Anasayfa / Klima Arızaları / Klima Neden Buzlanma Donma Yapar ?
Klima Neden Buzlanma Donma Yapar

Klima Neden Buzlanma Donma Yapar ?

Klima Neden Buzlanma Donma Yapar ? ünitenizin donmasının birçok nedeni olabilir. Klimalar soğuk serpantin sıcak tutmak için uygun hava akışına ihtiyaç duyar. Bobinin soğuk kalması ve sıcaklığı donma noktasının üzerinde tutması için evden gelen sıcak hava gereklidir. Bu olmadan, yoğunlaştırılmış su üniteden uzaklaşmadan önce bobinler donar.

Klima Neden Buzlanma Yapar ?

Klima Neden Buzlanma Yapar ? Kirli hava filtreleri ve kapalı hava kayıtları hava akışını engelleyebileceğinden, hava filtresini kontrol etmek ve kayıtların açık ve açık olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Donma ayrıca düşük soğutucu akışkan ve uygun olmayan fan çalışması nedeniyle de olabilir. Düşük soğutucu akışkan seviyeleri bobinleri çok soğuk yapar ve arızalı bir fan havanın hareket etmesini önler.

Klima Neden Donma Yapar ?

Klima Neden Donma Yapar ? Artık klimanızın Freon’unu ( Freon nedir? ) Isıtmak ve soğutmak için genleşme ve kompresyonu nasıl kullandığına dair temel bir fikriniz olduğuna göre, merkezi klimanızın neden buzlandığını anlayabilirsiniz . Klimanız çeşitli nedenlerden dolayı donabilir, bu yüzden onları en yaygın olanlarından buzun daha nadir nedenlerinden bazılarıyla tartışacağız.

Klima Neden Buzlanma Donma Yapar ? Basitçe söylemek gerekirse, klimanız donuyor çünkü bir şey ya sisteminizdeki Freon’un tasarlandığından daha fazla genişlemesine neden oluyor, bu da bobinlerinizi normalden daha soğuk hale getiriyor ya da bir şey evinizdeki havanın transferini engelliyor sisteminize ısı. Her iki şekilde de, bu evaporatör bobininizin donma noktasının altına düşmesine ve klimanızın donmasına neden olur. İşte bazı yaygın nedenler:

Klima Neden Donar ?

1. Klimanızın evaporatör bobinindeki yetersiz hava akışı, donmasına neden olabilir. Split bir klimada (en yaygın tip – bkz: Split Klima nedir? ), Klimamız, evinizin sıcaklığını ısı alarak düşürmek için tasarlanmıştır. Klimanız evaporatör bobinine iç havanızı düzgün şekilde üflemiyorsa, bu ısı değişimi gerçekleşemez ve evinizden ısıyı alması gereken Freon değildir. Zamanla sıcaklığı düşmeye devam eder ve klimanız donabilir.

Klimanızın soğutucu akışkan seviyesi düşükse, klimanız donabilir.

Bunun nedeni, sistemin içindeki düşük basınçtır. Bunun nedeni, sisteminizde artık daha az Freon olması, ancak yine de aynı miktarı genişletmek zorunda kalmasıdır – daha fazla genleşme , daha soğuk bir sıcaklığa eşittir . Klimanızın evaporatör bobini donma noktasının altına düştüğü için, havanızdaki nem bobinle temas ettiğinde donarak buzlanmasına neden olur.

Klimalar çok özel bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Klimanızı dış hava 62 derecenin altına düştüğünde çalıştırıyorsanız, sisteminizin içindeki basınçlar düşecektir ve bu, merkezi klimanızın donmasına neden olabilir.

Mekanik arızalar klimanızın donmasına neden olabilir.

Soğutucu akışkan hatlarınızda bir kıvrılma varsa, çalışmayan veya ölmüş ve dengesiz bir üfleyici fan mı yoksa tıkalı bir filtre kurutucu mu? Bunlar da sisteminizdeki basıncı değiştirebilir ve merkezi klimanızın donmasını sağlayabilir.

Ama hangisi ve nasıl düzeltebilirim? Donmakta olan bir klimanın nasıl giderileceği bir sonraki bölümde ele alınacaktır. Ancak, değiştirme zamanının geldiğini zaten belirlediyseniz, fazla ödeme yapmadığınızdan emin olun. Bu program size para kazandıracak ve teklifleri güvenle kabul veya reddedecektir.

Klima donuyorsa, klimanızın hava filtresini kontrol edin.

Bu, klimanızdan hava akışının kısıtlı olmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Yüksek kaliteli bir hava filtresi kullanmalı ve her 2 ila 3 ayda bir değiştirmelisiniz. Klima filtreniz tıkanırsa, kısıtlı hava akışı sisteminizin sıcaklığının optimum seviyelerin altına düşmesine ve klimanızın donmasına neden olabilir.

Klimanız donuyorsa evaporatör bobininizi kontrol edin.

Kirli bir evaporatör bobini (içteki), hava akışının eksik olmasına neden olabilir, sıcaklığı düşürür ve klimanızın donmasına neden olabilir. Ayrıca, AC’nizle ilgili  Sendromu gibi diğer hoş olmayan sorunların bir reçetesidir. Buzlu bir klimanın sorun giderme işleminde bir sonraki adım olarak evaporatör bobininizi temizlemenizi tavsiye ederim. Bunu nasıl yapacağınızı bu makalede öğrenebilirsiniz.

Kontrol edilecek bir sonraki şey kanalınızdan hava akışında bir kısıtlamadır.

Tüm klima kayıtlarını (tavanınızdaki havalandırma delikleri) açarak başlayın. Hava akışındaki herhangi bir kısıtlama klimanızın donmasına neden olabilir, bu nedenle kanalınızda sızıntı, bükülme veya bağlantısız kısımlar olup olmadığını da kontrol ettiğinizden emin olun. Bunu yapmak için muhtemelen tavan arasına girmeniz gerekecek.

Klimanız donuyorsa aşırı kirli kanallar olup olmadığını kontrol edin

Tüm kanal sisteminiz düzenliyse, kayıtlarınızdan birini kaldırın ve içeri bakın. Hava kanallarınızı temizlemenin büyük bir hayranı değilim, ancak siz veya önceki sahibi yüksek kaliteli hava filtrelerini düzgün kullanmamış olmanız gerekebilir. Şahsen, kanalın yeniden yapılması gerekir – kanallarınızı temizlemek gerçekten iyi çalışmaz ve kanalınıza zarar verebilir.

Klimanın Donması Üzerine Nihai Düşünceler

Sık sık “klimam neden donuyor?”  Sorusunu soruyoruz. Umarım bu makale sorunuzu cevaplamıştır ve klimanızın donmasına neyin neden olabileceği ve nasıl düzeltebileceğiniz hakkında bazı yararlı bilgiler sağlamıştır. Donmuş bir klima sadece düzgün çalışmaz, aynı zamanda ünitenize zarar verebilir. Buzun zaman içinde yollara ne yaptığını düşünün – genişler ve onlara zarar verir. Onları böler ve aynı şeyi klimanıza da yapabilir.

Klimanız donarsa ne yapmalı

 • Para israfını ve kompresörün zarar görmesini önlemek için A / C’yi kapatın.
 • Buzun erimesini beklerken, yoğuşma suyu drenajını bulun ve tıkanmadığından emin olun.
 • Suyu ıslak-kuru bir dükkan vakumuyla emebilmek için kanal sistemini açmayı düşünün.
 • Evaporatör bobinine bir fön makinesi alarak eritme işlemini hızlandırın. Buzları daha hızlı eritmek için kompresörü çalıştırmadan klima fanını da açabilirsiniz.
 • Pencere kliması için, eriyen buzun dışarıya akması için ünitenin hafifçe geriye doğru eğildiğinden emin olun. Dışarıdan, suyun filtrelenmesini sağlamak için ünitenin yoğuşma suyu tahliye deliğini temizleyin.
 • Buz eridikten ve tıkanmamış drenaj tavası boşaldığında, klimayı tekrar açın. Hemen evinizi soğutmaya başlamalıdır.

Bir klimanın donmasına ne sebep olur?

Soruna çeşitli sorunlar neden olabilir. İşte en muhtemel olanları:

 • Düşük soğutucu akışkan seviyeleri: İster kaçak varsa, ister soğutucu akışkan montaj sırasında yanlış doldurulmuş olsun, düşük soğutucu akışkan seviyeleri evaporatör bobinini çok soğuk yapabilir. Sızıntıyı gidermek ve sistemi üreticinin talimatlarına göre şarj etmek için bir HVAC uzmanını arayın.
 • Kirli hava filtresi: Bu, kompresör ve diğer klima bileşenleri üzerinde ilave stresden bahsetmeden, düşük hava akışının birincil suçlularından biridir. Düşük hava akışı soğutma için evaporatör bobinine daha az hava sağlar. Yeterli sıcak ve nemli hava akışı, bobinin donmasını önlemenin önemli bir yönüdür. Bunun bir klimanın donmasına neden olan şey olmasını önlemek için filtreyi aylık olarak temizleyin.
 • Kapalı tedarik kayıtları: Boş odalardaki tedarik kayıtlarını kapatmak para ve enerji tasarrufu sağlayan bir tekniktir. Ancak, çok fazla kapatırsanız, klima donarsa size daha pahalıya mal olabilir. Donmayı önlemek için evinizin tedarik kayıtlarının dörtte birinden fazla kapalı olmadığından emin olun.
 • Yetersiz fan hızı: Fan, evaporatör bobinine doğru miktarda hava üfleyecek kadar hızlı üflemelidir. Bir teknisyen fan hızını artırabilir ve klimanın donmasına neden olan şeyleri ortadan kaldırabilir.
 • Termostat sorunları: Klima, gerekli olmadığında bütün gece çalışabilir. Bu, muhtemelen klimanızın donmasına neden olurken enerji ve para israfına neden olur. Sorunu çözmek için termostatı kontrol ettirin.
 • Drenaj sorunları: Evaporatör bobinine sıcak, nemli hava üflendiğinde, bobin havadaki ısıyı ve nemi uzaklaştırır. Gürcistan gibi nemli iklimlerde, klima içinde çok fazla su buharı yoğuşmaya dönüşür. Normal şartlar altında, su bir tavaya ve bir yer sifonuna damlar. Bir şey tahliyeyi bloke ederse, yedeklenen su evaporatör bobinine kadar donar. Daha sonra, buz tahliyeyi engeller ve sorunu şiddetlendirir. Yazın en sıcak kısımlarında tahliye borusunu her hafta kontrol edin ve temizleyin. Tavaya su damladığını ve yer sifonundan çıktığını görmelisiniz.
 • Yanlış eğimli pencere kliması: İç kısım dış kısımdan biraz daha yüksek olacak şekilde ünite hafifçe yatırılmalıdır. Aksi takdirde, su tahliye deliğinden çıkmaz. Bunun yerine ünitenin içinde donarak donabileceği yere yapışır. Bu nedenle, klimanın donmasına neden olan şeylerden biri yanlış bir eğimdir.

Buzlanmış bir klimayı önleyin

Özetlemek gerekirse, A / C’nin donmasını önlemek için yapmanız gerekenler:

 • Soğutucu seviyesini kontrol ettirin
 • Filtreyi aylık olarak değiştirin
 • Besleme deliklerini açık tutun
 • Fan hızını artırın
 • Termostatı kontrol ettirin
 • Yoğuşma suyu tahliyesini haftalık olarak inceleyin
 • Sahip olduğunuz pencere birimlerinin doğru açılı olduğundan emin olun

 

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Sigorta Attırıyor

Klima Sigorta Attırıyor ?

Klima Sigorta Attırıyor ? soğutma sisteminizin karşılaşabileceği sayısız sorundan, elektrikle ilgili olanlar genellikle en streslidir. …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !