Anasayfa / Klima İpuçları / Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları
Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları

Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları

Klimalarda elektrik tasarrufu yolları Yazın, ve ya kış aylarında iklimlendirmeden yaşamak neredeyse imkansızdır, ancak kullanımının elektrik faturasının büyük bir kısmını alması, birçok insanın ısıdan daha az “terlemesine” sebep olmaktadır. Ortalama olarak, yaz aylarında toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40-50’si klimaya harcanmaktadır.

Klima Kullanımında Tasarruf

Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları Özellikle elektrik maliyetinin yüksek olduğu ülkelerde oldukça pahalıdır. Bu, klimayı kullanmaktan kaçınmanız gerektiği anlamına mı geliyor? Bir şey değil! Enerji tasarrufu için basit ipuçları sayesinde klima sistemlerinden daha verimli enerji üretebilirsiniz.

Klima Elektrik Tüketiminden Tasarruf Etme

Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları Klimayı başarılı bir şekilde kaydetmek için, en azından ideal olarak A + enerji verimliliği sınıfı olan modeli seçmelisiniz. Evet, bu model B sınıfı cihazdan daha pahalı olacaktır. Ancak, düşük enerji tüketimi nedeniyle fiyat farkı iade edilecektir. Ekonomik ev modelleri 1 ila 2 kW arasında tüketir. Yukarıdaki herhangi bir şey – para kaybı.

Klima Tasarruf Yöntemleri

Yaygın hata – yanlış seçilen sıcaklık. En uygun sıcaklık 23-24 C olarak kabul edilir. Bu değerlerin altındaki her bir derece, enerji tüketimini% 5-8 artırır.

Tasarruflara ek olarak, “doğru” sıcaklık, sizi burun akıntısı olarak adlandırır. Sokaktan (+36 C) + 18 C’lik bir odaya girdiğinizde vücudun nasıl bir şok aldığını hayal edin.

Doktorların önerilerine göre, dış ve iç sıcaklığın maksimum farkı 12 dereceyi geçmemelidir. Termostatı, çok sıcak bir sıcaklıkta (sizin için rahatça) mümkün olduğunca ayarlamanız tavsiye edilir.

Klima Bakım Önemi

Klima iyi teknik durumu, enerji verimliliğinin bir başka adımıdır ve bu da sizi aylık elektrik faturalarında azalmaya götürür. İdeal olarak, klima filtrelerini ayda bir kez kontrol etmeli ve gerekirse bunları temizlemelisiniz. Klima sisteminin gerekli serinliği sağladığını düşünüyorsanız, filtreleri kontrol etmeli veya bu iş için en kısa zamanda bir profesyonel çağırmalısınız. Sorunlu cihaz ekstra elektrik kuvveti harcayabilir.

Klima 5-10 yıl boyunca kullanırsanız, yeni bir modelle değiştirmenin zamanı gelmiştir. Modern enerji tasarrufu sağlayan klimalar, enerji tüketiminde en az yüzde 40 oranında önemli bir düşüşe sahip olabilir.

Klimanın Elektrik Tüketimini Azaltmak için Tasarruf Yöntemleri

Evinizden çıkan hava miktarını en aza indirin

Tüm insanların, klimayı kullanırken kapıların ve pencerelerin kapatılmasının gerektiğini bilmesine rağmen, çok az insan bu kuralı takip ediyor. Böylece soğuk hava odadan ayrılır ve sıcak gelir ve soğutma işlemini zorlaştırır. İdeal olarak, klima açıldığında evi / odayı sık sık terk etmenizi gerektiren aktivitelerden kaçınmalısınız.

Havanın evi bacadan (yüzde 15-25) terk ettiği düşünüldüğünde, AC’nin minimum elektrik tüketimine ulaşacaksanız, üst üste gelmesi sizin için bir öncelik haline gelmelidir.

Tasarruflu Klima Kullanımı İçin Püf Noktalar

Evde doğrudan güneş ışığı ve ısı üretimi miktarını azaltın

Klima masraflarını azaltmanın en temel önlemlerinden biri, ısının evin içine girmesine izin vermediğinizden emin olmaktır. Bunu yapmak için, bir toner, kanopiler, perdeler vb. Kullanarak evinizi doğrudan güneş ışığından korumak zorundasınız. Buna ek olarak, ev ağaçlarının etrafında büyümek size yardımcı olacaktır, sadece evinizin gölgede olduğundan emin olun. Ayrıca evde ekstra ısı oluşmadığını da kontrol etmelisiniz.

Doğru ve Tasarruflu Klima Kullanma

Bunu yapmak için, ihtiyaç duyulmadığında zamanında elektrik kesintileri izlemeniz gerekir, aksi halde aydınlatma ekipmanını, hava soğutmasını önleyen bir ısı kaynağı olarak düşünmelisiniz. Klima ihtiyaç duyulduğunda gündüz vakti çamaşır yıkamak veya ütü yapmak gibi enerji tüketen aktivitelerden kaçının.

Klima Tasarruf Yöntemleri

Bunlar iklimlendirmeden tasarruf etmenin basit yolları. Ama aynı zamanda klima kullanımında birkaç basit gerçek dikkat:

Örneğin, güneş ışığına monte edilen Klima, gölgede kurulu bir Klima yüzde beş daha fazla enerji gerektirir.

Benzer şekilde, klimanın uzun süre sürekli çalışması, sık sık açma / kapama modunda aynı cihaza göre daha az güç tüketir.

Bu gibi ipuçlarını takiben şüphesiz elektrik maliyetlerini önemli ölçüde azaltmanıza izin vermeyecektir.

  • Günün sıcak dönemlerinde güneş ışınlarını evden uzak tutmak için örtüyü, perdeyi ve gölgeyi kapatın .
  • Dışarısı sıcakken ısıya neden olan cihazları kullanmayın. Talep düşük olduğunda akşamları fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve kurutucu kullanın.
  • Sıcak günlerde yaptığınız yemek miktarını azaltın. Mümkün olduğunda ızgarada pişirin.
  • Nem kontrolü. Kuru hava nemli havaya göre daha kolay soğutulur. Duş yaparken aşırı nemi çıkarmak için banyo egzoz fanını kullanın.
  • Soğuk günlerde, evinizdeki ısıyı temizlemek için bir fan kullanın. Klimanızla birlikte kullanılan tavan fanları, konforunuzu azaltmadan termostat ayarınızı 4 dereceye kadar yükseltmenize izin verecektir. Tavan fanınız tersinirse, sıcak havayı tavana kadar çekmek için fanın dönüşünü ayarlayın.
  • Klimanızdaki termostatı mümkün olduğunca rahat bir şekilde ayarlayın. İç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki daha az fark, genel soğutma faturası ne kadar düşük olacaktır. Termostat yükseltildiğinde her derece Fahrenheit için% 1 ile% 2 arasında soğutma maliyetleri kaydedilebilir.
  • Soğutma faturalarımızda yılda% 10 kadar tasarruf edin, termostatınızı 8 saatte% 10 ile% 15 arasında bir değere getirin. Klimanızdaki otomatik gerileme veya programlanabilir termostatı kullanın.
  • Klima termostatınızı yanına lamba veya televizyon yerleştirmeyin. Termostat, bu cihazlardan gelen ısıyı algılar ve bu da klimanın gerekenden daha uzun süre çalışmasına neden olabilir.
  • Temiz filtreler klima ünitesini iyi çalışır durumda tutmaya yardımcı olur. Kirli filtreler klimanın verimliliğini azaltır.

Bu İşine Yarar Belki ?

Klima Nasıl Sökülür ?

Klima Nasıl Sökülür ? Bu ev klima sisteminin sökülmesi, sonraki onarımlar için veya taşınırken, birçok …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !