Kurutma Makinesi Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı

Kurutma Makinesi Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı ?

Kurutma Makinesi Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı ? Her ikisi de giysileri kurutmak için tasarlanmıştır, ancak asıl fark işi yapmak için ısıyı nasıl ürettikleri. Müşterinin büyük bir kısmının kullanıldığı kondansatör, ısı üretmek için bir ısıtıcı eleman kullanır ve bu da giysiyi kurutur. Bu, bir ısı pompası kurutucusuna kıyasla maliyetli olabilir. Yükü kurutmak için daha düşük bir sıcaklık kullanarak, ısı pompası çamaşır kurutma makinesi çamaşırlarınız için daha iyi koruma sağlar.

 Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı Tavsiye ?

Isı pompalı ve kondenserli kurutucular teknik olarak aynı işi yapar yıkandıktan sonra çamaşırlarınızı kurutma yapar ve her ikisi de farklı teknolojiler kullanarak nemi aynı şekilde çeker. Her iki tasarımın da kendi artıları ve eksileri vardır. Peki, hangisi en iyisidir?

Isı pompası vs kondenser kurutucu: nasıl çalışırlar?

Bir ısı pompalı kurutucu , tüm amaç ve amaçlar için, bir tür yoğunlaştırıcı giysi kurutucusudur. Havayı ısıtmak ve çamaşırlarınızdaki nemi emmek için bir ısı pompası kullanır. Sıcak nemli hava daha sonra yoğuşmanın giderilmesine yardımcı olmak için soğutulur ve ardından kumaşlarınızı kurutmak için tekrar ısıtılır ve ünite içinde geri dönüştürülür.

Öte yandan, kondenser kurutucular ıslak giysilerden nemi alır ve yoğuşmuş su olarak tahliye eder. Kuru hava ısıtılır ve giysileri kurutmak için kullanılır. Çoğu yoğuşturucu kurutucu, yoğuşan suyu otomatik olarak lavaboya boşaltan bir drenaj borusuyla gelir, ancak yine de periyodik olarak manuel olarak boşaltılması gereken bir su kabına sahip modeller vardır.

Isı pompası vs kondenser hangisi en iyi performansı gösterir?

Kondenser kurutucular , yükü kurutmak için daha fazla ısı ürettikleri için ısı pompalı kurutuculardan daha hızlı kururlar – ve bu nedenle çalışma sırasında çok fazla nem yayarlar ve bu nedenle iyi havalandırılan odalara yerleştirilmelidirler. Genellikle 6 kg ile 10 kg arasında değişen daha büyük ıslak ağırlık kapasitesine sahip ağır hizmet tipi sanatçılardır ve operasyonda daha sessizdirler. Aileler ve büyük haneler için idealdir.

Bununla birlikte, ısı pompalı kurutucular, işi yapmak için daha düşük bir hava sıcaklığı kullandıklarından, giysiler ve tekstiller için daha iyi koruma sağlar. Ayrıca, çevrimi sürdürmek için oluşturdukları sıcak havayı (kondenser modelleri dışarı atarken) geri dönüştürdükleri için daha çevre dostudurlar. Isı pompalı kurutucuların bir başka avantajı da, sıcak havayı geri dönüştürdükleri ve kondenser kurutucular kadar ısı üretmedikleri için havalandırılmalarına gerek olmamasıdır. Bu, bu kurutucuları evin neredeyse her yerine yerleştirebileceğiniz anlamına gelir. Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız bu ideal bir seçimdir.

Isı pompalı kurutucu Kondenser kurutucu 
Daha enerji verimli ve çevre dostuDaha büyük kapasite
Kumaşlarda daha kolayçabuk kurutma
Kanallı havalandırmaya gerek yokApartman yaşamı için ideal
Isı pompalı kurutucu eksileriKondenser kurutucu eksileri
Daha pahalıDuvara monte edilemeyecek kadar ağır
Sınırlı kapasiteBir gidere bağlanması veya su deposunun sık sık boşaltılması gerekiyor
Çalışmada kondenser kurutucular kadar sessiz değilFazla çalışma giysilere zarar verebilir

Isı pompası vs kondenser hangisi daha enerji verimli?

Isı pompalı kurutucuların yeniden ısıtma ve geri dönüşüm süreci sayesinde, bunlar piyasadaki en enerji verimli kurutuculardır. Isı pompalı kurutucular, kondenser kurutuculara göre yük başına enerjinin yarısından daha azını kullanır. Kondenser kurutucular tipik olarak ortalama yük başına yaklaşık 3 kWh tüketirken, ısı pompalı kurutucular yük başına kabaca 1,5 kWh kullanır.

Isı pompalı ve kondenser hangisi daha fazla işleve ve özelliğe sahiptir?

Isı pompası ve kondenser kurutucular, işlevler ve özellikler açısından oldukça bağlantılıdır. Her ikisi de akıllı kurutma ve dayanıklı tasarımları ile tanınır. Bugün piyasadaki çoğu ısı pompalı ve kondenserli kurutucu modeli, tipik olarak, çamaşırlarınız kuruduğunda, aşırı kurumayı önlemek ve enerji tasarrufu sağlamak için kurutma döngüsünü otomatik olarak durduran otomatik algılama teknolojisine ve aşağıdakiler gibi farklı kumaşlar için birden fazla kurutma ayarına sahiptir . ipek ve yün. Dikkat edilmesi gereken diğer özellikler şunlardır:

 • Tambur boyutu: Bu, kurutucunuzun işlevselliğini ve verimliliğini etkiler, bu nedenle evinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterince büyük bir kapasite seçin.
 • Ters yuvarlanma: Çamaşırlarınızı ayrı tutmak ve kumaşları eşit şekilde kurutmak için tamburu her iki yönde döndürür ve arada duraklar.
 • Sönümleyici sistem: gürültü çalışma seviyelerini azaltır.
 • Hızlı kuruma: Giysilerinizi zorlamadan kurutma işlemini hızlandırır.

Isı pompası vs Yoğuşmalı kurutucu hangisi en iyisi?

Öncelikleriniz hızlı hareket etmek ve her yükte mümkün olduğunca fazla kurutma yapmak için büyük bir kapasiteyse ki bu genellikle aileler ve büyük haneler için geçerlidir, o zaman ihtiyaçlarınıza en uygun kondenserli kurutucu olabilir. Öte yandan, uzun vadede karbon emisyonlarınızı azaltmak ve enerjiden tasarruf etmek sizin için daha önemliyse, o zaman bir ısı pompalı kurutucu ideal bir seçimdir, yani biraz daha peşin ödemeye hazırsanız. Yeni bir kurutucu satın alırken, her modelin ek özelliklerini, işlevlerini, tasarımını ve döngülerini, ayrıca enerji verimliliğini ve belirtilen performansı dikkate almak da önemlidir.

Hangi tip çamaşır kurutma makinesi almalıyım?

Hâlâ mevcut olsa da, havalandırmalı çamaşır kurutma makineleri giderek daha nadir hale geliyor. Kurulumun karmaşıklığı ve yüksek işletme maliyetleri nedeniyle bunları önermiyoruz. Satın alma maliyeti daha düşük olan bir modele ihtiyacınız varsa, kondenser kurutucular iyi bir seçenektir, ancak bir ısı pompalı çamaşır kurutma makinesi, daha pahalı satın alma fiyatını dengeleyen çok daha ucuz çalıştırma maliyetleri ile uzun vadede finansal açıdan mantıklıdır.

Ayrıca Kontrol Edin

Buzdolabı Nasıl Onarılır

Buzdolabı Nasıl Onarılır ?

Buzdolabı Nasıl Onarılır ? Buzdolabı, evinizde gece gündüz sürekli çalışan ve yiyeceklerinizi soğuk tutan birkaç …

16 Yorumlar

 1. merhaba sizce vestel km 9711 a++ kurutma makinesimi yoksa beko d91 hp a++ kurutma makinesimi ikisi arasında kaldık ama hangisi daha mantıklı olur birine ısı pompalı diğerine yoğuşmalı yazıyor:) karar veremedik…
  Bu anlamda öneriniz ne olur diye merak ediyoruz
  iyi çalışamalar

 2. Yoğuşmalı kurutma makinesi ile ısı pompalı makine arasında kaldık Adana’da yaşıyorum sizce ev içi için uygun

  • Yoğuşmalı bizce biraz daha iyi

   • Yoğuşmalı mı ısı pompalimi kurutma makinası tavsiye edersiniz banyoda kullanmak istemiyorum başka bi odada kullanım mümkünmu

   • Sümeyra

    Mrb Siemens Bosch gibi markalar yerli ürünlere göre gerçekten daha mı kalitelidir?

    Ankara da yaşıyorum. Yoğuşmalı mi ısı pompalı mi önerir siniz? Tşk ler

 3. Cenk Akyürek

  Beko 91hp nin arçelik karşılığı hangisi?
  Arçalik hibriti önerirmisiniz?

 4. Ebru EHLİ

  Camasirlara en az zarar veren allerjenleri en iyi yok eden ve enerji tasarrufu acisindan kaliteli uzun omurlu en iyi kurutma makinesi hangisidir lg 9kg cift inverter hibrit teknolojisini dusunuyoruz ama karar veremedik sizce iyimi teşekkür ederim

 5. Vestel 9701 ısı pompali kurutma mi arcelik 3881 yoğuşmalı kurutma arasında kaldım sizce hangisi daha iyi

 6. Mehmet KAMIŞ

  İyi günler,

  Kurutma makinası almak istiyorum. Aşağıdaki 3 marka ve modellerden hangisini almam daha doğru olur ve neden almalıyım? Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

  Arçelik KM 900
  Beko KM 90
  Vestek KM 9701

 7. Biricik

  Merhabalar bende çok bir bilgiyr sahip değilim kurutma makinesi almam gerekiyor fakat nelere dikkat etmeliyim ne almalıyım sizce yardımcı olur musunuz 3 çocuğum var yetişmiyor başka türlü kıyafetler 🤷

 8. Hasan Kumru

  Merhaba yukarıdaki yazınızdan ısı pompalı kurutma makinelerin daha iyi olduğu algısı oluştu bende. (Belki de okuduğumu anlayamadım). Aşağıda bir yorumda ısı pompalı yerine yoğuşmalı tavsiye etmişsiniz. Benim kafa gitti.

 9. Merhaba çamaşır makinem Arçelik 7 kilo hangi kurutma makinesini almalıyım 8-9 kilo kurutma makinesi alsam çamaşır makinesinin üstüne koyabilir miyim

 10. KEMAL CAN ATEŞ

  HOOVER MARKA KURUTMALI ÇAMAŞIR MAKİNESİ ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM SİZCE ALMALIYIMIYIM KURUTMALI ÇAMARŞIR MAKİNESİ. YADA İKİSİNİDE AYRI AYRI MI ALMALIYIM. BİRDE HOOVER MARKA HAKKINDA Kİ DÜŞÜNCELERİNİZİN NEDİR İYİ BİR MARKAMIDIR TAVSİYE EDERMİSİNİZ. SON OLARAK HOOVERİ TAVSİYE ETMESENİZ HANGİ MARKAYI KULLANMALIYIZ ?

  TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR.

 11. Altus yb serisi yogusmalimi yoksa ıc serisi ısı ve pompalı+yoğuşmalı serisinin mi önerirsiniz
  İkisi arasında kaldim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Call Now ButtonServis Çağır (0216) 360 91 06