Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor ?
Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor

Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor ?

Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor ise Buzdolabımı açtım ve süt ve yiyecekler kısmen donmuş. Su şişelerim neredeyse buzda! Buzdolabı alanında fazla soğuk hissediyor ama dondurucu iyi çalışıyor gibi görünüyor. Dün gece yatmadan önce buzdolabındaki her şey soğuktu ama donmamış. Buzdolabındaki yiyecekler ve sıvılar donuyorsa, buzdolabımın aniden buzdolabının içindeki tüm maddeleri dondurmaya nasıl başlamasına neden olur?

Buzdolabı Her Şeyi Neden Dondurur ?

Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor Nasıl Düzeltilir ? Buzdolabınızdaki soğuk hava, dondurucu bölmesinin arkasında bulunan evaporatif bobinlerden gelir. Buzdolabı ayrı bir bölmedir ve soğuk hava bir açıklıktan iki bölme arasında dolaşır. Bir damper, açıklığın boyutunu düzenlerken, bir fan dolaşımı kontrol eder.

No-frost Buzdolabı Neden İçindekileri Dondurur ?

Her ikisi de, kontrol paneline damperi açacağı ve istenen sıcaklığı elde etmek için fanı açtığı söyleyen sıcaklığa duyarlı bir termistör tarafından izlenir. Buzdolabınız yiyecekleri donduruyorsa, bu parçalardan herhangi biri sorunun kaynağı olabilir.

Termostat Kontrolü

Paniğe başlamadan önce, neyin ayarlandığını görmek için buzdolabınızın termostatını kontrol edin. Çoğu durumda, termostat yanlışlıkla topuzun hareket etmesine neden olmuş olabilir. Neyse ki, sadece termostatın topuzunu yeniden ayarlamak buzdolabınızın donma sorununu çözmelidir.

Hava Akış Delikleri

Soğuk hava tedarik eden bir havalandırma, çoğu buzdolabının arkasına yerleştirilmiştir. Buzdolabınızın maksimum verim için iyi bir şekilde stoklanması her zaman tavsiye edilirken, yiyecekleri havalandırmaya çok yakın yerleştirmek donmalarına neden olabilir. Donmuş olan tek parçalar arka tarafa yerleştirilmişse, onları hareket ettirmeyi deneyin, bu yüzden arka deliklerden en az 5 inç uzaktadırlar. Bu sorunu çözmezse, daha ciddi bir arıza nedeni olabilir.

Tamir Servis Teknisyenini Aramadan Önce

Sıcaklık kontrolünü, yaptığınızı düşündüğünüzden daha düşük bir ayara ayarlamanız her zaman mümkündür . Kontrol etmek için, kontrolü sonuna kadar açın-ki bu en yüksek sıcaklık ayarıdır, daha sonra sıcaklığı kademeli olarak düşürün. Bir noktada, kontrolün muhtemelen doğru çalıştığını söyleyen bir tıklama duymanız gerekir. Bir çentiği veya ikiyi daha yüksek bir ayara getirin – çalışıyorsa, yemeniz çözülmelidir.

Buzdolabınızdaki yiyeceklerden sadece bir kısmı donmuşsa, soğutma bobinlerine çok yakın olduğu için olabilir. Dondurucusundan daha uzakta olan bölmenin başka bir parçasına taşımayı deneyin. Üstte bir dondurucu varsa, yiyecekleri alt rafa taşıyın. Yan yana bir modelse, dondurucunun karşısındaki tarafa doğru hareket ettirin.

Sensör ve Termostat Sorunları

Termostat, test ettiğinizde sesli bir tıklamaya neden olmazsa, kötü olabilir. Bunu belirlemenin en iyi yolu, onu küçük bir akım uygulayarak ve direncini ölçerek onu çıkarmak ve süreklilik açısından kontrol etmektir. Termistör de kötü olabilir; soğutma gerektiğinde sinyali ana kontrol paneline gönderen sıcaklık sensörüdür. Prosedür biraz daha karmaşık olmasına rağmen, bu bölümü devamlılık açısından da test edebilirsiniz.

Basit Bir Test

Termostat ve termistörün çalışmasını kontrol etmek için, buzdolabının raflarından birine bir bardak su koyun ve suya bir termometre koyun. Birkaç saat orada kal ve sıcaklığı kontrol et. Sıcaklığı yükseltmek için kontrolleri ayarlayın, sonra altı saat sonra tekrar kontrol edin. Sıcaklık değişmemişse, termistör veya termostat muhtemelen arızalıdır. Süreklilik açısından parçaları kontrol edebilen bir tamir teknisyenini arayın .

Damper Termostat Problemleri

Damper buzdolabına gelen hava miktarını dondurucudan ayarlar ve açık konumda sıkışırsa, soğutucu bölmesindeki sıcaklık yavaş yavaş dondurucudaki ile aynı hale gelecektir. Damper, buzdolabına en yakın soğutucu bölmesinin köşesinde bir bölmede bulunur ve bunu bir kalemle atarak sökmeyebilirsiniz. Kırılmışsa, tüm damper grubunu değiştirebilirsiniz.

Ana Kontrol Paneli

Damper sıkışmazsa ve termistör ve termostat çalışıyorsa, problem ana kontrol panosundaki devrede olabilir. Bu tür bir sorun yaygın değildir ve teşhis edilmesi zordur. Bu uygun eğitim ve ekipman ile nitelikli bir servis teknisyeni için bir iştir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

6 Yorumlar

 1. HASAN BASRİ TEKİN

  Merhaba, Samsung dijital buzdolabı tüm yiyecekleri donduruyor.Ayarı 1 den 8 ‘e kadar termostat çalışıyor çünkü motor arada bir duruyor. Difiriz bölümünde bir sıkıntı yok.Yiyecekleri niye donduruyor.Birde 1 derecedeki daha az soğutur 8 derecedeki yani derece çıktıkça azmı soğutur çokmu hangi derece tutarsam soğutması azalır yazar mısınız. Cevap yazarsanız meil adresimde gönderebilir misiniz. kafkasli54@hotmail.com

 2. Hasan Basri Tekin

  Çok teşekkür ederim.

 3. Mesut Yüksel

  Bizde Samsung marka elektronik bir buzdolabı var. 2 hafta önce taşınan kadar hiç bir şey yoktu. Şimdi aynı problemi bizde yaşıyoruz. Benim anlamadığım taşınırken zaten buzdolabı 24 saat fişi çekili kaldı. Şu an sorunun çözümü için aynı şeyi yapmayı öneriyorlar. aynı şeyi yapmak nasıl çözüm oluyor? Bir de bu konuda fikrinizi alırsam çok memnun olurum…

  • Birden fazla sebebi olabilir, sensör arızalı olabilir, hava akış kanalları buzlanma yapabilir, Kontrol edilmesi gerekir servisi tarafından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !