Vestel Buzdolabı Arızaları Çözümleri

Vestel Buzdolabı Arızaları Çözümleri

Vestel Buzdolabı Arızaları Çözümleri Hata ve Sorunun kaynağını bulmak için buzdolabınızın sergilediği semptomlara dikkat edin. Ardından, bir profesyonel çağırmanızı veya tamamen yeni bir buzdolabı satın almanızı gerektirmeyen hızlı düzeltmeler için aşağıdaki kılavuzumuza bakın. Bazı problemler diğerlerinden daha ciddi olmakla birlikte, birçoğu bir buzdolabı onarım teknisyeni yardımı olmadan hızlı bir şekilde çözülebilir. Ancak, sorunu çözmeden önce, kaynağını tam olarak belirlemeniz önemlidir.

Vestel Buzdolabı Arıza Giderme

Vestel Buzdolabı Arızaları Çözümleri Sizin buzdolabı tartışmasız evinizdeki en önemli aletleri biridir, tüm sonra, markete birçok geziler sizi kurtaran bozulmadan gelen yiyecek tutar. Ancak, buzdolapları yıkılmaz değildir. Diğer ev aletleri gibi günlük aşınma ve yıpranma muzdaripler. Bazı problemler diğerlerinden daha ciddi olsa da, birçoğu bir buzdolabı tamir teknisyeni yardımı olmadan hızlı bir çözümle çözülebilir. Ancak, sorunu çözmeden önce kaynağını belirlemeniz önemlidir.

Problemin kaynağını bulmak için buzdolabınızın sergilediği semptomlara dikkat edin. Ardından, bir profesyonel aramanızı ya da yeni bir buzdolabı almanızı gerektirmeyen hızlı düzeltmeler için aşağıdaki kılavuza bakın. Sadece bazı yedek parçaların sökülmesi veya yeniden takılması veya satın alınması olabilir.

Vestel Buzdolabı Su Sızdırıyor ?

Bu problem sadece mutfağınızda dolaşan insanlar için tehlikeli değil, aynı zamanda birkaç şeyden kaynaklanabileceği için çözülmesi biraz zor. Neyse ki, en yaygın iki neden genellikle bir profesyonelin yardımına ihtiyaç duymayan hızlı ve kolay bir düzeltmeye sahiptir.

Zemine sızan suyun bir nedeni tıkalı bir donma gideridir. Defrost boşaltma yeri tipik olarak derin dondurucunun arka duvarında, zeminden zeminden arkaya doğru yer alır. Gıda parçacıkları veya birikintilerdeki birikinti, drenaj hortumunu tıkayabilir, bu da buz birikmesine ve buzdolabından ve buzdolabından sızan suya neden olabilir. Bunu düzeltmek için, ılık su kullanarak içten boşaltma işlemini deneyin. Tıkanıklığı gidermek için boru temizleyici veya türkiye basteri gibi uzun, ince bir alet kullanın.

Eğer bu iş yapılmazsa, tahliye hortumunun sonunda valfı tıkayan birikmeyi manuel olarak çıkarmanız gerekebilir. Buzdolabınızı duvardan çekerek servis panelinin arkasındaki defrost boşaltma hortumunu bulun. Bu hortumda birikintilerin toplanmasına ve tıkanmanın önlenmesine yardımcı olan bir lastik valfı bulunmalıdır. Vanayı sıcak su ve sabunla yıkadıktan sonra tekrar takın.

Tıkanmış veya donmuş bir su kaynağı da zeminde su birikmesine ve buzdolabınızın altında su birikmesine neden olabilir. Bu ayrıca buz yapıcının ve su dağıtımının düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bunu düzeltmek için, buzdolabının fişini çekin ve kesme vanasını bulun. Bu, lavabonuzun altında, buzdolabının arkasında veya buzdolabının altında bir bodrumda veya taramalı bir alanda bulunabilir. Bulunduğunuzda, kapatma vanasının kapalı olduğundan emin olun ve plastik besleme hattındaki sorunları kontrol edin. Kırılmış veya yırtılmışsa, su besleme hattını değiştirmeniz gerekir.

Vestel Buzdolabı Soğutmuyor ?

Çabuk bozulan yiyecekleriniz çabuk bozuluyor mu yoksa sadece dondurucunun olması gerektiği kadar soğuk değil mi? Bu genellikle kolay bir düzeltme olan yaygın bir sorundur. Bu sorunu dondurucu ünitenizde fark ederseniz, dondurucunun arka duvarının soğuk olup olmadığını kontrol edin.

Soğuksa, evaporatör fanını çalıştırabildiğini veya dondurucu havalandırma deliklerinden hava aktığını hissedip duymadığınızı kontrol edin. Eğer yapamazsanız, büyük olasılıkla dondurucu evaporatör fanı ile ilgili bir problemdir. Hava akışını hissedebilir ve fanı çalıştırabiliyorsanız, buzdolabının kompresörünü kontrol etmelisiniz. Bobinler boyunca havanın hareket etmesini engelleyecek tozları temizleyin. Bunlar buzdolabının içinden odaya ısı veren kondenser bobinleridir. Kondenser serpantinleriniz temiz ise, gözünüzün kapağındaki Fransız kapılı buzdolabına yatırım yapma zamanı gelmiş olabilir.

Vestel Buzdolabı Sürekli Çalışıyor ?

Kimse gürültülü dolabı sevmez. Bu sadece sabit gürültü nedeniyle rahatsızlık verici değil, aynı zamanda enerji faturanızın yüksek olmasına ve cüzdanınızda para kazanmasına neden olabilir. Buzdolabı ünitenizin çok sık dönmesine neden olabilecek birkaç şey vardır, bunlardan biri kondenser serpantinleri etrafında toz veya toz birikmesidir.

Bunu düzeltmek için buzdolabınızın fişini çekerek başlamak istersiniz. Kondenser bobinleri genellikle buzdolabınızın en altında bulunur ve önden veya arkadan erişilebilir. Kondenser serpantinlerin bulmak için, önce “ızgara” yı bulun ve yerine sabitleyen tırnakları dışarı çıkararak çıkarın.

Bunu yaptıktan sonra, kondenser serpantinleri etrafındaki toz veya döküntülerin birikmesini önlemek için küçük bir vakum kullanın. Erişilmesi zor yerlerde bu yapıyı temizlemek için bir bez kullanmanız gerekebilir. Enkaz ve tozun tamamı söküldüğünde, ızgarayı tekrar yerine koyun ve buzdolabını tekrar yerine takın. Sorun çözüldü!

Buzdolabınızın sık sık çalışmasının bir diğer yaygın nedeni de sıcaklığı çok düşük ayarlıyor. Bu sadece bazı yiyeceklerinizin bozulmasına neden olmaz, aynı zamanda buzdolabında fazla mesaiye de neden olur. Mükemmel bir kural, buzdolabınızın sıcaklığını 40 derece Fahrenhayt veya daha düşük bir değere ayarlamaktır.

Doğru sıcaklıkta çalıştığından emin olmak için zaman zaman buzdolabınızdaki termostatı kontrol ettiğinizden emin olun. Eğer bu problemi çözmezse, kondenser fan motoru veya termostat sensörü gibi arızalı bir parça olması durumunda onarım teknisyenini aramak zaman alabilir.

Vestel Buzdolabı Alt Kısmı Soğutmuyor ?

Bu problemin çözümünü tartışmadan önce, buzdolabınız ve dondurucu üniteniz arasındaki bağlantıyı anlamak önemlidir. Tipik olarak, buzdolapları tarafından üretilen soğuk hava, daha sonra buzdolabınızın taze gıda bölümüne akan dondurucu üniteden gelir. Bu nedenle, taze yiyecek bölmeniz ısınırsa, büyük olasılıkla bir hava akımı sorununuz vardır.

Dondurucunuz, soğuk havanın dondurucudan buzdolabındaki taze yiyecek bölmesine taşınmasından sorumlu bir buharlaştırıcı fan içerir. Bu hava buzdolabınızın taze yiyecek bölümünün arkasında bulunan bir difüzör ile hareket eder. Evaporatör fanını çalıştırabilir veya dondurucu havalandırma deliklerinden hava üfleme hissedebilir ve hala bir sorunla karşılaşıyorsanız, difüzör kanalınız buzla tıkanabilir. Bu, havanın geçmesini engeller ve çoğu zaman kapının uzun bir süre açık kalmasına neden olur.

Bununla birlikte, buharlaştırıcı fanı çalıştıramaz veya nadir bir uğultu sesi duyuyorsanız, muhtemelen evaporatör fanınız için yeni bir motora yatırım yapmanız gerekir.

Vestel Buzdolabı Alt Kısımda Damlacık Oluşması

Buz dolabınızın zemininde bir buz tabakası veya buzdolabına herhangi bir su damlacığını fark ederseniz, muhtemelen engellenen defrost tahliyesi sorunudur. Bu genellikle hızlı ve kolay bir çözümdür. Yiyeceklerinizi bir an için başka bir yerde saklayın, buzdolabının fişini çekin ve buzunun çözülmesine izin verin. Bu genellikle sorunu çözmelidir.

Bununla birlikte, ekstra kapsamlı olmak istiyorsanız, üniteyi tekrar takmadan önce dondurucu bölmesinin arka duvarını dikkatlice çıkartın. Evaporatör bobinlerinin tabanındaki küçük deliği tıkayan yiyecek veya parçacıkları kontrol edin ve çıkarın. Sorun devam ederse, buz çözme işlemine yardımcı olmak için bir tahliye ısıtıcısı eklemeyi düşünün.

Vestel Buzdolabı Donduruyor ?

Buzdolabınızın yiyeceklerinizi dondurduğunu fark ederseniz, büyük olasılıkla sıcaklık kontrol termostatı ile ilgili bir problemdir. Bu termostat kompresör ve evaporatör fan motorunun voltajını kontrol eder; bu nedenle, düzgün çalışmıyorsa, buzdolabının gereğinden fazla çalışmasına neden olabilir ve ünitenin çok soğuk olmasına neden olabilir.

Termostatın en düşük ayardan en yüksek ayara getirilerek arızalı olup olmadığını belirlemek için bir tıklama yapın. Bir tıklama duyarsanız, büyük olasılıkla arızalı olmadığından emin olabilirsiniz. Bununla birlikte, bir tık sesi duymazsanız, termostatı süreklilik açısından test etmek için bir çok metre kullanın. Herhangi bir ayarda süreklilik yoksa, termostatı değiştirin.

 Vestel Buzdolabı veya dondurucu yeterince soğuk değil

 • Sıcaklık ayar kontrollerinin orta aralıkta ayarlanması ve yalnız bırakılması gerektiğini kontrol edin.
 • Buzdolabında veya dondurucuda hava akışı için yeterli alan olduğundan emin olun.
 • Buharlaştırıcıda don birikmesi gibi havalandırma deliklerinde hava akımı kısıtlamalarını kontrol edin. Gerekli don gelişimini kaldırmak için gerekli eğitim gereklidir.
 • Gerekli sıcaklık kontrol- avans eğitimini test edin . Soğuk kontrolde (termostat) basit testi görün.
 • Yoğuşma bobinlerini temizleyin-Her 3’er ayda bir yapın, bu da kompresörün çalışma süresini ve çok fazla para tasarrufu sağlar.
 • Kapı contalarını kontrol edin. Basit test: Bir dolarlık banknota karşı kapıyı kapatın, hafif bir römorkör gerekiyorsa çekmeye çalışın, kapı contası tamam.

Comments (10)

 • Sukran Olukluli

  Vestel nofrost kombi buzdolabının gösterge paneli çalışmıyor dondurucu ve soğutucu çalışıyor fakat dondurucunun kaç derece de olduğunu goremiyoruz

  • Uzman

   ekran göstergesi değişmesi gereklidir. kullanım açısından önemli, teknik servisinden destek alınız.

  • Hüseyin

   VESTEL XXL 3503 XE NO FROST BUZDOLABIMDA KIRMIZI ALARM IŞIĞI YANIYOR VE TİZ BİR İKAZ SESİ VERİYOR. FİŞTEN ÇIKARDIĞIMDA NORMALE DÖNÜYOR AMA BİRKAÇ SAAT SONRA TEKRAR AYNI DURUM OLUYOR.

   • Uzman

    Soğutma düşüklüğü uyarısı vermektedir, sorun sürekli devam ediyor ise mutlaka servise başvurunuz.

   • Volkan

    VEstel buzdolabının içindeki rafların oradaki hava verme yerleri buz oluyor ?

 • Aynur

  XXL NO FROST Buzdolabım sr ışığı yanıp sönüyor.Dondurucuya yeni birşey koydugumda domates sos gibi birkaç gün sr ışığı yanıyor sonra geçiyor her yeni birşey koydugumda yapıyor aynı seyi

  • Uzman

   Buzdolabı Yeterince Soğutmuyor olabilir : Eğer soğutma az ise içerideki termostat size bu hatayı yansıtabilir.
   Alt Bölüm Soğutmuyor olabilir : Eğer üst taraf yeterince soğutuyor alt taraf yeterince soğutmuyor ise içerisinde ki fan motorundan kaynaklı bir arıza olabilir. Fan motoru değişmesi gerekir.
   Elektronik Kartı Arızalı Olabilir: Bu durumda sizlerin yapabileceği hiç birşey yok maalesef. Dijital ölçüm cihazlarıyla kartınızın teste sokulması gerekir.

 • Reyhan Ertan

  Vestel puzzle buzdolabı, elektrikler kesildi yarim saat sonra geldi . Buzdolabı çalışmıyor.

 • Tamer

  Vestel buzdolabım 2 yıllık yd ! Isareti veriyor üstelik uyarı sesi çıkarıyor ne yapmalıyım soğutucu daki yiyecekler açıldı

 • Sedat

  Vestel cool 540 xe marka buzdolabı fişi takıyorum çalışıyor hemen geri duruyor çalıştığı zaman soğutması çok güzel gazından değil başka ne olabilir tsk

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Servisi Ara (0850) 811 24 22