Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor ?

Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor ? Bir mikrodalga fırının mutfağında sahip olduğu en önemli cihazlardan biri olduğu konusunda kesinlikle şüphe yoktur. Bunun arkasındaki ana sebep kullanılabilirliğidir. Hepimiz mikrodalga fırını günde birkaç kez yemek pişirmek, bulaşıkları ısıtmak, su ısıtmak, patlamış mısır yapmak ve kek pişirmek gibi şeyler kullanırız.

Mikrodalga Düğmesi Neden Çalışmaz ?

Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor ? Ortaya çıkabilecek yaygın sorunlardan biri, mikrodalga düğmeler veya dokunmatik yüzeydeki sorunlardır. Bu nedenle, çalışmayan mikrodalga düğmelerinin problemi yaşayan herkes için ana nedenleri ve çözümleri bulduk.

Mikrodalga Fırın Ayar Düğmesi Sorunu

Dokunmatik yüzeyin arızalı olup olmadığını belirlemek için kontrol panelindeki düğmelerin her birine basmayı deneyin. Bazı düğmeler bazıları yanıt vermiyor, bazıları yanıt vermiyorsa, dokunmatik ekranı değiştirin.

Dokunmatik Yüzey ve Kontrol Paneli

Dokunmatik yüzey ve kontrol panelinin arızalı olup olmadığını belirlemek için kontrol panelindeki düğmelerin her birine basmayı deneyin. Bazı düğmeler bazıları yanıt vermiyor, bazıları yanıt vermiyorsa, dokunmatik ekranı değiştirin.ve kontrol panelini değiştirin.

Kullanıcı Kontrol ve Ekran Kartı

Kontrol ve ekran kartının arızalı olup olmadığını belirlemek için kontrol panelindeki düğmelerin her birine basmayı deneyin. Düğmelerden hiçbiri doğru yanıt vermiyorsa, kullanıcı kontrolünü ve ekranı değiştirin kartını değiştirin.

Ana Kontrol Kartı

Kontrol ve ekran kartının arızalı olup olmadığını belirlemek için kontrol panelindeki düğmelerin her birine basmayı deneyin. Düğmelerden hiçbiri doğru yanıt vermiyorsa, ana kontrol arızalı olabilir.

Arızalı kontrol paneli

Çoğu durumda mikrodalga düğmelerinin çalışmadığı durumlarda, ortak neden arızalı kontrol paneli olarak ortaya çıkar. Bunun gerçek sorun olup olmadığını doğrulamak istiyorsanız, bunun için kontrol panelindeki düğmelerin her birine basmanız gerekir. Bazı düğmeler iyi çalışmıyorken, bazı düğmeler iyi çalışıyorsa, dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini değiştirmeniz gerekebilir.

Membran anahtarı

Mikrodalga düğmelerinin çalışmamasının bir başka olası nedeni membran anahtarı ile ilgili bir sorun olabilir. Membran anahtarı daha çok dokunmatik yüzey olarak bilinir ve birkaç yumuşak dokunmatik elektrik anahtarına sahiptir.

Dokunmatik yüzeyde tekrarlanan kullanımda kusurlu olabilecek belirli bir iletken kaplama vardır. Bu sorunu kontrol etmek ve çözmek için cihazın fişini çekmeniz ve kabini çıkarmanız gerekir. Süreklilik için çoklu ölçüm cihazı kullanarak membran anahtarını kontrol edin. Basıldığında, birkaç ohm direnç göstermelidir. Değilse, değiştirilmesini gerekebilir.

Kontrol kartı ile ilgili Sorun

Mikrodalga fırınınızdaki mikrodalga düğmeleri çalışmıyorsa, bunun arkasındaki olası bir başka neden de kontrol panosunda bir sorun olabilir. Cihazınızın dokunmatik yüzeyi yanıt vermiyor, ancak ekran ışıkları yanıyorsa, sorun bu olabilir. Kontrol panosu, membran anahtarına verilen düşük bir voltajın üretilmesinden sorumludur. Kontrol kartının düşük voltaj sinyali üretmemesi durumunda, değiştirmeniz gerekebilir. üniteyi değiştirmek için, önce ana güç kaynağının bağlantısını kesmeniz ve ardından kasayı ve düzeneği çıkarmanız gerekir.

Yukarıda verilen noktalar, çalışmayan mikrodalga düğmeleri sorununa çözümlerinin yanı sıra üç ana nedendi. Sorunu doğru bir şekilde tespit edebiliyorsanız, değiştirmeleri kendi başınıza yapabilirsiniz. Ancak amatörlerin evlerindeki mikrodalga parçalarını değiştirmeyi denemeleri tavsiye edilmez. Bu günlerde kolayca ulaşılabilecek profesyonellere veya teknisyenlere ulaşmayı tercih etmelidirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi