Klima Soğutmuyor ?

Klima Soğutmuyor

Klima Soğutmuyor Çözüm Ve Arızaları Klimanız aniden çalışmayı durdurduğunda, alarmın sebebi olabilir veya yanmış sigorta veya takılmış devre kesici gibi basit bir şey olabilir.

Klima Soğutma Yapmıyor ?

Klimanızla ilgili birçok sorun, sorunu gidermek için profesyonel bir teknisyene ihtiyaç duysa da, bazen bir ev sahibinin basit sorunları küçük bir sorun giderme ile düzeltebileceğini görüyoruz. Klimanızla karşılaşabileceğiniz en yaygın dört problemi ele almanıza yardımcı olmak için aşağıdaki sorun giderme kılavuzunu bir araya getirdik.

Klima Neden Soğutmaz ?

Kirli Tıkalı Hava Filtresi

Soğuk hava üflemeyen pencere klimalarının en yaygın nedeni, yeterli hava akışının olmamasıdır. Düzgün çalışan bir klimada, bir fan, soğutulduğu evaporatör bobinleri üzerinden hava çekecek ve ardından tekrar odaya yeniden sirküle edilecektir. Hava filtresi kirli veya tıkanmışsa, evaporatör serpantini üzerinde çok az hava olabilir veya hava akışı olmayabilir, bu da bunların çok soğuk olmasına ve don veya buz oluşmasına neden olabilir, bu da hava akışını daha da kısıtlar.

Bu, odaya çok az veya hiç soğuk hava sirkülasyonu ile sonuçlanacaktır. Hava filtresi normal olarak bir ön erişim açıklığına sahip olabilen ön ızgaranın arkasında bulunur. Filtreyi gerektiği kadar sık ​​temizleyin veya değiştirin. Evaporatör bobinleri çok kirliyse, sabunlu su ve yumuşak bir fırça ile temizlik yapılması gerekecek ve filtreyi değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Klima Üflüyor Soğutmuyor ?

Arızalı Fan Motoru

Pencere klimanız soğuk hava üflemiyorsa, sorun fan veya fan motoru olabilir. Düzgün çalışan bir klimada, fan soğuk buharlaştırıcı bobinleri üzerinden hava çekecek ve ardından havayı odaya tekrar sirküle edecektir. Sirkülasyon fanı çalışmıyorsa ya da çok yavaş çalışıyorsa, evaporatör serpantinleri üzerinde çok az hava akışı ya da hiç hava akımı oluşmasına izin vermeyecek ve hava çok daha soğuk ve don ya da buz oluşabilir.

Fan ve motor içeride bulunur, bu nedenle herhangi bir kontrol yapmak için kabinin çıkarılması gerekir. Fan motorunun kolayca dönüp dönmediğinden ve bıçakların hasar görmediğinden emin olun. Motor ele geçirilirse veya fan kanatları hasar görürse, bunların değiştirilmesi gerekir. Motor kolayca dönerse, hala arızalı olabilir veya kontrollerden güç almayabilir.

Klima Çalışıyor Soğutmuyor ?

Klima Sıcaklık Kontrolü

Klimanız soğuk hava üflemiyorsa ve hava filtresini ve fan motorunu incelediyseniz ve bunları iyi bir şekilde bulduysanız, sıcaklık kontrolü veya termostatı ile ilgili bir probleminiz olabilir. Bu, gelen hava sıcaklığını izleyen ve kompresörü açıp kapatan cihazdır. Normalde, kontrol ünitesine, buharlaştırıcı bobininin ön tarafına uzayan bir kontrol lambası ve kompresör devresine güç sağlayan kontrol gövdesinde bir dizi elektrik kontağı vardır. oda hava sıcaklığını izler ve ayarlanan sıcaklık oda sıcaklığından düşük olduğunda kompresörü açmak için termostat kontrolünü söyleyecektir.

Termostat, istenen sıcaklığa ulaşıldığında kompresörü de çevirir. Sıcaklık kontrolü veya termostat arızalıysa, kompresöre güç göndermeyebilir ve soğutma olmayacaktır. Algılayıcı ampulü keskin bir viraj, kırılma veya kopma belirtileri açısından inceleyin ve varsa, kontrolü değiştirin. Ayrıca, kadranı en düşük ayara çevirerek, kontrolün sürekliliğini bir çok metre ile kontrol edebilirsiniz. Kontrol ünitesini kontrol etmeden önce algılama ampulünün evaporatör bobinleri üzerinden hava akışına uygun şekilde yerleştirildiğini doğrulayın.

Klima İyi Soğutmuyor ?

Klima Elektronik Kontrol Kartı

Klimanız soğuk hava üflemiyorsa ve hava filtresi ve fan motorunu incelediyseniz ve bunları iyi bir şekilde bulduysanız, bazen PCB olarak da adlandırılan Kontrol Panosunda bir sorun olabilir. Bu kontrol panosu, bir termister ile bağlantılı olarak, gelen hava sıcaklığını izler ve seçilen sıcaklığa bağlı olarak kompresörü açar veya kapatır. Termister kontrol panosuna bağlanır ve evaporatör bobininin ön tarafına kadar uzanır. Kontrol panosu arızalıysa, kompresöre güç göndermeyebilir ve soğutma olmayacaktır. Kontrol panelini kınamak için önce termisteri herhangi bir hasar veya korozyon belirtisi olup olmadığını inceleyin.

Klima Kondansatör Arızası

Klimanız soğuk hava üflemiyorsa, sorun kompresör devresinde olabilir. Çoğu pencere kliması kompresörü çalıştırmaya yardımcı olmak için bir kondansatör kullanır. Kondansatör arızalanırsa, kompresör çalışmaya başlamaz ve fan sadece sıcak havayı üfler. Bazı pencere klimaları fan motor devresinde de bir çalışma kondansatörü kullanır ve her iki cihazı da aynı pakette veya kutuda birleştirir. Kompresör ve kondansatör kabinin içinde bulunur ve erişim kapağın çıkarılmasını gerektirir. Kondansatör görünür herhangi bir hasar belirtisi göstermezse, özel test ekipmanı ile kontrol etmek için kalifiye bir kişiye ihtiyacınız olacaktır. Yeni kapasitörün orijinal ile aynı özelliklere sahip olduğundan emin olun.

Klima Ortam Sensörü

Klimanız soğuk hava üflemiyorsa ve hava filtresini ve fan motorunu incelediyseniz ve bunları iyi bir şekilde buldunuzsa, termistörde bir sorun olabilir. Bu bileşen elektronik kontrol modellerinde bulunur ve gelen hava sıcaklığını izler ve kompresörü açmak veya kapatmak için ana kontrol panosunu işaret eder. Cihaz normal olarak buharlaştırıcı bobininin yakınındaki hava akışında bulunur. Termistör arızalıysa, kontrol panosunun kompresör devresini açması için uygun sinyali sağlamayacaktır. Herhangi bir hasar veya korozyon belirtisi varsa termistörü değiştirin.

Soru Sor Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Servisi Ara (0850) 811 24 22