Siemens Bulaşık Makinesi Hata Kodu E15

Siemens bulaşık makinesi hata kodu e15 Siemens bulaşık makinesinde E15 hatası var mı? Böylece, kendi kendine teşhis sistemi arızaya tepki verir. Siemens bulaşık makinelerinde E15  su sızıntısı hatasıdır. Zaten bu E15 hatasını aldı iseniz muhtemelen makinenizin altına sızmış az yada çok su birikintisi görürsünüz. Görmüyor iseniz makineyi eğince suyun dışarı aktığını göreceksiniz.

Hata kodu ile ilgili detaylı bilgi ve teknik ekibimize soru sormak için SORU SOR kısmına sorularını sorabilir bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Siemens Bulaşık Makinesi Hata/Arıza Kodu E15

Ekrandaki E15 hata kodu Aquastop koruma sisteminin etkinleştiğini gösterir. Bu durumda, ekipman kapanır ve bip sesi çıkarabilir. Koruma sistemi, taşma veya su sızıntısı meydana geldiğinde tetiklenir. Tahliye pompasının suyu almaya nasıl başladığını duyabilirsiniz. Kontrol paneli basmaya yanıt vermiyor.

Bunun için kontrol etmeniz gerekir:

 • branşman boruları ve hortum bağlantıları ve bütünlüğü;
 • su besleme sistemine doğru bağlantı;
 • tıkanma için filtreler ve drenaj sistemi;
 • Servis kolaylığı için Aquastop sensörü;
 • Su seviye sensörü

Yanlış seçilmiş bir deterjan soruna neden olabilir. Aşırı köpük oluşumu kaçak ve hata görünümüne neden olur.

Siemens Bulaşık Makinesi E15 Arıza nasıl düzeltilir

Ekipmanı yeniden başlatıp hatayı sıfırlayarak sistem arızasını hariç tutun. Bunu yapmak için, bulaşık makinesini ağdan 10-15 dakika süreyle çıkarın. Sonra tekrar bağlayın. Kod hala ekranda ise, incelemeye başlayın.

Bir sızıntı bulmak için talimatları takip edin:

 1. Giriş valfini kapatın.
 2. Su beslemesini kesin ve boşaltın.
 3. Bulaşık makinesini kabinden çekerek çıkarın (yerleşik bir modeliniz varsa).
 4. Zemine bir bez yerleştirin ve bulaşık makinesini öne doğru eğin. Tepsiden su döküldüğünde, sızıntı var demektir. Değilse, kontaklarla veya kontrol modülüyle ilgili problemler vardır. Bu durumda, bir ustayla görüşmek daha iyidir.

Sorun sızıntının içindeyse, arıza yerini en kısa zamanda belirtmeniz gerekir. Bunu yapmak için, üst ve arka paneli çıkarın, bulaşık makinesini suya ve elektriğe bağlayın. Ardından bir deneme çalıştırması başlatın.

Şimdi suyun nerelerde damlamaya başladığını gözlemlemek için kalır. Arızalı parçayı bulursanız, ekipmanı kapatın ve düzeltmeye başlayın.

Metal bunker sızıyorsa durum nasıl düzeltilir? Çatlakları soğuk kaynakla kapatmayı deneyebilirsiniz. Ciddi durumlarda, yeni bir ekipman almanız gerekecektir.

Sorun gevşek hortum bağlantısına işaret ediyorsa, kelepçeleri daha iyi sıkın. Sirkülasyon ünitesi sızdırıyorsa, parçayı tamamen değiştirin.

Zamanında filtre temizliği sızıntının önlenmesidir. Filtre çok tıkandığında, nozüllerde aşırı basınç oluşur. Bu yüzden yırtıyorlar. Temizlik ayda en az iki kez yapılmalıdır. Nasıl yapılır:

 • kapıyı aç;
 • alt sepeti dışarı çekin;
 • filtreyi tavadan çıkarın;
 • su basıncı altında durulayın.

Siemens Bulaşık makinesine düzgün bir şekilde bakıyorsanız, tıkanmalar ve sızıntılar korkunç olmayacaktır. Ayrıca, Siemens bulaşık makinesinin E15 hata kodu sizi asla rahatsız etmeyecek.

Kapı mandalını kontrol edin

Kapı düzgün şekilde sabitlenmezse, mutfağı su sızıntısından koruyamaz. Sızıntı, Siemens bulaşık makinesi kullanıcılarının en yaygın şikayetidir. Kapı kilitliyse, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için kelepçeyi tekrar kontrol edin.

Drenaj borusu tıkanması

Kanalizasyon borusu tıkanması, Siemens bulaşık makinesinin arızalarının sebeplerinden biridir. E15 hata kodu kullanıcıları bu konuda bilgilendirir. Zamanla, filtreler ve borular gıda parçacıkları ve tesisat sistemine girmemesi gereken diğer nesnelerle tıkanabilir.

Tüm yiyecek tuzaklarını ve filtreleri çıkarın ve temizleyin. Hortumları ve boruları temizlemek için bir tesisat kablosu kullanın.

Çöp bertarafı

Yakın zamanda yeni bir atık imha ünitesi kurduysanız, bu bir sorun kaynağı olabilir. Mesele şu ki, çöp atma ünitesi bulaşık makinesine bağlı. Yeni ünite, cihazdan doğru su çıkışını engelleyen bileşenler içerebilir.

Kayışı inceleyin

Bazı eski bulaşık makineleri, bir pompa kayışı tahriki ile donatılabilir. Kayış zamanla yırtılır veya aşınırsa, bulaşık makinesinden suyu tahliye eden pompa yanlış çalışabilir. Parçayı aşınma ve esnetme izleri için inceleyin. Gerekirse parçayı değiştirin.

Şamandırayı kontrol et

Bulaşık makinesinin şamandıra şalteri sıkışabilir. Yıkama işlemleri arasında cihazın içinde su kaldığında duruma yol açar. Bulaşık makinesinin modeline bağlı olarak, köşeye monte edilmiş küçük bir şamandıra veya bulaşık makinesinin tam altında bulunan X şeklinde bir cihaz olabilir. Hasarlı bir şamandıranın değiştirilmesi veya onarılması gerekir.

Su seviye sensörü

Parça arızasının nedenleri:

 • yıpranmak;
 • sensör bağlantısının oksidasyonu;
 • elemanların zarar görmesi.

Her yeni Siemens bulaşık makinesinin cihazı değişebileceğinden yeni bir su seviye sensörü seçmek çok sorumlu bir işlemdir.

Değiştirme prosedürü:

 1. Cihazı elektrik ve su kaynağından ayırın.
 2. Bulaşık makinesinin arka kapağını çıkarın.
 3. Sensörün altına yerleştirilen bağlantı hortumunu çıkarın.
 4. Tüm bağlantı elemanlarını çıkardıktan sonra, sensörü dışarı çekin.
 5. Aynı prensibi izleyerek yeni bir parça kurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi