Anasayfa / Klima Arızaları / Klima Gürültülü Çalışma Sebepleri
Klima Gürültülü Çalışma Sebepleri

Klima Gürültülü Çalışma Sebepleri

Klima Gürültülü Çalışma Sebepleri İklimlendirme ünitelerinin diğer karakteristik özelliklerine göre özel karakteristikleri dolayı , hem iç ünite hem de dış ünitedeki gürültü ve titreşimlerin ortaya çıkmasına çok duyarlıdırlar. İç ünitede ve dış ünitede ulaşılan sıcaklık farklılıklarının yanı sıra kompresör, motor vb. gibi çeşitli mobil bileşenlerin içindeki yerleşimler.

Klima Neden Gürültülü Çalışır

Genel olarak, dış ünitelerde en gürültüsüz bileşen ve titreşimlerin büyük çoğunluğunu oluşturan kompresörün kendisi genellikle kompresör ünitesinin kendisidir, ancak inverter ünitelerinin gelmesiyle  gürültü önemli ölçüde azaltılmıştır, ancak yine de bu bileşendir. Klimalarımızda doğrudan veya dolaylı olarak en fazla miktarda gürültüyü yaratabilecek.

Şimdi klimada neden gürültü üretilebileceğini ve nasıl çözüleceğini görelim.

Dış Ünite klimada gürültü

Klima ünitemizin dış ünitesinde istenmeyen ve rahatsız edici bir gürültü olasılığı daha fazla olduğu için bu durum oldukça normaldir, çünkü dediğimiz gibi, dış ünitenin bu tür problemleri üretme olasılığı daha fazladır çünkü daha fazla parçaya sahiptir Bu rahatsızlıkları üretebilen mobil cihazlar ve buna ek olarak, bu üniteler genellikle iç mekan ünitelerinin plastiklerinden daha kolay gürültü üretebilen metal dış yüzeyinde üretilmektedir.

Dış ünitenin fanındaki gürültü

Fan, gürültünün oluştuğu normal bileşenlerden biridir, en yaygın nedenler şunlardır:

Gevşek fan pervanesi

Tuhaf görünebilir, ancak dış fanın bıçaklarının harici fan motorunun şaftından serbest bırakılması çok garip değildir ve bunlar, şaftın koruyucu ızgarası ile çarpışmaya doğru ilerlemek için şaftı demirleyen herhangi bir şeye sahip değildir. Bu genellikle , bu bıçakları fanın şaftına sabitleyen somun serbest bırakılır ve bıçakların ileriye doğru hareket etmesi için serbest bırakılır , çözülecek somunun (genellikle makinenin içine düşmesi) çözülmesi yeterli olur. veya dış üniteyi açmak istemezsek veya yeni bir somun yerleştirirsek, bu somun genellikle 6 mm çapındadır .

Kırık fan pervanesi

oldukça yaygın bir şey olduğunu bıçakları dış fan kırma , ya doğal ya da kasıtlı), bozulan varsa bir Saltire (makine çalışırken ve iyi olduğunda çocuğun bir sopa koyar, sonuç bu = olduğu) ne olacağını fan fan Eğer kırdım bağlı olarak düzensiz çalışır olmasıdır bir uzun parça ya da çılgınca hafifçe gyrate alamayan gürültü neden ve sona erebilir olarak aşırı durumlarda bile fan motorunu marring ekseni merkezden uzaklaştırmak, çözmek için basittir, bıçakları yenileri için değiştirin;).

Kompresörde gürültü

Kompresördeki gürültü, daha önce de söylediğimiz gibi, klima ünitemizin bir başka “tipik” gürültü problemidir, invertör teknolojisinin ve yeni kompresörlerin ortaya çıkmasıyla, bu gürültü önemli ölçüde azaltılmıştır, fakat Unutmayalım ki , yüksek basınçta çalışan bir motordan bahsediyoruz ve bu yüzden biraz gürültü yapması mantıklı, ama bir şey bir şey ve başka bir şey çok, değil mi?

Kompresör normalden daha fazla gürültü çıkarır, “normal” ses için oldukça kullanışsız ve aniden daha fazla ses çıkarmazsak, bu durumlar oldukça garip ve genellikle kompresörün kendisinin kötü durumda olmasına neden olurÇözüm, mevcut iç ünitelerin kompresörlerinin onarım imkanı olmadığından , kompresörü değiştirmekten başka bir şey değildir , ama dediğimiz gibi, bu gerçekleşse bile … nadirdir.

Kompresörün gürültü ve titreşim yapması için başka bir olasılık da , kompresörün “pozlanmış” olduğu kauçuk veya sessiz blokların çok fazla bozulduğu ve bu da makinenin tabanına temas ettiğidir. Bu durumda, bir çeşit lastik ped / taban konabiliriz. Bu titreşimleri ve sesleri çözmek için kompresör ve dış ünite tabanı arasında veya bunları değiştirmek için bir teknisyeni çağırmak, daha tavsiye edilir bir şey.

İşte kompresör çeşitleri hakkında bir makale

Dış ünitedeki metalik gürültü

En yaygın gürültüye ve aynı zamanda daha rahatsız edici ve çoğu zaman daha da zorlaşan , dış ünitedeki metalik bir ses, tekrarlayan bir ses, titreşen ve titreşen iki plaka gibi başımıza kadar akıp giden tüm komşular.

Bu metalik sesler, harici iklimlendirmede dahili olarak üretilen veya aynı veya dışardan “muhafazasında” üretilen iki kategoriye ayrılabilir.

Klima İç ünite gürültü

Bu iç gürültüye genellikle iki bakır boru arasındaki çarpışma veya bir bakır boru ile dış ünitenin muhafazasının bir kısmı arasında meydana gelen çarpışmadan kaynaklanır , çözülmesi kolay bir gürültüdür, ancak bunun için dış üniteyi açmalıyız, açıldığında Makinenin içine, kompresörün bulunduğu kısma (genellikle makinenin önüne baktığımızda sağda) bakacak olursak, kompresör ve birkaç bakır boru göreceğiz. Birbirine dokunan veya çarpışan 2 boru ve bir kez bir diğerini birbirinden ayırın veya aralarında bir çeşit kauçuk blok bulundurun, böylece titreşim yapmazlar, bu sayede boruların çarpmasıyla oluşan metalik gürültüyü çözeriz ve buna ek olarak olası bir gaz sızıntısı problemini çözebiliriz. iki boru arasındaki bu titreşimler genellikle uzun vadede sona erer, bir gaz sızıntısı (sürtünme onları birbirine “yedirmeye” neden olur).

Dış ünite gürültü

Dış gürültü aynı zamanda çözülmesi gereken çok basit bir gürültüdür, ancak aynı zamanda bazı durumlarda çok karmaşıktır, bu sesler iklimlendirmenin mahfazasının iki tabakasının etkisi ile üretilir.bazen diğerlerinde gevşek gelip bir vida basmak kadar kolay olsa ve bir angarya olduğu için gürültü bir yerden gidip başka görünür ve bunu ne olursa olsun üzerinde sonsuzluğa yerini tespit etmek o ünitesi açmak için gerekli olacaktır üzerinde ve gürültünün nerede göründüğünü kontrol etmeye gidin, birçok durumda gürültü makinenin arka tarafındaki ızgarada görünür, genellikle dış eşanjörü koruyan bir ızgara ızgarasıdır ve bu da yapıldığı ince alüminyumdan bu yana insanlara

Eğer yanlış bir şey yaparsak (eğer çok ince ama çok sinir bozucu kesimler yaparsak) eşanjör bizi kolayca kesebilir, eğer bu durumda ve ünite kimsenin makineye dokunmayacağı bir yerde ya da hiç kimsenin kesme şansı olmadığı yerlerde kesmek çok kolay, ha?) en iyi çözüm ızgarayı çıkarmaktırve santas pascuas!, bu kılavuzun bizim makinemizde hiçbir önemli işlevi olmadığını ve bununla birlikte çalışacağını söylediğimiz gibi, sorunsuz bir şekilde kaldırılabilir.

Dış ünitedeki bir gürültüyü çözmeye çalışmak için NE YAPMAMANIZ?

Kapalı klimada gürültü

Dış ünitede meydana gelebilecek olasılıklar ve sesler görüldüğünde, klimamızın iç ünitesinin neden gürültü yaptığını göreceğiz.

İç ünitede gürültüleri 2 büyük olasılıkla, havalandırma treniyle üretilen sesler veya iç ünitenin mahfazası tarafından üretilen seslere ayırabiliriz .

Havalandırma treninde gürültü

Havalandırma treylerini iç fan motor grubu ve fan motorunun “pervanesi” veya “kanatları” olarak adlandırırız, bu iki bileşen ayrı ayrı hareket eder ve aralarında bir şaft (motor) ve pervanenin içindeki bir vida ile birbirine bağlanır. Bu fan mili böylece birbirinden bağımsız olarak satın alıp değiştirebilir, neden gürültü yapabileceklerini görelim.

İçerideki pervane veya fan kanatlarında gürültü

Pervanedeki sesler birkaç nedenden ötürü meydana gelebilir, pervane kırılmış olabilir, tam olarak değil, ancak herhangi bir kısmı varsa, bu pervaneler kanatçıkların birkaç parçasından oluşur ve dış fanın kanatları gibi bu kanatçıklar ulaşabilir iç mekan ünitesini ve bir el feneri ile durmamızın gerekip gerekmediğini görmek için doğal nedenlerle veya malzemelerin aşınmasıyla veya dolaylı olarak (çocuk + çubuk = kırık) kırılması için bu pervanenin durumunu görün ve bir kanatçıktan yoksun olup olmadığına bakın, pervaneyi elinizle veya bir şeyle tam olarak görebilmeliyiz çünkü iyi görülebilir ancak arka kısım bozuldu (üzerinde 1 kanatçık var). Birçok modelde bütünün sağ kısmı normaldir, motor miline bu pervaneyi tutan vidaya erişim vardır)

İç fan çarkının kopması

İç fan çarkının kopması

Bir başka olasılık da, bir şeyin pervaneye girmesi ve ona takılması , bazen bir parça kâğıt veya plastiğin pervaneye girmesi ve bu yüksek hızda dönmenin makinenin kendi gövdesi ile vurması ve gürültü yapmasıdır. Bu çok yaygın değil, ancak bu sorunun olup olmadığını doğrulamak için, aynı şekilde ilerlemeliyiz.

Orada ise genellikle bir gürültü de bir çekirge benzer iç havalandırma ünitelerinde bu gürültü, genellikle yatak tren havalandırma üreten bu rulman makinenin sol tarafında yer ve nerede olduğunu, iç ünitenin , yağlama olmadan kalan zaman tren havalandırma çapa, motorun kendisi (motor makinesinin sağında) tarafından doğru bu konu, bazen bu yatak gürültü yapar o yatağı ve gres sökmeye olurdu düzeltmek için biraz .

Kirli fan ya da kirli koşucu, iç ünitenin gürültüsünün bir başka nedeni, bu koşucunun kirli olması olabilir , ama kirli gerçekten kirli ve iç fan çarkının tüm yüzeyi boyunca sabit ve dengeli bir hava akışını geçememesi Bu sebepten ötürü merkezi olmayan ve gürültü çıkarır, çözmek için, iç ünitemizin pervanesini temizlemek yeterli olacaktır, bu sorunları hafifletmek ve kokuları önlemek için iyi bir bakımın gerekli olduğunu unutmayın .

Çok kirli fan

İç fan pervanesinde aşırı kir

Dahili fan motorunda gürültü

Her ne kadar dahili fan motorundan gelen bir problemden bahsediyor olsak da, bu ses muhtemelen motorun kendisinde duyulmuyor, nedeni motor olacak, ancak bu problem genellikle fanın motor mili olduğu için geldiğinden pervanede fark edeceğiz. ortalanmış çarkı neden için bu kadar biraz kaotik ve üreten gürültü döndürmek, motor kapalı olup olmadığını anlarım nasıl?

Motor şaftının kötü durumda olup olmadığını öğrenmek için, iç üniteyi havalandırmaya ve bir el feneri ile açacağız , pervanenin dengeli bir şekilde dönüp dönmediğine bakmak zorunda kalacağız ya da özellikle dönüyorsa pervanenin ortasında göreceğiz. Normal olarak atlama motor kötü durumda olduğunu ve eğer iyi ya da “atlar” olarak verilen, şaft biraz bükülmüş , içinde bu sorunu çözmek için olur tavsiye edilebilir için çağrı hizmeti değişiklik olarak kapalı fan motoru değil Çok karmaşık ama neredeyse tüm iç üniteyi sökmeniz gerekiyor.

Makine gövdesi tarafından üretilen iç mekan havalandırması sesleri

İç ünitedeki gürültünün bir başka olası nedeni de genellikle ünitenin mahfazasıdır, bu sesler genellikle ucuz klimalarda çok daha yaygındır çünkü bu ünitelerin yapıldığı plastikler genellikle çok fazla değildir. kalite, ama neden oluşur?

Bu sesler genellikle görünen birim ısı pompası çalıştığında en vesilelerle ve özellikle de onun operasyonun başlangıcından üretilir, plastik genişlemesi bu makineleri imalatı için kullanılmaktadır, bunun nedeni Isı pompası modunda dönüm iç ünite yaklaşık 50 ° C ya da daha fazla 20 ° C oda sıcaklığında birkaç dakika içinde olur, bu da bazen bu sesler (ÇATLAK) üretebilir genellikle genişletmek ve plastik neden olur Bu gürültünün ne kadar güçlü olabileceğinden, çözümden hiç biriyle ayrılma hissi verir. Bu gürültüyü engellemeye veya azaltmaya çalışsak da …iç ünitenin muhafazasının sökülmesi ve kurulum anında doğru yerleştirilmemesi ve biraz zorlanması veya yanlış yerleştirilmesi durumunda yeniden monte edilmesi .

Diğer sesler

Hem iç hem de dış ünitelerde en yaygın sesler göz önüne alındığında, ancak daha fazla gürültü olasılığı var, biraz görelim.

Gaz gürültüsü

Bu ses de oldukça yaygındır, iç ünitede duyduğumuz bir gürültüdür, ancak gerçekte iç ünitede genellikle sebebi yoktur ve genellikle dış üniteden kaynaklanmaz, genellikle meydana gelen bir gürültüdür. veya özellikle klimanın çalışmasının başlangıcında duymak ve bir tıkanıklık, tıkanmış bir tüp veya genleşme vanasının bir arızası olarak soğutucu akışkan devresinde gazın yetersiz geçişinden kaynaklanmaktadır.

Çözüm: Çözüm genellikle kolay değildir, bazen teknisyen problem olduğunu tespit ederse genleşme valfini değiştirmek yeterli olacaktır , diğer zamanlarda herhangi bir tüpün parçalanması veya daha fazla basılması durumunda kurulumun kontrol edilmesi gerekecektir. (özellikle bazı eğrilerde) ve bu da gürültü üretir, diğer zamanlarda gerçek bir sorun olmaması ve bakırın montaj mesafesini arttırmak gerekir, çünkü çok kısa bir boru kurulumu da bunu yapabilir gaz geçiş gürültüsü, Bu, klimamızın montajı ve dolayısıyla bakır borusunun 3 metreden kısa olması durumunda meydana gelir, çünkü bu, gazın bu tür bir gürültü üretmesini sağlar, bu da borunun genellikle uzamasını sağlar. Bakır gaz hızını yavaşlatmak için dış ünitenin arkasına döner.

İlginizi Çekebilir

Klima Gaz Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Klima Gaz Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?

Sayfa İçindekiler Klima Gaz Eksikliği Nasıl Tespit EdilirKlima Gaz Kaçağı Nasıl AnlaşılırKlimada gaz olup olmadığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi