Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu E2

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu E2

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu E2 Samsung çamaşır makinelerindeki E2 hatası kullanıcıyı su tahliye sorunları hakkında bilgilendirir. Bazı nedenlerden dolayı, cihaz su israfını boşaltamaz. Ayrıca telaşsız tahliye hakkında rapor verebilir. Drenaj için bekleme süresi aşılmıştır.

Samsung Çamaşır Makinesi E2 Hatası

Bu hatanın olası nedenleri:

 • tıkanmış drenaj filtresi;
 • drenaj pompasına çöp atılması veya arızalanması;
 • pompa memesinde tıkanma;
 • kanalizasyon tıkanıklığını boşaltın;
 • su seviye sensörü eksikliği;
 • elektrik panosunun arızası.

Drenaj sistemi temizliği

E2 hatası belirdiğinde, yıkayıcının tahliye sistemini tıkanmaya karşı kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir kullanıcının kontrol edebileceği en basit şey, aşağıdaki makinenin önündeki küçük bir kapının arkasında bulunan boşaltma filtresidir. Kapıyı açın, mantarı saat yönünün tersine çevirin ve filtreyi kendinize biraz çekin.

Cihazın yanına bir bez koymayı unutmayın, böylece depoda kalan su zeminin üzerine dökülmez. Çamaşır makinesinin altındaki sızıntıyı önlemek esastır. Cihazın dolu bir su haznesi varsa, önce hortumu filtre tapasının yanında olan acil tahliye kanalından suyu tahliye etmek daha iyidir.

Çamaşır makinesi gövdesini sökmeden kontrol edebileceğiniz bir sonraki şey bir kanalizasyon drenajıdır. Bunu yapmak için, hortumu kanalizasyondan çıkarın ve kovanın içine eğin. Çamaşır makinesinden su her zamanki gibi sızıyorsa, kanalizasyon tıkanması vardır. Sorunu profesyonel olarak çözmesi için bir tesisatçıdan isteyin. Su akmıyorsa veya yetersiz akıyorsa, sorun çamaşır makinesindedir.

Samsung çamaşır makinesinde pompaya ve boru hattına gelen borulara ulaşmak zor değildir. Bunu, bulunmayan veya kolayca çözülmeyen teknolojinin altından yapabilirsiniz. İşin algoritması aşağıdaki gibidir:

 1. Toz tepsisini makineden çıkarın.
 2. Çamaşır makinesinde kalan tüm suyu boşaltın.

Suyun cihazın içinde kalmaması gerektiğini unutmayın. Cihazı yatırdığınızda, kontrol panosuna su girebilir. Sonuç olarak, bu kısım ıslanır ve ardından yanar.

 1. Çamaşır makinesini dikkatlice yan tarafına koyun.
 2. Ön taraftan, pompayı tutan cıvataları çıkarın.
 3. Alttan, pompayı terminalden ayırın. Ayrıca, kelepçeyi açın ve branş borusunu çıkarın.
 4. Şimdi, pompanın iki parçasını sabitleyen cıvataları bulun. Onları çözün ve çarkı inceleyin. Saç, yün veya diğer kalıntıları içermemelidir.
 5. Sonra, motorun rotorunun iyi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Aksi takdirde, büyük olasılıkla, tahliye pompasının sarımı yanmıştır. Bu durumda, yeni bir pompa satın alın ve eskisinin yerine koyun.
 6. Pompa çalışıyorsa, pompadan sökülmüş branşman borusunu kontrol edin. Enkaz için inceleyin.
 7. Çamaşır makinesini monte edin.

Su seviye sensörü nasıl kontrol edilir?

Drenaj yolu düzenliyse ve tespit edilen tıkanma yoksa, su seviye sensörü kontrolüne devam edin. Uzmanlar da buna basınç şalteri diyor. Teftiş yapmak neden gerekli? Her şey oldukça basit: basınç şalteri kontrol panosuna tankın suyla dolu olduğuna dair bir sinyal göndermezse, tahliye pompası çalışmıyor. Bu nedenle, çamaşır makinesi su tahliye etmiyor. Basınç şalterine ne olabilir:

 1. Arızanın en önemli ve en sık nedeni okside olmuş terminallerdir. Onları temizlemek, işlemek ve geri bağlamak yeterlidir. Onarımdan sonra, E2 hatası ortadan kalkmalıdır.
 2. Kablolama yanmış. Bu durumda, pompadan basınç anahtarına giden tüm telleri kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Ayrıca, olanlar ve basınç şalterinden panele dönüşümlü olarak olanlar denetlemelisiniz. Arızalı kabloyu bulmaya çalışın ve yenisiyle değiştirin. İş oldukça zahmetli ama karmaşık değil.
 3. Kontrol panosundaki basınç anahtarının triyakı yandı.
 4. Test sırasında 1-3 sebebi hariç tutarsanız, bu basınç şalterinin çalışmadığını gösterir. Bu nedenle, su seviyesi sensörünü değiştirmek gerekir.

Kontrol panosunu kontrol etme

Çok nadir olarak, Samsung makinenin ekranında E2 kodu görünmesinin nedeni kontrol panosu arızasıdır. Çamaşır makinesinin en zorlu kısmı. Benzer bir şeyle değiştirmek oldukça kolaydır. Sensörleri eski panodan yenisine yeniden bağlamanız gerekir.

Önemli! Yanlış bağlanan bir tel, yeni tahtanın hemen önünüzde yanmasına neden olabilir. Bu yüzden profesyonellere çok dikkat etmeli veya bu işe güvenmelisiniz.

Ancak bazı durumlarda panodaki parçaları lehimleyerek onarabilirsiniz. Bu tür işleri kendi başımıza yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bu nedenle, servis merkeziyle iletişim kurmak daha iyidir. Kontrol panosu oldukça pahalıdır, bu nedenle bu durumda kendi kendine onarım risklidir.

Sonuç olarak, Samsung çamaşır makinelerinde E2 hataları tarafından bildirilen sorunların çoğunu çözebileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, panik yapmadan önce, bir sorunun nedenini anlamak daha iyidir. Ve ancak o zaman sonuçlandırmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi