Anasayfa / Ev Aletleri Arızaları / Ütü Su Damlatması Çözüm Ve Arızaları
Ütü Su Damlatması Çözüm Ve Arızaları

Ütü Su Damlatması Çözüm Ve Arızaları

Ütü Su Damlatıyor Çözüm Ve Arızaları Günümüzde ütüler deki ana şikayetler, Ütü Su Damlatması Buharlı ütüler, evde birçok kişi, her yıl hatta birkaç ay içinde değiştirilmek zorunda olan tek kullanımlık ürünler haline gelmiştir. Üfleme ve sızıntılar, hayal kırıklığının temel nedenleridir, ancak ütünün sadece ısınmasını reddetmesi de yaygındır.

Ütü Su Damlatıyor

En iyi buharlı ütüler için bile , su tükenme, sızıntı ve ünitelerinden damlama şikayeti olan kullanıcılardan haberdar olursunuz. Tabandan sızan kirli suyun fark edildiğini fark ederseniz, ütünde kokusuz veya parfümlü su kullanılması söz konusu olabilir (bu su türlerinden herhangi birini ütülerimizde kullanmamanızı öneririz, çünkü bunlar hasara neden olabilirler).

Ütü Su Akıtıyor

Evin ütüleri, sıcaklığı çok düşük ayarlamışsanız, buhar üretmemek yerine metal tabandaki deliklerden sıvı su damlayabilir ve tükürür. Bariz çare sıcaklığı arttırmaktır, ancak bu ayar her türlü kumaş için uygun değildir. Örneğin, en yüksek ayar genellikle pamuklu giysilerden kırışıklıkların giderilmesi için tavsiye edilir ve en düşük ayar genellikle ipek giysiler için güvenlidir. Ütü ve buhar işlevlerinin imalatçı tarafından kullanılması, damlamayı azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Bu, sorununuzu çözmezse, ek buharlı ütüleme sorunlarını dikkate alın.

Genel Buharlı Ütü Kullanımı

Ütüyü duvar prizinden çıkarın. Ütüyü, metal taban plakasında düz olmayan, topuk üzerinde duran pozisyona yerleştirin. Su deposunu ütünde “Dolu” veya “Maks. Doldurma” hattına doldurun. Ütüyü fazla doldurmayın.

Buruşmuş çamaşırlarınızdaki kumaş bakım etiketlerini bulun. Etiketteki “Demir” simgesine bakın. Demir simgesindeki bir nokta “Düşük” sıcaklık içindir, “Orta” için iki nokta ve “Yüksek” için üç nokta vardır. Doğrudan demir üzerindeki bir “X”, “Demir Değil” anlamına gelir. Ütünün altında bir “X”, “Buhar Yok” anlamına gelir. Sadece kumaş bakım etiketi “Yüksek” ayarını kullanabileceğinizi gösterirse, ütü üzerindeki buhar fonksiyonunu kullanmaya çalışın.

Ütüyü elektrik prizine takın. Uygun olduğunda, ütüyü “Açık” durumuna getirin. Sıcaklık kadranını çevirin ve “Yüksek” yi seçin. Düğmeyi “Buharlı Ütüleme” işlevine de kaydırın.

Sıcaklık ayarı düşük ayarlanmış olabilir

Bu sadece sıcaklık kadranı olan ütüler için geçerlidir.
Kadrandaki sıcaklık buhar bölgesine (2 nokta veya üzeri) ayarlanmadığında, ütünüz buhar için yeterince sıcak olmayacaktır. Bu, buharı etkinleştirdiğinizde tabanının sızmasına neden olabilir.

Buharı aktive etmeden önce sıcaklığın kadran üzerindeki buharlama bölgesine (resimde mavi renkle gösterilmiştir) ayarlandığından emin olun. Daha sonra ütüyü ütülemeye başlamadan önce bir dakika boyunca topuk dinlenme pozisyonunda ısınmasına izin verin.

Not: Görüntü sadece açıklama amaçlıdır ve belirli modellerin kadranından farklı olabilir.

Üreticinin özelliklerine göre ütüyü ısıtırken birkaç dakika boyunca ütüyü durma pozisyonunda bırakın. Kolları, plakanın tabanından uzağa, demirden uzatın. Kolu bir elinizle tutun. Diğer elinizle “Steam Blast” düğmesine dikkatlice basın. Su buharı, taban plakasındaki deliklerden dışarı çıkmazsa, ütü, buhar işlevini kullanmak için yeterince sıcak değildir. Ütüyü çok yakında kullanırsanız damlamaya sebep olabilir.

Uygunsa, buhar seviyesi kontrol düğmesi düğmesini istenen çıkış seviyesine kaydırın. Ütüyü dikkatlice alın ve çamaşırlarınızdan kırışıklıkları ütülemeye başlayın. Ekstra kırışıklık giderici buharlara ihtiyacınız varsa “Buharlı Patlama” düğmesine basın.

Ütü Püskürtme Sorunları

Yeni ise, birkaç kez daha “buharlama aralığındaki” demiri kullanın. Buhar odası, musluktan gelen normal musluk suyuyla şartlandırılmak için bu ek fırsatlara ihtiyaç duyabilir. Bir demir üreticisi, tükürme ve püskürtme işleminin birkaç kullanımdan sonra durması gerektiğini belirtiyor.

Aşırı sert su içeriğiniz varsa, yüksek mineral içeriğine sahip su kullanıyorsanız, damıtılmış suyla demirin içindeki normal musluk suyunu değiştirin. Ayrıca, tüm ev su yumuşatıcı sisteminden su kullanmayın, çünkü bu durum istenmeyen sızıntılara ve tükürmelere neden olabilir.

Mümkünse, ütünün kendi kendini temizleme işlevini düzenli olarak çalıştırın. Bu özellik, buharlama odasını etkileyen mineral ve kireç oluşumundan kurtulmaya yardımcı olur.

Çoğu ütünün tükürmesinin bir başka nedeni de, tabanın tek başına suyun suyu buharlaşmaya yetecek kadar yüksek sıcaklıklarda tutamamasıdır. Buhara dönüştürülmemiş su, havalandırma deliklerinden su olarak sızacaktır. Bu demir genellikle düşük sıcaklıklarda, ancak yüksek olanlarda yayılırken sorun olur. Aynı nedenden dolayı, ütüyü düşük veya kuru ayarlarda kullanırken buhar ayarını aktif hale getirdiğinizde ütünüz de su tükürür. Giysilerinize basmadan önce ütü otomatik olarak kapanırsa, tekrar ısıtılmadan önce kullanmaya devam etmek de tükürmeye neden olabilir.

Kahverengi veya Beyaz Emisyonlar

Ütünün buhar kanallarından çıkan kahverengi sıvı, demir tortuları veya doldurmak için kullanılan sert sudaki organik maddelerden kaynaklanabilir. Havalandırma deliklerinden çıkan beyaz bir madde, suda bir kalsiyum işareti olabilir. Bu problemlerden herhangi birini deneyimlediğinizde, ütüyü tamamen temizlemeniz gerekecek ve şişelenmiş su kullanmaya başlamak isteyebilirsiniz.

Su Önerileri

Çoğu demir kullanıcısı için musluk suyu iyidir. Buhar deliklerinde veya havalandırma deliklerinden gelen kahverengi spurttta kalıntı fark ederseniz, üreticinin tavsiyelerine bağlı olarak şişelenmiş kaynak suyu veya distile su ile tutun.

Bakım ve Kullanım İpuçları

Her kullanımdan sonra su haznesinin boşaltılması tıkanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Ütünüzün kendi kendini temizleme mekanizması varsa, mineral yataklarını temizlemek için düzenli olarak kullanın. Ya da demirden eski moda yolu bir parça sirke ile üç parça suya doldurup en yüksek sıcaklığa ulaşmasını sağlayarak temizleyin. (Ütüyü eski havlunun üstünden geçirip, solüsyonun tüm havalandırma deliklerinden geçtiğinden emin olmak için bile kullanabilirsiniz.) Ütüyü soğumaya bırakın, boşaltın ve durulamak için temiz suyla doldurun. Temiz suyu dökün ve bir sonraki kullanıma kadar ütüyü boş bırakın.

Ütü sık sık kesintiye uğrarsa, otomatik kapanma özelliğini tetiklerseniz ve devam etmeden önce cihazın tekrar ısınmasına izin vermeyecek bir sabra sahip değilseniz, otomatik kapanma özelliğini atlamanızı sağlayan bir demir arayın. Ütüyü düşük sıcaklıklarda kullanırken buharı kapatmayı unutmayın.

Bu İşine Yarar Belki ?

Ütü Buhar Vermiyor

Ütü Buhar Vermiyor ?

Ütü Buhar Vermiyor ? Buhar üretmeyen bir ütü nasıl düzeltilir ? Ütünüzün çalışan bir prize …

soru sor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Sayfanın İçeriğini Kopyalayamazsınız !