Beyaz Eşya Klima Ev Aletleri Servisi.com.tr Hoşgeldiniz.

Ocak Arızaları Giderme Rehberi

Ocak Arızaları

Ocak Arızaları İster ocak ister ankastre ocak kullanın, set üstü ocak sahip olduğunuz en önemli cihazlardan biridir ve size sorun çıkarmaya başladığında panik yapmamak elde değil. Çok çeşitli lezzetli yemekler yaratmak için gereken güçlü ısı kaynağını sağlayan ocak, herhangi bir mutfaktaki en hayati cihazlardan biridir. Elektrikli ocaklar, kurulumu kolay olduğu ve günlük yemek pişirme için hassas ve tutarlı sıcaklık kontrolü sunduğu için birçok ev sahibi için popüler bir seçimdir.

Ocak Arıza Giderme

İster pişirme alanınızda yerleşik bir elektrikli ocak olsun, ister bağımsız bir elektrikli ocak olsun, bu tasarım modern evlere mükemmel pişirme yetenekleri sunar. Ancak diğer tüm cihazlar gibi elektrikli ocaklar da bakım ve onarım gerektiren sorunlarla karşılaşabilir. Mutfak aletleriniz gerektiğinde en yüksek verimlilikte çalışmalıdır. Ocağınızla ilgili sorunları gidermenize ve çözmenize yardımcı olmak için, en yaygın elektrikli ocak onarım sorunlarından bazılarıyla ilgili ayrıntıları derledik.

Sorun: Gaz brülörü yanmıyor.

Çözüm: Alev gazlı ocakta yanmazsa, bazı şeyler ters gidebilir. İlk olarak, brülörü yakmaya çalıştığınızda ne olduğunu not edin. Normalde, bir tık sesi duymalı ve vanalardan çıkan gazın kokusunu alabilmelisiniz. Klik sesini duyuyor ancak hiçbir koku almıyorsanız, sorun büyük ihtimalle gaz akışındadır. Gaz kokusu alıyorsanız ancak herhangi bir tıklama duymuyorsanız, sorun kontak anahtarından kaynaklanıyor olabilir.

Cihazı kapatın ve mümkünse fişini çekin, ardından ızgarayı ve bek kapağını çıkarın. Gevşek yiyecek kalıntılarını temizleyin ve gevşemiş olabilecek kabloları yeniden bağlayın. Bu sorunu çözmezse, muhtemelen yeni bir ateşleyiciye veya gaz bağlantınız üzerinde biraz çalışmaya ihtiyacınız olacaktır. Bizi arayın, yedek parça bulmanıza ve set üstü ocağınızda büyük onarımlar yapmanıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Sorun: Gaz brülörü yavaş ısınıyor.

Çözüm: Ne tür bir ocağınız olursa olsun, yavaş ısınan bir ocak büyük bir sorun haline gelebilir. Gazlı bir ocağınız varsa, bu sorun brülör açıklıklarının artıklarla tıkanmasından ve alevlerin küçük ve zayıf kalmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu, tüm ocağınızın üstünü kapsamlı bir şekilde temizleyerek oldukça kolay bir şekilde düzeltilebilir.

Ocağınızı kapatın ve bağlantısını kesin, ardından ızgaraları ve bek kapaklarını çıkarın ve biraz sabun ve sıcak suyla lavaboda iyice ıslatın. Yüzeyleri sert bir fırça ile fırçalayın. Ocağın yüzeyini de nemli bir süngerle silin ve bir kürdan kullanarak gaz valflerindeki yiyecek veya diğer kalıntıları temizleyin. Kabartma tozu ve sirke ayrıca temizlik rutininizin biraz daha fazla yumruk atmasına yardımcı olabilir.

Sorun: Elektrikli brülör ısınmıyor.

Çözüm: Elektrikli brülörlerinizden biri düzgün ısınmıyorsa, diğerlerini test edin. Tüm brülörleriniz ısınmada sorun yaşıyorsa, bu muhtemelen bir elektrik sorunudur ve bir profesyonel çağırmanız veya ocağınızı değiştirmeniz gerekecektir. Sadece bir bobin yanlış ısınıyorsa, bağlantıyı kontrol edin ve bobinin ocağa sıkıca takıldığından emin olun. Kırılan bobini ocağınızdaki başka bir bobinle değiştirmeyi deneyin – yeni bobin, kırık bobinin takılı olduğu noktada gayet iyi çalışıyorsa, bu, değiştirme bobini zamanı geldiği anlamına gelir.

Sorun: İndüksiyon elemanı ısınmıyor.

Çözüm: İndüksiyonlu ocak kullanıyorsanız ve ısınmıyorsa, kullandığınız tencerenin indüksiyonla uyumlu olduğundan emin olun. İndüksiyon, aşağıdaki brülör yerine doğrudan tavayı ısıtarak çalışır, bu nedenle ocağınızın düzgün çalışması için özel, ferromanyetik tavalara ihtiyacınız olacaktır. İşte hangi tür tencere ve tavaların ocağınızla çalışıp çalışmayacağının bir dökümü.

Sorun: Gazlı ocak üstü tıklamaya devam ediyor.

Çözüm: Biraz tıklama gaz ocağınızı açtığınızda normaldir, ancak brülör yandıktan sonra uzun süre devam ederse veya brülörün yanmasını bile engelliyorsa, gerçek bir rahatsızlık olabilir. Bu sorun genellikle brülörü engelleyen bir şey olduğunda ortaya çıkar. Brülör kapağının yerinden çıkmadığından ve delikleri tıkayan herhangi bir pislik olmadığından emin olmak için kontrol edin. Sızdırmaz brülörlü bir ocağınız yoksa, yiyecekler gazlı ızgaralara kolayca sıkışabilir ve bir ataş veya başka bir ince metal nesne kullanılarak çıkarılması gerekecektir (kürdan veya kürdan gibi kolayca kırılabilir veya yanıcı herhangi bir şey kullanmayın). plastik çatal). Tıklama devam ederse, ocakta aşırı nem sıkışmış olabilir. Dökülmüş olabilecek fazladan su veya yağın bir kısmını emmek için ocaktan almayı veya bir fanı pişirme yüzeyine doğrultmayı deneyin.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonServisi Ara (0850) 811 24 22