Anasayfa / Ev Aletleri Arızaları / Termosifon Kırmızı Işık Yanmıyor ?
Termosifon Kırmızı Işık Yanmıyor

Termosifon Kırmızı Işık Yanmıyor ?

Termosifon Kırmızı Işık Yanmıyor ? Termosifonunuzda kırmızı ışık yanmıyorsa bu arıza sebebidir. Termosifon Kırmızı Işık Yanmıyor Arızası Elektrik enerjisi ile çalışan termosifonlar, kullanıma hazır sıcak su bulunduran cihazlardır.

Termosifon Neden Isıtmaz ?

Bu cihazların, farklı hacim değerlerine sahip kazanlarında sürekli sıcak su bulunur. Termosifonlar bunu içlerine aldıkları şebeke suyunu, önceden ayarlanan sıcaklık değerine kadar ısıtarak gerçekleştirirler. Isıtılan suyun soğumaması içinse, bu cihazların kazanlarının dış bölümlerinde ısı yalıtımlı malzemeler kullanılır.

Sonuç olarak kazana alınan suyun sıcaklığı, termostat devrede olduğu sürece rezistans adı verilen ve elektriği ısı enerjisine çeviren parça tarafından ısıtılır. Ancak bazı durumlarda termosifon kazanlarındaki su ısınmaz. Bu durum çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Şimdi, termosifon yaşanan suyun ısınmaması probleminin sebeplerine bir göz atalım.

termosifon-kirmizi-isik-yanmiyor

Termosifon Su Isıtmıyor

Termosifon kazanındaki suyun ısınmamasının sebeplerinden birisi, elektrik bağlantısı ile ilgili yaşanan bir sorundan kaynaklanabilir. Bunun için öncelikle göstergeleri kontrol edilerek termosifonun çalışıp çalışmadığından emin olunmalıdır. Termosifon çalışmıyorsa önce termosifon sigortası, daha sonra da evin sigortaları kontrol edilmelidir. Elektrik bağlantısında herhangi bir problem söz konusu değilse, ısıtma problemi başka bir sebepten kaynaklanmaktadır.

Termosifon Termostat Arızası

Termosifonlarda yaşanan ısıtma probleminin sebeplerinden birisi de termostat arızasıdır. Bu durumda termostat sağlıklı bir şekilde çalışmadığı için su hiç ısınmıyor ya da istenen seviyede ısınmıyor olabilir. Bu durumda servis tarafından termostattaki arızanın giderilmesi ya da termostatın değiştirilmesi gerekir. Termosifondaki devre koruma elemanlarındaki bir arıza da termosifonun suyu ısıtmamasına sebep olabilir. Genellikle şebeke elektriğinin geriliminde yaşanan ani değişiklikle bu duruma sebep olabilir. Bu durumda termosifon içindeki koruma elemanları daha büyük bir problem yaşanmaması için görevlerini yerine getirirler.

Elektrikli Termosifon Arızaları

Termosifonlardaki ısınma problemlerinin en sık görülen sebebi ise rezistans adı verilen ısıtıcıdan kaynaklanmaktadır. Rezistans aşırı kireçlenme ya da korozyon sonucunda görev yapamaz hale gelebilir. Bunun sonucunda da termosifondaki su ısıtılamaz.

Bu duruma ise kullanılan suyun çok kireçli olması ve termosifonun içerisindeki anot adı verilen parçanın zamanında değiştirilmemiş olması sebep olur. Anot, kazan içerisindeki korozyonu kendi üzerinde toplayarak rezistansın ve kazanın paslanmasını engellediği gibi, kendi üzerinde oluşan aşırı paslanmadan dolayı anotun her yıl değiştirilmesi gerekir.

Bu durum ihmal edildiğinde rezistans üzerine kaplayan kireç ve pas tabakası suyun geç ısıtılmasına ya da hiç ısıtılmamasına sebep olur. Rezistans kaynaklanan arızalarda duruma göre rezistans tamiri yapılabilir ya da rezistans yenisi ile değiştirilebilir.

Bu İşine Yarar Belki ?

Ütü Buhar Vermiyor

Ütü Buhar Vermiyor ?

Ütü Buhar Vermiyor ? Buhar üretmeyen bir ütü nasıl düzeltilir ? Ütünüzün çalışan bir prize …

soru sor

8 Yorumlar

 1. Rifat kilic

  Benim termosifon bekodur markasi sari isik yanıyor ama isiyi gosteren kirmizi isiklar yanmiyor lutfen yardimci olurmusunuz

  • ısıtma yapmadıgından yanmaz kırmızı ışık, resizlans veya sensor arızalı olabilir.

 2. Erdoğan

  Termesifon. Hiç. Işık yok. Tüm kaploları. Baktım

  • Koruyucu devre kesen veya içerisindeki sigorta atmış olabilir.

 3. Zikri

  Isıtıcı ışığım sürekli yanıp sönmekte ve sıcak su desteği alamamaktayım beko marka ısotıcım sorun ne olabilir acaba

  • Termosifon içerisinde termik atmış olabilir, kontrol edilmesi gerekir.

 4. Fatma

  Merhaba, bugün eve demirdöküm DT4-B termosifon takıldı, şebeke gerilim ışığı takıldığından beri kırmızı yanıyo, birde ısıtma ledi yanarken sigortadan çalışma sesi geliyor bunlar normal mi?

 5. Ibrahim Yılmaz

  Arcelik termosifonumu söküp içini temizledim. Tekrar taktığımda ısıtma düğmesi yanmadı kablolarda kopma vs olmadı neden olabilor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi
Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !