Anasayfa / Klima İpuçları / Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ?
Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır

Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ?

Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ? Klimanın etkili ve güvenli bir şekilde çalışması için sistemin iç elemanlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir ve dışarının yanı sıra, iç ünitenin sökülmesi ve temizlenmesi zorunludur. Genellikle ofislerde, dairelerde ve özel evlerde, farklı üreticiler ve modifikasyonlar tarafından temsil edilen duvar SPLIT cihazları kuruludur.

İç Ünite Klima Bakımı Nasıl Yapılır ?

İklim teknolojisine olan talep ve popülaritesi göz önüne alındığında, birçok kişi muhtemelen kendiniz yapabilmek için duvara monte bir klimanın iç ünitesini nasıl sökeceğini öğrenmekle ilgilenecektir.

İç Ünitenin Yapı Özellikleri

Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ? Daikin, Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu, Samsung ve Hitachi gibi LG ve diğerleri tarafından duvara monte edilen SPLIT sistemleri benzer bir iç modül tasarımına sahiptir. Bu nedenle, klimayı sökmenin temel prensiplerini biliyorsanız, her bir sahibi kendi başına bu tür bir görevi kolaylıkla başa alabilir, bunun için sadece bunun için böyle bir üniteyi oluşturan ana bileşenleri ve parçaları tanımlamanız gerekir:

 

Standart duvara monte klima tasarımı

 1. Ön (ön) panel
 2. Kaba filtre
 3. İnce filtre
 4. yelpaze
 5. buharlaştırıcı
 6. Yatay güneşlikler
 7. Gösterge paneli
 8. Dikey güneşlikler

Doğru sökme işleminin, temizlenmesi gereken öğelere aşamalı olarak erişmenizi sağlayan belirli bir eylem sırasına uygun olduğunu anlamanız gerekir. Yalnızca dikkatli sökme işlemi, dahili bileşenlere ve modüllere zarar gelme riskini ortadan kaldırabilir, bu nedenle aşırı fiziksel çaba sarf etmeden dikkatli davranmalısınız. Aletlerden, çeşitli şekillerde (çapraz şekilli) ve düz (düz) tornavidalara ve altı taraflı yıldızlara ihtiyaç vardır.

Demonte etmeden önce klimanın güç kaynağından kapatıldığından emin olun! Elektrik çarpmasından kaçınmak için bu çok önemlidir.

İç Ünite Klimanın Sökülmesi

Üreticiye bağlı olarak klips elemanları (LG) veya cıvatalarla (Toshiba) takılabilen ön plastik panelin çıkarılmasıyla klimayı sökmeye başlayın. İlk durumda, düz bir tornavida kullanmanız ve yukarıda ve altında bulunan klipsleri kaldırmanız ve ikincisinde uygun bir alet kullanmanız gerekir. Bir sonraki adım, ekran filtresini (kaba temizleme) ve iç üniteden plastik perdeleri çıkarmaktır; bunlar ilgili oluklardan kolayca çıkarılabilir.

Daha sonra, genellikle tepsi şeklinde yapılan iç ünite klimasının drenaj sistemini dikkatlice sökmelisiniz. Bazı modellerde, vücutla birleştirilebilir ve sadece onunla birlikte çıkarılabilir. Çıkarmadan önce, yoğuşma oluşumunu gidermek için önceden bir kap veya kap hazırlayın. Tepsiyi LG modellerinde çıkarmak için bir cıvatayı sökmeniz ve altta bulunan klipslerin klipslerini açmanız gerekir.

Drenaj tepsisi (sağ tarafta panjurların elektrik motorundan bağlantısı kesilmiş)

Fan / Pervane Temizleme Seçenekleri

Daha sonra, şaft şeklinde yapılan iç ünite SPLIT sisteminin fanını çıkarmak istiyorsunuz. Klimanın iç bileşenlerine ve bileşenlerine zarar vermemesi önemli olduğundan, çok düzenli ve sorumlu bir çalışma gerektirecektir.

Mili çekmenin iki yolu vardır:

 1. Elektrik motoru ve kontrol ünitesi ile işlem yapmanız gerekmeyen basitleştirilmiş versiyon (şaft aşağıdan çekilir). Genellikle, işi kendi elleriyle yaparken, daha az zaman ve emek gerektiren, seçilen kişidir. İşte işlem sırası aşağıdaki gibidir:
 • Cıvataları / vidaları kapatın ve SPLIT sisteminin ana ana gövdesinin sol tarafındaki radyatörü serbest bırakın
 • Sağdaki montajı dikkatlice gevşetin, şaftın üzerindeki vidayı dikkatlice sökmeniz gerekir (kural olarak, çok sıkı bir şekilde sıkılır, bu nedenle tutturma elemanının kafasını çevirmemek için dikkatli ve yavaş hareket etmeniz gerekir)
 • Bıçaklara zarar vermemeye dikkat ederek brüt bileşeni yuvadan ve alttan dikkatlice çıkarın (vidayı bir tornavida ile tutarak)

Bu önemli! Aksamın montaj sırasındaki (kurulum) fan sabitleme vidası, orijinal olduğu konumda olmalıdır, aksi takdirde fan kanatlarının iç ünite duvarlarına temas etmesi yüksek bir risk taşır.

 1. Kontrol ünitesinin ve elektrik motorunun çıkarıldığı sağ taraftaki şaft söküldüğünde daha karmaşık bir seçenek. İşlemi gerçekleştirmek için aşağıdakileri yapın:
 • Elektronik tip kabloları ve sensörleri kontrol ünitesinden ayırıyoruz, klips klipslerini (bazı modellerde, tespit vidalarını sökerek) ayırıyoruz ve bloğu dikkatlice çıkartıyoruz.
 • Elektrik motorunun bağlantı elemanlarını kapatın, şaftı kasadan ayırın.
 • Çok dikkatli ve dikkatli, yavaş hareketlerle, şaftın motordan bağlantısını kesin ve ayrıca radyatör borularını kapatın

İş yaparken, SPLIT kurulumunun servisini yaptıktan sonra her şeyi doğru şekilde monte etmek için tüm manipülasyonları hatırlamak önemlidir.

Klimada Nelerin Temizlenmesi Gerekiyor ?

Bu manipülasyonları yaptıktan sonra, iç bileşenleri temizlemeye başlayabilirsiniz ve burada antibakteriyel bileşimler (aktif köpük), temiz su ve buhar (buhar üreten aletler) kullanarak çamur birikintilerini rotordan ve buharlaştırıcıdan çıkarmak zorunludur. Kir ayrıca kondensat toplama banyosundan temizlenir, bundan sonra tüm parçalar iyice kurutulur. Ek olarak, tüm hareketli parçaların hizmetlerini uzatacak silikon gres ile yağlamak gereksiz olmayacaktır.

İç ünitenin klimasını sökmek için sabırlı olmalısınız, dikkatli ve acelesiz davranın. SPLIT sisteminin tüm dahili bileşenlerin birbirine çok yakın yerleştirildiği karmaşık bir cihaza sahip olduğunu hatırlamak her zaman önemlidir. Bu talimat, duvara monte iklim teknolojisinin tasarım özelliklerinden bağımsız olarak gerçekleştirilen bir dizi eylem sağlar.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !