Anasayfa / Beyaz Eşya Arızaları / Fırın Kapağı Neden Düzgün Kapanmıyor ?
Fırın Kapağı Neden Düzgün Kapanmıyor
Empty open electric oven with hot air ventilation. New oven. Door is open and light is on

Fırın Kapağı Neden Düzgün Kapanmıyor ?

Fırın Kapağı Neden Düzgün Kapanmıyor ? Fırını kapatmak zor mu, imkansız mı? Yetersiz izolasyon durumunda, pişirme işlemine neden olan ve ek enerji tüketen ısı kaybı olabilir. Aşağıda fırın kapınızın kapanmasını etkileyebilecek ana nedenleri listeliyoruz.

Fırın Kapağı Neden Kapanmaz

 • Conta aşınmış veya kaydırılmış
 • Menteşeler aşınmış veya paslanmış
 • Kapının kapanması kirden etkilenir
 • Kapının kapanması bir nesne tarafından engelleniyor
 • Piroliz işlevi açıktır (kendi kendini temizleyen fırınlar)
 • Fırın kapısı içinden geçiyor
 • Kapı fırının bileşenleri tarafından engelleniyor

Fırını nasıl çalışır?

Bir fırın veya ocak, yiyeceklerin kızartılması, pişirilmesi ve pişirilmesi için farklı bileşenlerden oluşur. Farklı hacimli, birkaç dirençli ve ısıtma türüne bağlı olarak (konveksiyon, konveksiyon, ızgara vb.) Bir türbin veya vantilatör içeren kapalı bir pişirme odası içerir. En iyi ısıtma için fırın mükemmel şekilde yalıtılmalıdır. Bu amaçla, yan veya dikey kapı açıklığına sahip fırınlar contalarla donatılmıştır.

Ankastre fırın kapısı Kapanmaz ise

 • Conta aşınmış veya kaydırılmış

Fırın Kapağı Neden Düzgün Kapanmıyor ? Zamanla, fırın kapağındaki conta aşınabilir. Bu durumda, fırının yalıtımı artık garanti edilmez ve dirençler tarafından üretilen ısı fırından çıkar. Fırın kapağının kaba kullanımıyla bile, conta normal konumundan hareket ettirilebilir.

Pratik Bilgiler
Kapı contalarının çok hızlı bir şekilde aşınmasını önlemek için, zaman zaman düzgün oturduğunu ve ısıtma elemanları ile temas etmediğini kontrol edin.
 • Menteşeler aşınmış veya paslanmış

Menteşeler, fırının veya ocağın açılmasını kolaylaştıran, metalden yapılmış küçük menteşeli mafsallardır. Asıl amacı kapıyı aniden açılmayacak şekilde tutmaktır. Menteşeler paslanmışsa, fırının açılıp kapanmasını zorlaştırabilirler. Düzenli bir pas çözücü veya yağlama yağı kullanarak, menteşeler iyi durumda tutulabilir.
charniere dört-2
 • Kapının kapanması kirden etkilenir

Kırıntı, yağ veya kabartma yağı kalıntısı biçimindeki kirler fırın duvarına yapışabilir ve kapanma mekanizmasını engelleyebilir.

Bunu biliyor muydun
Piroliz işlevli fırınlar kendilerini temizleyebilir. Bununla birlikte, kalıcı veya büyük ölçekli tortular elle çıkarılmalıdır. Herhangi bir müdahaleden önce fırını elektrik şebekesinden ayırmayı unutmayın.
 • Piroliz işlevi açıktır (kendi kendini temizleyen fırınlar)

Piroliz programı çalışırken, yanma veya sıçrama nedeniyle yaralanma riskini önlemek için fırın kapısı otomatik olarak bloke edilir. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra fırın kapağı tekrar açılabilir.

 • Fırın Kapağı Tam Kapanmıyor

Fırınınızın kapısı tam olarak hizalanmamışsa, kapatılması zor olacaktır. Gevşek menteşeler veya aşınma nedeniyle kapı düşerse yanlış hizalama oluşabilir. Bu durumda, menteşeleri doğru şekilde değiştirin veya aşınmış bileşenleri değiştirin.

 • Kapı fırının bileşenleri tarafından engelleniyor

Izgaraların veya tabakaların fırında kaydırılma olasılığı vardır. Ayrıca kapının kapanmasını engelleyerek deforme olabilirler.

İlginizi Çekebilir

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sayfa İçindekiler Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır ?Çamaşır makineniz için 5 temel harici bakım ipucu:Çamaşır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi