Çamaşır Makinesi Kapı Mandalı Nasıl Değiştirilir

Çamaşır Makinesi Kapak Mandalı Nasıl Değiştirilir ?

Çamaşır Makinesi Kapı Mandalı Nasıl Değiştirilir ? Çamaşır makinelerinin onarımı, yüksek vasıflı iş kategorisine aittir, ancak bazı arızalar (örneğin, makinenin kapısıyla ilişkili) kendi başlarına tamamen ortadan kaldırılabilir.

Çamaşır Makinesi Kapı Mandalı Değiştirme

Bu tür birkaç yaygın hata vardır:

  1. Kapağın manşeti yıprandığında ve hasar gördüğünde. Bu sızıntı nedeniyle ve ev aletleri kullanılamaz.
  2. Aşınmış veya hasarlı döngüler. Bu durumda, kapak sadece kapalı değildir.
  3. Kapı kolu kırılmış.
  4. Kilit bozulmuştu. Bu durumda, kapı kapanmaz veya açılmaz. Kilit bozuksa, makine çalışmaz.

Çamaşır Makinesi Kapak Mandalı Değiştirme

Her birini ayrıntılı olarak ele alalım. Çeşitli servis mağazalarında en çok talep edilen servis, çamaşır makinesi kapısının lastik bandının değiştirilmesidir. Gerçek şu ki, manşet mekanik etkilere en duyarlı ve çocuklara ve hayvanlara zarar vermek için kullanılabilir. Ayrıca, manşonun altındaki sabit nem nedeniyle, makineden hoş olmayan bir koku uyandıran bir mantar elde edilebilir.

Ön yüklemeli çoğu modelde (Bosch, Hotpoint Ariston, Samsung), kapı contalarının çamaşır makinesinde değiştirilmesi benzer bir prensibe göre yapılır.

Çamaşır Makinesi Kapı tutamağı Değişimi

Devam etmeden önce, makinenin fişini çekin ve üst paneli çıkarın. Genellikle birkaç vidaya bağlanır. Arka duvara doğru kaydırın. Ön duvarı sökün ya da çıkarmayın – tartışmalı bir konu olan deneyimli ustalar, tüm işleri açık üst panelden gerçekleştirmeyi başarır. Yeterli deneyime sahip değilseniz, ön duvarı kaldırarak erişimi serbest bırakmak daha iyidir. Bunu yapmak için, deterjan için dağıtıcıyı dışarı çekin. Altında “Ariston” marka modellerinde kontrol panelinin sabitleme elemanları vardır. Yavaşça, plastik bağlantı elemanlarını kırmamak için, panelin üst kısmını çıkarın, dibe geçin.

Manşete erişildikten sonra, contayı sabitleyen dış boyunduruktan bir yay bulmanız gerekir. Bir yayı yaydıktan sonra, manşetin dış kenarını dışarı çekin. Vidaları sökerek kapı kilidinin kilitleme tertibatını çözünüz. Ancak bundan sonra ana paneli çıkarınız. Şimdi çamaşır makinesinin iç yapısını görebilirsiniz (resimde).

Bosch modellerinde, iç boyunduruk basitçe çıkarılır: yayı çekin ve kolayca çıkarılabilir. “Hotpoint Ariston” işaretleri, viraj ile birlikte ayrılan bir plastik kelepçe kullanır. İkinci iç kıskaç bir tornavida kullanılarak çıkarılır. Her ikisinin de bağlantısı kesildiğinde, manşonu güvenle kaldırabilirsiniz.

Yeni bir manşon takmadan önce, sakızın daha iyi bir şekilde kapatılması için tankın kenarlarının temizlenmesi gerekir. Tüm parçaları ters sırayla takın. Bu durumda, elastikiyetteki su tahliyesi deliklerinin tanktaki deliklere tam olarak uyduğundan emin olmanız gerekir. Montajdan sonra durulama modunda bir deneme yıkaması yapıyoruz.

Kapı contalarının çamaşır makinesinin kapısının yerine geçmesinin yorucu bir prosedür olduğu ve yetkili bir ustanın bununla daha çabuk başa çıkabileceği belirtilmelidir.

Kırık Kapı Mandalı

Halkalar dikkatsiz kullanımdan veya doğal yıpranma ve yıpranmadan kopar. Çamaşır makinesinin kapı menteşelerinin değiştirilmesi, minimum onarım becerisine sahip olan herkes için kullanılabilir.

  1. Kapıyı menteşe ile çıkarın. Bunu yapmak için, kapak kauçuğunu tutan kelepçeyi (conta kapının kendisi üzerindeyse) sökün, bükün ve menteşe cıvatalarını sabitlemek için anahtarla sıkın. Ardından menteşeyi ünitenin gövdesine sabitleyen cıvataları sökün. Kapağı çıkarın.
  2. Bazı modellerde (Ariston, Indesite), menteşeler kapıyı sökmek zorunda kalmadan değiştirilebilir. Vidaları sökmek ve yeni bir döngü koymak yeterlidir. Samsung, Kandy gibi üreticilerin modelleri, kapağın sökülmesini gerektiriyor.
  3. Kapıyı söküyoruz. İki yarıyı sabitleyen vidaları söküyoruz. Ardından, kapı çemberinin üzerine hafifçe bastırarak, tek biçimli bir kuvvet uygulayarak bunları sökün.
  4. Eski yerde yeni bir döngü kuruyoruz. Kapıyı karakteristik bir sese eşit olarak bağlarız. Cıvatalarla bağlanırız.
  5. Tasarımı, gövdeye yeni bir döngüye bağlarız.
  6. Durulama modunu kontrol ederiz.

Kapak ile ilgili sorunlar

Çamaşır makinesinin sapının onarımı, döngülerin değiştirilmesiyle aynı nedenlerden dolayı bazen gereklidir. Değiştirmek için, döngüleri değiştirmeyle ilgili makalede olduğu gibi, kapağı kaldırır ve sökürüz.

Çoğu zaman, tutma kolu makinenin gövdesine hareket ettiren hasarlıdır. Kolu sökmek için, bu kancayı, kapağın önünden tutarak, bu düğmeye basmanız gerekir. Sap, oluktan dışarı çıkar ve sonuna kadar itilmelidir. Bundan sonra, sap kolayca çıkarılır. Ters sırayla yeni bir parça takın ve kapıyı ters sırayla monte edin. Durulama modunda teşhisler yapmalıyız.

Kırık kilit

Kilit bozuksa, güvenlik kurallarına aykırı olduğu için çamaşır makinesini açmak mümkün değildir. Kapı tamamen kapanmayabilir ve bu su sızıntısına ve su basmasına neden olur. Kapı kapandığında, bilinen yasaya göre ambarın kilidi bozulur. Bu durumda üst kapağı çıkarın. Gövde ve tambur arasındaki kilidi buluyoruz, kapağı açıyoruz. Gerçekte, bir bloke edicinin değiştirilmesi tüm kilidin değiştirilmesi için azaltılır.

Bir tornavida kullanarak lastik contayı çataldan serbest bırakın ve contayı çıkarın. Ardından iki cıvatayı sökün ve kilidi çıkarın. Konektörü tellerle kaldırıyoruz, yeni bir kilit takın ve yuvaya takıyoruz. Bundan sonra, tüm parçaları ters sırayla monte edin. Onarım sırasında tambur ön duvara bastığından, cihazı geri yönlendirmek mümkündür.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06