Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Kurutma Makinesi Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı ?
Kurutma Makinesi Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı

Kurutma Makinesi Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı ?

Kurutma Makinesi Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı ? Her ikisi de giysileri kurutmak için tasarlanmıştır, ancak asıl fark işi yapmak için ısıyı nasıl ürettikleri. Müşterinin büyük bir kısmının kullanıldığı kondansatör, ısı üretmek için bir ısıtıcı eleman kullanır ve bu da giysiyi kurutur. Bu, bir ısı pompası kurutucusuna kıyasla maliyetli olabilir. Yükü kurutmak için daha düşük bir sıcaklık kullanarak, ısı pompası çamaşır kurutma makinesi çamaşırlarınız için daha iyi koruma sağlar.

 Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı Tavsiye ?

Standart bir kondansatör kurutucusuna kıyasla bir yükün kurutulması biraz daha uzun sürse de, enerji tüketiminizi önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir 1kg yükü kurutmak için yaklaşık beş dakika daha fazla bir A ++ Isı Pompası kurutucusu gerekir, ancak B dereceli bir kondansatör kurutucusunun enerjisinin yarısından azını kullanır.

Klasik kurutma makinesi, sürekli bir şekilde ortamda yer alan kuru ve soğuk havayı çekip ısıtarak hazne içine iletir. Nemli ve sıcak havayı da, kuru havaya daha fazla yer açabilmek için genelde dışarıya atar.

Klasik kurutma makinesi modelinde, sıcaklık sirkülasyonu olmaz, bu nedenle çalışma yönteminden fazla verim alınamaz. Bununla beraber, makine tasarımı güvenilir, basit ve ucuzdur.

Kurutma makinesi ile dışarıya gönderilen sıcak hava, menteşeli vana takılan iletim kutuları sayesinde içeriye verilip evleri ısıtma için kullanılabilir.

Ancak bu makinelerden oluşan nem, evlerde küflenme ya da bakteri üremesine sebep olabilir. Bununla birlikte kurutma makinelerinin hava çıkışının içeriye verilmesi yerel yönetmeliklere aykırı olan bir durumdur.

kurutma makinesi ısı pompalı mı yoğuşmalı mı

Kurutma makinesi Yoğuşmalı kurutucu

Yoğuşmalı makinelerde özel bir havalandırma borusuna ihtiyaç yoktur; dolayısıyla onları evinizde istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Kurutma işlemi sırasında üretilen buhar suya dönüştürülerek bir kapta toplanır, kurutma işlemi tamamlandıktan sonra bu kabın boşaltılması gerekir. Toplanan suyu ütü (buharlı ütü) yapmakta kullanabileceğiniz gibi, bir tahliye borusuyla doğrudan tahliye deliğine otomatik olarak boşaltabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda sizi kurutma makinesini her kullanışımızda kabı boşaltma zahmetinden kurtarır.

Diğer kurutucular-da mevcut olan ve enerji tüketiminin artmasında ana rol oynayan ısıtıcı (200-2500Watt) ısı pompalı kurutucuda yer almıyor. Isı pompalı kurutucular da klimalarda olduğu gibi kompresör kullanılıyor.

Kompresör içerisindeki gaz kondanser içerisinde sıkıştırılıyor. Sıkışan gazda bir ısı açığa çıkıyor. Açığa çıkan bu ısı hava yönlendiriciler ile tambur içindeki çamaşır üzerine verilerek çamaşırın kuruması sağlanıyor, yani nemi alınıyor. Çamaşır üzerine üflenen havanın nemi alındığı için kurutma daha

Kısa sürede ve daha az enerji sarfiyatı ile gerçekleşir.

Yüksek performanslı ve yüksek verimli ısı pompalı kurutma makinelerini ile tanışın. Isı pompalı kurutma makineleri, özel bir sıcak hava pompası teknolojisi ile donatılmış yoğunlaştırmalı kurutma makineleridir. Klasik yoğunlaştırmalı kurutma makinelerinin aksine, burada ısı formundaki enerji ortama boşaltılmaz, bunun yerine kurutma işlemi için saklanır. ısı pompalı kurutma makineleri etkileyici enerji değerleri elde eder ve yoğunlaştırmalı

Kurutma makinesi önemli ölçüde daha az enerji tüketir

Isı pompalı kurutma makinelerinin fark yarattığı nokta yoğunlaştırıcılı otomatik kendi kendini temizleme özelliğidir. Bu, birçok kurutma makinesine entegre ve yoğunlaştırıcısı – sensör kontrollü olarak ve yoğun bir şekilde, bazen birkaç kere – otomatik olarak temizler. Sonuç, devamlı olarak tüylenmeyen ve enerji tüketimini sürekli düşük tutan bir yoğunlaştırıcı dır.

Yoğunlaştırılmış su, ürüne entegre ayrı bir kapta toplandığından,  ısı pompalı kurutma makineleri de – tüm diğer yoğunlaştırmalı kurutma makineleri gibi – rahat bir şekilde her yere kurulabilir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ?

Bulaşık Makinesi Üst Rafı Nasıl Çıkartılır Takılır ? Büyük tencere, tava ve tepsi  yıkamak söz …

soru sor

6 Yorumlar

 1. ali

  merhaba sizce vestel km 9711 a++ kurutma makinesimi yoksa beko d91 hp a++ kurutma makinesimi ikisi arasında kaldık ama hangisi daha mantıklı olur birine ısı pompalı diğerine yoğuşmalı yazıyor:) karar veremedik…
  Bu anlamda öneriniz ne olur diye merak ediyoruz
  iyi çalışamalar

 2. Akın

  Yoğuşmalı kurutma makinesi ile ısı pompalı makine arasında kaldık Adana’da yaşıyorum sizce ev içi için uygun

  • Yoğuşmalı bizce biraz daha iyi

   • Hülya

    Yoğuşmalı mı ısı pompalimi kurutma makinası tavsiye edersiniz banyoda kullanmak istemiyorum başka bi odada kullanım mümkünmu

 3. Cenk Akyürek

  Beko 91hp nin arçelik karşılığı hangisi?
  Arçalik hibriti önerirmisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !