Çamaşır Kurutma Makinesi Uzun Sürüyor
Guy clothes and towels in the dryer. Fresh clean and ready to fold.

Çamaşır Kurutma Makinesi Uzun Sürüyor ?

Çamaşır Kurutma Makinesi Uzun Sürüyor ? Çamaşır kurutma makineleri normalde çok uzun zaman alacak bir iş yapmak için tasarlanmıştır, değil mi? Elbette, biraz zaman alabilir (malzemeye bağlı olarak), ancak çamaşırlarınızı kurutmak için çamaşır kurutma makinesi kullanan vakaların büyük çoğunluğunda her zaman daha hızlı seçenek olacaktır.

Çamaşır Kurutma Makinesi Neden Uzun Sürer ?

Hava Akışı Sorunu

Çamaşır Kurutma Makinesi Uzun Sürüyor ? Havalandırma deliği tıkalı veya kısmen tıkalıysa, kurutucudan geçen hava akışını kısıtlar ve kurutma süresini önemli ölçüde artırır. Doğru kurutma makinesi performansını sağlamak için, kurutucunuzun havalandırma sistemini yılda en az bir kez temizlemelisiniz.

Kurutma Makinesinin Uzun Sürmesi Nedenleri

Fan Pervanesi

Üfleç çarkı, kurutucu tamburuna hava çekmek için tahrik motoru ile birlikte çalışır. Lif, çorap ve küçük giyim eşyaları tüy bırakmayan filtreden kaçabilir ve üfleyici tekerleğe sıkışabilir. Ek olarak üfleyici tekerlek kovanı yıpranarak üfleyici tekerleğin motor milinde sallanmasına izin verebilir.

Üfleç tekerleği engellenmiş veya kusurluysa, giysilerin kuruması çok uzun sürebilir. Üfleç tekerleğinin düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için, kurutma menfezini çıkarın ve hava akışının gücünü değerlendirin. Hava akışı zayıfsa, fan tekerleğinde engel olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir engel yoksa üfleyici tekerleği elle döndürmeyi deneyin. Üfleç çarkı dönerken sallanıyorsa değiştirin.

Kurutma Makinesinde Kurutma Uzun Sürüyor ?

Gaz Valfi Solenoidi

Gaz kurutucularında iki veya daha fazla gaz valfi solenoid bobini bulunur. Gaz vanası solenoidleri, gazın brülör grubuna akmasını sağlamak için gaz vanasını açar. Bazen, bir solenoid birkaç dakika içinde başarısız olabilir.birkaç dakika başarısız olabilir , bu da kurutucunun giysileri kurutması için uzun zaman almasına neden olur. Bir veya daha fazla gaz valfi solenoidinin arızalı olup olmadığını belirlemek için ateşleyiciyi kontrol edin. Ateşleyici yanar ve söner ancak gazı tutuşturmazsa, gaz valfi solenoidi arızalıdır. Bir veya daha fazla gaz valfi bobini arızalıysa, bunları bir set olarak değiştirmenizi öneririz.

Isıtma elemanı

Isıtma elemanı, hava kurutucu tamburuna girmeden önce havayı ısıtır. Isıtma elemanı yanmışsa veya düzeneğin başka bir parçası arızalıysa, kurutma makinesi ısınmayabilir. Belirlemek için olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanının sürekliliği yoksa değiştirin.

Çamaşır Kurutma Makinesi Kurutma Uzun Sürer ise

Isıtma Elemanı Komplesi

Isıtma elemanı grubu havayı geçerken ısıtır. Isıtma elemanı yanmışsa veya düzeneğin başka bir parçası arızalıysa, kurutma makinesi ısınmayabilir. Kurutma makinesi ısınmazsa, kurutucu çamaşırları kurutmak için önemli miktarda zaman alacaktır. Isıtma elemanının arızalı olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Isıtma elemanının sürekliliği yoksa değiştirin.

Lif Filtresi

Lif filtresi tıkanmış olabilir. Kurutma kağıtları ve yumuşatıcı, hava akışını azaltarak lif filtresinde bir kalıntı bırakabilir. Lif filtresi tıkanmışsa temizleyin.

Nem Sensörü

Nem sensörü, giysilerin nem seviyesini izler ve giysiler kuruduğunda kontrol kartına bir sinyal gönderir. Nem sensörü arızalıysa, yanlış rapor verebilir. olduğunu bildirebilir . Ancak, bu nadiren olur. Nem sensörünü değiştirmeden önce daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, nem sensörünü değiştirin.

Yüksek Limitli Termostat

Yüksek limitli termostat kurutucu sıcaklığını izler ve kurutucu aşırı ısınırsa brülörü kapatır. Yüksek limitli termostat arızalıysa, kurutma makinesi i olsa bile brülörü kapatabilir. ısınmasa bile brülörü kapatabilir . Ancak, bu nadiren olur. Üst limit termostatı değiştirmeden önce, daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Isıtma Termostatı

Döngü termostatı hava sıcaklığını ayarlamak için ısıyı açar ve kapatır. Döngü termostatı arızalıysa, kurutucu ısınmaz. Ancak, bu nadiren olur. Değiştirmeden önce değiştirmeden önce , daha sık rastlanan tüm kusurlu parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanarak termostatı test edin. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Termistör

Bazı kurutucu modellerinde bir termistör vardır. Kontrol panosu, kurutucu sıcaklığını izlemek ve ısıyı açıp kapatmak için termistörü kullanır. Termistör arızalıysa, ısı devresini değiştirmeyebilir.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06