Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Alarm Veriyor ?
Buzdolabı Alarm Veriyor Çözüm Ve Arızaları

Buzdolabı Alarm Veriyor ?

Buzdolabı Alarm Veriyor ise Buzdolabınızın herhangi bir ses çıkarmıyor mükemmel çalıştığını biliyorsunuz. Öte yandan, bir bip sesi cihazda bir sorun olduğunu gösterir. Birkaç dakika içinde çözebileceğiniz küçük bir sorun veya profesyonel dikkat gerektiren çok daha karmaşık bir şey olabilir.

Buzdolabı Neden Alarm Verir ?

Buzdolabı Alarm Sesi Çözüm Ve Arızaları

Buzdolabınızın herhangi bir ses çıkarmadığı zaman kusursuz çalışma düzeninde olduğunu biliyorsunuz. Diğer taraftan, bir bip sesi, cihazla ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Dakikalar içinde çözebileceğiniz küçük bir sorun olabilir veya profesyonel dikkat gerektiren çok daha karmaşık bir şey olabilir.

Buzdolabı İkaz Sesi

Yapmanız gereken ilk şey, bip sesinin ne anlama geldiğini ve bunu durdurmak için neler yapabileceğinizi anlamak için buzdolabı kılavuzunu kontrol etmektir. İlgili bilgileri bulamıyorsanız, buzdolabının fişini birkaç saniyeliğine fişten çekin ve tekrar takın. Eğer küçük bir aksaklık olursa, buzdolabının bip sesi kesmesi gerekir.

Buzdolabı Uyarı Veriyor ?

Ancak, bipleme devam ederse, aşağıdakileri hızlı bir şekilde kontrol edin:

 1. Buzdolabının ve derin dondurucunun aşırı doldurulup doldurulmadığını kontrol edin: Bu bölmelerin aşırı doldurulması , kapıların düzgün kapanmasını önleyecek ve buzdolabının bir bip sesi çıkarmasına neden olacaktır.
 2. Buzdolabı kapısı contalarını kontrol edin: Kırılmış veya hasarlı kapı contaları buzdolabının kapanmasını önleyebilir. Lastikler kirliyse bu da olabilir. Kapı contalarını yumuşak bir bezle ve ılık sabunlu suyla temizleyin ve buzdolabı kapılarını kapatın. Kapı hala aralıklı görünürse, kapı contalarını değiştirmeniz gerekir. Ayrıca, dahili kapı alarmının (buzdolabı kapısı birkaç dakikadan fazla açıksa kapanacak olan) tetiklenmiş olması da mümkündür. Bunun nitelikli bir tamir teknisyeni tarafından görülmesi gerekir. Kadar bir teknisyeni arayabilir, tüm yiyecek maddelerini başka bir serin yere aktarabilirsiniz.
 3. Buzdolabı balansını kontrol edin: Düzgün çalışması için buzdolabının düz bir yüzeye yerleştirilmesi gerekir. Buzdolabında hafif bir eğim bile bip alarmı verebilir. Buzdolabının eşit şekilde dengeli olup olmadığını kontrol edin.
 4. Buzdolabının dış yüzeyinin normalden daha sıcak olup olmadığını kontrol edin : Uygun havalandırmaya izin vermek için buzdolabı ve duvarlar arasında yeterli mesafe olup olmadığını kontrol edin. Bunu zaten sağladıysanız ve buzdolabının dış kısmı normalden daha sıcak görünüyorsa, bir cihaz mühendisi bu soruna bakın. Bip sesi devam ederse, buzdolabını kapatın.
 5. Dondurucuyu kontrol edin: Eğer buzdolabınız otomatik buz çözme fonksiyonuna sahip değilse, buzdolabında aşırı buz birikmesi bipleme alarmına neden olabilir. Buz kutusunda veya dondurucuda çok fazla buz birikmesi varsa, buzdolabını kapatın ve buzun erimesine izin verin. Buzdolabının buzları çözüldüğünde, bip sesi durmalıdır.
 6. Bir servise devre kartını kontrol ettirin: Cihazın devre kartında bir sorun olabilir. Eğer öyleyse, büyük olasılıkla değiştirme ihtiyacı olacaktır.

Buzdolabı Bip Sesi

Lütfen buzdolabının kapısının kapalı olduğundan ve içindeki sıcaklığın çok yüksek olmadığından emin olun. Eğer bip sesi devam ederse, lütfen üniteyi yaklaşık 60 dakika boyunca güç kaynağından çıkararak sıfırlayın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar 

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı …

soru sor

31 Yorumlar

 1. Can

  Profilo buz dolabımız var ve alarm veriyor zamanlayicisı nasıl durdurabilirim

  • Adept

   alarm vermesi soğukluk düşüklüğü, soğutma normale dönüşüğünde susacaktır, panel üzerinden kapatabilirsiniz.

 2. Zerrin Baytan

  Vestel marka 2006 yılında alınmıs buzdolabımda bir haftadır salatalıklar ve sebzeler donuyor. Kapağında bulunan LF yazıp sönüyor. +2 üstü 16 derece idi. Şimdi LF yazıp sönüyor. Nasıl ayarlıyacağımı bilemiyorum.

  • Adept

   Dondurucu bölüm yeterince soğuk değil Bu uyarı özellikle uzun süre elektrik kesintisi olmuşsa ve buzdolabı ilk kez çalıştırıldığında çıkar.
   1.Dondurulmuş yiyecekleriniz çözülmüşse bozulma tehlikesi olduğundan kısa zamanda tüketiniz ve tekrar dondurmayınız.
   2.dondurucu sıcaklık ayarını geçici olarak , istenilen seviyeye gelene kadar arttırınız veya hızlı dondurma moduna getiriniz.
   Not : Alarm fonksiyonlarını kapatmak için “[SEÇ]“ butonuna basınız. Böylelikle ;
   1. Bip sesi duyulmayacak , SR ve ! yanıp sönmeyecek,
   2. Hatanın olduğu bölümün sembolü yanıp sönmeyecek (ancak hata devam ediyorsa kırmızı kalmaya devam edecektir.)
   3. Hata devam ediyorsa hata kodu ekranda kırmızı olarak görünecektir. Hata düzeldiğinde, en son ayarlanan mod veya sıcaklıkta çalışmaya devam eder.

  • Mahmut

   Pirofilo marka gardırop tipi buzdolabı mın alarm ışığı sürekli kırmızı yanıyor dondurucu kısmındaki yiyecekler çözülmeye başlamış neden olabilir .

   • Kırmızı alarm ikazı cihazın içerisindeki soğutmanın azaldığını belirten uyarıdır. Soğutma eğer zayıfladıysa içerisinde bulunan gıdaları başka buzdolabına aktarıp servis çağırabilirsiniz.

 3. İSMAİL

  siemens nofrost buzdolabım tam kurban bayramında çalışmıyor derece ve alarm lambası yanıp sönüyor neden böyle yapıyor lütfen bilgi veriniz TEŞEKKÜR EDERİM…

  • Adept

   Soğutma düşüklüğü alarm vermesine sebep olmaktadır, motor arızası genel sorunlarındandır, kapı açık kalmadıysa veya yeni kullanmaya başladınız ise buzdolabınızı

 4. ismail

  alarm ve derece lambaları yanıp sönüyor neden?

  • Adept

   Soğutma düşüklüğü veya soğutma yapmadığına uyarı vermektedir.

 5. Mahir

  Ariston hotpoınt buzdolabın soğutucu kısmı kapısı kapalı olduğu halde bib sesli ikaz veriyor fişini söktüm taktım 2 dakika sonra yine aynı derecesini ayarladım yine aynı turbo soğutmaya aldım yine aynı contalarını raflarını kontrol ettim yine aynı ne yapmam gerekiyor.

  • Adept

   Alarm bip sesi soğutma yeterli olmadında yapar, takribi 2-4 saat çalıştığında normale dönecektir.

 6. Eray

  Ünlem işareti çıkıyor ne zaman düzelir

  • Adept

   istenilen soğukluğa ulaşana kadar alarm verebilir marka ve modele göre

 7. Deniz

  Siemens buzdolabımın normal yiyecek kısmı soğutmuyordu servis çağırdık,3 gün fişini çekin buz tutmuş erisin dedi yaptım fişi taktım sonrasında soğutmaya başladı yalnız üzerindeki alarm yerinde hata vermeye başladı Ho yazıyor bir türlü ayarlanmıyor,ne yapmam gerekiyor

  • Sogutma Düşüklüğünde verir 6-8 saatte normale döner, devam ederse servisten destek alınız

 8. Mahmut

  Pirofilo marka gardırop tipi buzdolabı mın alarm ışığı sürekli kırmızı yanıyor dondurucu kısmındaki yiyecekler çözülmeye başlamış neden olabilir .

  • Alarm vermesi soğutma düşüklüğü olduğunda verir, birden fazla arıza sebebi vardır, servisinden destek almanız gerekir.

 9. irfan ceylan

  Lg çift kapılı no frost buzdalabı normalde açık iken çalması gereken ikaz, kapalı iken her 30 saniyede bir 3 kez çalmakta, neden yapabilir, yardımlarınızı bekliyorum.

 10. Esra

  Hotpoint ariston derin dondurucu kapağı 2 saat açık kaldı ve alarm veriyor soğutma yapmıyor eriyor ıçerisi nasıl düzeltebilirim fişi takip çıkarttık olmadi

  • uzun süreli açık kalması içerisinde buzlanma hava akışına engel oluşmuştur, kapıları açık 24 saat dinlendirin, tkrr çalıştırın.

 11. Deniz

  Merhaba, Bosh kdn74aw20n marka buzdolabımız var, gösterge panelinde önceden görebildiğimiz derece değerlerini şu an göremiyoruz. Kapağını açtığımızda görünüyor, kapattıktan bir süre sonra tekrar kayboluyor. Alarm tuşuna basılı tutup reset atmayı denedim fakat bir işe yaramadı. Tekrar görünür hale nasıl getirebilirim acaba? Teşekkür ederim.

  • Mesut Yıldız

   Ariston marka buzdolabımız alt dondurucu bölmesi sr arızası veriyor ve davalı ikaz sesi çıkıyor neden dir acaba teşekürler

 12. Mehmet

  Mrhb profilo 9406 alarm ışığı yanıyor sönmedi ayarları normal suyunu boşalttım gene aynı sabit yanıyor

  • Sogukluk düştügünde yanar, sık acılıp kapanan buzdolabındada yanabilir. sogukluk düşük ise servisi arayınız.

 13. Sait

  Simens derin dondurucuda 45kg et istifledik alarm sesi verdi neden oldu

  • İstenilen sogukluga gelene kadar alarm verir. sorun 24-28 saat devam ederse servisi arayınız.

 14. Serdar Ayaz

  Selamlar, Bosch kgn57p72ne cihazım var. Ara ara alarm çalıyor alarmı kapattığımda derece -8 civarında gösteriyor. Üst tarafta yada alt tarafta soğutmada bir problem yok. Neden kaynaklanır? Yardımcı olabilir misiniz?

  • Soğutma eksikligi alarm verme sebebi, -18 olmalıdır, sorun devam ediyor ise servis kontrol etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
error: Kopya İzni Yok