Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Mikrodalga Kıvılcım Çıkarıyor ?

Mikrodalga Kıvılcım Çıkarıyor

Mikrodalga Kıvılcım Çıkarıyor ? mikrodalga içinde kıvılcımlanma yaygındır ve mikrodalga fırının kötü gittiğini göstermez. Mikrodalga fırladığında çoğu insan panik yapar. Ancak bu durum paniğe kapılmak değildir. Mikrodalga fırını derhal kapatmanızı ve gerekli muayeneyi yapmanızı gerektirir.

Dalga Kılavuzu Kapağı

Mikrodalga Kıvılcım Çıkarıyor ? Dalga kılavuzu kapağı hasar görmüş ve kısa devre yapmış olabilir. Dalga kılavuzu kapağını çıkarmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Dalga kılavuzu kapağı yanmışsa veya yerinde kalmayacaksa değiştirin.

Mikrodalga Kıvılcım Neden Çıkarır ?

Mikrodalgada kıvılcımlanma yaygın bir şeydir. Mikrodalga fırının içine dökülen sıvının veya mikrodalga fırının iç tarafında biriken gresin iç boşlukta kıvılcım oluşturduğuna inanılmaktadır. Bu, daha sonra aynı durumda mikrodalga ile pişirdiğinizde ortaya çıkar . Hatalı bir fan motoru nedeniyle fırınınızın bir alanında mikrodalga enerjisi biriktiğinde, yüksek voltaj diyodu mikrodalga kıvılcımına neden olan bir sorun geliştirebilir.

Mikrodalgalar insanlara tanıtıldığında, farklı gıdaların bu yeni teknolojik pişirme yöntemine nasıl tepki verdiğini görmek için birkaç amatör deney yapıldı. Testler, talimatlar iyi takip edildiğinde mikrodalga fırının her türlü yemeği pişirebileceğini gösterdi. Ayrıca, mikrodalga fırının dikkatsizce kullanılmasının kıvılcımlara neden olabileceğini ve dolayısıyla cihazınızı geçersiz kılabileceğini ortaya koymuşlardır.

Kıvılcımı önlemek için mikrodalga fırını temizleme

Kıvılcımlara neden olan yiyecek kalıntılarının birikmesini önlemek için mikrodalga fırınlar her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Çoğu mikrodalga fırın kolayca çıkarılabilen cam sabunları, sabunlu su ile temizlenebilir, kurutulabilir ve değiştirilebilir. Mikrodalgalar, nemli bir bezle temizlenmesi gereken bir iç oyuğa sahiptir. Bu, mikrodalga fırınınızın üreticiler tarafından önerilen iyi durumda olmasını sağlar. Kıvılcım çıkardığı bilinen dökülmeleri ve sıçramaları azaltmak için, pişirmeden önce mikrodalga fırınınızı mumlu kağıtla veya mikrodalgada plastik bir kapakla kapatmanız önerilir.

Mikrodalgada kıvılcımlanma nedenleri

Bir mikrodalga içinde kıvılcımlanma yaygındır ve mikrodalga fırınınızın bir sorunu olduğunu göstermez. Çoğu insan mikrodalga fırladığında panik yapar. Mikrodalga fırıldadığında, mikrodalga fırını kapatmanız ve gerekli incelemeleri yapmanız gerekir. Mikrodalganızın kıvılcımlanmasının olası nedenleri aşağıdadır:

  • Mikrodalga içinde metal

Mikrodalganızın içinde kıvılcım oluşması için küçük bir metal parçası yeterlidir. Bu çoğunlukla mikrodalga fırını çelik yünü ile temizlediğinizde ve yünden metal bir hurda bıraktığınız zaman meydana gelir. Ayrıca, ısıttığınız yiyecekler kolayca alev alabilen folyo ile kaplanabilir. Çanak mikrodalga güvenli değilse kıvılcımlanma olabilir. Isıtma tabağınızda metal hurda olmadığından emin olmak mikrodalga fırını güvenli hale getirir ve mikrodalga fırında ısıtmaya başlamanız için güvenlidir.

  • Hasarlı dalga kılavuzu kapağı

Dalga kılavuzu kapağı magnetron üzerinde bulunur ve ısı dalgalarını yiyecekleri mikrodalgada tuttuğunuz orta alana yönlendirmek veya iletmek için kullanılır. Kapak aynı zamanda gıda parçacıklarının magnetrona girmesini önler ve bu tehlikeli olabilir. Yemek pişirme sırasında parçacıkların ve gresin kaçtığına ve dalga kılavuzuna yapıştığına inanılmaktadır. Gıda parçacıkları magnetrondan ısı ile yakılır ve kıvılcım çıkarır. Bu kıvılcımlar dalga kılavuzu kapağına zarar vererek mikrodalgada sık sık kıvılcım oluşmasına neden olur. Bu, hasarlı dalga kılavuzu kapağını yenisiyle değiştirerek ve hasarını önlemek için büyük özen göstererek çözülebilir.

  • Raf desteğinde hasar var

Raf desteği, mikrodalga fırını desteklemek için kullanılan kanca benzeri bir alettir. Çoğu zaman mikrodalga, bu destek aracının yanına kıvılcım vererek boyasını yıpranır. Gelecekte öngörülemeyen kıvılcımlardan kaçınmak için desteği çıkarmanız ve hemen yenisiyle değiştirmeniz önerilir.

  • Yanmış diyot

Mikrodalgalar, yanmış veya kısa devre yapıldığında mikrodalgaların kıvılcımlarına neden olan yüksek voltaj diyotuna sahiptir. Mikrodalga ile pişirirken doğru anahtarları ve önerilen güç kaynaklarını kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

Bir dahaki sefere mikrodalga fırınınızdaki kıvılcımları asla korkmayın, bunun yerine onu kapatın ve teknisyeninizi aramadan önce gerekli incelemeyi yapın.

Yanık lekeleri

Mikrodalga fırınınızdaki yanık noktaları kıvılcımlanma meydana geldiğinin açık bir göstergesidir ve bunların göz ardı edilmesi cihazın içinde zararlı bir yangına neden olabilir. Bir teknisyen çağırmak en iyi seçenektir çünkü durumu bulabilir ve hemen yanma nedenlerini keşfedebilir. Değiştirilmesi gereken herhangi bir hasarlı parça varsa, teknisyen gerekli olanı bulur ve önerilen değiştirme hizmetini gerçekleştirir. Mikrodalga fırının tüm bileşenlerine aşina değilseniz, her zaman bir teknisyen çağırmanız önerilir, çünkü size ciddi bir elektrik çarpması verebilir.

Kıvılcım oluşturan bir mikrodalga nasıl onarılır

Mikrodalga fırını çalıştırırken kıvılcım görürseniz, önce cihazınızın iç boşluğunu kontrol etmeniz önerilir. Mikrodalgaya sıçramış yiyecekler fark ederseniz, pişirmeye devam etmelisiniz, ancak içinde bazı kıvılcımlar olduğunu fark etmelisiniz. Bu, mikrodalga fırınınızın tavanında yağ biriktiğinde de uygulanabilir. Pişirmeyi durdurmanızı ve mikrodalga fırının iç boşluğunu iyice temizlemenizi öneririz.

Bir mikrodalga fırının içinde, mikrodalga fırının içinde eşit bir şekilde ısıtmanın yanı sıra cihazın yarattığı enerjinin eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlayan bir karıştırıcı vardır. Karıştırıcı iyi çalışmıyorsa, oluşturulan enerji mikrodalgadaki tüm alanlara dağıtılmak yerine bir alanda yoğunlaşacaktır ve bunun kıvılcım veya yanmaya neden olduğuna inanılmaktadır. Karıştırıcının çalışmamasının nedenleri, karıştırıcı kayışının kırılması veya tahrik motorunun kırılmasıdır. Bu arızaların değiştirilmesi kıvılcımları önleyecek ve böylece güvenli ısıtma sağlayacaktır.

Bir mikrodalga içinde, mikrodalga fırının iyi çalışması için gereken ısıyı sağlamak için kapasitör ve manyeton ile birlikte çalışan bir diyot bulunur. Diyota erişmeye çalışırken, elektrik çarpmasını önlemek için mikrodalga fırının fişini çekmeniz ve yüksek voltaj kapasitörünü boşaltmanız önerilir. Diyotu çıkardıktan sonra, çoklu sayaç kullanarak süreklilik için test edebilirsiniz ve bir yönde düşük direnç ve diğer yönde yüksek direnç varsa diyot doğru bir şekilde çalışır. Diyotta herhangi bir direnç görmezseniz, çalışmaz ve kıvılcımları önlemek için hemen bir teknisyen tarafından değiştirilmelidir.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22