Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Alt Bölüm Soğutmuyor ?
Buzdolabı Alt Bölüm Soğutmuyor Çözüm Ve Arıza Sebepleri

Buzdolabı Alt Bölüm Soğutmuyor ?

Buzdolabı Alt Bölüm Soğutmuyor Dondurucunuzun soğuk ve buzdolabının sıcak olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Sorunu bulmak için bazı kolay sorun giderme işlemleri yapmanız gerekebilir. Bu ipuçları size ne kontrol edeceğinizi gösterecektir. Parçaların ve bileşenlerin temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekebilir. Buzdolabındaki çoğu parça makul fiyatlarla çevrimiçi olarak satın alınabilir. Tasarruf edin ve buzdolabınızı kendiniz düzeltin! Yapılacak ilk şey, dondurucunuzun arkasındaki hava menfezini hiçbir şeyin engellemediğinden emin olmaktır.

Buzdolabı Alt Kısmı Neden Soğutmaz ?

Buzdolabı Alt Bölüm Soğutmuyor Çözüm Ve Arıza Sebepleri Eğer dondurucu soğuk ama buzdolabı sıcak , burada bazı ipuçlarımız var. Her şeyden önce, kılavuzu okuyun ve buzdolabını inceleyin. Dondurucunuzun soğuk ve buzdolabının çok çeşitli nedenleri olabilir.

Buzdolabı Alt Kısım Soğutmuyor ?

Sorunu bulmak için bazı kolay sorun giderme işlemleri yapmanız gerekebilir. Bu ipuçları, kendinizi nasıl kontrol edeceğinizi gösterir, Parçalar ve bileşenlerin temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekebilir.

Evaporatör Buzlanması

Dondurucu soğuksa ancak buzdolabınız sıcaksa ve evaporatör bobinleri buzlanırsa, buz çözme sistemi problemi olabilir. Günde birkaç kez defrost ısıtıcı tertibatı, evaporatör bobinleri üzerinde birikmiş olabilecek herhangi bir don veya buzu eritmek için birkaç dakika kadar yanar.

Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor ?

Buz çözme ısıtıcı tertibatı yanmışsa veya buz çözme termostatı veya buz çözme kontrolü başarısız olmuşsa, bobinler üzerinde don oluşacaktır ve sonunda soğutma sağlamak için bobinler boyunca hiç hava dolaşmayacaktır. Bu durumun en yaygın nedeni defrost sistemi ile ilgili bir sorundur.

Evaporatör Fan Motoru

Buzdolabındaki dondurucu soğuksa ancak buzdolabı ılık ise, evaporatör fan motoru arızalanmış olabilir. Her buzdolabında evaporatör adı verilen bir dizi bobin bulunmaktadır. Bunlar soğuyan bobinler. Bobinlerin yakınında küçük bir fan ve motor bulunur. Bu fan ve motor, evaporatör fan ve motor olarak adlandırılır, evaporatör bobinleri üzerinden hava çeker ve dondurucu ve buzdolabında dolaştırır. Fan arızalanırsa, dondurucu veya buzdolabı normalden daha fazla ısınır.

Damper Kontrol Birimi

Dondurucu soğuksa ancak buzdolabı ısınırsa, hava damperi kontrolü kapalı veya bozulmuş olabilir. Hava damperi kontrolü, ya soğutma bölmesine daha fazla ya da daha az soğuk hava girmesi için açılan ve kapanabilen otomatik ya da elle çalıştırılan bir kapıdır. Düzgün açılmazsa buzdolabına yeterince soğuk hava girmesine izin vermez. Evaporatör fanı çalışıyorsa, damper kapısı açık ve hava gelmiyor. Buharlaştırıcı bir defrost probleminin neden olduğu buzlu olabilir.

Termistör Sensör

Dondurucu soğuksa ancak buzdolabı ılık ise termistör arızalı olabilir. Termistör, hava sıcaklığını izleyen bir sensördür. Kontrol panosuna bağlanır. Termistör arızalıysa, buzdolabınız soğumaz veya sürekli olarak soğuyabilir.

Sıcaklık Kontrol Kartı

Buzdolabının dondurucusu soğuksa ancak buzdolabınız sıcaksa, sıcaklık kontrol kartı arızalı olabilir. Sıcaklık kontrol panosu fan motorlarına ve kompresöre voltaj sağlar. Bu kurullar genellikle yanlış teşhis edilir. Sorunun sebebi olduğundan emin olmak için diğer tüm bileşenleri kontrol edin.

Defrost Termostatı

Buzdolabındaki dondurucu soğuksa ancak buzdolabı ılık ise, defrost termostatı arızalı olabilir. Birkaç kez defrost ısıtıcı, evaporatör bobinleri üzerinde birikmiş olabilecek tüm donları eritmek için bir kaç dakika boyunca yanar. Bunun çalışması için, defrost termostatı, bobinlerin yeterince soğuk olduğunu hissetmelidir. Bobinler yeterince soğuksa, defrost ısıtıcı yanar.

Termostat arızalıysa, bobinlerin sıcaklığını algılamayabilir ve daha sonra defrost ısıtıcısını açmayabilir. Buz çözücü ısıtıcı açılmazsa, bobinler üzerinde don oluşacaktır ve nihayetinde buzdolabına veya buzdolabına soğutma sağlamak için bobinler boyunca hiç hava dolaşmayacaktır. Defrost termostatı süreklilik açısından kontrol edilebilir.

Ana Kontrol Panosu

Buzdolabının dondurucusu soğuksa ancak buzdolabı ılık ise, ana kontrol panosu arızalı olabilir. Bu yaygın değil. Bu sorunun nedeni neredeyse her zaman defrost bileşenlerinde.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !