Anasayfa / Ev Aletleri İpuçları / Ütü Nasıl Temizlenir ?
Ütü Nasıl Temizlenir Bakım Kılavuzu

Ütü Nasıl Temizlenir ?

Ütü Nasıl Temizlenir Ütünün nasıl temizleneceğine ilişkin adım adım kılavuzumuzu izleyin; sonuçlardan göz kamaştırmayacaksınız. Başlamadan önce ütünüzün kapalı, fişinin çekili olduğundan, su haznesinin boş olduğundan ve ütü tabanının soğuk olduğundan emin olun.

Buharlı Ütü Temizliği

Kireç ve mineral birikintileri, çirkin izler bırakarak taze yıkanmış kıyafetlere aktarabilen demir tabanlarda birikebilir. Ütü plakalarınız çeşitli kalıntılar nedeniyle yapışkan hale gelirse, önce ütünüzün kendi kendini temizleme özelliği olup olmadığını kontrol edin ve etkinleştirin. Bu hala ütü tabanınızdaki lekeleri kaydırmazsa, aşağıdaki temizleme yöntemlerinden birini deneyin.

Ütü Nasıl Temizlenir Bakım Kılavuzu  Ütü temizlemenin birçok yöntemi vardır. Temizleme işleminiz özel demirinize bağlı olabilir: Ütünüzün tabanı paslanmaz, teflon veya diğer malzemelerden yapılabilir. Paslanmaz veya teflon bir mutfak malzemesiyle yaptığınız gibi, yüzeyi çizmemek için ütünüzün temizliğinde dikkat edin.

Nereden başlamalı

Kullanım kılavuzu ile başlayın! Dosyalarınızda değilse, genellikle çevrimiçi görünmesi hızlı bir iştir. Özel sorununuz için hangi özel talimatlar var?

Bunun ötesinde, tabanını temizlemenin bazı yaygın, yeşil, aile dostu yöntemleri:

Yapışkan maddeler

İster inanın ister inanmayın, gazete harika bir demir temizleyici yapar. Ütünüzü en yüksek ayara getirin ve buharı tamamen kapatın. Şimdi sıcak kuru demiri temizleyene kadar gazete ya da kağıt havluya sürün. Hala yapışkan mı? Gazete, kağıt havlu veya kuru pamuklu havlu üzerine bir çorba kaşığı tuz serpin ve tekrarlayın.

Yağlı maddeler

Ütünün takılı olmadığından ve tamamen soğumadığından emin olun. Tabanı sirke batırılmış temiz bir bezle silin. Daha sonra suya batırılmış yumuşak bir bezle durulayın. İşe yaradı mı? Değilse, amonyak içine daldırılmış bir bezle tekrar deneyin. Yumuşak bir bezle veya kağıt havluyla kurutun. Bitti!

Ütü Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ütü Bakımı Nasıl Yapılır ? Havalandırma deliklerinde ve demir yüzeyinde mineral birikmesi, ütünüzün buharını giderir. Temizlemek için, bir macun yaratacak 2-1 karışımı kabartma tozu ve su yaparak ev yapımı bir demir temizleyici ile başlayın. Ütünün taban plakasına uygulayın, alanları ağır mineral tortuları ile kaplayın ve ıslak bir bezle silin. Daha sonra damıtılmış suya Q-uçlarını batırın ve uçları buhar deliklerine yerleştirin.

Boş eski rezervuar suyunu ve biraz damıtılmış su ekleyin ve tam buharla çalıştırın. Ekstra temizlik gücü için 1/4 fincan beyaz sirke ve 3/4 bardak damıtılmış su karıştırın. Havalandırma delikleriniz temiz olmalı ve tabana da öyle. Bundan sonra, her kullanımdan sonra buhar haznesini boşaltmayı unutmayın.

Neye ihtiyaç var

 • demir, düz yüzey, su, kabartma tozu, spatula, nemli bez, pamuklu çubuk, damıtılmış su, temiz bez

Bu adımları takip et

 1. Su ve kabartma tozu
  karıştırın 1 çorba kaşığı su ve 2 yemek kaşığı kabartma tozu yapın.
 2. Pastayı ütüye uygulayın
  Bir spatula kullanarak, pastayı demir levhanın üzerine sürün, mineral birikimi olan alanları kaplayın.
 3. Ütüyü temizleyin
  Macunu nemli bir bezle silin.
 4. Buhar deliklerini
  temizleyin Pamuklu çubukla damıtılmış suda daldırın ve ütünün buhar deliklerine yerleştirin. Ütünde kalan durgun suyu boşaltın.
 5. Rezervuarı tekrar doldurun
  üçte biri doluncaya kadar damıtılmış suya dökün.İpucu: Daha güçlü bir çözüm için, 3/4 bardak su ve 1/4 fincan beyaz sirke karıştırın.
 6. Buhar
  açın Ütüyü en yüksek ayarına getirin ve temiz bir bezi birkaç dakika boyunca buharla temizleyin, böylece temiz su her türlü havalandırmayı temizler.
 7. Sıvıyı boşaltın
  Ütüyü kapatın ve kalan suyu boşaltın. Ütüyü herhangi bir tortunun damlaması halinde çok hassas olmayan bir yüzeye yerleştirin.İpucu: Mineral birikimlerinin oluşmasını önlemek için her kullanımdan sonra ütünün rezervuarını boşaltın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ?

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ? İnternet’te yaygın olan ve aslında hata olan sirke su ve …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !