Çamaşır Kurutma Makinesi Durmuyor
Guy clothes and towels in the dryer. Fresh clean and ready to fold.

Çamaşır Kurutma Makinesi Durmuyor ?

Çamaşır Kurutma Makinesi Durmuyor ? Yük kuru, ancak kurutma makinesi çalışmaya devam ediyor. Bu gereksiz ısı giysilerinize zarar vermeden ve elektrik faturanızı arttırmadan önce, zamanlayıcıyı veya döngüyü bitmeyen elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekebilir. Kurutma makineniz mekanik bir zamanlayıcı kullanıyorsa ve kadran kapalı konuma ulaştığında durmuyorsa, zamanlayıcıdaki başarısız bir temas muhtemelen kurutucunun çalışmaya devam etmesine neden olur ve zamanlayıcıyı değiştirmeniz gerekir.

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Durmaz ?

Çamaşır Kurutma Makinesi Durmuyor ise Kurutma makineniz bir elektronik kontrol kullanıyorsa, elektronik kontrol panosunda sıkışmış bir motor rölesi, kurutucunun kurutma makinesi kapağı kapalı olarak sürekli çalışmasına neden olabilir. Kurutma makinesi sadece kapağı açtığınızda durursa, büyük olasılıkla elektronik kontrol kartını değiştirmeniz gerekecektir.

Hava Akışı Sorunu

Havalandırma deliği tıkalı veya kısmen tıkalıysa, kurutucudan geçen hava akışını kısıtlar ve kurutma süresini önemli ölçüde artırır. Doğru kurutma makinesi performansını sağlamak için, kurutucunuzun havalandırma sistemini yılda en az bir kez temizlemelisiniz.

Kurutma Makinesi Kurutma İşlemi Uzun Sürüyor ?

Fan Pervanesi

Üfleç tekerleği kurutucudan hava çeker ve havayı havalandırmadan dışarı iter. Lif, çorap ve küçük giyim eşyaları tüy bırakmayan filtreden kaçabilir ve üfleyici tekerleğe sıkışabilir. Reklamda, üfleyici tekerlek kovanı yıpranarak üfleyici tekerleğin motor şaftında sallanmasına izin verebilir. Üfleç tekerleği engellenmiş veya kusurluysa, giysilerin kuruması çok uzun sürebilir. Üfleç tekerleğinin düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için, kurutma menfezini çıkarın ve hava akışının gücünü değerlendirin. Hava akışı zayıfsa, fan tekerleğinde engel olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir engel yoksa üfleyici tekerleği elle döndürmeyi deneyin. Üfleç çarkı dönerken sallanıyorsa değiştirin.

Gaz Valfi Solenoidi

Gaz kurutucularında iki veya daha fazla gaz valfi solenoid bobini bulunur. Gaz vanası solenoidleri, gazın brülör grubuna akmasını sağlamak için gaz vanası portlarını açar. Bir solenoid arızalanırsa, brülör kesintiye uğrayabilir. Brülör kapanmaya devam ederse, kurutucu düzgün bir şekilde ısınmaz ve durmayabilir. Bir veya daha fazla gaz valfi solenoidinin arızalı olup olmadığını belirlemek için ateşleyiciyi kontrol edin. Ateşleyici yanar ve söner ancak gazı tutuşturmazsa, gaz valfi solenoidi arızalıdır. Bir veya daha fazla gaz valfi bobini arızalıysa, bunları bir set olarak değiştirmenizi öneririz.

Çamaşır Kurutucu Program Sona Erdiğinde Durmuyor ?

Isıtma elemanı

Isıtma elemanı, hava kurutucu tamburuna girmeden önce havayı ısıtır. Zamanla, ısıtma elemanı yanabilir. Isıtma elemanı çalışmıyorsa, giysiler önemli ölçüde daha uzun sürer. çok daha uzun sürer . Isıtma elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanının sürekliliği yoksa değiştirin.

Isıtma Elemanı Komplesi

Isıtma elemanı, hava kurutucu tamburuna girmeden önce havayı ısıtır. Isıtma elemanı grubu çalışmıyorsa, kuruma süresi önemli ölçüde artacaktır. Isıtma elemanının belirlemek için, süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Isıtma elemanının sürekliliği yoksa değiştirin.

Kurutma Makinesi Program Bitmiyor ?

Lif Filtresi

Lif filtresi tıkanmış olabilir. Kurutma kağıtları ve yumuşatıcı, hava akışını azaltarak lif filtresinde bir kalıntı bırakabilir. Lif filtresi tıkanmışsa temizleyin.

Nem Sensörü

Nem sensörü, giysilerin nem seviyesini izler ve giysiler kuruduğunda kontrol kartına bir sinyal gönderir. Nem sensörü arızalıysa, yanlış rapor verebilir. olduğunu bildirebilir . Ancak, bu nadiren olur. Nem sensörünü değiştirmeden önce daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, nem sensörünü değiştirin.

Termostat

Döngü termostatı hava sıcaklığını ayarlamak için ısıyı açar ve kapatır. Döngü termostatı arızalıysa, kurutucu ısınmaz. Ancak, bu nadiren olur. Değiştirmeden önce değiştirmeden önce , daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Yüksek Limitli Termostat

Yüksek limitli termostat kurutucu sıcaklığını izler ve kurutucu aşırı ısınırsa brülörü kapatır. Yüksek limitli termostat arızalıysa, kurutma makinesi i olsa bile brülörü kapatabilir. ısınmasa bile brülörü kapatabilir . Ancak, bu nadiren olur. Üst limit termostatı değiştirmeden önce, daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Termistör

Kurutma makinesi durmazsa, termistör arızalı olabilir. Bazı kurutucularda bir termistör vardır. Kontrol panosu, kurutucu sıcaklığını izlemek ve ısıyı açıp kapatmak için termistörü kullanır. Eğertermistör arızalıysa, ısıyı çok erken kapatabilir ve kuruma süresini önemli ölçüde uzatabilir. Ancak, bu nadiren olur.

Kronometre

Mekanik zamanlayıcıların üzerinde, zamanlayıcıyı kontrol panelindeki kapalı konuma döndüren bir saat gibi bir motor bulunur. Motor zamanlayıcıda kötüleşirse, zamanlanmış kuru bir cy ayarlandığında hareket etmeyecektirve kurutma makinesi durmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi