Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır
Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır ?

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır ? Buzdolabınız gerekli bir cihazdır ve muhtemelen en kullanışlılarından biridir. Yiyecekleri taze tutar ve gelecekteki kullanımlar için eşyaları güvenle saklayabilir. İçindeki duvarlarda donma, verimini düşürür ve enerji faturanızı artırır. Birçok yeni dondurucu modelleri var kendi kendine Defrost özelliği, ancak bu özelliği sahip olacak kadar şanslı gibi değilse?

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır ? Buzdolabınızı ne sıklıkta çözmeniz gerektiğine ve hızlı bir şekilde buz çözmenize yardımcı olacak birkaç yönteme bir göz atalım.

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost)

Soğutucu bölme tam otomatik eritme yapar. Buzdolabınızın soğuması sırasında soğutucu bölmenin iç arka duvarında su damlacıkları ve 7-8 mm. kalınlığına kadar karlanma oluşur. Bu oluşum soğutma sistemi gereği normaldir. Arka duvardaki otomatik eritme sistemi sayesinde belli aralıklarla otomatik eritme yaparak oluşan karın kendiliğinden erimesi sağlanır. Kullanıcı tarafından karın kazınmasına ve su damlacıklarının temizlenmesine gerek yoktur.

Buzdolabında Karlanma

Eritme sonucu oluşan su, su toplama oluğundan geçerek boşaltma borusu aracılığı ile buzdolabınızın arkasındaki buharlaştırma kabına akar ve burada kendiliğinden buharlaşır. Boşaltma borusunun tıkanıp tıkanmadığını belirli zaman aralıkları ile kontrol ediniz ve gerekirse delikte bulunan çubukla açınız. Derin dondurucu bölme, donmuş besinlerin bozulmaması için otomatik olarak eritme yapmaz. Buzdolabınızda karlanma söz konusu ise öncelikle kontrol edeceğiniz nokta kapı contası dır.

Buzdolabı Karlanma Nasıl Çözülür ?

Delik, deforme var ise dolabınız hava alacaktır ve bu da buzlanmaya karlanmaya sebeptir. Bir ikinci olarak, üst bölümün aşırı doldurulmasından kaynaklanmaktadır. Buzdolabın fişini çekmeli dinlenmeye bırakmalı ve kapı contalarını kontrol ederek üst bölümü gerektiği kadar doldurmalısınız. Eğer bir sorun yok yinede buzlanma var ise teknik servisi çağırmanız gerekmektedir. Tek kapılı buzdolabı kullanıyor iseniz belirttiğimiz noktalar bu tip buz dolapları içinde geçerlidir.

Conta kontrolü ve aşırı doldurmamak. Eritmeye bırakarak içini boşaltılmalı contasını kontrol etmelisiniz. Yeni sorunlar buzdolabınızda devam ederse mutlaka bir teknik servisi çağırmanız gerekecektir. Teknik desteğimizi geçmişten aldığımız tecrübelerimize dayanarak ve yeni gelişmeleri yenilikleri takip altında bulundurmakta, müşterilerimizin beklenti ve isteklerinizi bir teknik servise yakışır şekilde yerine getirmekteyiz. Kalite, güven, hızlı, zaman, müşteri memnuniyeti…

 

Buzdolabı Buz Eritme Düğmesi

Dondurucu bölmesinde oluşan karlar 6 ayda bir eritilmelidir. Kar eritme işlemini, derin dondurucu bölgenizin çok dolu olmadığı ya da boşaldığı zamanlarda yapmanız tavsiye edilir. Bunun için dondurulmuş yiyecekleri kağıda sarıp mümkün olan en serin yerde saklayınız  varsa başka bir buzdolabına koyunuz. Sıcaklık ayar düğmesini kullanarak buzdolabınızın çalışmasını durdurunuz veya elektrik fişini prizden çekiniz.

Buzdolabı Defrost Süresi

Buzdolabı Defrost Süresi Eritmeyi hızlandırmak için; dondurucu bölmenin içerisine sıcak su dolu bir kap, altına yumuşak bir altlık koyarak yerleştiriniz. Buzdolabınızın içine eritmeyi hızlandırmak için mum, gaz lambası ve ısıtıcı gibi malzemeler kesinlikle kullanmayınız.

Eritme spreyleri buzdolabınıza ve sağlığınıza zarar verebilecek sıvı madde ve gaz içerebilir. Bu maddeleri kullanırken dikkat ediniz. Temizlik esnasında buzdolabınızın kapısını kapalı tutmayınız. Eritme işleminden sonra dondurucu bölmenin alt haznesinde toplanan suyu, emici bir bez veya sünger ile alınız. Dondurucu bölmesini iyice kurul ayınız ve sıcaklık ayar düğmesini eski durumuna getiriniz. Besinlerimizi derin dondurucuya  geri koymadan önce boş ve kapıları kapalı konumda 2 saat çalıştırınız.

Buzdolabı Defrost Arızası Nedir ?

1. Buzun Erimesini Bekleyin

Açık yöntem – fişten çekin, kapıyı açın ve buzun erimesini bekleyin.

Bu buz çözme yöntemi en basit olanıdır, ancak özellikle daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız en uzun süren yöntemdir. Aynı zamanda çözmenin en güvenli yöntemi. Sadece kapıyı aç, çek git ve biraz sabırla. Buz erimeye başladığında, fazla suyu bir sünger veya havlu ile silmek isteyebilirsiniz. Cihazdan çıkan suyu almak için eski havluları yere koymayı da düşünebilirsiniz.

Belki de benim gibisin ve çok sabırlı değilsin. Eğer öyleyse, buz çözme işlemini hızlandırabilmeniz için birkaç yola bakalım.

2. Bir Fön makinesi kullanın

Temel güvenlik önlemlerini aldığınız sürece dondurucu buzunu çözmek için taşınabilir bir saç kurutma makinesi kullanmak tamamen güvenlidir. Durdurulan sulardan uzak durduğunuzdan, kordonu ve kurutucuyu herhangi bir su veya buzdan uzak tutun ve kurutucunuzun fazla ısınmaması için bir alana bir kez odaklanın.

Ek olarak, kurutucunun sonunun, cihazın sargılarına veya yanlarına çok yakın olmasına asla izin vermeyin, çünkü yüksek ısı üniteye zarar verebilir. Dondurucunuzun içindeki plastik konstrüksiyona da zarar verebilir. Erimiş buzu yakalamak için dondurucunun tabanını havluyla hizalayın. Saç kurutma makinesini dondurucunun duvarına paralel şekilde hizalayın. Amacınız buzun arkasındaki sıcak havayı almak. Kenarlar serbest kalmaya başladığında, buzu arkasına sıcak hava üflemeye devam edin ve buzu duvarlardan yavaşça kaldırmak için plastik bir kazıyıcı kullanın.

3. Bir Fan kullanın

Bir fan, ılık havayı dondurucunuza göndermenize yardımcı olabilir . Ancak bu yöntem, evinizdeki hava gerçek bir fark yaratacak kadar sıcak olduğunda en iyi şekilde çalışır. Bu, özellikle garajlarında derin dondurucuları olan herkes için iyi sonuç verir .

Sadece, kapağı açıkken dondurucunun dışına bir fan monte edin. Hava akımı buzun daha hızlı erimesine yardımcı olur. Buzun kalınlığına bağlı olarak, bunun çalışması için hala biraz zamana ihtiyacınız olacak. Ancak çok fazla çalışma yapmadan süreci hızlandırabilirsiniz.

4. Kase veya Sıcak Su Kabı Raflara yerleştirin

Dondurucunuzun buzunu çözme işlemini hızlandırmanın geleneksel bir yöntemi, raflara kaynar su tavaları yerleştirip kapıyı kapatmaktır. Dondurucular iyi sızdırmaz olduğundan, sıcak sudan çıkan buhar buzu gevşetmeye yardımcı olur, böylece duvarlardan doğal olarak erir. Daha sonra yaklaşık 30 dakika sonra plastik bir kazıyıcı kullanarak elle çıkarabilirsiniz.

Bununla birlikte, tencere ve tavalardaki ısı raflara zarar verebilir, bu nedenle dondurucunuzu çözdürmek için bu tekniği kullanırsanız, ısıtılmış kapların altına kalın bir katlanmış havlu koymanızı öneririz. Tavayı dondurucuya koymak için yeterli alan bulunduğundan emin olun.

İç kısımda oluşan buz miktarına bağlı olarak kaynayan su kabını her 10 dakikada bir değiştirmek zorunda kalacağınızı unutmayın. Suyu değiştirdiğinizde, erimiş buzu süngerle temizleyin.

5. Metal bir spatula ısıtın ( bu yöntemi önermiyoruz )

Hızlı bir defrost yöntemi ve muhtemelen en tehlikeli olanı sıcak metal bir spatula kullanmaktır. Bir fırın eldiveni takmak için, bir alev üzerine metal bir spatula tutun. Sonra gevşetmek ve parçalamak için spatulayı buzun içine doğru bastırın.

Bu buz çözme yöntemini gerçekten önermiyoruz, çünkü kendinizi yakmaya ya da üniteye zarar vermeye yatkınsınız. Fakat biz burada bahsediyoruz, çünkü dondurucunuzdaki buzu çabucak eritmek için çalışacaktır. Buz çözme işlemini hızlandırmak için bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz, lütfen dikkatli kullanın.

6. sıcak bir bez ve ovma alkol kullanın

Bir paçavrayı kaynar suya batırın, üzerine sürtünme alkolü dökün ve gevşetmek için buzun üzerine yerleştirin. Kenarlardaki küçük parçalara yoğunlaşarak, gevşek alanları kavrayıp çıkarmak için buzu silerek temizleyin. Don biraz çabuk erimeye başlamalıdır. Bu yaklaşım, en büyük buz parçalarından ziyade, ince bir don tabakasını temizlemeniz gerektiğinde en iyi sonucu verir.

7. Kazıma

Buzu kazımak, muhtemelen buz çözme işlemini hızlandırmak için en popüler yöntemdir. Bu rotaya giderseniz, güvenli bir şekilde yaptığınızdan emin olun.

Kendinizi incitmekten veya dondurucunuzun duvarını veya gaz hattını delmekten kaçınmak için geleneksel bir buz kazıyıcı, plastik bir spatula veya tahta kaşık kullanın. Bu buz çözme yöntemini, bu listedeki diğer yöntemlerle birlikte kullanmanızı öneririz.

8. Islak / Kuru Vakum Kullanın

En küçük nozül aksesuarını ıslak / kuru vakumda kullanarak, düğmeyi üfleyecek şekilde ayarlayın. Yukarıdan başlayın ve tüm yüzeyler üzerinde yavaşça aşağı doğru hareket edin. Bir fön makinesi kullanmak tercih edilir, çünkü daha az zaman alır ve kendiniz elektrot kesme riskini ortadan kaldırır. Buz topakları gevşemeye başladığında, suyu ve buzu emmek için vakum ayarını değiştirin. Sonra bir sonraki katmana başlayın ve her şey kuruyana kadar tekrarlayın. Tam verimlilik için bu listedeki diğer yöntemlerle birlikte bu defrost yöntemini kullanın.

Tüm buzlar eridiğinde dondurucunuzu ılık sabunlu suda eritilmiş bir çorba kaşığı kabartma tozu ile temizleyebilirsiniz. Sadece karışıma bir sünger daldırın ve dondurucunun içini yıkayın. Temiz olana kadar tekrarlayın. İçini kuru bir havluyla sildiğinizden emin olun. Tekrar takın ve tekrar soğutmak için dondurucu kapağını kapatın. Yarım saat içinde, yiyeceği tekrar dondurucuya aktarabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06