Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Fırın Bakımı Nasıl Yapılır ?
Fırın Bakımı Nasıl Yapılır
Man cleaning oven in kitchen, closeup

Fırın Bakımı Nasıl Yapılır ?

Fırın Bakımı Nasıl Yapılır ? Temizlik İpuçları Fırın bakımı, bir fırının ve parçalarının ilk çalışma koşullarını (mekanik, termal ve elektriksel) korumak için gerçekleştirilen tüm prosedürleri ve faaliyetleri (tesis bakımı için bir program kapsamındadır) ifade eder.

Fırınınızın bakımı ve daha fazlası için altı kısımda bulunan Yorum Yaz kısmına yorumlarınızı yazarak teknik ekibimizden destek alabilirsiniz.

Fırın Bakımı Nasıl Yapılır ?

Çok kızartmayı ve pişirmeyi sever misiniz? Eğer öyleyse, fırın mutfağınızda önemli bir cihazdır ve muhtemelen her gün kullanırsınız.

Fırınınızın ömrünü uzatın, yangın riskini en aza indirin ve aşağıdaki basit bakım ipuçlarını izleyerek onarımdan kaçının

 • İç kısmı elle temizlemeden önce fırının fişini çekin. Su kullanarak içeriden temizleyecekseniz fırının fişini çekin. Elektrik çarpması riskini ortadan kaldırmak için gerekli güvenlik önlemidir.
 • Fırını düzenli olarak temizle. Fırının iyi temizlendiğinde daha iyi çalıştığını biliyor muydunuz? Fırın gres, yağ ve kırıntılarla doluysa, ısıtılması çok daha uzun sürecektir.
 • Her kullanımdan sonra dökülmeleri ve damlamaları en kısa sürede temizleyerek fırını temizleyin, çünkü sigara içebilir ve alev alabilir.
 • Kir birikmesini önlemek için fırını ayda bir kez derinlemesine temizleyin.
 • Bir kutu kabartma tozu alın ve bir hamur yapmak için suyla karıştırın. Ardından macunu fırının içine yayın ve en az altı saat bekletilir. Bir sünger alın, nemlendirin ve fırçalayın, fırçalayın, fırçalayın. Ayrıca fırına 20 dakika boyunca bir kase su koyabilir ve kiri ve gresi daha kolay gidermek için yüksek bir güçle ısıtabilirsiniz.
 • Altlarında temizlemek için brülör topuzlarını çıkarmayın, çünkü temelde kısa devre yapmasına veya sizi elektriklendirmesine neden olabilecek bir elektrik sistemini nemlendirirsiniz.
 • Solmasını önlemek için yazı içeren yüzeyleri temizlemek için hafif bir temizleyici kullanın.
 • Fırını kendiliğinden temizleyen bir temizleme programını doğru şekilde çalıştırmak için kullanım kılavuzunu izleyin. Kendi kendini temizleme döngüsünden sonra, silmeden önce fırının en az altı saat soğumasını sağlayın.
 • Ön paneli, pencereyi ve dış kapı camını temiz tutun. Fırın ısındığında döküntülerin paneli veya camı lekelemesini önler.
 • Lavaboda ayrı ayrı temizlemek için fırın raflarını çıkarın. 10 dakika boyunca sabunlu suyla ıslanmasına izin verin. Ardından, düzenli mutfak süngerleri kullanarak rafları temizleyin.
 • Her hafta fırınınızın dışını temizleyin.

Temizlemeye ek olarak, fırının düzgün çalışması için aşağıdaki ipuçlarını izleyin

Kapıya ağır eşyalar bırakmaktan kaçının

Kapının daha hızlı yıpranmasına neden olabilir.

Fırının üzerindeki contayı kontrol edin

Conta, fırın açıkken sıcak hava kaybını önleyecek şekilde tasarlanmıştır. parçasını contanın karşısına yerleştirin ve kapıyı kapatın. Kagit kolayca kayarsa, fırın düzgün biçimde kapanmaz. Bir profesyonel tarafından değiştirilir.

 Ampulü değiştirin

Hangi ampulü satın almanız gerektiğini öğrenmek için fırınınızın el kitabına bakın. Genellikle 40 watt’lık evrensel bir cihaz ampulüdür. Fırını tamamen soğumaya bırakın ve fişini çekin. Ampule ulaşmak için bir cam kılıfı veya kubbeyi çıkarın. Yeni ampulü tak.

Sıcaklık doğruluğunu kontrol edin

Kabinin, okunan değerdeki kadar sıcak olmasını sağlamak için bir fırın termometresi kullanın. Fırını termometre olmadan test etmek için 350 ° C’ye (177 ° C) ısıtın ve sıcaklığa gelmesini bekleyin. Alüminyum folyodan iki küçük tava yapın. Her birine az miktarda toz şeker koyun. İlk tavayı 15 dakika pişirin, sonra çıkarın. Fırın sıcaklığını 375 ° C’ye (190 ° C) yükseltin ve ikinci tavayı da 15 dakika pişirin.

Fırınınız doğru sıcaklıkta ise, ilk şeker numunesi beyaz, ikincisi altın kahverengi ve erimiş olacaktır. Bu, 356 ° (180 ° C) ‘nin üzerinde başlayan karamelizasyon işleminden kaynaklanır ve şeker 367 ° (186 ° C)’ de erimeye başlar. Yani, her ikisi de beyazsa, fırınınız daha düşük bir sıcaklığa ısınır. Her ikisi de karamelize ise, sıcaklık ayarlanandan daha yüksektir.

 Yeni bir gazlı fırın alırken gaz hattını değiştirin

Anahtarlama fırınlarından gelen hareket, gaz hatlarında kaçaklara neden olabilecek çok fazla titreşim yaratır. Bu bakım ipuçlarını kullanarak, fırınınız gelecek yıllar boyunca verimli bir şekilde çalışacaktır.

Fırınınızla ilgili herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, sorunun kapsanıp kaplanmadığını bulmak için fırın garantisini kontrol edin. Fırının garanti kapsamında olmaması durumunda, bizi arayabilir ve profesyonel teknisyenimize bir randevu alabilirsiniz. Cihazınızı en kısa sürede düzeltmek için elinden geleni yapacaktır.

Bu İşine Yarar Belki ?

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme

Hoover Çamaşır Makinesi Resetleme Hoover marka çamaşır makine reset işlemi için sırası ile aşağıdaki adımları …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !