Anasayfa / Klima İpuçları / Klima Detaylı Bakım Nasıl Yapılır ?
Klima Detaylı Bakım Nasıl Yapılır,

Klima Detaylı Bakım Nasıl Yapılır ?

Klima Detaylı Bakım Nasıl Yapılır ? Evinizi serin ve konforlu tutmak için klima sisteminize güvenirsiniz, ancak bunun gerçekleşmesi için klima sisteminizin verimli çalışması için düzenli bakım gerektirir . Diğer tüm ev aletleri gibi, klima ünitenizin düzenli kullanımdan dolayı biraz aşınma ve yıpranma yaşaması ve kullanım ömrü boyunca bir noktada mekanik sorunlar geliştirmesi normaldir.

Klima Bakım Nasıl Yapılır ?

Klima Detaylı Bakım Nasıl Yapılır Klimalar optimum verimlilik ve rahatlık için tasarlanmıştır. En iyi performansı sağlamak için düzenli bakım en iyi yoldur. Klima Detaylı Bakım Nasıl Yapılır ? Bu servis kontrolleri sızıntı, pas veya aşınma ve yıpranma gösterebilir,

Filtre Temizliği

Klimanın içindeki filtre tıkandığında, emme havası miktarı azalır, odanın soğuması için gerekli elektrik miktarı artar.

 • Filtrenin iki haftada bir kez temizlenmesi önerilir.
 • Suyla yıkayarak veya elektrikli süpürge kullanarak toz filtresini temizleyin.
 • Aşırı kirli olduğunda, ılık suda deterjanla yıkayın ve doğrudan güneş ışığından uzak, gölgeli bir yerde kurutun.
 • Otomatik temizleme işlevi olan modellerde, filtreyi temizlemek için bu işlevi kullanın.

Soğutma Fanı Temizliği (Eşanjör)

Sadece filtrenin temizlenmesi değil, aynı zamanda soğutma fanı (ısı değiştiricinin cleaning temizlenmesi, elektrik tüketimini düşük tutmak için etkilidir.

 • Soğutma mevsimi başlamadan önce, soğutma fanının temiz olduğunu onaylayın.

Bu ipuçlarının önerileri olduğunu unutmayın. Ünitenizle kurcalamak garantinizi geçersiz kılabilir. Emin değilseniz bir satıcıya sorun.

Dış Ünite Klima Bakımı

 • Ana kabinin dışındaki kirleri, yaprakları ve döküntüleri temizleyin.
 • Taban tavasını tıkanmış tahliye delikleri için kontrol edin.
 • Bobin ve kabini herhangi bir delik ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 • Aşınma ve hasarı belirlemek için fan bıçaklarını hareket halinde ve sabitken inceleyin.
 • Ünite ile ilişkili kontrol kutusunun dışını inceleyin ve temizleyin

İç Ünite Klima Bakımı

 • Filtreleri temizleyin veya değiştirin.
 • Kanal çalışmalarında sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 • Sisteminiz başladığında olağandışı kokuları kontrol edin.
 • Sisteminiz başladığında anormal sesleri dinleyin.
 • Kontrol kutusu kablolarını ve bağlantılarını kontrol edin.

Klima Sisteminizi Bakımına Yönelik İpuçları

Kullanılabilirliğini sağlamak ve bakımını yapmak çok önemlidir. Buradaki sıcak ve nemli hava, soğutma amacıyla hava bağlantısına olan bağımlılığımızı artırdı. Günümüzde air con olmadan, çoğu insan geceleri uyumakta zorlanacak. Havanıza düzenli olarak servis vermenin neden asıl önceliğiniz olması gerektiğine şaşmamak gerek .

Eğer bir tür DIY iseniz, aşağıdaki ipuçları, yardımın dışında çok fazla yardım almadan air con sisteminizi korumanıza ve servis etmenize yardımcı olacaktır.

Klima Bakımı Nasıl Olmalı?

Klima sisteminizi düzenli olarak temizlemenin ve sürdürmenin bir alışkanlığınız varsa, pek çok hava sorunu olabilir. Hava filtresi ve filtrenin temizliği ve yıkanması için iki haftalık ya da aylık bir program, hava kirliliğinin toz birikmesi nedeniyle tıkanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Filtreniz tıkanmaya başladığında, odanızı soğutmak için klimanızı daha az verimli hale getirecektir. Düzenli temizlik aynı zamanda Klima sisteminizin ömrünü uzatmaya da yardımcı olacaktır.

Diğer bazı yaygın hava sorunu sorunları , hatalı soğutma, su sızıntısı ve gürültülü işlemi içerir. Bu sorunlar genellikle kullanıcı kılavuzuna başvurularak ve önerilen çözümlerin uygulanmasıyla çözülebilir.

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı

Klima sisteminizin bakımını veya bakımını yapmadan önce , lütfen güç kaynağının kapalı olduğundan emin olun. Izgarayı ve filtreyi çıkarmak çok basittir. Ancak, fan ızgaraya takılıysa, ızgarayı çıkarırken ve fandan çıkarırken ekstra önlem almalısınız. Fanı bağlayan kablolara dikkat edin. Izgarayı ve filtreleri çıkardıktan sonra, tıkanmış tüm toz parçacıklarını temizlemek için iyice yıkayın.

Klima sisteminiz açılmıyorsa, güç kaynağınızın açık olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde, arızalanmış bir sigorta veya açılmış güç durumu söz konusu olabilir. Sigortayı değiştirmek için kullanım kılavuzuna bakın. Çok kolay ve basit bir iş olmalı. Bu, sigortayı kolayca değiştirebildiğiniz ve bir yükleniciyi meşgul etmek için gereksiz para harcamamanızı engelleyeceğinizden, kaçınmanız gereken daha yaygın sorunlardan biridir.

Diğer bir yaygın sorun su sızıntısıdır . Bu normalde suyun akmasını engelleyen tıkanmış drenaj borusu durumudur. Bunun yerine, drenaj sisteminizin içinde suya ulaştığında maksimum suya ulaştığında, su damlıyor ya da hava sızıntısından sızmaya başlıyor. Su sızıntısının bir başka nedeni de sızıntı kanalına bağlı olabilir. Kanalın değiştirilmesi normalde sızıntı problemini çözecektir. Kanalın nasıl değiştirileceğine dair talimatlar için kullanım kılavuzuna bakın.

Hatalı soğutma sonucu toz tıkanmış olabilir. Filtrelerinizi temizleyerek veya değiştirerek normal olarak sorunu çözecektir. Aksi halde hatalı termostatlar olabilir. Onarmak ya da değiştirmek için teknik olmayan kişiler için kolay değildir ve bir termostat sorun varsa profesyonel yardım almak için tavsiye edilir.

Basitçe söylemek gerekirse, kendinize yardımcı olmaktan çekinmiyorsanız veya kendiniz yapmak için zamanınız yoksa, profesyonel yardım almak en iyisidir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !