Buzdolabı Su Damlatıyor ?

Buzdolabı su damlatıyor ise derhal ele alınması gerekir. Servis desteği almadan önce buzdolabının neden su sızdırdığını bilmek önemlidir. Su sızdıran bir buzdolabının birçok nedeni vardır. En yaygın örnekler, yanlış veya dengesiz montaj yapılması nedeniyle suyunuzun drenaja ulaşamayabileceği veya buz çözme drenajının gerçekten tıkandığıdır.

Buzdolabı Neden Su Damlatır ?

Buzdolabı Su Damlatıyor ise bu durumlarda, servis desteği almadan önce yapılabilecek birkaç işlem işe sızıntıyı kolayca durdurabilirsiniz. Diğer nedenler, yanlış kurulum, mekanik arıza, tahliye tıkanması veya çatlak drenaj borusu gibi hasarlı ekipman içerebilir. Bu sorunlar parça değişimi ve profesyonel yardım gerektirebilir.

Buzdolabı Su Damlatması

Buzdolabı Su Damlatma Akıtma Çözüm Ve Arızaları buzdolabı su sızdığında hemen ele alınmalıdır. Düzeltmeden önce, buzdolabının niçin su akıttığını bilmek önemlidir. Su sızan bir buzdolabı için birçok neden vardır. En yaygın örnekler, buzdolabınızın yanlış hizalanmış olması veya defrost tahliyesinin gerçekten tıkanması nedeniyle drenaja ulaşamayacağıdır.

Buzdolabını Doğru Konumlandırma

Buzdolabının altında su gördüğünüzde ön ayakları kontrol edin. Suyun (motor yoğuşma kabına) buzdolabının içinden bir drenaj deliğine, ardından da buharlaştığı yerde bir damlama tavasına akması gerekir. Buzdolabınız tamamen düz veya hafif ileriye doğru hareket ederse, su tahliye kanalına akmayabilir.

Buzdolabı Su Akıtıyor ?

Suyun tahliye kanalına akması için tek yapmanız gereken, ön ayakları ayarlamak ve böylece buzdolabının hafif arka kısmına doğru eğrilmesi gerekir. Bu eğme, buzdolabının ön kısmının hafif yukarıda kalması, tahliyeyi kolaylaştırma ve kapıların verilen eğimle birlikte kapanmasını dahada hızlandırmaya yarıyor.

Buzdolabınızı su sızmasını önlemek için ayak ayarını nasıl yapmalıyız?

 1. Öncelikle cihaz içerisinde kırılabilecek ve akabilecek ürünleri çıkartınız.

 2. Cihazı yardımcı eşliğinde ön alt kısımdan kaldırıp arka üst kısmını sağlam olabilecek bir nesneye yaslayın.

 3. Ön alt kısımda bulunan ayarlı denge ayaklarını sağ yöne doğru çevirdiğinizde ayaklar kapanır (eğim azaltılır), sol yöne doğru çevirdiğinizde ayaklar açılır (eğim yükseltilir).

 4. Denge ayaklarının aynı seviyede olduğunu doğrulamak için cihazı düz bir zemine indirin ve cihazın sallanıp sallanmadığını kontrol edin.

 5. Cihazın dengesini ayarladığınızda doğruluğunu kontrol etmek için kapılarını açın ve kendi kendine kapanıp kapanmadığını kontrol edin. Kapaklar kendiliğinden kapanıyor ise eğim ve denge sağlanmış demektir.

Su Tahliye Yolunu Temizleyin

Buzdolabınızda su akıtma sorunu ayakların ayarlanmasından sonra hala devam ediyor ise, boşaltma deliğini temizlemeniz gerekir. Suyun süzülmesini engelleyecek, taşma ve sızıntıya yol açabilecek gıda parçacıkları ile tıkanır. Bu durumda, buzdolabınızı su sızıntısından korumak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Buzdolabının veya dondurucunun arkasındaki drenaj borularını bulun.

 2. Borulardan küçük bir plastik boru veya bir boru temizleyicisi itin.

 3. Bakteri öldürmek için drenaj tüpüne hafif bir sabunlu su ve amonyak çözeltisi dökün. Hindi basçısı veya şırınganız varsa, deliğe su sıkmak için onu kullanın.

 4. Ön ızgarayı çıkararak buzdolabının altındaki tahliye tavasını sol tarafta kontrol edin.

 5. Sabunlu su akıp gitmediyse hala bir probleminiz var demektir. 6. adıma geçin.

 6. Buzdolabının içinde çalışmak, boruyu veya boru temizleyiciyi boşaltma borusunun içine itin.

 7. Deliği tekrar suyla yıkayın.

 8. Şimdi tavada su bulmalısın. Eğer su tavaya geldiyse endişelenme; buharlaşır.

Buzdolabını ısıtmasız bir garajda, sundurmada veya bodrumda tutarsanız su problemleriniz olabilir. Motordan gelen ısı soğuk dış tarafa doğru akarken, yoğunlaşır ve su oluşur, zemine damlar. Tek yapmanız gereken, yakındaki bir ısıtıcı koymak, ve daha fazla su yoksa, yoğunlaşmanın problem olduğunu biliyorsunuz. Buzdolabını daha sıcak bir yere taşıyarak sorunu kalıcı olarak çözün.

Buzdolabı Su Akıtması Devam Ediyor İse:

Yukarıda verilen servis öncesi destek metinlerindeki işlemlerden bir süre sonra su akıntısı devam ediyor ise cihazın mekanik olarak arızası olabilme ihtimalini doğurur.

Cihazınız No-Frost bir cihaz ise üst ve alt bölme arasında bulunan soğuk akışkan gaz ebabı ve gaz borularının üzerinde bulunan defrost işlemi gören rezistans (ısıtıcı) parçalar veya bu parçaların kordineli çalışmasını sağlayan sırasıyla anakart, iç ortam sensörü, timer (defrost zamanlayıcısı), termostat ve bunlara benzer defrost işlemi gören parçaların arızalı olma ihtimali vardır.

Bahsedilen bu parçaların belgeli teknik servis çalışanı haricinde müdahale edilmesi tehlikeli ve yasaktır. Yukarıda belirtilen çağrı merkezini arayarak size en yakın servis sağlayıcısını öğrenip aynı gün içerisinde cihazın arıza kontrolünü yaptırabilir, orijinal yedek parçalar ile arızanın çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Su Giriş Valfi (Su Pınarı Olan Cihazlar İçin)

Buzdolabında su sızıyorsa, su vanası çatlayabilir veya gevşek bir bağlantıya sahip olabilir. Su giriş vanası, düzgün şekilde kapatmak için en az 20 psi gerektirir. Su giriş vanası düzgün şekilde kapanmıyorsa ve su basıncı iyi ise, su giriş valfini değiştirin.

Su Filtresi Muhafazası

Buzdolabının su sızması halinde, su filtresi mahfazası çatlayabilir veya kırılabilir. Gövdeyi iyice inceleyin ve çatlaklar varsa değiştirin.

Su Filtresi Başlığı

Buzdolabının su sızması halinde, su filtresi kafası çatlayabilir veya conta yırtılmış veya eksik olabilir. Su filtresi gövdesini herhangi bir hasar veya kusur için dikkatli bir şekilde kontrol edin.

36 Yorumlar

 1. Su dolması gereken hazneye doluyor ama çok gazla su geliyor,en az ayda bir doluyor hazne
  Nedeni nedir?

  • Motor üstündeki hazneye dolması normaldir.

   • Yasemin

    Bugün fark ettim buzdolabinin arkasindan az su gelmiş bu ne suyu çanağı kuruydu baktım sanırım diğer arka taraftan gelmiş çok açmıyorum ondan mı acaba neyle alakalı sizce soğuk sıcak hava girmezsede olurmuş dogru mu

 2. HÜSEYİN AYDIN

  Bosch buzdolabımın kapağının alt menteşesinden siyah su veya yağ gibi bir şey akmış. Ne yapmam lazım? Teşekkürler.

  • Buzdolabı bazı bölümlerinde buzlanma oluşabiliyor. meyil aldığı bölümden damlayabilir.

   • İsmail yolcu

    Bosch buzdolabı su haznesi doluyor ve taşıp akıtıyor temizliyoruz 10 gün içinde tekrar doluyor buharlaşmıyor buzdolabının soğutmasında bir problem yok ne yapmalıyım teşekkürler

    • Merhaba bu sorunun aynısı ben de var. Cevaplarsanız çok makble geçer

 3. yılmaz

  meraba size bı soru sormak ıstıyorum eger cvp verırsenız cok memnun olurum bende hotpoınt arıstonun e2byh19223f03tk olan modeli var nette okadar arastırmama ragmen hıcbı sonuc bulamadım benım sorunum iç fan ve motor 24 sat hıcdurmadan calısıyor sogutmada sorunyok nette cok okudum kapı acılınca fan duruyormus ama ne yaptımsa fan kapı acılınca hıc durmuyo vede cok ses cıkarıyor fanı degıstırdım gene aynı bı sonuc alamadım dolanın ve iç fanın sureklı calışmasının sebenını bılıyorsanız lütfen acıklayında elımden gelen bırseyse yapmaya calışım rıca edıyorum bu sorundan kurtarın benı şimdiden tşk ederım

  • Buzdolabınızda lamba ve fan için kapıda buton var ise buton arızalı, bazı dolaplarda kapı açıldığında kapandığında fan çalışır, sensor ile devreye girer, sürekli çalışma sebebi alt ve üst istenilen dereceye gelemiyor ise genelde motor yanında kondanser (petek) vardır toz kir birikimi sogutmayı etkiler, temizlenmesi gerekir, diger sürekli çalışma sebebi motor presyon düşüklüğüdür.

 4. yılmaz

  cok tsk ederım cvp verdıgınız ıcın fakat bunda buton yok sensorle calısıyo sanırım kapı acık kalınca otuyo bırde motorun yanında petek falan hıc bırsey yokki sadece 2 tane kucucuk baglantı var onlarada motordangelen ve dolabın ıcıne gıden elektırık kabloları baglı

 5. Buzdolabinin altından su geliyor ama ben nerden geldigini bilmiyorum sogutmada herhangi bir sorun yok simdilik iyi sogutuyor neden acaba ne yapmaliyim

  • Su gelmesi arıza sebebi değildir, arka motor bölümündeki havuz veya su tahliye baglantılarında sorun olabilir, servisinden destek servis talep ederek sorun giderilir.

 6. Mrb samsung marka buzdolabimizin led ışıkların olduğu noktadan su akıtıyor bunun nedeni ne olabilir tskler .

  • Hava aldıgında içeride nem oluşmuş olabilir, kapı açık kaldıgında sık açılıp kapandıgında yapmakdadır.

 7. Slm uğur derin donndurucu sandık tipi dolabın altından su akıtıyor motor kısmındakı boruların tamamı çok kalın tabaka da buz oluşuyor havalandırmadan dahi dışarı çıkıyor aldığımdan beri böyle ben normal sanardım başka dolabı olanlara sordum onlarda bir problem yok dedi sizce sorun ne olabilir teşkürler

 8. bunu nasıl önleyebiliriz

 9. Sevilay

  Merhaba benim Bosch marka buzdolabımın soğutucu bölümü buzlanma yaptı üst bölüm isehiç soğutmadı servis geldi motor dedi yapıldı diye geldi. Şimdi alta hafif buzlanma var içerisinde de. Üst bölümde arka üfleme yerlerinden su akıyor acaba sorun ne yardımcı olurmusunuz

 10. Selam 2 kapaklı buz dolanım var ama üsteki buzlukdan asa kısma su damlatiyor tesekkurler

  • Kapı tam kapanması hava almaması önemli,su gideri bazı tip dolaplarda vardır. kontrol ediniz.

  • Vestel no frost buz dolabının alt bölmesinin üstündeki havalandırma izgarasindan dalanın içine şu damlıyor neden olabilir

 11. Merhaba bizim buzdolabı buzlugun altından su aktyor beko markası ne yapmamz lazım

 12. Merhaba annemlerin buzdolabı Bosch marka altı dondurucu üstü normal olanlardan su akıtıyor sol alt taraftan ne yapmaları gerek lütfen yardımcı olur musunuz

  • Dinlendirip (24saat kapaklar açık) tkrr çalıştırırsanız sorun normale döner, kapı contaları bozuk ise su biriktirir, damlatır.

 13. Slm arkadaşlar benim samsun buzdalabım var altı dalabın buzlugu altta fakat ust tarafta bölmede buharlaşma var ve bırde su bölmed su birikiyor nedeni ne olabilir acaba

 14. SAMSUNG marka 6 yıllık buz dolapinda buzluk kısmından alt kısmına şu akiyor dolapin soğutması felan çok güzel ama şu akiyor neden olabilir

 15. Hüseyin

  Teşekkürler buzdolabının ön ayaklarını yükselttim şu kesildi.

 16. Barış

  Merhaba,
  Bosch KGE58AL30N model low frost buzdolabım var. Dışarıya çıkan herhangi bir su yok. Fakat gün içinde 5-10 saniye süren bir damlama sesi duyuyorum. Dolabın içinden geliyor fakat dışarı çıkan bir su yok. Birkaç haftadır devam eden bir durum. Nedeni ve çözümü ne olabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 17. Iyi aksamlar samsung buzdolabimin alt tarafından ışığın olduğu yerden şu geliyor neden olabilir

 18. HÜSEYİN çelikdelen

  Samsung buz dolabı aldım aldığıma binlerce pişman oldum içine devamlı su akıtıyor servis geliyor bunda GATA yok her gelmelerinde 70/100 lira para vermekten canım bağrım yandı ne yapmalıyım sonunda elime bir balta alıp parçalayıp bırakacağım yol bir gün dinlendir gibi laflardan bıktım bu sıcaklarda içindekileri ne yapacağım lütfen bir çözüm tşk ederim

 19. Zekiye Polat

  Buz dolabı tahliye borusu sürekli tıkanıyor model Samsung alt kısmı dondurucu

 20. Boch buzdolabı r 600 modeli su tahliye kanalını sıcak suyla temizledim ve tahliye yolu temiz ama buzdolabının içine su veriyor nedeni bulamadım egimde verdim su arkaya gitsin diye sebebi ne olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi