Anasayfa / Beyaz Eşya İpuçları / Çocuk Kilidi Nedir ? Ne İşe Yarar ?
Çocuk Kilidi Nedir Ne İşe Yarar

Çocuk Kilidi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Çocuk Kilidi Nedir ? Ne İşe Yarar ? Çocukları bir haneye sokmak beraberinde mutluluk ve tatmin getirebilir. Maalesef, aldığımız cihazlar, mütevazi bir çocuğa kaza ihtimalini sunabilir. Ev, sayısız aksiliklere neden olabilecek tehlikelerle doludur. Bu amaçla, üreticiler, aldıkları kolaylıkların, çocuğun tehlikeye atılmasının ek yükümlülüğüyle birlikte gelmemelerini sağlamak için önemli adımlar atmışlardır.

Beyaz Eşya Çocuk Kilidi Nedir ?

Çocuk Kilidi Nedir ? Ne İşe Yarar ? Yıkama sırasında çocuk kilidi, (Ekstra Ayarlar) seçeneği üzerinden, aktif ya da pasif hale getirilebilir. Çocuk emniyeti aktif hale getirilmiş ise, ayarın değiştirilebilmesi için “Start“ (Çalıştırma) düğmesini yaklaşık olarak 4 sn. basılı tutmak gerekir. Acil durumlarda çocuk kilidini Test Programından ( ok işaretli tuşlara basarken ana şalterden cihazı çalıştırın) devre dışı bırakabilirsiniz. Çocuk kilidi programı tüm tuşları kapatır ve kapıyı kilitler.

  • Başlatma/Duraklatma düğmesine basıncaya kadar Çocuk Kilidi etkinleşmez.
  • Tutma durumunda, kapıyı açabilir veya ilgili düğmelere basarak ayarları değiştirebilirsiniz. Ancak, çamaşır makinesini başlatmak için Başlatma/Duraklatma düğmesine bastığınızda, Çocuk Kilidi yeniden etkinleştirilecektir.
  • Çamaşır makinesini açmak için Açma/Kapama düğmesine basın.
  • Çocuk Kilidi’ni etkinleştirmek için, Sıcaklık ve Durulama düğmelerine aynı anda 3 saniye basılı tutun.
  • Çocuk kilidi devredeyken kilit ve anahtar simgesini ekranda görebilirsiniz.
  • Çocuk Kilidi’ni bekletmek veya devre dışı bırakmak için, Çocuk Kilidi’ni geçici olarak devre dışı bırakmak için, Sıcaklık ve Durulama düğmelerine aynı anda 3 saniye basılı tutun, devre dışı bırakmak için iki defa basın.
  • Çocuk kilidi işlevi kapatılırsa, tüm düğmeler normal şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Çocukların kazara içeri girmelerini önlemek için, Çocuk Kilidi işlevi tüm düğmeleri kilitler.

Düğme Kilitleri

Çocukların mutfak aralıkları ve çamaşırhane ekipmanları gibi çoğu cihazda çekici buldukları şeylerden biri düğmelerdir. Onları iterken sağlanan dokunsal geri bildirime direnemiyor gibi görünüyorlar. Buna bir çocuğun taklit etme arzusu da eklenir. Bir ebeveyni bir şey yaparken gördüklerinde, aynı şeyi yapmak isterler. Ayarlar yanlışlıkla değiştirilirse bu her zaman bir yangın tehdidi oluşturabilir. Birçok üretici düğme kilitleri ekledi. Bunlar, katılımsız bir çocuk tarafından çalıştırılması durumunda düğmelerin çalışmasını devre dışı bırakır.

Kapı Kilit Mekanizmaları

Çocuklar açık kapıları çekmeyi ve itmeyi severler. Fırınlar ve kurutucular gibi tehlikeli şekilde ısınabilen cihazlarda , bu bariz yanık tehlikesi oluşturur. Ayrıca, küçük boyları nedeniyle, bir çocuk yetişkinlerin bile düşünemeyeceği dar noktalara girebilir. Bu durumlarda, sadelik en iyi çözümdür. Ön taraftan çekilebilen kapıları olan hemen hemen tüm cihazlarda, aşırı kolay erişimi önlemek için bir çeşit kilitleme cihazı kullanılır. Ayrıca, bazı cihazlar kullanıcının güvenli bir sıcaklıkta olana kadar bunları açmasına izin vermez.

Yalıtımlı Fırın Kapıları

Bir fırının iç kısmına bir kilitle erişilemez hale getirilse de, bazılarının dış kısımları görünür bir gösterge olmadan yine de yaralanabilir şekilde ısınabilir. Sadece yüksek iletkenliğe sahip çelik bir kapı ve bir cam cam ile korunan 500 bro’de kızartmak için ayarlanmış bir fırını düşünün. Bu senaryoya tökezleyen, düşüncesiz bir yürümeye başlayan çocuk bırakın ve felaket için bir reçeteniz var. Neyse ki, bu dikkate alınmıştır ve birçok üretici 140 ° ‘den fazla olmayan bir dış sıcaklığı korumak için çift camlı pencere camları ve dörtlü kapılar kullanmıştır. Çocuğunuzun refahını korumak için fırınınızın özelliklerini kontrol etmek isteyeceksiniz.

İndüksiyonlu Ocaklar

Pişirme teknolojisindeki en son yeniliklerden biri indüksiyonlu ocaktır . Bu işlem, bir açık alev veya açıkta kalan bir elektrik elemanı yerine bir ısıtma kaynağı olarak manyetik indüksiyon kullanır. Pişirme yüzeyi ısı kaynağı olarak hareket etmez ancak pişirme kabını içeriğini ısıtmaya teşvik eder. İndüksiyonun pratik kullanımı, tartışmamız gerekmeyen birçok nedenden dolayı destekçilere ve detraktörlere sahiptir. Yine de tartışılamayacak şey, diğer seçeneklere kıyasla üstün güvenliği. Ocağın yüzeyi çok daha soğuk bir bağıl sıcaklık sağladığından, meraklı bir tırmanma çocuğunun tehlikesi en aza indirilir.

Çocuk koruması düşünülen cihazları düşünürken, model özelliklerini dikkatle gözden geçirdiğinizden emin olun. Her zaman sizin ve en önem verdiğiniz kişilerin ilgisini çeken çevrimiçi listeleri, yukarıda belirtilen güvenlik özelliklerinin satılan cihazlara dahil edilip edilmediğini gösterecektir. Kabul edelim. Hayatın gerçekleri tam ve mutlak güvenliği engeller. Çocukluğun ayırt edici özellikleri ara sıra sıyrıklar ve çürükler içerir. Bununla birlikte, güvenlik özelliklerini azaltan doğru cihazları seçmek, çok felaketli bir şeyi önlemek için seviyenizi en iyi şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Derin Dondurucu Buzlanma Nasıl Çözülür

Derin Dondurucu Buzlanma Nasıl Çözülür ?

Sayfa İçindekiler Derin Dondurucu Buzlanma ÇözmeDerin Dondurucuda Ne Zaman Buz Çözmelisiniz ?Buzun Erimesini BekleyinBir Fön …

Bir yorum

  1. Ahmet Dönmeztürk

    Arabalarda çocuk kilidi nedir diye sorguluyorum, ama karşıma çamaşır makınası kilidi çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopyalamaya İzin Yok
Servis Çağrı Merkezi