çamaşır makinenizin ön panelinin altında veya süpürgeliğin arkasında bir klapenin arkasında bulunur. Tahliye filtresini sökün ve temizleyin. Drenaj pompası türbininin bir nesne tarafından engellenmediğini görmek için bir el feneri kullanmalısınız. Türbin görünür olduğunda, parmağınızla veya bir tornavidayla döndürün. Hasar değilse sadece dönmelidir. Bununla birlikte, tahliye filtresi arızalıysa, onu değiştirmeniz gerekir.

 • Boşaltma hortumunu kontrol edin

Makinenizin boşaltma hortumunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Drenaj borusuna çok fazla bükülmemeli, bükülmemeli veya basılmamalıdır. Hortum, borularınızı altından 65 cm yukarıda olmalı ve boşaltma borusuna 15 cm’den fazla nüfuz etmemelidir.

 • Çok fazla deterjan kullanmayınız

Çok fazla deterjan kullanırsanız, çok fazla köpük oluşturur ve suyu çamaşır makinenizden tahliye etmeyi zorlaştırır. Eğer bu olursa, çamaşırları çıkarmalı ve durulama programı yapmalısınız. Sıvı deterjan kullanmanızı ve çok fazla köpük ürettiğinden organik deterjanlardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

 • Su düzgün şekilde dışarı pompalamadı

Tıkanmadığından emin olmak için bağlantı hortumunu küvetten tahliye pompasına çıkarmalısınız. Sonra küvetin çıkışının engellenmediğini ve drenaj pompasının bir nesne tarafından engellenmediğini kontrol etmelisiniz. Bunu takiben, drenaj pompası, ohmmetre ayarında bir multimetre ile test edilmelidir. İki elektrik konnektörü arasındaki okuma yaklaşık 155 ohm olmalıdır.

 • Basınç ayar borusu arızalı

Basınç düzenleyici tüpü ve basınç haznesini test etmelisiniz. Ardından, basınç anahtarını bağlantılarından ayırmanızı ve basınç düzenleyici tüpün içinden ılık su enjekte etmek için büyük bir şırınga kullanmanızı tavsiye ederiz. İşlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz, çünkü bu sayede su tekrar düzgün bir şekilde dışarı pompalanabilir.

Son olarak, kurutmak için tüpün içine üfleyin. Bugünün basınç anahtarları analogdur ve frekans değişimi ile çalışır. Geleneksel multimetrelerle test edilemezler.

Su makineden düzgün bir şekilde tahliye edilirse ve boşalırsa ve yine de E18 veya F18 hata kodu görüntülenirse, bu durumda basınç anahtarı büyük ihtimalle arızalıdır. Bunu test etmeli ve gerekirse değiştirmelisiniz.

1.Analog basınç anahtarı 2. Basınç düzenleyici borunun bağlantısı

 • Kontrol kartı arızalı

Şimdi kabloların durumunu kontrol edin, aynı zamanda kontrol panosuna giden basınç anahtarının bağlantı teknolojisini de kontrol edin. Her şey yolundaysa ve sorunlar devam ederse, kontrol paneli muhtemelen kırılmış ve değiştirilmesi gerekiyor.

Biz şimdi hata kodu nedeniyle E18 veya F18 olduğu, bundan sonra bu katkının, yardımı ile daha iyi anlamaları ve onlar gerekli onarımları gerçekleştirmek mümkün olacağını umuyoruz.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

Bir yorum

 1. F18 hatası vermekte Bosch maaxx7 çamaşır makinası yapamıyorum resetleme yada asagiyi kontrol etmeme ragmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06