Ev / Beyaz Eşya Arızaları / Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor
Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor

Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor

Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor

Buzdolabı Her Şeyi Donduruyor Nasıl Düzeltilir ? Buzdolabınızdaki soğuk hava, dondurucu bölmesinin arkasında bulunan evaporatif bobinlerden gelir. Buzdolabı ayrı bir bölmedir ve soğuk hava bir açıklıktan iki bölme arasında dolaşır. Bir damper, açıklığın boyutunu düzenlerken, bir fan dolaşımı kontrol eder.

Her ikisi de, kontrol paneline damperi açacağı ve istenen sıcaklığı elde etmek için fanı açtığı söyleyen sıcaklığa duyarlı bir termistör tarafından izlenir. Buzdolabınız yiyecekleri donduruyorsa , bu parçalardan herhangi biri sorunun kaynağı olabilir.

Termostat Kontrolü

Paniğe başlamadan önce, neyin ayarlandığını görmek için buzdolabınızın termostatını kontrol edin. Çoğu durumda, termostat yanlışlıkla topuzun hareket etmesine neden olmuş olabilir. Neyse ki, sadece termostatın topuzunu yeniden ayarlamak buzdolabınızın donma sorununu çözmelidir.

Havalandırma delikleri

Soğuk hava tedarik eden bir havalandırma, çoğu buzdolabının arkasına yerleştirilmiştir. Buzdolabınızın maksimum verim için iyi bir şekilde stoklanması her zaman tavsiye edilirken, yiyecekleri havalandırmaya çok yakın yerleştirmek donmalarına neden olabilir. Donmuş olan tek parçalar arka tarafa yerleştirilmişse, onları hareket ettirmeyi deneyin, bu yüzden arka deliklerden en az 5 inç uzaktadırlar. Bu sorunu çözmezse, daha ciddi bir arıza nedeni olabilir.

Tamir Servis teknisyenini aramadan önce

Sıcaklık kontrolünü, yaptığınızı düşündüğünüzden daha düşük bir ayara ayarlamanız her zaman mümkündür . Kontrol etmek için, kontrolü sonuna kadar açın-ki bu en yüksek sıcaklık ayarıdır, daha sonra sıcaklığı kademeli olarak düşürün. Bir noktada, kontrolün muhtemelen doğru çalıştığını söyleyen bir tıklama duymanız gerekir. Bir çentiği veya ikiyi daha yüksek bir ayara getirin – çalışıyorsa, yemeniz çözülmelidir.

Buzdolabınızdaki yiyeceklerden sadece bir kısmı donmuşsa, soğutma bobinlerine çok yakın olduğu için olabilir. Dondurucusundan daha uzakta olan bölmenin başka bir parçasına taşımayı deneyin. Üstte bir dondurucu varsa, yiyecekleri alt rafa taşıyın. Yan yana bir modelse, dondurucunun karşısındaki tarafa doğru hareket ettirin.

Sensör ve Termostat Sorunları

Termostat, test ettiğinizde sesli bir tıklamaya neden olmazsa, kötü olabilir. Bunu belirlemenin en iyi yolu, onu küçük bir akım uygulayarak ve direncini ölçerek onu çıkarmak ve süreklilik açısından kontrol etmektir. Termistör de kötü olabilir; soğutma gerektiğinde sinyali ana kontrol paneline gönderen sıcaklık sensörüdür. Prosedür biraz daha karmaşık olmasına rağmen, bu bölümü devamlılık açısından da test edebilirsiniz.

Basit Bir Test

Termostat ve termistörün çalışmasını kontrol etmek için, buzdolabının raflarından birine bir bardak su koyun ve suya bir termometre koyun. Birkaç saat orada kal ve sıcaklığı kontrol et. Sıcaklığı yükseltmek için kontrolleri ayarlayın, sonra altı saat sonra tekrar kontrol edin. Sıcaklık değişmemişse, termistör veya termostat muhtemelen arızalıdır. Süreklilik açısından parçaları kontrol edebilen bir tamir teknisyenini arayın .

Damper Termostat Problemleri

Damper buzdolabına gelen hava miktarını dondurucudan ayarlar ve açık konumda sıkışırsa, soğutucu bölmesindeki sıcaklık yavaş yavaş dondurucudaki ile aynı hale gelecektir. Damper, buzdolabına en yakın soğutucu bölmesinin köşesinde bir bölmede bulunur ve bunu bir kalemle atarak sökmeyebilirsiniz. Kırılmışsa, tüm damper grubunu değiştirebilirsiniz.

Ana Kontrol Paneli

Damper sıkışmazsa ve termistör ve termostat çalışıyorsa, problem ana kontrol panosundaki devrede olabilir. Bu tür bir sorun yaygın değildir ve teşhis edilmesi zordur. Bu uygun eğitim ve ekipman ile nitelikli bir servis teknisyeni için bir iştir.

Benzer Başlıklar ve Kaynaklar

Bulaşık Makinesi Çalışmıyor Bulaşık Makinesi Çalışmıyor Çözüm Ve Arızaları Yemeklerin günlük olarak temizlenmesi gerekiyor ve bulaşık makinesi düzgün çalışmıyor, ya da hiç, mutfa...
VRF Klima Sistemleri Bakım Arıza Montaj Servis VRF Klima Sistemleri Bakım Arıza Montaj Servis Yaz mevsiminde iklimlendirmenin - özellikle bizimki gibi sıcak ve nemli iklimlerde - almanın zamanı değ...
Whirlpool Bulaşık Makinesi Arızaları Çözümleri... Whirlpool Bulaşık Makinesi Arızaları Whirlpool Bulaşık Makinesi Arızaları ÇözümleriWhirlpool WDF serisi, DU serisi, W serisi, GU serisi, WDT serisi, ...
Android telefonunuzla nasıl daha iyi fotoğraflar ç... Android telefonunuzla nasıl daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz ?  İyi bir fotoğrafçı olmak, sadece iyi bir kameradan daha fazlasını gerektirir. Söyle...
Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır ? Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanımı Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır ? Çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde yıkamak nasıl olur? Burada çamaş...

İlginizi Çekebilir

Buzdolabı Tabanında Buz Oluşması

Buzdolabı Tabanında Buz Oluşması

Buzdolabı Tabanında Buz Oluşması tabanında buz bulmak yaygın bir hatadır. Geçenlerde bu sorunla kendi dondurucumu tamir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Yasak !
Servis Çağrı Merkezi