Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır ?
Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır

Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır ?

Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır ? Çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde yıkamak nasıl olur? Buradan çamaşır makinesini nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır ?

 • Bir çamaşır makinesini seçerken, her iki tür makinenin size zaman ve emek kazandıracak olmasına rağmen, tam otomatik bir makinenin sizin için daha fazla iş yapacağını unutmayın.
 • Tam otomatik bir makine veya yarı otomatik makine için doğru yöntemi kullandığınızdan emin olun.
 • Her zaman üretici talimatlarında belirtilen yönergeleri izleyin.
 • Hangi yıkama ayarını kullanacağınıza karar vermeden önce kıyafetlerinizdeki bakım etiketlerini kontrol edin.

Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır ? Bir çamaşır makinesini kullanmanın temellerini öğrendikten sonra, bunun çok zor olmadığını anlayacaksınız. Bu makalede, çamaşır makinelerini doğru bir şekilde kullanmayla ilgili ipuçları verilmektedir ve bir yıkama döngüsünü çalıştırmada neyin söz konusu olduğunu açıklamaktadır.

Sadece ilk çamaşır makinenizi satın aldıysanız, doğal olarak en iyi sonuçların nasıl elde edileceği konusunda birçok sorunuz olacak – belki de doğru şekilde kullanmak konusunda endişeleniyorsunuzdur! Korkmayın, çamaşır makinesinde çamaşır yıkamak hakkında ipuçları topladık. Ayrıca  Sörf excel sitesinde bir çamaşır makinesi kullanımı hakkında çok daha kullanışlı ipuçları bulabilirsiniz  .

Farklı Tiplerde Çamaşır Makinelerinde Çamaşır Yıkama

Tam otomatik çamaşır makineleri sizin için işleri kolaylaştırır – tek yapmanız gereken çamaşırlarınızı ve deterjanı eklemek ve uygun ayarı seçmek!

Yarı otomatik çamaşır makinesi de, herhangi bir ev için büyük bir emek tasarrufu sağlayan bir cihazdır. Daha da iyisi, hala süreç üzerinde çok fazla kontrolünüz var. Sadece kıyafetlerinizi, uygun miktarda deterjan ekleyin ve sonra suyu temizleyin; Çamaşır makinesi gerisini hallediyor, tüm kirleri temizlemek için kıyafetlerinizi çalkalamanız gerekiyor. Yine de takip etmeniz gereken birkaç adım var. Çamaşırlarınızı temizlemek için yarı otomatik çamaşır makinesini kullanma hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Birkaç Adımda Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılır

Çamaşır makineniz için kılavuzu okumanızı unutmayın – yararlı ipuçları ve önerilerle dolu olacak ve takip etmeniz için önemli kurallara sahip olacaktır. Başlangıç ​​olarak çamaşır makinenizin bir profesyonel tarafından bağlanması tavsiye edilir. Bu yapıldıktan sonra, aşağıdaki adımlar çamaşır makinesinde çamaşır yıkamayı açıklar.

Tam otomatik bir makine kullanmak kolaydır, yapmanız gereken tek şey

 1. Kirli giysilerinizi ve Surf excel deterjanlarını makinenin tamburuna ekleyin.
 2. Önden yüklemeli tam otomatik bir makine kullanıyorsanız, deterjanı özel çekmeceye eklemek için üreticinin talimatlarına uyun. Eğer değilse, deterjanı doğrudan tamburun içine koyabilirsiniz. Doğru dozajı seçmek için seçtiğiniz deterjandaki talimatları izleyin.
 3. Daha sonra, sadece yıkama için doğru ayarı seçin ve makine kalanını yapacaktır.
 4. Buradaki sır, giysilerinizin bakım etiketlerini okumaktır: Bunlar, yıkama döngüsünü ve kumaşın bileşimini göstererek yıkama döngüsünü buna göre seçmenize izin verir. Genel bir kural olarak, karanlık giysiler düşük sıcaklıkta bir yıkama gerektirecektir ve beyaz giysiler daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Yünlü veya hassas olan her şey, düşük sıcaklıkta “Elde yıkama” döngüsünden faydalanacaktır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki ayarları okuyun.

Yarı otomatik çamaşır makinesinde çamaşır yıkamak için aşağıdaki talimatları uygulamanız gerekir

 1. Kirli giysilerinizi ve Surf excel deterjanlarını makinenin tamburuna ekleyin.
 2. Tamburun gereken sıcaklıkta su ile doldurun. Makinenin talimatlarına bakın, çünkü bunlar ne kadar su ekleneceğini size söyleyecektir.
 3. ‘Yıkama’ döngüsünü gerçekleştirin – büyük bir yükün yıkamak için daha küçük bir süreye ihtiyaç duyduğunu unutmayın.
 4. ‘Yıkama’ döngüsü bittiğinde, hortumu kullanarak kirli suyu boşaltın. Davul temiz su ile doldurun. ‘Durulama’ döngüsünü açın. Tam otomatik bir makine sizin için tüm bunları yapacaktır.
 5. ‘Durulama’ döngüsünden sonra kıyafetleriniz tamamen temiz olmalıdır. Artık kıyafetleri döndürerek mümkün olduğunca kuru tutmanız gerekiyor. Tam otomatik bir makine sizin için bunu yapacaktır, ancak yarı otomatik bir makineniz varsa, artık çamaşırlarınızı çamaşır tamburundan diğer tamburun içine aktarmanız gerekir – yine, yükün boyutu ne kadar süreyle ihtiyacınız olduğunu belirler Onları için döndürün.
 6. Her tür makine ile, sıkma devresi bittiğinde, mümkün olan en kısa sürede kıyafetleri çıkarmalı ve kurumaya asmalısınız.

Çamaşır Makinesi Bakımı

Çamaşır makinenizi kullanmayı bitirdikten sonra, makinenin kapılarını açık bırakın, böylece tamburların iç kısmı kuruyabilir. Uzun süre nemli bırakılırlarsa küf ve kalıp tamburun duvarlarında oluşabilir.

Çamaşır Makinelerinde Çamaşır Yıkama Nasıl Yapılır

Çoğu çamaşır makinesinde bir dizi farklı ayar bulunur. Belirli öğeler için hangi ayarın uygun olduğunu belirlemek için daima elbiselerinizdeki etiketleri kontrol edin.

‘Yumuşak’ ayarlar daha yavaş bir dönme hızına sahiptir ve kıyafetleri normal döngüler kadar hızlı çalmaz. Bu ayarlar , etiketlerinde ‘sadece el yıkaması ‘ veya ‘delicates’ olarak listelenebilecek giysiler için kullanılmalıdır . Sadece soğuk su ve yumuşak deterjan kullanılarak yıkanmalıdırlar.

Normal yıkama döngüleri, pamuk veya polyester gibi daha dayanıklı kumaşlar için kullanılabilir. Beyazları yıkamak için sıcak su (60-90 o C) kullanın; renkli giysiler beyazlardan ve daha soğuk sıcaklıklarda (30-40 o C) ayrı yıkanmalıdır .

Artık çamaşır makinesinde çamaşır yıkamanın nasıl olduğunu biliyorsunuz, yeni makinenizi denemeye hazır olmalısınız – çamaşırlarınızı ne kadar kolay hale getirdiğine şaşıracaksınız!

Temiz kıyafetler için çamaşır makinenizin en iyisini yapın. Araştırmalar, herkesin yeni makinelerinde mevcut olan seçeneklerin çoğunu görmezden geldiğini ve bunun yerine iki ile yapıştığını gösteriyor: günlük yıkama için bir program ve çarşaflar ve yoğun lekeli ürünler için bir sıcak yıkama seçeneği.

Yine de bu tamamen bir israf. Doğru yıkama döngüsünün seçilmesi enerji tasarrufu sağlar, su tasarrufu sağlar ve gereksiz yıpranmalardan tasarruf etmenizi sağlar. Eğer bir mevsimde giyilmemiş kıyafetleri tazeliyorsan, neden onları bir saat ajitasyona ve sıcak suya maruz bırakıyorsun?

 1. Bakım etiketindeki maksimum yıkama sıcaklığına olabildiğince yakın bir yıkama sıcaklığı seçin.

  Eğer bu gömleğe bu akşam ihtiyacınız varsa, giysilerinizin tam uzunlukta bir döngüde hala temiz olduğunu bilseniz bile hızlı yıkama programını (döngü) seçmeniz gerekebilir.

  Suyun sıcaklığı: Birçok kişi size yıkama etiketlerinde iki bilgi bit almak zorunda gerçekleştirmek için başarısız ve madde güvenle dayanabilir yıkama programının türü. Bunlar aynı değil. Pamuk sembolünü gördüğünüzde, kumaşın en üst sıcaklığı alabileceğini düşünemezsiniz.

 2. Uygun sıkma programını seçin.

  Çamaşır kurutma makinesine giren kıyafetler uzun veya ekstra bir sıkma gerektirebilir. Ama takmayı planladığınız naylon ve sentetik maddeleri yıkıyorsanız, daha hafif bir sıkma seçin, böylece giysiler uzun bir dönüşle kırışıklıkları toplamaz.

 3. Deterjanı makineye koyun.

  Dağıtıcıya tablet, toz veya sıvı ekleyin. Sıvı kapsül kullanıyorsanız, bunları giysilerin önüne koyun. Bununla birlikte, üreticinin net torbasında bulunan toz tabletlerin çamaşırın üstüne oturması gerekir, bu yüzden giysileri ekledikten sonra çantayı ekleyin.

 4. Kirli parçaları makineye koyun.

  Makineyi aşırı yüklemeyin. Çok sıkı bir şekilde paketlerseniz, makinenin kirlenmesini yıkamak için daha az yer vardır. Doğru bir yük almanın en iyi yolu, makinenizin kapasitesine uyması için ağırlığını vermektir. Çok kaba bir kılavuz olarak, eğer 15’ten fazla ürün varsa, çok fazla koydunuz.

Her yıkamadan önce bu önemli kontrolleri yapın

 • Cepleri boşaltın. Bir doku tüm yıkama yükünde tüy bırakabilir.

 • Fermuarlar yukarı Geri alınamazsa, başka kıyafetler takabilirler.

 • Dikiş dikkat gerektiren öğeleri çıkarın. Küçük bir soygunun yıkama ile daha büyük olması muhtemeldir ve küçük, gevşek bir düğme kaybolabilir.

 • T-tişörtleri içten dışa doğru çeviriniz.

 • Şeffaf tayt (naylon) gibi küçük narin parçaları, tıkanıklıklardan korumak için bir örgü yıkama torbasına koyun.

 • Tamburu (sepet) gevşek, büyük ve küçük parçaları değiştirerek yükleyin.

 • Bir ürünün en hassas kısmı için talimatları iki veya daha fazla materyalle izleyin. İki malzemeyi ayırmak mantıklı olabilir. Örneğin, güçlü ama kirli perdelerden hassas bir astar çıkarmak veya bir çocuğun kıyafetinden yıkanamayan bir şeridi çıkarmak isteyebilirsiniz.

 • Lekeler için uyanık olun. Bazıları ön tedaviye ihtiyaç duyabilir. Bu özellikle, sıcak suda oturuyorsa kayması zorlaşan kan, emülsiyon (lateks) boya, mürekkep, pas ve çim için önemlidir.

 • Renk hakkında düşün. İdeal olarak, çamaşırlarınızı beyazlar, renklendiriciler ve karartmalar / siyahlar için ayrı yüklere ayırın. Bu, beyazlar için parlatıcı maddeler ve renkler için ayrı bir deterjanla bir deterjan kullanabileceğiniz anlamına gelir. Renklerin ayrı ayrı sızabileceğini düşündüğünüz kırmızı kumaşları yıkayın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ? Büyük tencere, tava ve tepsi  yıkamak söz …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !