Buzdolabı Alarm Veriyor ?

Buzdolabı Alarm Veriyor ise Buzdolabınızın herhangi bir ses çıkarmıyor mükemmel çalıştığını biliyorsunuz. Öte yandan, bir bip sesi cihazda bir sorun olduğunu gösterir. Birkaç dakika içinde çözebileceğiniz küçük bir sorun veya profesyonel dikkat gerektiren çok daha karmaşık bir şey olabilir.

Buzdolabı Neden Alarm Verir ?

Buzdolabı Alarm Sesi Çözüm Ve Arızaları

Buzdolabınızın herhangi bir ses çıkarmadığı zaman kusursuz çalışma düzeninde olduğunu biliyorsunuz. Diğer taraftan, bir bip sesi, cihazla ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Dakikalar içinde çözebileceğiniz küçük bir sorun olabilir veya profesyonel dikkat gerektiren çok daha karmaşık bir şey olabilir.

Buzdolabı İkaz Sesi

Yapmanız gereken ilk şey, bip sesinin ne anlama geldiğini ve bunu durdurmak için neler yapabileceğinizi anlamak için buzdolabı kılavuzunu kontrol etmektir. İlgili bilgileri bulamıyorsanız, buzdolabının fişini birkaç saniyeliğine fişten çekin ve tekrar takın. Eğer küçük bir aksaklık olursa, buzdolabının bip sesi kesmesi gerekir.

Buzdolabı Uyarı Veriyor ?

Ancak, bipleme devam ederse, aşağıdakileri hızlı bir şekilde kontrol edin:

 1. Buzdolabının ve derin dondurucunun aşırı doldurulup doldurulmadığını kontrol edin: Bu bölmelerin aşırı doldurulması , kapıların düzgün kapanmasını önleyecek ve buzdolabının bir bip sesi çıkarmasına neden olacaktır.
 2. Buzdolabı kapısı contalarını kontrol edin: Kırılmış veya hasarlı kapı contaları buzdolabının kapanmasını önleyebilir. Lastikler kirliyse bu da olabilir. Kapı contalarını yumuşak bir bezle ve ılık sabunlu suyla temizleyin ve buzdolabı kapılarını kapatın. Kapı hala aralıklı görünürse, kapı contalarını değiştirmeniz gerekir. Ayrıca, dahili kapı alarmının (buzdolabı kapısı birkaç dakikadan fazla açıksa kapanacak olan) tetiklenmiş olması da mümkündür. Bunun nitelikli bir tamir teknisyeni tarafından görülmesi gerekir. Kadar bir teknisyeni arayabilir, tüm yiyecek maddelerini başka bir serin yere aktarabilirsiniz.
 3. Buzdolabı balansını kontrol edin: Düzgün çalışması için buzdolabının düz bir yüzeye yerleştirilmesi gerekir. Buzdolabında hafif bir eğim bile bip alarmı verebilir. Buzdolabının eşit şekilde dengeli olup olmadığını kontrol edin.
 4. Buzdolabının dış yüzeyinin normalden daha sıcak olup olmadığını kontrol edin : Uygun havalandırmaya izin vermek için buzdolabı ve duvarlar arasında yeterli mesafe olup olmadığını kontrol edin. Bunu zaten sağladıysanız ve buzdolabının dış kısmı normalden daha sıcak görünüyorsa, bir cihaz mühendisi bu soruna bakın. Bip sesi devam ederse, buzdolabını kapatın.
 5. Dondurucuyu kontrol edin: Eğer buzdolabınız otomatik buz çözme fonksiyonuna sahip değilse, buzdolabında aşırı buz birikmesi bipleme alarmına neden olabilir. Buz kutusunda veya dondurucuda çok fazla buz birikmesi varsa, buzdolabını kapatın ve buzun erimesine izin verin. Buzdolabının buzları çözüldüğünde, bip sesi durmalıdır.
 6. Bir servise devre kartını kontrol ettirin: Cihazın devre kartında bir sorun olabilir. Eğer öyleyse, büyük olasılıkla değiştirme ihtiyacı olacaktır.

Buzdolabı Bip Sesi

Lütfen buzdolabının kapısının kapalı olduğundan ve içindeki sıcaklığın çok yüksek olmadığından emin olun. Eğer bip sesi devam ederse, lütfen üniteyi yaklaşık 60 dakika boyunca güç kaynağından çıkararak sıfırlayın.

70 Yorumlar

 1. Profilo buz dolabımız var ve alarm veriyor zamanlayicisı nasıl durdurabilirim

  • alarm vermesi soğukluk düşüklüğü, soğutma normale dönüşüğünde susacaktır, panel üzerinden kapatabilirsiniz.

  • Şevval

   VestelBZP-XL4303 WY NO FROST KOMBİ BUZDOLABImı kapatıp içini temizledim.
   Tekrar açtıktan sonra alarm ötmeye başladı. 24 saati aşkındır ötüyor. Fişi 1 saatten fazla çektim. Buzluk kısmı normal ama alarm durmuyor.

   • Bosch markalı dolabımın dış kısmı çok sıcak yaz ayarında olmasına rağmen alarm çaldı kapıyı kontrol ettim açık değil ama soğutucu kismi buzlanma yapmış ben de fişi çekip tekrar taktım alarm sustu acaba servisi çağırmam gerekli mi

    • Raziye yilmaz

     Bosh buzdolabim tasindiktan sonra kapagi acik iken oten alarmi otmez oldu neden kaynakli olabilir acaba yardimci olurmusunuz.

 2. Zerrin Baytan

  Vestel marka 2006 yılında alınmıs buzdolabımda bir haftadır salatalıklar ve sebzeler donuyor. Kapağında bulunan LF yazıp sönüyor. +2 üstü 16 derece idi. Şimdi LF yazıp sönüyor. Nasıl ayarlıyacağımı bilemiyorum.

  • Dondurucu bölüm yeterince soğuk değil Bu uyarı özellikle uzun süre elektrik kesintisi olmuşsa ve buzdolabı ilk kez çalıştırıldığında çıkar.
   1.Dondurulmuş yiyecekleriniz çözülmüşse bozulma tehlikesi olduğundan kısa zamanda tüketiniz ve tekrar dondurmayınız.
   2.dondurucu sıcaklık ayarını geçici olarak , istenilen seviyeye gelene kadar arttırınız veya hızlı dondurma moduna getiriniz.
   Not : Alarm fonksiyonlarını kapatmak için “[SEÇ]“ butonuna basınız. Böylelikle ;
   1. Bip sesi duyulmayacak , SR ve ! yanıp sönmeyecek,
   2. Hatanın olduğu bölümün sembolü yanıp sönmeyecek (ancak hata devam ediyorsa kırmızı kalmaya devam edecektir.)
   3. Hata devam ediyorsa hata kodu ekranda kırmızı olarak görünecektir. Hata düzeldiğinde, en son ayarlanan mod veya sıcaklıkta çalışmaya devam eder.

  • Pirofilo marka gardırop tipi buzdolabı mın alarm ışığı sürekli kırmızı yanıyor dondurucu kısmındaki yiyecekler çözülmeye başlamış neden olabilir .

   • Kırmızı alarm ikazı cihazın içerisindeki soğutmanın azaldığını belirten uyarıdır. Soğutma eğer zayıfladıysa içerisinde bulunan gıdaları başka buzdolabına aktarıp servis çağırabilirsiniz.

 3. İSMAİL

  siemens nofrost buzdolabım tam kurban bayramında çalışmıyor derece ve alarm lambası yanıp sönüyor neden böyle yapıyor lütfen bilgi veriniz TEŞEKKÜR EDERİM…

  • Soğutma düşüklüğü alarm vermesine sebep olmaktadır, motor arızası genel sorunlarındandır, kapı açık kalmadıysa veya yeni kullanmaya başladınız ise buzdolabınızı

  • Seda fıstıkçı

   Aniden buzdolabim camasir makinem birde kombi uyari verdi şantel indirdim ama şantel tekrar taktığımda ses çıkıyor buzdolabinda camasir makinede ışık yanıp sönüyor neden acaba

 4. alarm ve derece lambaları yanıp sönüyor neden?

 5. Ariston hotpoınt buzdolabın soğutucu kısmı kapısı kapalı olduğu halde bib sesli ikaz veriyor fişini söktüm taktım 2 dakika sonra yine aynı derecesini ayarladım yine aynı turbo soğutmaya aldım yine aynı contalarını raflarını kontrol ettim yine aynı ne yapmam gerekiyor.

  • Alarm bip sesi soğutma yeterli olmadında yapar, takribi 2-4 saat çalıştığında normale dönecektir.

 6. Ünlem işareti çıkıyor ne zaman düzelir

 7. Siemens buzdolabımın normal yiyecek kısmı soğutmuyordu servis çağırdık,3 gün fişini çekin buz tutmuş erisin dedi yaptım fişi taktım sonrasında soğutmaya başladı yalnız üzerindeki alarm yerinde hata vermeye başladı Ho yazıyor bir türlü ayarlanmıyor,ne yapmam gerekiyor

  • Sogutma Düşüklüğünde verir 6-8 saatte normale döner, devam ederse servisten destek alınız

  • ŞAHIN AÇIKSOZ

   Samsung RT59EBPN Buzdolabımın Freze bölümü arasıra alarm veriyor..Alarm susturmayla falan ne kadar denediysemde tekrar yine arasıra bip bip bip diye ötüyor…

 8. Pirofilo marka gardırop tipi buzdolabı mın alarm ışığı sürekli kırmızı yanıyor dondurucu kısmındaki yiyecekler çözülmeye başlamış neden olabilir .

  • Alarm vermesi soğutma düşüklüğü olduğunda verir, birden fazla arıza sebebi vardır, servisinden destek almanız gerekir.

   • Simens buzdolabı alarm ışığı yanıyor al isareti var dolap birgün boyunca fişi çekili kaldı şuan bu arızayı veriyor ama çalışmasında soğutmadıkça problem yok alarm ışığı nasıl soner ne yapmam gerekir

 9. irfan ceylan

  Lg çift kapılı no frost buzdalabı normalde açık iken çalması gereken ikaz, kapalı iken her 30 saniyede bir 3 kez çalmakta, neden yapabilir, yardımlarınızı bekliyorum.

 10. Hotpoint ariston derin dondurucu kapağı 2 saat açık kaldı ve alarm veriyor soğutma yapmıyor eriyor ıçerisi nasıl düzeltebilirim fişi takip çıkarttık olmadi

  • uzun süreli açık kalması içerisinde buzlanma hava akışına engel oluşmuştur, kapıları açık 24 saat dinlendirin, tkrr çalıştırın.

   • Bosch markalı buzdolabı kapağı kapalıyken sinyal sesi ötüyor. Neden olmuş olabilir?

 11. Merhaba, Bosh kdn74aw20n marka buzdolabımız var, gösterge panelinde önceden görebildiğimiz derece değerlerini şu an göremiyoruz. Kapağını açtığımızda görünüyor, kapattıktan bir süre sonra tekrar kayboluyor. Alarm tuşuna basılı tutup reset atmayı denedim fakat bir işe yaramadı. Tekrar görünür hale nasıl getirebilirim acaba? Teşekkür ederim.

  • Mesut Yıldız

   Ariston marka buzdolabımız alt dondurucu bölmesi sr arızası veriyor ve davalı ikaz sesi çıkıyor neden dir acaba teşekürler

   • Sensör veya kart arızası, değişmesi gerekebilir.

   • Şükriye

    Vestel dolabim kapalıyken uyarı sesi veriyor ,kapak belirli bir süre açık kalınca bip sesi çıkarıyor ya işte oyle

 12. Mrhb profilo 9406 alarm ışığı yanıyor sönmedi ayarları normal suyunu boşalttım gene aynı sabit yanıyor

  • Sogukluk düştügünde yanar, sık acılıp kapanan buzdolabındada yanabilir. sogukluk düşük ise servisi arayınız.

   • Bizim buzdolabı bosh dondurucu kısmı altta kapı açıkmış gibi alarm veriyor sürekli ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

   • Simens buzdolabı alarm ışığı yanıyor al isareti var dolap birgün boyunca fişi çekili kaldı şuan bu arızayı veriyor ama çalışmasında soğutmadıkça problem yok alarm ışığı nasıl soner

   • Samsung buzdolabımız kapısı kapalı olmasına rağmen neredeyse dakikada 4 5 kez bip sesi gibi uyarı veriyor. Fişi çıkarıp tekrar taktık düzelmedi. Ayrıca 12 saat oldu neredeyse ve susmuyor

 13. Simens derin dondurucuda 45kg et istifledik alarm sesi verdi neden oldu

 14. Serdar Ayaz

  Selamlar, Bosch kgn57p72ne cihazım var. Ara ara alarm çalıyor alarmı kapattığımda derece -8 civarında gösteriyor. Üst tarafta yada alt tarafta soğutmada bir problem yok. Neden kaynaklanır? Yardımcı olabilir misiniz?

  • Soğutma eksikligi alarm verme sebebi, -18 olmalıdır, sorun devam ediyor ise servis kontrol etmesi gerekir.

 15. Merhaba , Siemens buzdolabı alarm veriyor,üst kat buzlanma yapıyor, altından su akitmaya başladı, sürekli kapatıyor açıyoruz ama yine de alarm veriyor ne yapmam gerekiyor

  • Buzdolabınız ara bölmesinde buzlanma olduğu için soğukluk istenilen dereceye gelemediğinden dolayı alarm vermektedir, ara bölme rezistans veya sensör arızası genel sebepleri, elektronik kart arızası diğer ihtimaldir.

 16. Yalçın

  Merhaba yeni Samsung buzdolabı aldım kurulumdan 4 saat sonra çalıştırdım. Gece iki kısa bip bip sesine uyandım. 88 88 ekranıyla birlikte bip bip sesi geliyor. Ve çalışması duruyor. Kapağı açtım açıkkende kapalıykende 15 saniyede hata bip sesi ekranda resetliyor kendini duruyor. Uykum kaçtı.sabah servisi arıycam ama sorunuda bulamadım internette uykuda tutmadı

 17. Eray Kocaoğlu

  Vestel marka buzdolabım dondurucu kapağı açık kaldığından SR arızası veriyor ve bip sesi duyuluyor ne yapmam gerek ?
  Teşekkürler

  • SR hata kodu buzdolabının üst bölümünde ya da alt bölümünde gerçekleşen ani ısı değişikliklerinde verilir. 3-5 saat içerisinden düzelmez ise servisi arayınız.

 18. Elektrik ile alakası olabilir mi çünkü lambayı açınca dolabın sesi kesiliyor ben voltajla ilgili olduğunu düşünüyorum öyle olabilir mi gerçekten?

  • elektrik gidip gelmesi alarm vermesine sebeb olur, istenilen sogukluk olmayınca ikaz verir.

  • Cihan Erdoğan

   Sharp buzdolabim sr hatası veriyor alt kısmında dondurucu kısmı yani buzlanma vardi buz temizledik alt kısmı boşalttım ama sr kodu ve alarm devam ediyor ne yapmak gerek .

 19. Hotpoint derin dondurucu çekmeceli buzdolabı alarm veriyor

 20. Arçelik 5094 NGF model buzdolabının kapı açık ikaz BİP sesi susmuyor neden olabilir?

 21. Derin dondurucu alarmı yanıp sönüyor

 22. Hayla kırmızı yeşil sarı ışık yanıp sönüyor 5 ,6saat geçmesine rağmen napa bilirim acil yardım

 23. ilker taş

  altus buzdolabım dondurucu kısmı kapağını kapatıp tatile gittim 5 gün sonra geldiğimde aşırı sıkıştırmadan kapak açılmış içindekiler çöp olmuş ve buzdolabı çok aşırı ısınmıştı.. heran patlayacak gibi ısınmıştı.. temizledim ve 2 saat sonra fişe taktım ışık yanıyordu ama en küçük bi soğuma yoktu. servis çağırmadan bu meseleyi çözme şansım varmı

 24. Bosch markalı dolabımın dış kısmı çok sıcak yaz ayarında olmasına rağmen alarm çaldı kapıyı kontrol ettim açık değil ama soğutucu kismi buzlanma yapmış ben de fişi çekip tekrar taktım alarm sustu acaba servisi çağırmam gerekli mi

 25. Ariston hotpoint buzdolabım dondurucu ve alt kısım normal çalışıyor hiçbir sorun yok fakat kapak açık kalınca ikaz sesi olur ya kapak kapalı olduğu halde ötüyor sorun ne olabilir acaba

 26. Ariston buzdolabım dondurucu da alt kısımda normal çalışıyor fakat kapalı olduğu halde kapak açık gibi ötüyor. Cevabı görüntüleyemiyorum o yüzden tekrardan yzıyorum

  • istenilen dereceye gelmediginde uyarı verir, buzlanma donma olusması bu arızayı verebilir, 24 saat dinlendirin, sorun devam ederse servisinden destek alınız.

 27. Vestel buzdolabı alarm veriyor ne yapmam gerekir

 28. Cihan Erdoğan

  Sharp buzdolabim sr hatası veriyor alt kısmında dondurucu kısmı yani buzlanma vardi buz temizledik alt kısmı boşalttım ama sr kodu ve alarm devam ediyor ne yapmak gerek .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi