Anasayfa / Klima Arızaları / Klima Su Damlatıyor ?
Klima Su Damlatıyor Çözüm Ve Arızaları

Klima Su Damlatıyor ?

Klima Su Damlatıyor Arızaları Çözümleri Tıkanmış bir yoğuşma suyu boşaltma hattı, AC’nizden evinize su sızmasının en yaygın nedenidir. Tahliye hattı toz, kir, çamur veya küf ile tıkanırsa, bu su evinize geri döner. Bu durumda, onu silmeniz gerekir. Yoğuşma hattında ıslak / kuru vakum kullanmak gibi birçok tıkanma yöntemi vardır.

Klima Neden Su Damlatır

Klima Su Damlatıyor Çözüm Ve Arızaları AC’nizin iç ünitesinde, üzerinde üflenen ılık havayı soğuran evaporatör bobini (sağda resimde) bulunur.

Klima Su Damlatıyor İç Ünite su Akıtıyor

Bu, sıcak bir günde su damlacıklarının soğuk bir bardak su üzerinde nasıl oluştuğu gibi, bobin üzerinde yoğunlaşma (nem) oluşmasına neden olur.

Klima Su Damlatması

Bobin üzerindeki nem, bir drenaj tavasına damlar ve evinize giden bir kondens boşaltma hattına (beyaz bir PVC boru) damlar .

Yani, bütün bunlar akılda tutularak, suyun o suyun evinize sızmasına neden olan birkaç şey.

Tıkanmış Tahliye Borusu

Tıkanmış bir kondens tahliye hattı, AC’nizden evinize sızan suyun en yaygın nedenidir. Tahliye hattı toz, kir, çamur veya küf ile tıkanırsa, o su evinize geri döner. Bu durumda, metni açmanız gerekir. Kondens hattında ıslak / kuru vac kullanımı gibi çoklu unclogging yöntemleri vardır. Ama emin bir şekilde, blokaj malzemesini emmek için profesyonel bir kullanım özel bir vakum kullanmaktır.

Hasarlı / Kirli Drenaj Tavası

Eski bir klima var mı (12-15 yaş)? Drenaj tavası hasar görmüş veya paslanmış olabilir, bu yüzden su sadece düşüyor. Tavayı değiştirmeniz gerekecek.

Arızalı Su Pompası

iç üniteniz bodrum katında mı kurulu? Öyleyse, dışarıdaki suyu pompalayan bir yoğuşma pompası vardır. Fakat pompa kırılırsa, artık su dışarı pompalanmaz. Pompayı tamir etmeniz veya değiştirmeniz gerekecektir.

Kirli Hava Filtresi

Kirli hava filtresi, evaporatör bobininin üzerindeki hava akışını engeller. Bu olduğunda, evaporatör bobini çok soğuk olur ve donar. Erimiş olduğu zaman, tava işlemeyebileceği fazla miktarda su damlar. Kirli olup olmadığını görmek için hava filtrenizi kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Her 1-3 ayda bir değiştirmelisiniz (mevsime bağlı olarak).

Düşük Soğutma

Kirli hava filtresine benzer şekilde, düşük soğutucu akışkan, AC sistemindeki basıncı düşürerek evaporatör bobininin donmasına neden olur. Bobin eridiğinde, su drenaj tavasından taşar.

Aşağıdaki durumlarda soğutucu akışkanın düşük olduğunu fark edeceksiniz:

Klima iyi soğutmuyor İse

Tıslama veya kabarcıklanma sesi duyuyorsunuz (bir soğutucu sızıntısını gösteriyor) Soğutucu sızıntısının şiddetine bağlı olarak sızıntıyı onarır veya tüm AC ünitesini değiştirirsiniz.

1. Kondenser pompası AC’de sızıntıya neden olabilir, bu yüzden kırık bir pompanız olup olmadığını kontrol edin (kondenser kabına su dökün ve test edin). Bu durumda değilse, muhtemelen motoru veya kondansatörün kendisini onarmanız gerekecektir.

2. Tahliye hattındaki problem: Tıkanma tahliye borusu tıkanmaya neden olabilir. Herhangi bir tıkanıklığı temizleyin ve sızıntı durmalıdır. Bu çoğu vaka için sık görülen bir nedendir.

3. Tıkanmış havalandırma delikleri AC ünitede sızıntıya neden olan yüksek basınca neden olabilir, bu nedenle AC havalandırma deliklerinizi herhangi bir tıkanıklık açısından inceleyin ve temizleyin.

4. Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa, hatalı kurulum belki de sorun olabilir. Bazen çok soğuk hava sıcaklığı da buna sebep olabilir ve eğer sıcaklık ise iyi olacaktır. stabilize eder.

Dolu suyu toplayan şişemiz var mı?

Aptalca görünüyor, ama bu “bozulma” oldukça yaygın, çünkü daha önce de söylediğimiz gibi, klimamızın ürettiği su sadece yerçekimi ve kendi ağırlığı ile akan “ölü su” dır . Bir kap, şişe, kova ile boşaltın ve bazen boşaltma tüpü bu şişeye girer, böylece içine daldırılabilir , eğer böyle bir şey olursa, iç ünite tarafından bizi suya sokmamız çok olasıdır. Önden damlayan çok fazla, tam bir şişenin olup olmadığını kontrol et!

Klimanın su kaybının diğer nedenleri

Klimanın damlanmasının bir başka nedeni de gazsızlıktan kaynaklanmaktadır çünkü ünite ile birlikte kirli filtreler, eşanjör veya fan , klimaların dondurulmasının en büyük sebebidir ve içeriye su atmaktır. Bütün bu bileşenler temiz ise, klimanın iç ünitesi donar, gaz eksikliği ve dolayısıyla gaz sızıntısı olduğunu düşünmelisiniz.

Diğer bir nadir sebep de, suyu toplayan tepsinin kırılması, bu tepsinin kondens tepsisi olarak adlandırılması ve bu suyun kanalizasyona sızmasını sağlayan suyun toplanmasından sorumlu olmasıdır.   Klimanın içine damlaması neden olabilir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Sigorta Attırıyor

Klima Sigorta Attırıyor ?

Klima Sigorta Attırıyor ? soğutma sisteminizin karşılaşabileceği sayısız sorundan, elektrikle ilgili olanlar genellikle en streslidir. …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !