Anasayfa / Ev Aletleri Arızaları / Mikrodalga Yiyecekleri Isıtmıyor ?
Mikrodalga Yiyecekleri Isıtmıyor

Mikrodalga Yiyecekleri Isıtmıyor ?

Mikrodalga Yiyecekleri Isıtmıyor ise En sinir bozucu cihaz sorunlarından biri, mikrodalga fırınının ısınamayacağı zamandır. Bu blog yazısında, bu şaşırtıcı problemin en yaygın nedenlerinden bazılarını özetleyeceğiz. Devam etmeden önce lütfen uyarın: mikrodalga fırınlar, prizden çıkarıldıktan sonra bile yüksek voltaj kapasitöründe ölümcül miktarda elektrik tutabilir.

Mikrodalga Yiyecekleri Neden Isıtmaz

Mikrodalga Yiyecekleri Isıtmıyor ise Perspektif olarak koymak için, bir mikrodalganın çalışması için yaklaşık 120 volta ihtiyaç duyulurken, 30 volt’un üzerindeki herhangi bir şeyin insanlar için güvenli olmadığı kabul edilir. Bu nedenle, mikrodalgalar kolayca tamir edilmesi en tehlikeli ev aletlerinden biridir. Lisanslı bir teknisyene en iyi şekilde kalacağından, bir mikrodalgayı kendiniz onarmayın veya sorun gidermeyin.

Mikrodalga Çalışıyor Isınmıyor

Mikrodalga fırınınız açılabilir ancak ısınmaz. Bu, magnetronun güçlenmesine yardımcı olan yüksek voltaj diyotundaki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Mikrodalga Yiyecekleri Isıtmıyor Mikrodalga fırın, mutfakta en yaygın kullanılan elektrikli cihazlardan biridir. Bir kez daha, ısınmak için yiyecekler koyarsınız, mikrodalga normalde vızıldar, aydınlatma çalışır, bir tabak yemek döner, ama zamanlayıcı ayarlandıktan sonra, yiyecek soğuk kalır. Bu durumda ne yapmalı? Mikrodalga fırının çıktısı birtakım rahatsızlıklara yol açıyor, bu yüzden birçoğu mikrodalga fırını kendi başına tamir etmeyi tercih ediyor, sadece zamandan değil aynı zamanda paradan da tasarruf ediyor.

Mikrodalga yiyecekleri ısıtmıyor

Mikrodalga neden yiyecekleri ısıtmıyor? Mikrodalga fırınların mekanik kontrol ile arızalanma olasılığını dikkate alalım. Mikrodalga fırının sorununu çözmek için örnek bir örnek verdik.

Mikrodalga fırın çalışıyorsa ancak yiyecekleri ısıtmıyorsa, öncelikle şebekedeki voltajın çok düşük olmadığından emin olmanız gerekir. Genellikle mikrodalga fırınının hatalı olduğu sonucuna varılır, ancak gerçekte neden çok düşük voltajlıdır. Güç şebekesindeki voltaj 20 V düşerse bile, mikrodalga fırın gücü fark edilir derecede azalır ve olağan iki dakika yerine gıdaları ısıtmak için 5 dakika veya daha uzun sürer.

Sorun giderme için güvenlik önlemleri

Oldukça yaygın bir yanlışlık, insanların elektrik şoku tehlikesini bile bilmeden bir arızayı aramaya başlamasıdır , yanlışlıkla mikrodalga fırının şebekeden ayrılması durumunda elektrik çarpması riskinin ortadan kalkacağına inanmaktadır.

Mikrodalga Fırın Çalışmıyor Isıtmıyor Dönmüyor

Mikrodalga ısınmıyor. Arıza nedenleri Belirtileri: bir arka ışık var, plaka dönüyor, ızgara çalışıyor ama mikrodalga yiyecekleri ısıtmıyor. Sorun genellikle magnetronun başarısızlığıdır. Aksi takdirde, nedenleri şunlar olabilir: kapasitör arızaları transformatör yüksek gerilim diyot yüksek gerilim sigortası Elektronik alanında gerekli bilgiye sahipseniz, sorunu kendiniz çözmeye çalışabilirsiniz. Aksi takdirde, bir uzmanın hizmetlerine ihtiyacınız olacaktır.

Yüksek Gerilim Diyotu

Mikrodalga fırın açılabilir, ancak ısınmaz. Bu, magnetronun güçlenmesine yardımcı olan yüksek voltaj diyotuyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir.

Bir mikrodalga yüksek voltajlı diyotun multimetre ile nasıl test edileceği.

 1. Bu incelemeye başlamadan önce mikrodalga fırının fişini çekin.
 2. Süreklilik açısından test etmek için yüksek voltajlı diyotunuzu bulun ve çıkarın. Erişmek için önce kabini çıkarmanız ve yüksek voltaj kapasitörünü boşaltmanız gerekir.
 3. Multimetrenizi Rx1 olarak ayarlayın ve probları terminallere dokunun. Ardından, diğer yönde sürekliliği kontrol etmek için probları ters çevirin. Bir yönde süreklilik gösteren, ancak diğer yönde olmayan bir okuma almalısınız.
 4. Diyotunuz süreklilik göstermiyorsa veya her iki yönde süreklilik gösteriyorsa, yedek yüksek voltaj diyotuna ihtiyacınız olacaktır.

Kapı anahtarı

Mikrodalga fırın açıldığında, ancak ısınmadığında, kapı anahtarının kırıldığı anlamına gelebilir. Kapı anahtarı, kapatıldığında güç sağlamak ve açıldığında ısıtmayı durdurmak için diğer mikrodalga bileşenlerine sinyal gönderir. Kapı anahtarına bir kilitleme anahtarı da denilebilir. Bu parça çalışmadığında, fan ve karıştırıcı motorları hala çalışabilir, bu da mikrodalga fırınınız çalışıyor gibi görünmesini sağlar.

Mikrodalga kapı anahtarını multimetre ile test etme:

 1. Cihazınızı güç kaynağından ayırın.
 2. Kapı kancalarının kapı anahtarını mekanik olarak tetiklediğini doğrulayarak başlayın. Varsa, mikrodalga fırınınızı çıkarın, kapı anahtarınızı bulun ve süreklilik açısından test etmek için çıkarın.
 3. Aktüatör düğmesine basarken Rx1 olarak ayarlanmış bir multimetre kullanarak probları anahtarın terminallerine dokunun. Bu test, süreklilik olduğunu belirten 0 değerini okumalıdır.
 4. Test sonuçlarınız yukarıdaki sonuçlarla eşleşmiyorsa, yeni bir kapı anahtarına ihtiyacınız olacaktır .

Magnetron

Isınmayan bir mikrodalgada magnetron kırılmış olabilir. Bu, yemeği pişirmek için ısı yapan kısımdır. Eğer kırılırsa, diğer bileşenlerin arızalanmasına yol açabilecek mikrodalga fırına bir sigorta atabilir.

Mikrodalga magnetronu bir multimetre ile nasıl test edilir:

 1. Bu incelemeye başlamadan önce, cihazı güç kaynağından çıkardığınızdan emin olun.
 2. Magnetrona erişmek için cihazın kabinini çıkarmanız gerekir. Ardından, yüksek voltaj kapasitörünü boşaltın, ardından yüksek voltaj diyotunun çalıştığını ve montaj cıvatalarının sıkı olduğunu doğrulayın. Başka bir sorun bulunmazsa test etmek için magnetronu çıkarın.
 3. Rx1 üzerinde bir multimetre kullanarak, probları terminallere dokundurun, bu iki ila üç ohm direnç okumalıdır. Ardından, magnetronun metal gövdesine dokunmak için bir probu hareket ettirin. Bu test sürekliliğin mevcut olduğunu göstermemelidir.
 4. Testinizin sonuçları yukarıdaki sonuçlarla eşleşmezse, yeni bir magnetrona ihtiyacınız olacaktır .

Bu İşine Yarar Belki ?

Davlumbaz Havalandırma Motoru Çalışmıyor

Davlumbaz Havalandırma Motoru Çalışmıyor ?

Davlumbaz Havalandırma Motoru Çalışmıyor ? Mutfak davlumbazınız zaten on yaşındaysa ve son zamanlarda zayıf hava …

soru sor

31 Yorumlar

 1. Orhan Öztuna

  Arçelik mikrodalga M D 574 bendeki alet
  Dalga çalışıyor ışık yanıyor tabla dönüyor
  Fakat ısıtmıyor
  Sebebi ne olabilir

  • Adept

   Genelde cihaz içerisindeki kart üzerinde cam sigorta attığında bu sorun yaşanır, Mikrodalga Transformatörü arızası diğer ihtimal.

 2. ömür nazlı

  mikrodalga fırınım durmuyor
  çalışıyor ve ısıtıyor ancak durmuyor
  ne yapabilirim

  • Adept

   fişden çekiniz veya sigortadan kapatınız, servisten destek alınız.

 3. Ekrem

  Merhaba benim arçelik mikrodalga fırınım kapağı kapattığım anda ışık yanıyor ve dönüyor kendi kendine devamlı olarak. Programladığımda çalışıyor yiyecekler ısınıyor süre bittiğinde ikaz sesi çıkıyor fakat kapağı açmadığım sürece içeride dönmeye devam ediyor. Bu arıza ne olabilir acaba bilgi verebilirmisiniz.

  • Cihazınız elektronik bir cihaz mı? Model numarasını söylerseniz daha kolay yardımcı olabiliriz.

   • Murat

    Migrodalga çalışıyor ışığı yanıyor dönüyor ama ısıtmıyor ne yapmamız lazım

  • Ahmet Yılmaz

   Arçelik mikrodalga ankastre fırın elektrik gelmiyordu tamirci kartını değişti eve getirdim 10 gün sonra yine aynı arıza tamirciyi aradığımda prizde sıkıntı vardır dedi fakat aynı prizde başka aletler çalışıyor arıza ne olabilir

  • Mehmet TANRISEVEN

   Bizim cihazda da aynı sorun var. Siz sorunun çözdünüz mü?

 4. fikri

  megatron isiniyor arka tarafi calisiyor gibi gizukuyor.ama istenilen sicaklik yok sorun baska nedir

  • Cam sigorta arızalı olabilir.

   • Sedat

    Samsung mikrodalga fırın im çalışıyor ama buz çözme ve ısıtma işlemi yapmıyor.sigorta parçasını nereden temin edebiliriz

 5. fikri

  sigortalar saglam megatron isinitor gibi ama isitma yapmiyor megatrinda isik var

  • Megatronu ölçü aletiyle değerlerini ölçün arızalı olabilir.

   • Osman

    Beko marka mikrodalga var ışık yanıyor tabak dönüyor ama ısıtma yapmıyor tşk

 6. Ertugrul Yörük

  Beko mikrodalgam normalden yavaş dönüyor gibi,dönerken de sesler çıkarıyor sebebi ne olabilir

 7. ümit

  fırınım çalışyor,yiyeceklerin altındaki tabağa el değmeyecek kadar ısıtıyor ama yiyecekler buz gibi kalıyor

 8. Güllü

  Merhabalar benim Arçelik mikro dalgam dönüyor ışığı yanıyor ama ısıtmıyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Birden fazla sebebi var sigortası atmış olabilir.

  • Mehmet

   Beko mikrodalga mı kapatınca ışık yanıp çalışmaya başlıyor. Isınmadan devamlı çalışıyor. Stop düğmesi durduramıyor. Fişi çekip 1 saat sonra aynı durum devam ediyor. Yardımcı olur musunuz. Teşekkürler

 9. radioactive

  güç kartındaki cam sigortayı (10 a) 3. kez değiştim yine patlıyor, çalışırken herşey normal, magnetron çalışıyor, kapak sigorta sağlam, tepsi dönüyor, grill çubuklar sağlam, ama nedense sık sık sigortasını yakıyor; neden acaba üstadım..?

 10. radioactive

  Ustam saygılar… güç kartındaki cam sigortayı (10a) 3.kez değiştim yine patlıyor; çalışma sırasında herşey normal, magnetron çalışıyor, fan çalışıyor, kapak sigorta sağlam, döner tepsi çalışyor, grill çubuklar sağlam. ama ber seferinde 2. kullanımdan sonra sigorta şiddetle patlıyor, neden acaba üstadım…?

 11. Şemsettin direk

  Usta Beko mikrodalga fırın çalışması normal sadece ısıtmıyor. Yetkili servise götürdüm ordaki usta kapağı açmadan prize taktı çalıştırdı kaç kez sigorta ve magatron arızalı 260 tl fiyat çıkardı yaptırmadım.Kapağı açmadan magetron arızası tespit edilebilir mi?

 12. Serdar akkaya

  Bendeki mikrodalga calisiyor fakat isitmiyordu yuksek gerilim cam sigirtasini soktum telli kopmus uzerinde5kv 650Ma yaziyordu yakinimdaki bir tamirciden temin ettim fakat 300 Ma verdi biz bunu takioruz olur dedi fakat hala ayni sekilde istmiyor mA dusuk oldugu icin olabirmi yoksa baska bir arizami var

  • Ma düşük olması SORUN Degil, Magnetron arızalı olabilir.

   • Serdar akkaya

    Tesekkür ederim ilginiz ve cevabiniz icin

 13. nezih

  beko md 1510 fırın sigortası sağ tarafta nereye takılır .alt yuvarlakta iki tane fiş giriş yeri var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !

Servisi Ara (0850) 333 1 687