Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Çamaşır Kurutma Makinesi Isıtmıyor ?
Çamaşır Kurutma Makinesi Isıtmıyor
Guy clothes and towels in the dryer. Fresh clean and ready to fold.

Çamaşır Kurutma Makinesi Isıtmıyor ?

Çamaşır Kurutma Makinesi Isıtmıyor ? Tipik olarak, kurutma makinelerinin arızaları, çalıştırma talimatlarının gerekliliklerinin ihlali nedeniyle ortaya çıkar. Fabrika kusurları vakaları oldukça nadirdir. Bununla birlikte, ünlü markaların en güvenilir ekipmanlarının bile zaman içinde onarılması gerekir.

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Isıtmaz ?

Çamaşır Kurutma Makinesi Isıtmıyor ? Yaygın arızalardan biri, kurutucunun havayı ısıtmaması , yani havanın tamburun içine girmesi , ancak soğuk kalmasıdır. Böyle bir arızayı tespit etmenin en kolay yolu kapıyı hissetmektir. Genellikle dokunmak sıcaktır. Çamaşır kurutma makinelerinde bile, kapıyı kilitleyen ve çamaşırlar biraz soğuyana kadar açılmasını önleyen özel bir sistem vardır.

Termal Sigorta

Termal sigorta, kurutucuyu aşırı ısınmadan korumak için tasarlanmış bir güvenlik cihazıdır. Sigorta, üfleyici muhafazasında veya elektrikli kurutucudaki ısıtma elemanı gibi kurutucunun ısı kaynağında bulunur veya gazlı modellerde brülörde bulunur. Sigorta süreklilik için kapatılmalıdır, yani iyi olduğunda sürekli bir elektrik yolu vardır.

Kurutma Makinesi Çamaşırları Islak Çıkarıyor ?

Aşırı ısınmışsa, sigortanın sürekliliği olmayacaktır, yani elektrik yolu kesilmiş ve sigorta atmıştır. Sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanılabilir. Atmış bir termal sigortanın, kurutucudan dışarıya doğru kısıtlanmış bir egzoz havalandırmasının bir göstergesi olduğunu unutmayın. Yanmış bir termik sigortayı değiştirirken her zaman kurutma makinesinin havalandırmasını kontrol edin.

Gaz Valfi Solenoidi

Gaz kurutucularında iki veya daha fazla gaz valfi solenoid bobini bulunur. Gaz vanası solenoidleri, gazın brülör grubuna akmasını sağlamak için gaz vanası portlarını açar. Bir gaz valfi solenoidi arızalanırsa, kurutma makinesi. Bir veya daha fazla gaz valfi solenoidinin arızalı olup olmadığını belirlemek için ateşleyiciyi kontrol edin. Ateşleyici yanar ve söner ancak gazı tutuşturmazsa, gaz valfi solenoidi arızalıdır. Bir veya daha fazla gaz valfi bobini arızalıysa, bunları bir set olarak değiştirmenizi öneririz.

Ateşleyici

Ateşleyici, brülör grubundaki gazı ateşlemek için ısı kullanır. Ateşleyici çalışmıyorsa, gaz tutuşmaz ve kurutucunun ısınmasını önler. Ateşleyicinin yanıp yanmadığını belirlemek için uiçin, ateşleyiciyi süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Ateşleyicinin sürekliliği yoksa değiştirin.

Isıtma Sensörü

Bir gaz kurutucuda, alev sensörü alevin yaydığı ısıyı algılar. Alev sensörü çalışmıyorsa, kurutucu ısınmaz. Alev sensörünü kontrol etmeden önce, ateşleyicinin ve emin olun . Alev sensörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için, sensörü oda sıcaklığında süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Alev sensörünün oda sıcaklığında sürekliliği yoksa değiştirin

Isıtma Elemanı

Isıtma elemanı havayı kurutucu tamburuna girmeden önce ısıtır. Zamanla, ısıtma elemanı yanabilir ve kurutucunun ısınmamasına neden olabilir. Isıtma elemanının yanıp yanmadığını belirlemek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanının sürekliliği yoksa değiştirin.

Isıtma Elemanı Komplesi

Isıtma elemanı grubu havayı kurutucu tamburuna girmeden önce ısıtır. Zamanla, ısıtma elemanı yanabilir ve kurutucunun ısınmamasına neden olabilir. Isıtma elemanı grubunun olup olmadığını belirlemek için, süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Isıtma elemanı grubunun sürekliliği yoksa değiştirin.

Gelen Güç Sorunu

Kurutma makineniz ısınmıyorsa, gelen bir güç sorununuz olabilir. Elektrikli kurutucuların 120 volt AC iki bacağı 240 volta eşittir. Kurutucunun çalışmasına neden olan, ancak ısınmayan, sadece bir sigorta veya kesicinin atması nadir değildir. Sigorta kutusu veya devre kesici, çoklu sayaç kullanılarak prizde kontrol edilmeli veya voltaj ölçülmelidir.

Yüksek Limitli Termostat

Yüksek limitli termostat kurutucu sıcaklığını izler ve kurutucu aşırı ısınırsa brülörü kapatır. Yüksek limitli termostat arızalıysa, kurutma makinesi olsa bile brülörü kapatabilir. ısınmasa bile brülörü kapatabilir . Ancak, bu nadiren olur. Üst limit termostatı değiştirmeden önce, daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Isıtma Termostatı

Döngü termostatı hava sıcaklığını ayarlamak için ısıyı açar ve kapatır. Döngü termostatı arızalıysa, kurutucu ısınmaz. Ancak, bu nadiren olur. Değiştirmeden önce değiştirmeden önce , daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Ana Kontrol Kartı

Ana kontrol kartı arızalı olabilir. Ancak, bu nadiren olur. Ana kontrol kartını değiştirmeden önce, daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Tüm bunları belirlediyseniz, diğer bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin. (Kontrol kartı kolayca test edilemez, ancak yanma belirtileri veya kısa devre yapmış bir bileşen olup olmadığını kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.)

Kronometre

Kurutma makinesi ısınmazsa, zamanlayıcı arızalı olabilir. Ancak, bu çok nadiren durumdur. Zamanlayıcıyı değiştirmeden önce, daha sık rastlanan kusurlu parçaları kontrol edin. Eğer tüm bu diğer bileşenler bir multimetre kullanılarak ve kablolama diyagramına bakarak testi, düzgün zamanlayıcı çalışıyoruz e. Zamanlayıcı arızalıysa, değiştirin.

Bu İşine Yarar Belki ?

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Profilo Bulaşık Makinesi Hata Kodları Herhangi bir tutarlı değişiklik fark ederseniz, profesyonel teknisyenlere danışın. Bazı …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !