Anasayfa / Klima İpuçları / İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Farklar
İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Farklar

İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Farklar

İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Farklar İnverterler, kompresörün hızını değiştirmek için, sıcaklık kontrolünü sağlamak için kompresörü açıp kapatan standart bir split sistemin aksine, değişmek üzere, klima ekipmanlarında kullanılır. Dağıtım kanalı ve kontroller de dahil olmak üzere, doğru bir şekilde boyutlandırılmış ve monte edilmiş bir alanda kabul edilebilir sıcaklık kontrolü sağlanacaktır.

İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Fark

İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Farklar İnvertörleri kullanan iklimlendirme sistemleri kullanılmayanlardan daha verimli olsa da, aynı zamanda daha pahalı, yani tüm verimlilik yükseltmelerinde olduğu gibi, daha sonra paradan tasarruf etmek için başlangıçta daha fazla para harcamalı ve verimlilik artışı sonunda enerji tasarrufunda kendini; Günde daha fazla çalışma saati, daha hızlı, kendisi için ödeyecek.

Split Klima Ve İnverter Klima Arasındaki Farklar

İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Farklar Diğer bir faktör ise değişken hızlı kompresörler kullanan klima sistemlerinin, açma / kapama sistemlerine göre daha hassas bir sıcaklık kontrolü sağlayabilmeleridir, ancak genellikle büyük bir sorun teşkil etmemekte veya konut uygulamalarında farkedilebilmektedir. İnverter AC’leri daha yeni direk olarak üretilmektedir. Bir hareketi aktarmak veya dönüştürmek için kullanılan parça sayısını azaltan sürücü teknolojisi. Bu, daha az güç kaybı anlamına gelir.

İnverter Klima Farkı Özellikleri ve Avatajları

İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Farklar Ayrıca, Inverter AC’lerin çoğu oldukça geniş bir çalışma voltajı aralığına sahiptir, kompresörün gücünü tedarik edilen voltaja göre ayarlayabilirler. Bu durumun farkına varamamak, ancak her AC’de kullanılan elektrik bağlantılarının kalitesi en yüksek değerde iken, en yüksek kaliteye sahip olan bir yıldızlı AC, BEE derecesiyle artar.

İnverter Klima mı ? Normal Klima mı ?

Bir AC, kompresörünü açık duruma getirdiğinde önemli miktarda güç çeker. Ayrıca, kompresör tamamen kapanırsa, sadece termostat tetiklendiğinde kendini tekrar açar. Bunun sizi nasıl etkileyeceği: yaklaşık 31 derecelik ortam sıcaklığına sahip bir odaya örnek verelim. İnverter olmayan AC’yi 24 santigrat dereceye ayarladığınızı varsayalım. 24 derecelik kapanma sıcaklığına ulaştığında, kompresör kapanır.

Inverter Klima Mı Klasik Klima Mı?

Hemen hemen her zaman kompresör, sıcaklık önemli ölçüde arttığında (26 derece) devreye girecek ve böylece de etkili güç kullanımı artacaktır. Hepsi bu kadar değilken, AC sıcaklıkları tekrar düşürmeye çalışırken, gelen güneş ışınları sıcaklığı 26 derecenin üzerine çıkarmaya çalışacak, böylece kompresörün önemli bir çalışma süresine bakıyorsunuz.

İnverter Vs İnvertör Olmayan Klima Ünitesi

Bir invertör AC durumunda, oda sıcaklığı ayarlanan sıcaklığın altında bir kaç derece soğuyacak ve bu sıcaklığa ulaştıktan sonra, kompresörü, gelen ısıyı değiştirecek kadar odayı soğutmak için düşük güç moduna geçirecektir. Bu, çok düşük bir soğutma kapasitesi kullanıldığında, kompresörünü tam yüke sık sık koymadan oldukça sabit bir sıcaklık sağlayabildiği anlamına gelir.

İnverter Klima ve Normal Klima Arasındaki Fark

Son zamanlarda, inverter klimalar hakkında daha çok duyuyoruz, ancak çoğu kişi normal AC ve inverter AC arasındaki temel fark hakkında bilgi sahibi değil. Yükselen elektrik tarifesi, klimaların satın alınmasının elektrik faturasında daha fazla çekime neden olacağı düşüncesini oluşturdu. Bu nedenle, insanlar sadece daha az elektrik tüketir ve olağanüstü soğutma performansı sağlarken klima satın almakla ilgilenir.

Piyasada bulunan çok yönlü seçenekler nedeniyle bir AC satın alırken insanlar genellikle şüpheci olurlar. Ama daha önemli olan iki ana teknoloji – invertör ve invertör / normal klima arasında seçim yapmak. Her iki sistem de benzer özellikler sunar ancak barındırdıkları kompresör motorunun cinsinden farklıdır.

Bir klimada, kompresör, soğutucuyu sıvıya sıkıştıran ve daha sonra kapatılan ve genişlemesine izin veren birimdir. Bu işlemden sonra, soğutucu akışkan soğumaya başlar ve soğutma etkisini verir. Şimdi her iki klima türü istenen soğutma etkisini sağlamayı hedeflediğinde, bu durumda inverter ve normal AC arasındaki temel farkı anlamak için sizi aydınlatacak ve satın alma sürecinizi kolaylaştıracak bazı hayati gerçekler burada

Çalışma Hızı

Inverter klima, üstün ve sofistike teknolojisi ile bilinir çünkü değişken bir hızda çalışan bir kompresörden oluşur. Bu modern teknolojinin anlaşılması oldukça karmaşıktır, ancak bu değişken hızın en önemli noktası, kompresörün sürekli olarak tam güçte çalışmasına izin vermek yerine, kompresörün çalışmasını sıcaklığın ayarlanacağı şekilde kontrol etmesidir.

Öte yandan, piyasalarda bulunan normal klimalar, kompresörün tamamen kontrol edildiği ya da kontrol edilmediği anlamına gelen sabit bir hızda çalışan kompresör ile donatılmıştır. Sabit bir hızda çalışmasına neden olan kompresöre sabit bir enerji verilir. Sıcaklık, ünite açıldığında ve kapatıldığında kontrol edilir.

Enerji verimliliği

Enerji tüketimi tasarrufu söz konusu olduğunda, invertör AC’lerin rekabet gücü yoktur. İnvertör modellerinde A dereceli enerji ekonomik çalışma yöntemi, mevcut sıcaklığa göre gücü ayarlayan bir sensörün dahil edilmesi sayesinde, soğutma ve ısıtmayı enerji verimli bir şekilde otomatik hale getirir. Bu, ısı yükünün farklı mevsimlerde veya farklı odalarda değiştiğinde, invertör klimasının enerji tüketimini yönetmede en iyi şekilde çalıştığı anlamına gelir. Ancak, normal klimalar sabit bir şekilde çalıştıkça inverter olmayan klimalarda bu kesinlikle uygulanamaz.

Gürültü Ses

Bir invertör AC satın almak için bir başka neden daha operasyonda sessiz olmasıdır. Bunun nedeni, belirli sıcaklık sınırlarına ulaştıklarında otomatik olarak açılmamalarıdır. Aslında, bu klimalar oda sıcaklığını korumak için sürekli olarak çalışırlar ve bu nedenle normal AC’lere kıyasla sıcaklığın düzenlenmesi için daha az güce gereksinim duyarlar. Bu ayrıca invertör AC’lerin normal değerlerden daha hızlı amortismanının nedenini açıklamaktadır.

Öte yandan, sürekli açma ve kapama işlemi, cihazı daha da zorlaştırır ve bu da gürültünün artmasına neden olur. Ayrıca, invertör AC’lerde, aşınma ve yıpranma süreci daha ağırdır ve bu nedenle size ağır bakım masrafları yükler.

Maliyet Ekonomisi

İnverter Klima ve Split Klima Arasındaki Farklar En yeni nesil klimaların bir parçası olarak, inverter AC’ler pahalıdır, ancak daha az elektrik faturası, düşük bakım maliyetleri ve örnek performans şeklinde fayda sağladığınızda, bunlar uzun vadeli bir yatırımdır. Normal AC’ler daha az maliyetlidir ancak kurulum ücretleri daha yüksek olabilir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !