Klima Nasıl Sökülür ? Klimanın sökülmesi, çeşitli nedenlerle ilişkilendirilebilir, örneğin, aktarma, onarım için nakliye, değiştirme, iş bitirme sırasında, cephelerin elden geçirilmesi ve diğer olası nedenler. İster bir ev için ev tipi klima, ister yarı endüstriyel kaset, kanal ve diğer iklimlendirme sistemleri olsun, her türlü split sistem tamamen aynı şekilde sökülür.

Klima Sökümü Nasıl Yapılır ?

Klima Sökümü Nasıl Yapılır ? Sökme, bir klima kurarken olduğu gibi özel beceriler ve çok sayıda farklı araç gerektirmez . İşi tamamlamak için bir dizi altıgen, bir Phillips tornavidası ve bir çift ayarlanabilir anahtara ihtiyacınız olacak.

Demontaj sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, devreye toz, nem ve diğer inşaat kalıntılarının girme olasılığını ortadan kaldırmak için dış ve iç ünitelerin sızdırmazlığıdır. Sadece tüpleri kesemezsiniz, bu durumda sadece yanmakla kalmaz, aynı zamanda kompresör yağını kısmen sıkıştıracağı tüm freonu serbest bırakabilirsiniz. Bu bağlamda, gelecekte klimaya yakıt ikmali yapmak için para harcamanız gerekecektir.

İklim sistemini sökmenin iki yolu vardır:

  1. Soğutucu akışkanın toplandığı, servis verilebilir bir klimanın sökülmesi;
  2. Kompresör çalışmıyorsa, soğutucuyu toplamadan sökme.

Soğutucu Gaz Nasıl Toplanır ?

Her türlü servis verilebilir split sistem, gelecekte yeni bir yere transfer ve kurulum amacıyla sökülebilir. Çoğu zaman, bu işlem, kuruluşlar yeni bir ofise taşındığında gerçekleştirilir. Gelecekte sisteme yakıt ikmali yapmak için kaynakları boşa harcamamak için, tüm freonu evaporatörde (iç ünite) ve boru hattında toplamanız gerekir. Bunu yapmak için, sökme işlemi bir kondansatörde (dış ünite) freon sürmek ve toplamakla başlamalıdır. Örnek olarak, en yaygın ve en çok talep edilen klimaların, duvar bölme sistemlerinin sökülmesini düşünün .

Soğutucu Gaz Nasıl Toplanır

Soğutucu Gazı Toplama

İlk olarak klimayı hava soğutma modunda (mümkün olan en düşük sıcaklıkta) açar ve kompresörün başlamasını bekleriz. Daha sonra, dış üniteye takılan ve boru hatlarının bağlandığı yeri kaplayan plastik koruyucu muhafazayı çıkarın.

Ayarlanabilir bir anahtarla, her iki borunun vanalarının koruyucu kapaklarını sökün. İçeride, pirinç kapakların arkasında altıgen muslukları göreceğiz. İlk önce, daha ince çaplı (sıvı hattı) tüpün vanasını istenen boyutta bir altıgen ile kapatın.

Böylece, kompresör çalışmaya ve kondansatöre gazlı freonu pompalamaya devam ederken, sıvılaştırılmış freonun buharlaştırıcıya beslenmesi durur. Bir süre sonra, 1-2 dakika sonra, boru hatlarının uzunluğuna bağlı olarak, boşta çalışan kompresörün karakteristik sesini duyacağız. Daha sonra daha kalın çaplı (ana gaz) bir borunun valfini benzer şekilde döndürüyoruz ve hemen klimayı kapatıyoruz. İlk aşama tamamlandı – tüm freon dış üniteye damıtılır.

Soğutucu Gazı Toplama

Elektrik Kablolarının Çıkarılması

Kurulum teknolojisine göre, klimanın gücü ayrı bir makineye gitmeli veya herhangi bir elektrikli ev aleti gibi, fişli bir ağ kablosu kullanarak normal bir prize bağlanmalıdır. Dağıtım fırçasındaki gerekli devre kesiciyi kapatın veya fişi prizden çekin. Altında filtrelerin bulunduğu iç ünitenin ön panelini açıyoruz. Filtrelerin sağında küçük bir kapak var. Bir tornavida kullanarak, bu kapağı sökün ve çıkarın, altında bölünmüş sistemin iç ve dış üniteleri arasında bir bağlantı oluşturan bağlı tellere sahip bir blok vardır.

İstenilen makinenin kapatıldığından emin olmak için bir test cihazı ile voltaj yokluğunu kontrol ediyoruz, ardından tüm kabloları söküp ayırıyoruz. Ardından, terminal bloğu kapağın altında, bagajın bağlandığı yer olan servis portunun koruyucu kasasının hemen üzerinde bulunan harici bloktaki aynı kabloları ayırıyoruz.

Duvar Ünitesinin Çıkarılması

Klimanın duvara monte ünitesinin alt kısmında iki adet mandal vardır; bunların konumu kasanın plastiği üzerinde belirtilmiştir. Çoğu zaman “İtin” diyor, ancak bunun tersi de oluyor – örneğin bir Mitsubishi Electric veya Lessar’da plastiği aşağı çekmeniz gerekiyor. Bu noktalara aynı anda basılarak, iç ünite montaj plakasından çözülmeli ve duvardan uzaklaşmalıdır.

Duvar Ünitesinin Çıkarılması

Bloğun altında, yaklaşık olarak merkezde bir boru bağlantı noktası var. Ayarlanabilir anahtarlar yardımı ile üniteyi hattan ayırıyoruz, tahliye hortumunu ayırıyoruz. Gövdeyi montaj plakasından çıkararak yukarı doğru çekin. Duvar ünitesi söküldü. Boru hatlarını yapışkan bantla kapatarak döküntülerin içeri girmesini önlüyoruz.

Dış Ünitenin Sökülmesi

Ayarlanabilir anahtarlar kullanarak boru tespit somunlarını sökün ve ayırın. Kaybetmemek için tüm somunları ve kapakları yerine vidalıyoruz ve olası döküntülerden korumak için yapışkan bant kullanıyoruz. Braketlerde, dış ünite 13’lü somunlu cıvatalar vasıtasıyla dört noktada sabitlenir. Bunları sökün ve üniteyi braketlerden çıkarın. Dış ünite sökülmüş.

Dış Ünitenin Sökülmesi

Kompresör Dış Sistemin Sökülmesi

Bu işlem iki durumda gerçekleştirilir. Birincisi, klima arızalandı ve montaj yerinde, örneğin kompresörün kendisini değiştirmek gibi ciddi onarımlar gerektiriyor. İkincisi, kaynağını yani hurda metale harcayan ekipmanı bertaraf etmek için sistemin kaldırılmasıdır.

Süreç, boşta bir kompresörle freonu geçmenin imkansız olması nedeniyle farklılık gösterir. Bu nedenle, gücü şebekeden keserek başlıyoruz. Ardından, bir altıgen ile iki valfi sonuna kadar döndürüyoruz. Böylelikle, harici üniteyi şebekeden kapatır ve bağlantısını keser, böylelikle split sistemin dış ünitesinde bulunan tüm freonu koruruz.

Daha büyük çaplı boru hattını sabitlemek için somunu yavaşça gevşetin, sistemin yüksek basınç altında olduğunu unutmayın. Boru hattındaki soğutucu buharlaşmaya başladığından, yalnızca somunu gevşetmek gerekir. Devre boşaldıktan sonra sistem yukarıdaki sıraya göre demonte edilebilir.