Anasayfa / Nasıl Yapılır ? / Fırın Rezistansı Nasıl Değiştirilir ?
Fırın Rezistansı Nasıl Değiştirilir

Fırın Rezistansı Nasıl Değiştirilir ?

Fırın Rezistansı Nasıl Değiştirilir ? Bir fırın ısıtma elemanı, çoğu elektrikli fırın ve aralıkta kolayca değiştirilebilen temel, basit bir parçadır. Bunlar, pişirme ve kaynatma için gerekli ısıyı yaratmaktan sorumlu olan parçalardır – işlerini, elektrik akımı içinden geçerken ısınarak yaparlar. Isıtma işlemini durdurduklarında, çözelti genellikle ısıtma elemanını değiştirir.

Fırın Rezistansı Değiştirme

Fırınlar tipik olarak iki öğeye sahiptir: biri öğütme için en üstte ve pişirme için altta bir tane. Pişirme elemanı genellikle metal ayaklıdır ve sadece fırın zemininde duruyor. Fırının arka duvarına, bir çift vidayla tutulan bir plaka veya braket ile bağlanır. Levhanın arkasında, iki metal çatal, fırının içindeki iki kabloya bağlanır. Teller tipik olarak, elemanın tırnaklarına kayan dişi dişi konektörlere sahiptir. 

Fırın Rezistansı Nasıl Değiştirilir ?

Fırın üreticisinden veya çevrimiçi cihaz parçaları perakendecilerinden yedek bir fırın elemanı satın alabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, cihazın çeşitli yerlerden birinde bulunan bir metal plaka üzerine basılması gereken model numarasıdır:

 • Kapı açıldığında, kapı açıldığında, üstte veya yanda
 • Alt çekmecenin dışarı çekildiği kapı altındaki çerçevede
 • Elektrikli ocak üzerindeki bir brülörün altında , brülörler sökülebilirse
 • Ocak kapağının altında, eğer kaldırılabilirse
 • Havalandırma kanalında, hava tahliye kanallı modellerde veya

Uyarı: Elektrikli fırınlar ve aralıklar 240 volt ve 50 amperlik elektrik kullanır ve güç açıkken elemanın kablolarına dokunduğunuzda ölümcül bir şok verebilir. Eleman üzerinde çalışmadan önce cihazın fişini prizden çektiğinizden emin olun. Cihazda kablo varsa (fiş kablosu yok), fırının devre kesicisini kapatmalı ve  kablolara dokunmadan önce kablo voltajını test etmeyi unutmayın. 

İhtiyacınız Olan Araçlar ve Malzemeler

 • Tornavida
 • Yedek fırın fırında pişirici eleman (fırın modeline özel)
 • Temassız gerilim test cihazı
 • İğne ucu pensesi
 • Elektrik veya maskeleme bandı (gerekirse)

  Elektrik Kaynağını Kapatın

  Tüm fırın veya aralık kontrollerinin KAPALI olduğundan emin olun. Cihazı duvar prizinden çıkarın. Bağlantısız aralıklarda, klozet genellikle alt çekmeceyi tamamen çıkarır ve çekmece boşluğundan önden ulaşırsanız erişilebilir.

  Kablolu aralıklar ve fırınlarda (veya kabloya ulaşamıyorsanız), cihazın devre kesicisini evinizin devre kesici kutusundan kapatın. Tipik olarak 30, 40 veya 50 amper olarak etiketlenmiş çift kutuplu bir kırıcı olacaktır. Elektriğe dokunmadan önce elektriğin kesildiğini onaylamak için kabloları (adım 3) test etmelisiniz.

  Isıtma Elemanı Montaj Plakasını Çıkarın

  İlk adım, pişirme ısıtma elemanını ve fırının alt arkasındaki yerinde tutan braketi bulmaktır.

  1. Fırın kapağını açın ve tüm fırın raflarını çıkarın. Arızalı fırın elemanının arkasındaki montaj plakasını veya dirseği bulun.
  2. Bir tornavida kullanarak plakayı fırın duvarına sabitleyen vidaları sökün.

  Not: Bazı elemanlar fırına iki yerde bağlanır. Bu durumda, elemanın her bir ucu kendi montaj plakasına sahip olacaktır ve her bir uç, fırının içindeki bir tele bağlanacaktır.

  Elektrik Akımı Testi

  Isıtma elemanının değiştirilmesinden önce, gücün kesildiğinden emin olmak çok önemlidir.

  1. Isıtma elemanını ve montaj braketini fırının arka duvarından yavaşça çekin. Öğeyi sadece birkaç inç ileriye doğru kaydırın, böylece elemana bağlı olan kabloları görebilirsiniz. Teller yalıtımla çevrelenmiş olabilir, bu biraz dışarı çekilebilir – endişelenmeyin, bu normaldir.
  2. Isıtma Elemanı Sökün

   Isıtma elemanının gerçek değişimi eski ısıtma elemanının sökülmesi ve sökülmesiyle başlar.

   1. Her bir boşluk teli konnektörünü ısıtma elemanından dikkatlice ayırın. Onları parmaklarınızla çekebilir veya iğne uçlu pense kullanabilirsiniz. Sadece metal konektörden çekin; Telin kendisini asla çekmeyin ya da hasara ya da konektöründen ayırarak riske atmayın.
   2. Üzerinizde bırakmadan önce her bir telin fırın yuvasına geri kaymadığından emin olun. Gerekirse, telleri elektrik bandı veya maskeleme bandı ile geçici olarak fırın duvarına bantlayın.
   3. Eski ısıtma elemanını fırından çıkarın. Kablo uçlarının her birine temassız bir gerilim test cihazının probuna dokunarak devre gücünün kapalı olduğunu doğrulayın. Voltaj bulunmamalıdır. Test cihazı herhangi bir voltaj algılarsa, doğru kesiciyi kapatmadınız. Doğru kesiciyi kapatmak için elektrik servis paneline geri dönün, ardından fırın tellerini tekrar test edin.

   Yeni Isıtma Elemanı’nı Kurma

   Yeni elemanın takılması, hatalı elemanı çıkarmak için kullanılan bağlantı kesme işleminin tersine çevrilmesiyle ilgili basit bir meseledir.

   1. Her bir kablo konnektörünü eleman problarından birine kaydırarak yeni fırın elemanını takın. Gerekirse, kablo konektörlerini problara zorlamak için pense kullanın ve konektörlere tam olarak yerleştiğinden emin olun.
   2. Elemanı yerine kaydırın, böylece montaj aparatı fırın duvarına ve vida delikleriyle hizalanır.

    Montaj Plakasını tekrar takın ve Fırını Test Edin

    Yeni elemanın montaj plakasını tekrar taktığınızda yedek işiniz yapılır.

    1. Elemanın montaj plakasını, montaj vidaları ile birlikte arka duvarına sabitleyin. Vidaların sıkıca sabitlendiğinden emin olun.
    2. Fırını prize takmak için fırını duvar prizine takın veya devre kesiciyi açın.
    3. Alt çekmeceyi yerine takın (çıkardıysanız) ve fırın raflarını fırına geri döndürün.
    4. Doğru çalışması için yeni elemanı kontrol etmek için fırını BAKE’ye çevirin. Isıtma sırasında tutarlı bir parlak-turuncu renk ile yanmalı.

Bu İşine Yarar Belki ?

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme Hoover marka çamaşır makine reset işlemi için sırası ile aşağıdaki adımları …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !